Özel güvenlikçiler için çalışma süreleri

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri

Özel güvenlik görevlileri (ÖGG) ile ilgili en belirgin husus, bunların çalışmalarının genelde 24 saat esasına dayanmasıdır. Birçok işyerinin niteliği gereği, işyerinde normal çalışma bitse bile işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır. Peki özel güvenliklere yönelik hususi bir çalışma saati var mıdır?

İş Kanununda çalışma süreleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu 45 saat, aksi iş sözleşmesiyle kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak dağıtılır. Yine işçilere haftada en ez 24 saat kesintisiz hafta tatili de verilmesi gerekir.

Azami çalışma süreleri

İş Kanunu çalışma süresini haftalık olarak belirlerken bazı sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Bunların ilki, günlük çalışma süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşmaması gerektiğidir. İkinci kural ise gece döneminde yapılan çalışmanın 7,5 saati geçmemesi yönündedir. Buradaki çalışma sürelerine ara dinlenmelerinin eklenmemesi gerekir. Yani işçinin yemek ve çay gibi mola süreleri düşülmeli ve kalan süre çalışma saati olarak kabul edilmelidir.

İşyerinde iftiraya uğrayan işçi ne yapabilir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma süreleri

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: İş Kanununda çalışma süresine dair yer alan hükümlerin tamamı ÖGG’ler için de geçerlidir. Ancak bir kural için bunu söyleyemeyiz. Bu da gece döneminde yapılan çalışmanın en çok 7,5 saat sürebileceği kuralıdır.

Bir başka deyişle; özel güvenlik görevlileri için de haftalık çalışma süresi 45 saattir, bunların da günlük çalıştırılabilecekleri azami süre 11 saattir ve bu işçilere de haftada en az bir defa kesintisiz 24 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Fakat özel güvenlik görevlileri, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir.

ÖGG’lerin gece çalışması

özel güvenlik mesai saatleri

Gece dönemi akşam 20:00 ile 06:00 arasındaki zaman dilimidir. Eğer bir işçinin mesai saatlerinin bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye rastlamışsa, işçinin mesaisinin ağırlıklı olarak hangi dilimde geçirildiğine bakılır. Çalışma süresinin yarısından fazlası geceye denk gelen işçi, gece çalışmış kabul edilir.

İşte en çok 7,5 saat çalışma yapılabilen bu gece döneminde, özel güvenlik görevlileri için böyle bir sınırlama yoktur. Bu çalışanlar, gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

SONUÇ

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

254 Yorum

 1. merhaba 12 saat çalışmada 11 saat geçerli 2 gündüz 2 gece 2 izin sisteminde ayda 20 gün çalışılıyor bu sistemde fazla çalışma mesaiyi kaç saat olur teşekkür ederim

  1. Ara dinlenme süreleriniz ne kadardır? İş sözleşmenizde yazar mı? Yada bir çizelgede? Bordronuzda fazla çalışma (Mesai) ücreti var mı?

   1. ara dinlenmemiz yok. iş sözleşmesini biz zaten görmedik. fazla calısma saati 10 saat yazıyor aldıgımız maas hepsi içinde 1655 tl bu normal midir? hakkımız nasıl arayabiliriz?

    1. Ara dinlenme molanız olması şart. Brüt ücretinizi mutlaka bilmeniz gerekli ki fazla mesaileri hesaplayabilesiniz. 5188 gereğince mutlaka imzalı bir iş akdiniz olması şart. ALO 170’i arayarak başlayabilirisniz hak aramaya.

 2. Merhaba haftada 6 gün sürekli gece çalışıyorum akşam 8 sabah 8 : 12 saat çalışıyorum haftada 72 saat ve askeri ücret alıyorum napmalıyım haklarım neler normalde ne kadar ücret almalıyım özel güvenlik görevlisiyim ..

  1. Merhaba. İşçi onay verse dahi bir kişi sürekli olarak gece çalışamaz. Bu hayatın doğal döngüsüne ve ritmine aykırıdır. BURADAKİ yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
   Ayrıca, BURAYA da bakarak bordro bilgileriniz ile hesaplamanızı yapmanız mümkün.

 3. Merhaba kamu kurumunda õzel güvenlik olarak çalışıyorum çalışma saatleri aylıkmı hesaplañır haftalıkmı 1 gece geliyor 1 gece gelmiyoruz ayda 1 sefer 3 nõbet üst üste nobet tuttuğumuz çizelgede gündüzdede aynı gecedede aynı 08-20 ve 20-08 sisteminde 1 saat yemek molamız çalışma saatinden düşülüyor.günlük 11 saat kabul ediliyor.ve aylık 176 saat çalıştığımız söyleniyor ayda bir sefer üçleme yaptığımız halde peki bu üçleme yasalmı ve 4 saat işveren alacaklı olduğunu ve 4 saat aylık eğitim vererek kapattığını sõylüyor 4 saat iş verenin alacağı gündüzdede gecedede varmı isterlerse 15dk ve 15 dk iki çay molasınıda mesai dışı saya bilirlermi birde bu çalışma sisteminde hafta birkere 3 nõbet bir haftada 4 nõbet (ayda 16 gün) çalıştıgimizı soyleyip istersek haftalık hesaplar sizi 45 saat çalıştırız diyorlar buda bizim ayda iki sefer 3 nõbet gelmemiz demek bu yasalmı

  1. Merhaba. Hesaplamaların haftalık yapılması gerekir. Bunun dışındaki her husus, kafa karıştıracak ve yanlış olacaktır. Haftada 45 saatin üzerinde çalıştığınızda, bu sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 4. merhaba bir kamu kurumunda calışıyorum benim yazılı onayım olursa 24 saat ful calış 72 saat dinlenme olabilirmi.

  1. Merhaba,
   iş hukukuna göre bu çalışma süresi yasa değildir. (4857 S. İş Kanunu Hükümlerince)
   Kamuda yıllarca (TSK) 24 saat nöbet, 24 saat istirahat şeklinde çalıştık ne yazık ki, orası ayrı konu.

   Bu çalışmayı siz ve işveren karşılıklı kabul edip yıllarca sorunsuz çalışırsanız devlette müdahale pek etmez. Ama şikayetiniz söz konusu olursa;
   Şu yazıya göz atmanızı öneririm: https://iscidunyasi.com/24-saat-nobet-tutan-iscinin-fazla-calismasi/

 5. Merhaba ben sitede çalışıyorum aksam 6 sabah 8 yani 14 saat calısıyoruz gececi olarak ertesi gün 36 saat izin oluyor ertesi gunun 6 sında tekrar baslyrum. ayda 2 defa öglen 1 de gelıp ertesı gun 8 de cıkıyoruz 19 saat nöbet duruyoruz gunduz calısan bayan dınlensın dıyeymıs maas 1.600 alıyorum szce dogrumudur bu yöntem.

  1. Emre bey asgari ücretin altında olmamak kaydıyla, işçi ve işveren diledikleri rakamda anlaşabilir. Haftalık çalışma sürenizi hesaplayın ve 45 saatin üzerindeyse fazla mesai ödemesi almanız gerekir.

 6. Iyi gunler guvenlikler kendi isteğiyle 24 saat calisip 72 saat izin kullanabilirlermi kurumla anlasip boyle bisey yapabilirlermi

  1. Murat bey, İş Kanunu gereğince böyle bir şey mümkün değildir. Taraflar anlaşsa bile, işçinin aleyhine değişiklik yapamazlar ve işçinin 24 saat çalıştırılması onun hem fiziken hem de ruhen yıpranmasını doğurduğu gibi iş kazası riskini de artırır. Çalışmanın 24 saat sürdüğü işyerlerinde 3 vardiya yapılmak zorundadır.

  1. Alper bey, 24 saat faaliyet yürütülen bir işyerinde, 3 vardiya çalışılması yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla, ideali ara dinlenmeler dahil 8’er saatlik üç vardiyadır.

 7. Merhaba,
  Açıklamalarınızı hangi kanun, KHK ya da yönetmeliğin hangi hükümlerine göre yapıyorsunuz? Yasal dayanaklarını sunabilir misiniz?

  1. Duygu hanım, tam olarak hangi konuda soruyorsunuz? Net olarak sorarsanız, ilgili mevzuatı yazabilirim.

 8. Facebook hesabınız varmı acaba fotoğraf kare ıle derdımı daha ıyı anlatıcım 45 saat uzerınde çalışıyoruz ve ızınler kısıtlı resmî ve bayramlarda ızın yapamadık mesaılerımız de odenmıyor yardımlarınızı Rıza edıyor ve sıkayet olarak yangı resmî kurumla ıletısıme gecmrlıyım tesekkurler

 9. İki haftalık çalışma şeklimi Çalışma şeklimi özet geçiyorum…
  Pazartesi 18:00-salı 08:00
  Çarşamba 18:00-perşembe 08:00
  Cuma 18:00-Cumartesi 08:00
  Pazar 13:00-pazartesi 08:00
  Salı 18:00-çarşamba 08:00
  perşembe 18:00-cuma 08:00
  cumartesi 18:00-pazar 13:00

  rutin bu.haftada 1 kere 19 saat var anlayacağınız.Bunların haricinde bir izin veya tatil günü yok.aldığım para 1404 TL…İşverene yasaları, haftalık 45 saat çalışma mevzusunu, hadi onuda geçtim fazla çalışmaların mesai ücretinin olmasının gerektiğini söylediğimde “Her kes bu şekilde çalışıyor” cevabını alıyorum.Bu saçma düzen yasalara uygun mudur ? değilse ne yapmam gerekir…

  1. Atıf bey, kim nasıl çalışırsa çalışsın, haftada 45 saatten çok çalışan işçiye fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Ayrıca işçinin hiçbir şekilde, günlük 11 saatin üzerinde de çalıştırılması yasal değildir. Ne yapabilirsiniz? Ya bu şekilde çalışmaya devam edersiniz ve işten ayrıldığınızda, geriye dönük 5 yıllık fazla mesaileriniz için dava açarsınız ya da haklı nedenle fesih yaparak haklarınızı ararsınız.

 10. merhaba.biz organize sanayi bölgesinde 6 güvenlik görevlisi 12 saat çalışıp 24 saat dinleniyoruz.asgari ücret 50 tl yemek 100 tl yol parası alıyoruz.haftalık izin yok herhangi bir dinlenme saati de yok.6 kişi 12 24 çalışma sisteminde nasıl bir kanuni hakkımız var.teşekkür ederim

  1. Mehmet bey merhaba. 24 saat çalışılan bir işyerinde en az 3 vardiya olması gerekir. Ayrıca, siz günde net 11 saat çalıştırılabilseniz de, yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmaması gerekir. Hafta tatiliniz ise aslında var. Çünkü 24 saat kesintisiz dinlenme, hafta tatili için yeterli görülmektedir.

 11. ÖZEL BİR ŞİRKETTE 12 24 OLARAK ÇALIŞIYORUZ 6 KİŞİ.HAFTADA 60 SAAT AYDA 240 SAAT ÇALISIYORUZ.KANUNİ NE GİBİ HAKLARIMIZ VAR ACABA

  1. Hasan bey, dün yapılan yönetmelik değişikliği sonrasında, artık özel güvenlikçilerin 12/12 çalıştırılması mümkün oldu. Fazla mesai ücretleriniz ödeniyorsa, yasal olarak bir sorun yok demektir.

 12. Merhabalar yazılarınızı dikkatlice okuyup anlamaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgiler için inanın çok işime yaramaktadır. teşekkür ederim.
  Benim Güvenlik ile ilgili olarak Bayram öncesi Arife günü konusunda sorum olacak.
  İş yerimizde, arife günü yarım gün olarak çalışma olmaktadır. Güvenlik dışında vardiyada çalışan arkadaşlarımız, örneğin 08.00 /15.00 – 15.00/23.00 şeklinde bizim gibi çalışanlar mevcut. Normal idari personel arife gününde saat 13.00 de çıkıyorlar. Şu durumda biz sabah vardiyası olarak 13.00 ile 15.00 arası 2 saat mesai hakkı kazanabiliyormuyuz ayrıca 15.00 / 23.00 vardiyası olan arkadaşlarımızda arife günü dolayısıyla 15 den 18 e kadar 3 saat mi hakkı olur yoksa 15 den 23 e kadar 8 saat mi hakkı olur, yada hiç mi olmaz, olursa da hangi şartlarda olur bilgilendirmenizi rica ederim. Teşekkürler.

  1. Volkan bey merhaba. 15-23 vardiyasına gelen işçiler mutlaka yarım günlük genel tatil ücret almalıdır. 08-15 vardiyasına gelince; kanaatimce bu işçiler de öğleden sonra çalıştığı için yarım günlük genel tatil ücretine hak kazanmalıdır. Ancak bu konuda kesin bir sonuç da söyleyemiyorum.

   1. Mustafa bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Forumda benzer sorunu olan arkadaşlara da bilgi olmuş oldu.

 13. ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİYİM BAĞLI BULUNDUĞUM ŞİRKET BENİ KENDİ ÇALIŞTIĞIM PROJEDE NORMAL GÜN ÇALIŞMAM VARKEN BENİ BAŞKA BİR PROJEYE ÇEKİYOR. BU YASALMIDIR?

  1. Sözleşmenizde il içinde aynı hak ve şartlarla görevlendirilmeyi kabul ettiğinize dair bir madde varsa şirketin de böyle bir hakkı bulunuyor maalesef. Ancak proje değişikliğinizde aşırı derecede olumsuz koşullarla (Aleyhinize) bir değişiklik meydana geliyorsa sizin için haklı sebep oluşturabilir

 14. bir kamu kurumunda gece 14 15 saat çalısıyoruz ögg olarak fazla mesai ücreti ödenecegi söylendi nöbetler 3 vardiyaya döndü şimdi ise yasanın degistigi hakkımız olmadıgı söyleniyor

  1. Salih bey, yasa değişti. Bundan önce 3 vardiya çalıştırılmanız şartken, artık 2 vardiya günde 11 saat çalıştırılmanız mümkün. Ama bu değişiklik sadece vardiyalarla ilgili. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığı müdddetçe, fazla mesai ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

   1. sormak istedigim yasal süre 8 saatken 14 saat çalıstıgımız zamanki fazla mesailerimiz bu yeni çıkan yasayla hakkımız olmaktan cıkıyormu .

    1. Dediğim gibi, fazla mesai bakımından bir şey değişmedi. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında, fazla mesai ücreti ödenecektir. Fazla mesaiyi günlük hesaplamamalısınız.

 15. Hocam benim sorum çalışma saati değil ama bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.
  Kardeşim 2010 yılında kaçak sigara yakalatıp mahkeme görüyor 2013 ye mahkeme KARARIN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASI 5 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK kararı alıyor. 2014 yılında ÖGG kimliği alan kardeşim
  Kimlik Kartının küçük halini almak için Özel Güvenlik şubeye gittiğinde KHK da çıkan hüküm sonucu kartına el konuluyor.
  ÖGG şubeden iş yerine yazı gidince de 3 yıl emek verdiği işinden ihbarsız tazminatsız kovuluyor.
  Kardeşim izlemesi gerektiği yolu da bilmiyor bu haklardan madur bırakıldı. İşsizlik maaşı alıyor ama tazminat alması gerekmiyor mu.
  Sonradan çıkan kanun geçmişi etkiler mi
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kimlik artına el konulması hususunda bir şey demem zor; çünkü benim uzmanlık alanım değil. Ama kimlik kartına el konulduğu için işçinin tazminatsız değil de ancak kıdem tazminatı ödenerek çıkarılabileceğini düşünüyorum. Yine de bu konuda emsal bir karar bulunmamakta. Bir avukata danışmanız yararınıza olabilir.

 16. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yatılı Sosyal Hizmet Kuruluşunda Hizmet Alımı Bakım Elemanı olarak çalışıyorum.çalıştığımız iş yeri Ev Tipi Sosyal Hizmet Kuruluşundan sayıldığından İş Kanunu kapsamından çıkartıldı.Kuruluşta 24 saat esasına göre çalışıyoruz.24 saat çalışıp bazen 2 gün,bazen 3 gün izin yapıyoruz.Toplu çalışmada yüksek hakem kararına göre bize sendikal hak olarak fazla çalışmalarımız ve gece çalışmalarımız için ücret ödenme kararı çıktı.haftada 2 gün 24 saat çalıştığımızda günlük 22.5 saat çalışmış sayılıp haftada 45 saat çalışma yaptığımız hesaplanıp fazla çalışma verilmiyor.Yıllık izinler kullanılırken bazı haftalar 24 saatten 3 gün, bazı haftalar 2 gün çalışıyoruz.iş veren fazla çalışma süremizi hesaplarken O ay içerisindeki hafta tatili Pazar günleri sayılarak çıkıldıktan sonra kalan gün sayısı örnek 26 gün çarpı 7,5 saat=195 saat çalışma yapmamız gerekirken ay içerisindeki çalışmalarımız 24 saat olarak örneğin 9 gün çalışma ise ara dinlenmeler 1,5 saat çıkılarak 22,5 saat çarpı 9 =202,5 bulunarak bulunan bu sonuçtan yani 202,5 -195=7,5 saat fazla çalışma hesaplanarak ücreti ödeniyor.Bu hesaplama biçimi doğrumu acaba.Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla

  1. Murat bey, öncelikle bir konuyu netleştirmemiz gerek. İş Kanunu kapsamından çıkarıldığınızı nereden çıkardınız? Bu bilgiyi neye dayanarak söylüyorsunuz?

 17. Kamu hastanesinde çalışıyorum 12 24 12 48 çalışıyoruz bugün yeni bir düzen yaptılar ayakta duracaz oturmak yok böyle bir hak varmı yoksa nereye başvuracaz

  1. Merhaba. Bu tür düzenlemeler yapma yetkisi işverendedir. Buradan aksini söylemem doğru olmaz.

 18. Bir özel güvenlik projesinde 8 yıldır çalışmaktayız 2 gündüz 2 gece 2 gün tatil günlük 12 saat çalışıyoruz.
  Projede olması gereken güvenlik sayısı 6 son 4 yıldır güvenlik sayısı 4 kişi oldu ve 1 kişi amir diğer 4 kişi 2 gece 2 gündüz 2 tatil olarak ve geceleri tek çalışmaktadır. Amir hafta içi 5 gün hafta hafta sonu 2 gün tatil yapmaktadır.
  aldığımız ücret 1650 tl içinde yol parası 200 agi 200 yani yaptığımız fazla mesai ücreti verilmemektedir
  1350 tl 12 saat çalışmaktayız.Yasal olarak haklarımız nedir yardımcı olurmusunuz

  1. Gökhan bey, size asgari ücretin altında maaş ödenmedikten sonra yapabileceğiniz fazla bir şey olmaz. Bordronuzda asgari ücret görünüyorsa, açıkçası bir hak elde etmeniz çok zor.

  2. haftada 60 saat çalışıyorsunuz yani 15 saat mesainiz var buda ayda 60 saat eder. 60 saatlik mesai ücreti en az 250 TL eder yani bayağı bir alacağınız birikmiş

 19. Merhaba efendim sorum olacaktı yazılarınızı okudum ama benim soruma denk cevap gelmediği için sormak istiyorum cevaplarsanız makbul olur. Devlet kurumda ögg olarak çalışıyorum bir kaç senedir biz 4 güvenlik olarak altı güne iki gün izin yapıyorduk. Şimdi memur hanım yıllar sonra dedi ki hop siz az çalışıyorsunuz ve haftalık iznimizi 1 güne düşürdü yani altı günde 1 gün izin yapıyoruz sizce doğrusu bu mudur yoksa hakkımızı mı yiyorlar. Teşekkürler

  1. Can bey, sadece hafta tatili açısından cevap vermem gerekirse; işçiye haftada 1 gün hafta tatili verilmesi kanunen yeterlidir.

 20. organize sanayi bölgesinde 12 24 çalışma sisteminde çalışan 6 özel güvenlik görevlisiyiz.bizim çalışma saattlerimiz normal mi acaba..24 saat istiratimiz var diye bizim izinimiz yok.herhangi bir mesaide almıyoruz.bu çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirmiyiz.herhangi bir kanuni hakkımız varmı.

  1. Mehmet Ali bey, izinden kastınız hafta tatili ise, 24 saat dinlenmeniz hafta tatili yerine geçecektir. Haftada 45 saatin üzerinde çalışıyorsanız, fazla mesai ücreti almanız gerekir.

 21. hayırlı günler . benim sorum şu ögg lerin çalışma saatlerini kuruma bağlı bulundukları ve onlardan sorumlu müdür tarafından isteğine göre değiştirilebilir mi.

 22. Merhaba biz bi şirkette ogg olarak calisiyoruz ayda 12 gece 15.buçuk saatten 2 gündüz 8.buçuk saatten calisiyoruz yani aylik toplam 203 saat yapiyo herangibir mesai almiyoruz maasimiz asgari ücret 1 yildir bu şekilde calismaktayim geriye donuk mesai haklarimi talep edebilirmiyim.

 23. merhaba biz bi şirkette ögg olarak çalışmaktayız çalışma saatlerimiz şu şekilde:17:30-09:00 çıkış o gün çalışma yok ertesi gün yine aynı:17:30-09:00 iki haftada birde iki gün istirat var ama geceleri 15 buçuk saat çalışıyoruz ayda toplamda 203 saat çalışıyoruz maaşımız asgari ücret ek bir mesai almıyoruz bu normal mi ayda 12 gece *15 buçuk saat 2 gündüz*8 buçuk saat yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz geriye dönuk mesai talebimiz olsa haklarımızı nasıl alabilirıiz

   1. Merhabalar haftalık çalışma saatleri değişken örneğin bir hafta 60 saat bir hafta 40 saat bir hafta 55 saat oluyor ama normal iznimiz en az 32 saat bazen 56 saat oluyor

 24. Öncelikle merhaba kolay gelsin benim sorum şu şekilde olacak
  Güvenlik görevlisi çalışma saati içerisinde yemek saati varmıdır. Yemek saatinde ve çay molasında da çalışmaya devam ediyorsa bu güvenlik görevlisi kaç saat çalışmış sayılıyor. Çalışma saati 08:00/16:00 arası olarak düşünürsek haftada 5 gün çalıştığımız zaman 45 saati tamamlamış olurmuyuz. Yani demek istediğim güvenlikler yemek yerken mola vermiyor hem yemeğini yemeye devam edip hem işine devam ediyor.

  Birde bayram çalışmalarında ücret uygulaması nasıl oluyor 1 güne 1 yevmiyemi yoksa 2 yevmiyemi verilir yani aylık maaşın dışında bu 1 gün ödemesi nasıl olmalıdır

  Şimdiden teşekkürler

  1. Volkan bey, ara dinlenmesinde işçinin işinin tamamen bırakması gerekir. Hem çalışıp hem dinlenme bir arada olmaz. O nedenle, bu şekilde fiilen çalışılan hallerde açıkçası, ara dinlenmenin çalışma süresinden düşülmemesi gerekir. Bayram çalışmalarında ise, çalıştığınız zaman bir yevmiye fazla almanız gerekir. Örneğin ağustos ayında 30 ağustosta çalışmışsanız, normal maaşınız dışında bir yevmiye daha ödenmesi yeterlidir.

 25. merhaba benım soyle sorunum var bir turlu sonuc alamadım 2 vardiya calışıyorum sabah 8 akşam 20 -aşkam 20 sabah 8 olarak calısıyoruz ve bu ay 20 gun calıştım ve bana cıkan mesai 16 saat dediler. haftalık 45 saatı geciyorum dediğimde hayır bu ay 204 saat calışman gerekıyor sen 220 saat calışmıssın dediler. yani bir anlam veremedim. 31 ceken ayda 204 saat 30 ceken ayda 196 saat subat ayında 180 saat dediler 31 ceken ayda 30 gun ustunden maas yatıyor 1 gun nereye gidiyor yani bir yerde hatta var sanırım ama cozemedim yardımcı olursanız cok mutlu olacagım

 26. merhaba ben özel güvenlikte sabit gece işi yapıyorum 20:00-08:00 12 saat calırılıyorum ve gece tek calıştığım icin ara dinlenmesi olmuyor uyumak osaatte istiyorum 11saat üzerinden maaşım yatıyor maaşlarım her ay cok tutarsız zam geldikce başka şeylerden kısıyorlar ve zamı ordan cok azaltıyorlar hukuki olarak nasıl hakkımı arıyabilirim tş ederim şimdiden

    1. Ara dinlenmesinin verilmemesi bir haklı fesih sebebidir. Ama bunu mahkemede ispat etmeniz gerekir.

     1. gece tek calışıyor olmam ve bulunduğum yeri terk edemiyom olmam ve işverenin ara dinlenme saati belirlememesi 12saat icerisinde olabilecek sorunlardan sorumlu tutulmam 08:00 20:00 kanıt olur mu

     2. Yunus bey bunlar lehinize kanaat oluşturabilir; ama kesin olarak kanıt olup olamayacağınız ne yazık ki söyleyemem.

 27. slm zeynel bey biz kamuda çalışıyoruz ve daha önce 12/24 ve 12/48 çalışıyorduk ve bir müdür geldi bizim çalışma sistemimizi değiştirdi 8/24 yaptı ve haftada çalışma saatimiz 48 saate çıktı ve bunu günde yarım saat mola var deyip 45 saate denk getirmeye çalışıyorlar memurları ile sizce böyle bişey olablilirmi yarım saat mola 48 saatenmi düşüyor. mola süresi çalışma saatindenmi düşer yoksa öyle bir şey söz konusu olamaz

 28. öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler..özel güvenlik olarak çalışıyorum 14/34 sisteminde ve hafta sunuda pazarlar 19/34 olarak çalışıyoruz ve hiç bir fazla mesai ödenmiyor.sizce bizim fazla mesai saatimiz ne kadardır…..

  1. Murat bey, haftalık çalışma sürenizi bilemiyorum. Ancak günlük olarak, 11 saatin üzerinde yapılan her çalışmanın mutlaka fazla mesai olarak ödenmesi şarttır.

 29. ben devlet memuruyum güvenlik görevlisiyim bir gün 3-11 e geliyorum ertesi gün 11-7 ye geliyorum sabah çıkıyorum ertesi gün tekrar 3-11 hafta tatilim resmi tatillerim yok .Bunu yorumlarsanız sevinirim. çalışmalarınızda başarılar dilerim

 30. 11 senedir aynı iş yerinde 3 ogg ile 12-24 vardiyası ile çalışıyorum. Fakat bunu gündüz 9 akşam 15 saat olarak ayarlamışlar. Senelik izni yazın kullanıyoruz ve bir arkadaş izine çıkınca geri kalan ıkı kişi 24-24 olarak çalışıyoruz. Bir kuruş mesai de almiyoruz.
  Şimdi;
  Soru 1: gece çalıştığımız 15 saat fazla mesaiye girer mi ?
  Soru 2: senelik izinler de 24 saat Çalışıyor olmamızın karşılığını mahkeme yolu ile alabilir miyiz ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Gece döneminde, 11 saatin üzeri doğrudan fazla mesai kabul edilir. 24 saat çalışmanızın karşılığını elbette mahkeme yoluyla alabilirsiniz. Ama bu davayı, çalışırken mi açmayı düşünüyorsunuz?

 31. Merhaba bizim işyerinde 4 güvenlik görevlisi var. birisi 07.30-15.30 biri 15.30-23.30 biri 23.30-07.30 geliyor dördüncüde bunların peşinden diğer gün 07.30-15.30 a gelerek 4 vardiye uyguluyoruz. benim merak ettiğim gece 23.30-07.30 a gelen personel 11 saate çıkarılabilir mi? çalışması gece çalışması olduğu için biraz geç gitmesini istiyoruz. nasıl yapabiliriz?

 32. Merhabalar Sayın Zeynel Abidin Bey.
  03/04/2018 Günü Taşerondan kadroya geçen bir güvenlik görevlisiyim.Kadroya geçtiğimiz gibi nöbetlerimizde değişti.Örnek bugün sabah 07:00-19:00 ertesi gün izinliyim bir sonraki gün 19:00-07:00 olarak değiştirdiler.Güvenlik amirimize durumu sorduk azda olsa şefaflık yapamazmısınız diye.Bize verdiği cevap şu YASA VAR 180 SAAT OLMALI AYLIK.Çünkü ilçede ve köylerde oturan arkadaşlarımız var hal böyle olunca saat 05:00 da kalkmak zorunda kalıyorlar ve çoğunun arabası en geç 18:00 civarı kalkıyor.Gerçektende ZORUNLU 180 SAAT TUTMAK GİBİ BİR KANUN YASA VARMI? Amir veya kurum insiyatif kullanıp eski nöbetlerimize döndürebilirler mi? Eskiden sabah 08:00-17:00 birgün gidiyoduk diğer gün gitmiyorduk.Buarada gençlik spor il müdürlüğünde çalışıyorduk.Şimdiden çok teşekkür ederim saygılar Abidin Bey

 33. Ben özel sektörde 5 ögg çalışmaktayız 1gündüz 2gece sisteminde çalışıyorz aylık en az 180 saat çalışıyorz günlük 12 saat nöbet tutuyoruz bunun 1 saati yemek çay mola oluyor ama 180 saati aştıgında bize dedikleri 12 saat çalılıyorsunuz 2 saat mola ama yerinizi terkedemezsiniz yatamazsınız lafta mola mesayi vermemek için. 12 saat çalıştırıpta 10 saat gösterme gibi bi hakları varmı ben bu ay 12 saat nöbet sisteminde 1 saat molamı cıktıktan sonra 209 saat çalıştım ama şirket 10 saatten hesaplıyor 190 saat çıkıyor zaten 190 saatte olabilirmiş bunada mesai vermiyorlar

 34. Merhaba kolay gelsin ben belediyede guv gorevlisiyim biz 3 vardiya donusumlu olarak haftalık çalışıyoruz.22:00_07:30)15:00_22:00)07:30:15:00 olarak soyleyecegim gece farkı bizlere niye yok. Sonucta 1 hafta gece millet uyurken biz çalısıyoruz yorumunuz için şimdiden teşekurler.

 35. Merhaba biz devlet kurumunda calisiyoruz onceki nobetimiz 16 56 yani kadrolu guvenliklerin tuttugu nobet biz 8 16 ya donus yaptik kadrolular ayni nobeti tutuyor 16 56 biz simdi kadroya gecis yaptik bize uygun olmadigini soyluyorlar cunku onlar memur geciyor biz isci gectigimiz icin bu sekilde devam edecegi soyleniyor

  1. Haşmet bey, memurların tabi olduğu mevzuat farklıdır. Sizin için uygulanan şu anki sistem doğrudur.

 36. Merhaba biz 3 kişi çalışıyoruz nöbetlerimizi birer kişi tutuyoruz 24 saat çalışıp 48 saat izin yapıyoruz ve geceleride tekiz bu yasalmı yorumlarınız için teşekkürler

  1. İbrahim bey, hiçbir işçinin günde 11 saatten fazla çalıştırılması yasal değildir.

 37. Merhaba;ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.herhangi bir arkadaşımız yıllık izin kullandığı zaman yerine mesai kalıyoruz 12 saat fakat günlük 11 saatten fazla çalıştırılamaz denildiği için 1 saati dinlenme ve yemek molası deniliyor diye o 1 saatin mesaisi ödenmiyor fakat biz yemeği veya molayı zaten görevli olduğumuz yerde harcıyoruz çünkü sözleşmede var yemek molasında görevli olduğun yer terk edilemez diye. Peki mesai parası ödenirken neden o 1 saat düşülüp ödeme yapılıyor.böyle bir uygulama hakkımızdan gidiyor.tşkler

  1. Merhaba. İşçi o bir saatte gerçekten serbest zaman olarak dinlenemiyorsa, elbette ki bunun ücretinin de ayrıca ödenmesi şarttır.

 38. Selamün aleyküm ben konut da güvenlim çalışma sitemimiz 2+2+2 2 gündüz 2 gece 2 tatil çalışma saati sabah 08:00 akşam 18:00 dır akşam da 18:00 sabah 08:00 dır 1850 maaş veriyorlar soruyorum çocuk parası da varmı için de diye var diyorlar agi dahil hepsi var diyorlar çalıştınız fazla saatin mesailerin hiçbiri piyasa da yok

 39. Bir sanayi sitesinde işe başladım mesai saatleri akşam 19 sabah 08 ve haftalık 1 gün izinli olduğumu söylediler. Verdikleri maaş ise agi ile beraber 1750 tl dir . Bu kanunen yasalmidır?

 40. Ogg olarak çalışıyorum gece vardiyasindayim sürekli olarak hafta içi 14 saat nöbet tutuyorum hafta sonu 22 saat aralıksız tutuyorum yani siz 11 saati geçmeyecek diyorsunuz ben cumartesi 15:00 de nöbeti alıyorum pazar günü saat gündüz 11:30 da bırakıyorum bu yasalmi

  1. Adem bey, hiçbir işçi, rızası olsa bile günde 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

 41. Merhabalar. Ben özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Çalışma saatlerimiz 16_56 haftada 48 saat çalışıyoruz..ve ayda bazen iki bazen 1 defa da 24 çalışıyoruz. Ayrıyetten migrosun deposu olduğu için araç alım, kayıt işleri
  , irsaliyeler, kayıt kabülleri, santral görevi, bize yaptırmaları yasal mıdır. Saygılar

  1. İkisi de, iş sözleşmesindeki hükümlere bağlıdır. Kanunen böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 42. Ben siverekte ögg biz 12 saat çalışıyoruz 24 saat dinleniyoruz yani buda haftada 60 saat yapıyor bu yaslmıdır değilmidir lütfen cevaplarmısınız

 43. Ben gündüz çalışıyorum haftada 6 gün sabah 8 akşam 6 Haftada 10×6=60saat yapıyor
  Ayda 240 saat eder haftalık en fazla 45 saat çalışmamız geriliyorsa ben 60 saat.Fazla çalışıyorum buda mesai olarak yansırsa 400 tl yapıyor ayda yemek molası bile kullanmıyorum doğru dürüst ve 4 kişilik projede tek çalışıyorum gündüzleri resmi günlerde çalışıyorum fakat mesai verilmiyor ve günde ortalama 4 saat yol çekiyorum yasal olarak bana getiri sağlyacak yada hakkımı arayabileceğim bi durum varmı bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Uğur bey, bu durumda haklı fesih yapabilirsiniz. Fazla mesai ücreti ödenmemesi ya da genel tatil ücreti ödenmemesi haklı fesih nedenleridir.

 44. Hayırlı günler diliyorum öncelikle
  Ben 3 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum vardiyalı 8 saat üzerinden.
  Görevlendirildiğim fabrika da izinsiz çalışıyoruz 8 saat 7 gün izin kullanmak istediğimizde 16 yaparak birbirimizi dinlendiriyoruz… Benm işden ayrılıp çıkış parası almam mümkün mü.

  1. Emre bey hem hafta tatili kullandırılmaması hem de 16 saat çalıştırılma işçi için haklı fesih nedenleridir.

 45. Merhaba bizim Kurumda (Kamu Kurumu) toplam 5 güvenlik personeli var 2 güvenlik personeli sabah 9:00-18:00 saatleri arası çalışıyor. Akşam nöbeti devralan personelde nöbeti 18:00da devralıyor. Diğer gün sabah 9:00 kadar gündüz nöbetçileri gelene kadar. Bu durum gece nöbetçisinin 11 saatten fazla çalışmasına neden oluyor. (bu durum ayda sadece 1 haftaya tekabül ediyor.) Ancak bu durumu akşam 21:00 sabah sabah 9:00 , 1 saatte yemek arası ile 11 saate tekabül ediyor. (bu durum ayda sadece 1 haftaya tekabül ediyor.) Bu şekilde arkadaşlara çalışmalarını istediğimiz zamanda bazı gerekçelerden dolayı personel bu durumu kabul etmek istemediklerini söyleyerek akşam 18:00-09:00 arası çalışmayı kabul ettiklerini gerekirse imza vereceklerini söylüyorlar. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Bu arada bu arkadaşlar sürekli işçi kadrosuna geçtiler.

  1. Ramazan bey, işçi imza verse de vermese de, gece ya da gündüz 11 saati aşan sürelerle çalıştırılamaz. Sistemi buna göre kurmanız gerekir.

 46. Yardımcı olun lütfen belediyede çalışan ve şu an KHK kararnamesi ile taşeron dan alınıp belediye bünyesine gectik.12/36 vardiyasiyla çalıştık yıllardır ve şu anda öyle.yani güne vurduğumuz da 15 gün çalışıyor görünüyoruz lakin 12 saat.ve şimdi bize yemek ve yol paralarimizin 15 güne düşürülecegi ve günlük yemek ücretinin yasada geçtiği gibi 5 lira olacağı söyleniyor.fakat 12 saat gündüz çalışan biri olarak bu yol ve yemek paramızı kesmeleri normal mi?yani aylıklarımizi ortalama 350-400 lira kesintiye ugratacaklari söyleniyor.iscide olmaz ama güvenlik yasasında bu böyle deniyor doğru mu değil mi yardımcı olurmusunuz lütfen ☹️

 47. öncelikle hayırlı akşamlar ben liman da 1.5yildan beri guvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım limandan yük almak boşaltmak için gelen araclari sıraya sokmak ve genel müdür ve yardımcısına ve yonetim kurulu geldiginde asker selami vermek ayrica kart buro memurunun yapmasi gereken isleri bize yaptiriyolar ayrica izin gunlerinde zorla mesayiye cagiriyolar gelmezsek vardiya degisimi yapiliyor şirket adam almaktansa mesaiyle işi kapamaya calisiyor

 48. Slm bn ozel sektörde 2 yıldır ogg olarak çalışıyorum 8 saat üzerinden çalışıyoruz ama pazar gunleri 12 saat mesaisiz. Vrrmiyorlar yeni sistemde ise. adam eksikliği nedeni ve yıllık izinler nedeniyle 2 gece 2 gündüz 2of olmak suretiyle çalıştırmaya zorluyor fazla mesai ayda 40 saat yapıyor ama mesai vermeden yani 10 saatini veriryor gerisini vermiyor bu durumda ne yapmalıyım şimdiden tsk

 49. Merhaba adim hasan ben 7 aylik calistigim bir isyerinde 12 saat calisiyorum sabah 10:00 aksam 10:00
  2 calis 1 of aylik 20 calis 10 izin yapiyo vardiyana gelmedigin zaman 2 gunluk parami kesiyolar ben bunlardan sikayetci olsam kazanma sansim varmi ama ise girerken baya bi sayfa imza attiriyorlar ama hic birini okumaya bile firsat vermiyolar sikayet etsem davaci olsam tazminat alma hakkim olurmu bilginizi paylasip bizi bilgilendirirseniz sevinirim

 50. İş sözleşmesi yapılmadı bizde 40 saat fazla çalışıyorum ayda fazla mesai hiç yatmadı işten ayrilsam tazminat hakkım olurmu

  1. Erdal bey fazla mesai yapıyor ve ücretini alamıyorsanız, elbette bu bir haklı fesih sebebidir.

 51. Merhaba aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı rehabilitasyon merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Kadroya geçtik. bizim işyerinde 4 güvenlik görevlisiyiz. biz 07.30-15.30 Ertesi gün 15.30-23.30 ertesi günü 23.30-07.30 çalışıyoruz. Sabah 07.30 çıktığımız gün izinli sayılıyoz. Ertesi günü bu vardiya tekrarlanıyor yani 07.30 15.30 geliyoz. Bu şekil çalışıyoruz. 4 vardiye uyguluyoruz. Bir ay 8saat üzerinden 24gün çalışıyoz bir ay 23 çalışıyoz. Yemek çay mola günlük yarım saat düşüyorlar 7.5 saat üzerinden hesaplanıyor. Yemek çay molamızda görev yerimizi tekretmiyoz bulunduğumuz yerde yiyoruz. Ayrıca bir arkadaşımız yıllık izne ayrıldığı zaman onun yerine biz çalışıyoruz. Mesela benim nöbet çıkışım izinli oldugum sabah 07.30 da arkadaş yıllık izinli olursa ben ogün içinde tekrar 15.30 nöbete geliyorum.gece 23.30 çıkıyorum. Ve. Yine 8 saat arayla ertesi günü kendi nöbetim olan 07.30 15.30 a geliyorum. Bu konular hakkında aydınlatmanızı rica ediyorum. Ayrıca kadro geçtiğimiz için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının gelen. yazısında haftalık izin gününe denk gelen 7.günü çalışırsanız 2yevmiye ve hafta içi bir gün izin kullandırılır diye bir madde var. Eksik yada fazlamız yada haklarımız nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 52. Merhabalar bende özel güvenlik sektörüne yeni girdim bizde 12 saat üzerinden çalışıyoruz ama ne hikmetse 11 saat sen gösteriyorlar bi iş yerinde gece nöbetinde yemek saatinde 1 saatlik mola hakkımı dinlenerek geçirdim hakkımda rapor yazıldı savunmamda 4857 sayılı kanunun 68 maddesini yazdım hiçbirşey yapamadılar bunu çoğu insan bilmiyor sanırım arkadaşlar savunma yazarken kesinlikle hemen yazıp vermeyin.şimdi benim sorum şu biz 12 saat çalışıyoruz ama 11 şaştı geçemez diyor kanun bizim bir saatlik dinlenme hakkımız 11 saatin içinde mi?

  1. Evet, işçinin günlük çalışması 11 saati geçemez. Buna ara dinlenmesi dahil değildir. Örneğin 11 saat çalışma ve 1 saat ara dinlenmesi olarak toplamda 12 saatin işyerinnde geçirilmesi mümkündür.

 53. İyi günler bir ay önce iş kura verilen ilan sayesinde bir siteye özel güvenlik görevlisi olarak başladım 2 kişi çalışıyoruz 12-24 vardiyasıyla işe girerken işkur üzerinden girmedim ofislerine görüşüp işe başladım 1720 tl maaş vereceklerini 15 günlük deneme süresi olduğu ve bu süre zarfındada sigortamı yapmıyacaklarını söylediler işe ihtiyacım olduğundan kabul etmek zorunda kaldım yalnız adamların hiç bir şeyi yasal değil ne ünüformamız var ne herhangi bir şirkete bağlıyız ne valilikten yada emniyetden güvenlik çalıştırma izinleri var en önemliside bunu yeni öğrendim maaş borduromuzda bizi kapıcı yada site görevlisi olarak gösteriyorlarmış bunu belirttiğim zaman işten çıkartılmakla tehdit edildim haftada 288 saat çalışıyorum ve bu işe ihtiyacım olduğundan elim kolum bağlı şu an sizce nasıl bir yol izleyebilirim işimden olmadan hakkımı nasıl savunabilirim cevap verip yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. Ne yazık ki, işinizden olmadan işlerin düzelmesi çok çok zor. Yine de isterseniz Alo 170’i arayabilir ve şikayette bulunabilirsiniz.

 54. Merhaba bir sitede Guvenlık olarak çalışmaktayım 12saat calısıyrz. 3 Gün gündüz 3 gün gece 3 gün izin yapıyoruz.Aya vurduğumuz zaman 21*12=252 Sast yapıyor aylık calışmadan cıkattgımız zamn 72 saat aylık çalışmamız oluyor buda 400 tlyı gecıyor. Bu aradaki farkı Nasıl alırız bu konuda yardımcı olurmusunuz?

 55. Selamın aleyküm şuan 8 saatlik vardiya sisteminde çalışıyoruz .6 çalış 1 izin buda haftada 48 saat yapıyor .bununda 3 saatini haftalık dinlenme süresi olarak işliyor. 2100 maaş + agi+yol alıyoruz . fakat proje iş veren tarafından 4 çalış 2 izin sistemine geçmek istiyor yani 12 saatlik sistem .buda haftalık 60 saate tekabül ediyor ve ayda 240 saat.İş veren bizden aynı maaş üzerinden bu sisteme geçmenizi istiyor yani aradaki 60 saatlik farkı maaşa yansıtma gibi bir teklifte bulunmuyor . Size sorum 4 senedir 8 saat üzerinden çalışıyoruz ve bizden aynı maaş üzerinden yada 50/100 TL bir farkla 12 saatlik sisteme gecmemiz isteniyor .buda bize haklı fesih ve tazminat hakkı doğurur mu ? Teşekkürler .

  1. Cengiz bey, fazla mesai ücretleriniz ödendiği müddetçe, bu durum size bir haklı fesih nedeni vermez.

 56. Merhabalar ben bir fabrikada ögg olarak çalışmaktayım akşam 20:00-sabah 08:00 mesai saatleri arasında 4 gün çalışıp 1 gün izin yapıyoruz çalışma saatleri miz dahada uzaya biliyor bunu fabrika yetkilerine söyledigimizde bize sözleşme imzalattıklarını işyeri nezaman isterse mesaiye gelmek zorunda olduğumuzu söyledi bu çalışma saatleri içinde molamız yok bir 15-20 dk alel acele yemek yiyoruz ben ve diğer 4 arkadaşım bu durum yasalmı onu merak ediyorsanız

 57. Merhaba 01.01.2016 ise başladım
  2017 / 2018 yılına ait 14 günlük yıllık izin parasini almak istiyorum. Mesailerle 1900 maaş alıyorum ama maaşı m asgari ücret üzerinden. Yıllık izin param asgari ücret den mi alırım mesai parası dan hesaplayarak mi?
  Birde 2017 de asgari ücretinden hesaplayarak mi 2018 asgari ücret üzerinden hesaplayarak mi?
  Yani ben kaç tl 14 günlük izin Parasi alacağım ?
  Teşekkürler

  1. İbrahim bey, çalışırken izin parası alınması yasal değildir. Yıllık iznin mutlaka kullandırılması gerekir.

 58. Merhaba bir kamu kuruluşunda idareciyim, 1 tane güvenlik görevlimiz var çalışma saatlerimiz 08:30-22:00 güvenlik görevlisi hafta içi hergün 14:00-22:00 saatleri arasında çalışıyor. Kendisi istemezse bu saatlerde çalışmaya bilir mi?

  1. Berna hanım, bu saatlerde çalışmasında bir sıkıntı yoktur. Önemli olan idarenin nasıl uygun gördüğüdür.

 59. Merhaba ben bir devlet hastanesinde güvenlik olarak çalışıyorum taseron den kadroya geçince toplu iş sözleşmesi ne tabi olduk ama bize gece çalıştığımız da gece zammı yok acilde çalışıyoruz enfeksiyon ücreti yok hafta sonu pazar çalışıyoruz ek mesai ucreti yok temizlik görevlileri yönlendirme görevlileri bilgi İşlem personeli alıyor bize yok

 60. Merhaba ben bir fabrikada 3 vardiya ogg olarak calisiyorum toplam 7 kisiyiz ve herkez bir gun hafta tatili var mesela benim sali ve hic degismiyor hic bir zaman pazar gunu tatil yapamiyorum. Bu yasalmidir. Hafta tatillerimiz hic degismiyor bu haksizlik yasalmidir. Simdiden cevabiniz icin tesekkurler.

 61. Merhaba ben bir projede güvenlik görevlisi olara çalışıyorum bugün denetlemeye geldi tek amir bana tutanak kağıdını imzaladıktan sonra saKal yazdı daha öncedende 2 tutanak yemiŞtim işten cıkarılma durumumda tazminat alırmıyım ayrıca askere gitme durumum var

 62. Merhaba ben resmi bir kurumda guvenlik gorevlisi olarak çalışmaktayım taserondan kadroya gecirilenlerden bizde tayin hakkı varmi ayrıca bütün resmi kurumlar aynı çalışma sistemi ilemi devam ediyor bilgi alabilirmiyim

  1. Tuba hanım, her kurumun çalışma sistemi bir diğerinden farklıdır. Tayin hakkı ise, yine kurumdan kurama değişmektedir. Kendi kurumunuza bu konuyu özel olarak sormanız daha doğru olacaktır.

 63. Ben ögg bir haftada 40 saat mesai yapıyorlar bir günde 16 saat ve bazen 12 saat oluyor sizce yasalmı ve de haftalık izinim iptal oluyor ilgilenirseniz sevinirim.

  1. Burak bey, hafta tatili her halde ve şartta verilmek zorundadır. Günde 11 saatin üzerinde de çalıştırılamazsınız. Siz ne yapmak istiyorsunuz?

 64. Merhaba markette ogg olarak çalışıyorum aylık çalışma saatim 300 saat olduğu günler oluyor aileme ve kendime hic vakiy ayiramiyorum9 senedir aynı şirketteyim ne yapmam lazim

  1. Özkan bey bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Ama yıllık fazla çalışma süreniz 270 saati aşıyor mu?

 65. Merhabalar ben kamu kurumda özel güvenlik olarak çalışmaktayım aylık 225 saat gece çalıştırılıyorum hiç bir mesai ve ek ücret ödenmiyor bu taşerondayken de böyleydi kadroya geçtik yine böyle bizim gece çalışmamız kaç saat olmalıdır mahkemeye versek hakkımız ödenirmi
  İlginize tşk ederim

  1. Şahin bey gece 11 saate kadar çalıştırılabilirsiniz (Mola süreleri hariç). Ancak haftalık 45 saat üzeri çalışmaların fazla mesai olarak ödenmesi gerekir. Dava açmanız her zaman mümkündür. Ama işverenle sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun kararını sizin vermeniz gerekir.

 66. Merhaba 2+2+2 sisteminde yani 2 gündüz 2 gece 2 gün tatil şeklinde 12 saat çalışıyoruz gece mola hakkımız yok tek kişi olarak çalıyoruz ama şirket maaş bordrosunda mola var gösteriyor bunun için ne yapmalıyız birde şirket bizim isteğimiz olmadan aynı ilçe içerisinde olsa dahi bir projeden başka bir projeye atayabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. Yasin bey, iş sözleşmenizde hüküm varsa, evet başka bir projede görevlendirilebilirsiniz. Hatta farklı illerde bile görevlendirilmeniz mümkün olabilir. Molanın ise mutlaka verilmesi gerekir. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey Alo 170’i aramak olur; ancak o da ne kadar faydalı olur, tartışılır.

 67. Merhaba özel bir şirkette kendi bünyesinde güvenlikli yapmaktayım idari müdürün sigara almadım diye işten ayrıldım böyle bir hüküm varmı ögg in hangi görevleri yapması gerektiğini biraZ bilgi sahibinin.

 68. Haftalık iznim bazen geceden çıkıp ertesi sabaha geliyorum bu yasalmi misal perşembe izin günüm ben persembe sabah işden çıkıyorum cuma sabahı ise başlıyorum perşembe izinli sayilmis oluyorum bu yasal mi

 69. Merabalar Sayın Zeynel
  X iş yerinde geceleri 13.5 gündüzleri 11.5 saat olmak üzere sabah 7.30 akşam 18.00 ve aksam 18.00 sabah 7.30 iki vardiya çalışıyoruz gece 11 saatin üzeri mesai yazilmiyor ayrıca resmi gunlerde yazılan mesai 1 günlük kazanç mi yoksa 1 günlük kazanç artı %50 mi bize sadece 1 günlük veriyorlar

  1. Merhaba resmî tatil çalışmasında bir günlük genel tatil ücreti ödenmesi yeterlidir. Fazla mesai ücretlerinin ise mutlaka ödenmesi gerekir.

 70. Mrblar zeynel bey x fabrikasinda 3 güvenlik calisiyoruz hafta sonlari izin kullanmak için sabit mesaili calisiyoruz aylik 30 32 saat mesaimiz oluyor yillik izinlerdeki mesaileri saymazsak bile yillik 400 saati buluyor simdi ben isten tum haklarimi alip ayrilmak istiyorum proje sorumlusunu arayip durumu anlattim karşılıklı anlasalim mahkemede ugrasmiyalim dedim oda saglik ve guvenlik sektörü icin o yasa artik gecerli degil dedi nasik bi yol izlrmeliyim yardimci olurmusunuz simdiden tesekkrler..

   1. Yanlıs hesapladıgımi sanmiyorum zeynel bry zaten bordrodada fazla mesai saatleri belirtiliyor.ben yinede size acıkliyayim diyelimki benim tatilim pazar günü ben her hafta cuma cumartesini 08.20 olarak calışıyorum yemek saatlerini düşsek haftalık 7 saat mesai oluyor 7×4=28 saat 28×12=336 buna yillik izinlerde yaptigimiz mesailer dahil değil bu hesapta bi yanlislik varmi karsi taraf kidemi vermiyecegim dedi bende bu fazla mesaiyle dava acacagim bu hesapla kazanmam mumkunmu

 71. Her ay 300 saatin üzerinde çaliştiriliyoruz ve izin yok bunun hukuki boyutu nedir aldığım maaş 2030 80 90 saat bazen 100 saati buluyo mesai aylik hakedişim kaç tl olmasi gerekiyo

 72. merhabalar. ben 2 gündüz 2 gece 2 izin şeklinde 12 saatlik dilimlerle çalışan bir özel güvenlik görevlisiyim. benim sorum şu. adam vaktinde işe gelmediğinde amirim adam gelene kadar bekle diyor. bu haksızlık değil mi ? benim çalışma sürem dolmuş beni zorla bekletmesi normal bir durum mudur? teşekkürler.

  1. Cezmi bey bu durumda size fazla mesai ücreti ödenmesi gerektiği gibi, eğer çalışma süreniz bu şekilde 11 saati aşıyorsa bu da yasal değildir.

 73. Zeynel bey 2gündüz 2 gece 2 izin 12 saat üzerinde fazla mesai yi nasıl bulabiliriz genellikle 30 saat söyleniyor ancak haftalık hesap nasıl yapabiliriz.

  1. Altan bey 7 günlük zaman dilimi üzerinden hesap yapın. Molalarınızı düşün. Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

 74. Merhaba. Acil serviste 4 kadrolu güvenliğiz. bir bayan doğum iznine ayrıldığı icin onun yerine yeni adam gelene kadar 3 kişi güvenlik görevi yaptik ve toplamda 90 saat fazla çalıştık. Sağlık müdürlüğünde bizden sorumlu kişiden fazla mesai paramizi istedigimizde; öyle bir hakkınız yok, çalıştığınız yerdeki müdürünüz size idari izin vererek hakkinizi ödeyebilir başka türlü kesinlikle yok ” dedi. Bunun eğrisi doğrusu nedir bana açıklarmısınız lütfen.

 75. MERHABALAR BEN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİM 12 SAAT ÜZERİNDEN ÇALIŞIYORUM.TEMMUZ AYINDA 3 DEFA 24 SAAT ÇALIŞTIRDILAR.VE İSTİRAT ETTİRMEDEN DİNLENMEDEN .ERTESİ GÜN NÖBETE GELDİM.BU ÇALIŞMA YASALMI VE NE YAPMALIYIZ .YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. İşçinin günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılması hiçbir şekilde mümkün değildir. Peki ne yapabilirsiniz? Haklı fesih yaparak işten ayrılmaktan başka bir seçenek ne yazık ki görünmüyor.

 76. Ben aynı firmada aynı projede 13 yıldır 2/2/2 şeklinde çalışmaktayım fakat maaş bordromuzda beni ve arkadaşlarımı 6 gün çalış 1 gün izin gibi gösteriyorlar bu yasalmı ve senelik izinimi 21+3 şeklinde kullandırıyorlar bu yüzden seneliklerde haftalık izin günlerimizde kayıp olmaktatır. Nasıl Bi yaptırım uygulayabiliriz….

  1. Volkan bey sonuç olarak ödenmeyen fazla mesaileriniz var mı? Yılık izinde ise uygulama bence doğru çünkü hafta tatili olarak bir günün esas alınması normaldir.

   1. Gece ve gündüz vardiyalarıda 1 öğün yemek veriliyor ve aylık standart 31 saat mesai gösteriyorlar…. Neredeyse senelik 500 saat fazla mesai yapıyoruz…. ( senelik izine cıkan arkadaşların yerine yaptığımız mesailer dahil) peki bordro da çalışma sistemi ile ilgili usulsüzlük yokmu

    1. Volkan bey o zaman zaten başka bir şeye gerek yok. İşçiye yılda toplam 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılması tek başına bir haklı fesih sebebidir.

 77. S.a çalıştığım özel güvenlik şirketinde ne gece ne gündüz vardiyasinda yemek ve cay molalarimi kullanamıyorum gece vardiyasinda 1 aydır yemek saatinde devriye atmiyorum diye kinama cezasi aldim yemeğini hızlı şekilde ye devriye ni at diyolar ama maasiman 1.5 saat kesintisine yapıyorlar ne yapabilirim

  1. Gökhan bey haklısınız ama yapabileceğiniz şeyler kısıtlı. Ancak bu durumu gerekçe göstererek haklı fesih yapabilirsiniz. Ya da Alo 170’e şikayet edebilirsiniz ama sonuç alabileceğinizi zannetmiyorum.

 78. Merhaba bankada özel güvenlik olarak çalışıyorum şubeyi ben açıp kapattigim için en erken gelip mecburi olarak en son ben çıkıyorum. Ortalama 8-8.30 arası açıyorum en erken 20.30 kapanis 18.00 dan sonrası fazla çalışma işliyor ve yemek hakkı veriliyor. Ortalama 50-60 Saat arası aylık fazla çalışma. Aileme ve dinlenmeye vakit ayıramıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. İstif edersem fazlası çalışmayı sebep göstererek kıdem tazminatı almak için nasıl bir yol izlemeliyim. Haklı fesih sebebi mi?

    1. Yapmanız gereken, ayrıntılı bir ihtarname hazırlamak ve bunu işverene göndererek haklı fesih yapmak olmalıdır.

     1. Zeynel Bey merhaba
      Fazla çalışma yapmak istemedigimi iş verene 25 gün önce dilekçeyle bildirdim. Konu İK ya aktarilmadan önce yöneticilerimle görüştük yapmış olduğum bildirimde istinaden ik tarafından kriterlerimize Uygun olmadığım için sözleşme fesih edilebilir bilgisini verdi.(bir ihtimal) bu fesih tazminatlı mı olur tazminatsız mı olur? Tazminatsız fesih olursa nasıl bir yol izleyerek devam etmeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

     2. Uğur bey bu gerekçeyle fesih yapan işveren, işçisine hem ihbar süresi kullandırmalı hem de , işçinin kıdemi 1 yılın üstündeyse kıdem tazminatı ödemelidir. Tazminatsız fesih yapılırsa, işe iade başta olmak üzere birçok hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun yolu ise, arabulucu başvurusu yapmaktan geçer: iscidunyasi.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir

 79. Kurumsal sirkette calismaktayim ve kadroluyum fazla mesai yapmak istemediğim icin postaneden telgraf cektim bana bayram mesaisi yaza bilirmi acaba

  1. Fatih bey bu dilekçenizin işverene ulaşmasından itibaren 1 ay geçtikten sonra size fazla mesai ya da bayram mesaisi yaptırılamaz.

 80. Merhabalar
  24 saat calistirildim diye bir soru gördüm aynı şeyi bende yaşadım yakın bir zamanda ve haklı fesih olarak ve cevaplandirdiniz bu cevaba göre haklı fesih yaptığımızda tüm haklarim çalıştığım firma tarafından ödenecek midir ? Veya işverenin bu konudan sıyrılma gibi bir imkanı var mıdır ? Cevabınızı merakla bekliyorum saygılar

  1. Şaban bey haklı fesih, işçiye kıdem tazminatını isteme hakkı verir. Peki işveren bunu ödemeyebilir mi? Elbette ödemeyebilir. Bu durumda yasal yollara başvurursunuz ve mahkeme de haklı olduğunuza kanaat getirirse, haklarınızı alabilirsiniz.

 81. Ben 14 34 vardiyasinda guvenlik gorevlisi olarak calisiyorum 09.07.2018 tarihinde bir ucretsiz izin aldim fakat benden 09.07 ve 10.07 yani iki gun olarak kesinti yapmis buna hakki varmi ilkkez boyle biseyle karsilasiyorum .
  Ayrica bildirim msji atdik buna yonelik diyor hic bir bildirim msji gelmedi
  Ve 2 gunluk rapor aldim daha once izinli gunum ve bir sonraki calisacagim gun icin benden 2 sini de kesti hakki varmi

   1. Ucretsiz izin alirken mazeretimi bildirdim saten izin vermesey di isceren ise yine gidicekdim form da doldurdum yolladim bu sekilde 2 gun olarak kesmesi dogrumu sizce orda yazan makelde benim hakli oldum tarafima anladim sizce ?

    1. Bayram bey işveren size izin verdiyse, haklısınız. Ama bir anlaşmazlık durumunda, size izin verildiğini ispatlamanız gerekir. Böyle bir durumda, yazılı bir ücretsiz izin onayı mevcut mu?

 82. İzin günüm salı günüydü bana söylenmeden izin günüm perşembe oldu buda haftalik çalışma saatini değiştirdi .bu yasalmi

  1. Merhaba. İşçinin hafta tatili gününü belirlemek işverenin takdir hakkı kapsamındadır. Üst üste 7 gün çalıştırılmadığınız müddetçe, böyle değişikliklerin yasal olduğunu söyleyebiliriz.

 83. ABİ LÜTFEN CEVAP BEKLİYOM

  SAYIN ZEYNEL ABİDİN BEY EVVALE GEÇMİŞ BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN
  BİZ ÖGG LERE BU ŞEKİLDE YRADIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN ÇOK VE ÇOK TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ…BENİM SIKINTIM YAKLAŞIK 7 YIL ÇALIŞTIĞIM YER AŞIRI MOBİNG UYGULUYORLAR MAAŞ SIKINTISI
  OCAK AYIMAAŞIMI: 13.03.2018 DE ALDIM 1 AY FAZLA GEÇ
  ŞUBAT MAAŞIMI 30.03.208 DE ALDIM 10 GÜN GEÇ
  NİSAN MAAŞIMI:29.05.2018 DE ALDIM 9 GÜN GEÇ
  MAYIS MAAŞIMI:13.06.2018 DE ALDIM 1000 TL VERDİLER 830 KALDI
  HAZİRAN MAAŞIMI:17.07.2018 1000 TL VERDİLER BURDAKİ 1000 TL NİN 830 MAAYIS AYININ GERİ KALAN İSE 170 HAZİRAN AYI OLUYOR
  NEYSE DEĞERLİ ABİM BU ŞEK,LDE HALEN DEVAM EDİYOR 4 KİŞİYİZ YANIMDAKİ ADALAR ALIYOR BANA VERMİYORLAR BUNA NAZARAN FESİH HAKKIM VARMI ARTIK MAAŞSIZLIKTAN AİLEVİ PROBLEMLERDE ÇIKIYOR NE OLUR ABİ CEVAP VER FESİH ETSEM 7 YILLIK MESAİMİDE ALABİLİRMİYİM MAAŞ ÖDEME GÜNÜ HER YIN 15 AMA SÖZLEŞMEDE ÖLE Bİ MADDE YOK PATRON KENDİ KAFASINA GÖRE GRUP YAPMIŞ Bİ GRUP AYIN 10 VE DİĞER GRUP AYIN 15

 84. Merhaba
  Efendim günde 12 saat çalışıyoruz, dinlenme molamız yok resmiyette boşluk olursa ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Bir günlük izin hakkımız var. Bir hafta gece bir hafta gündüz çalıştırılıyoruz, acaba fazla çalışma ucretimizi nasıl temin edebiliriz böyle bir hakkımız varmidir. Teşekkürler

 85. Merhabalar hocam ben özel sektörde taşeron firmada çalışan özel guvenligim 14 15 16 17 ağustosta 4 günlük yıllık izin istedim 18 19 cumartesi pazar gününe denk geliyor buda benim hafta sonu iznim bunuda yıllık izne dahil etmek istediler sirketim yıllık izin dönüşü çalışıyor göstermek gerektiklerini söylediler izin alırken 4 günlük istedim cumartesi pazar benim ofumdur ve dilekçemde yeni düzenleme yapıp 6 günlüğe çıkarmak istiyorlar bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımınıza ihtiyacım var

 86. merhaba Zeynel bey sorum şu 2+2+2 şeklinde çalışıyorum şimdi fazla mesai haftalık olarak hesaplanır diyorsunuz pzartesiden mi hep başlayacağız hesaplamaya acaba çünkü o şekilde de hesapla sam her ay iki hafta 60 saat geliyor ,10 günde gece 12 saat çalışıyoruz bordroda yazılan mesai her zaman 15 saat gözüküyor haklı fesih ve haklarımı alabilirmiyim..cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, evet pazartesiden pazara hesaplanması gerekir. Bu durumda günlük 11 saat net çalışsanız, bazı haftalar 4 bazılarında 3 ya da 5 gün çalışmış olursunuz ve her hafta kendi içinde değerlendirilir.

 87. Fabrikada çalışan ögg lisi fabrikanın vermiş olduğu eğitimi,istirahatli olduğu zamanda gelmesi kanunda varmı.Eğitime gitmesek tutanak yazılıyo.

  1. Barış bey, bu sorunun cevabını verebilmek için iş sözleşmesine bakmak gerekir. Orada buna dair her hangi bir hüküm var mı? Yoksa açıkçası, hafta tatil söz konusuysa, işçinin eğitime katılımının istenemeyeceği kanaatindeyim.

 88. Ögg fabrikanın içindeki bi makineyi açıp kaoaması,reset atması,asansöre bakması,ana santrele bakması mecburimidir.

 89. Zeynel Bey merhaba
  Fazla çalışma yapmak istemedigimi iş verene 25 gün önce dilekçeyle bildirdim. Konu İK ya aktarilmadan önce yöneticilerimle görüştük yapmış olduğum bildirimde istinaden ik tarafından kriterlerimize Uygun olmadığım için sözleşme fesih edilebilir bilgisini verdi.(bir ihtimal) bu fesih tazminatlı mı olur tazminatsız mı olur? Tazminatsız fesih olursa nasıl bir yol izleyerek devam etmeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Not: Özel banka bünyesinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.

 90. Merhaba ögg olarak,sabit gece çalışıyorum 1 gece çalışıp bir gece evdeyim.14saaat çalışıp 34 yat olarak hafta sonu 19 saat çalışıyorum.Hukuka aykırı sistemmidir bu.yoksa yasal bir sistemmidir.Teşekkür ederim

  1. Ali bey, işçi hiçbir şekilde günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz. Buna göre, elbette yasal bir sistem değildir.

  2. Teşekkür ederim rkdik bilği vermişim size ayrıca fazla çalışılan saatlerim mesaisi maaşımızla ödeniyor.1saat ara dinlenme var.14 saatin 2 saati mesai 1 saat ara dinlenme 11 saat çalışma olarak 14 saat çalışıyoruz.Haft sonu da 19 saat olarak fazla mesai ücretini maaşta ödeniyor.Bu sistem de hukuki olarak yasalmıdır.Hukuk dışı bir sitemmmidir.

   1. Ali bey, ücreti ödense bile, işçi günde 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 91. Mrb ali bey bir fabrika da 11 saat üzerinden gece çalışıyorum ve bu bazen 6 ay bile sürebiliyor bukadar gece de çalıştırılmak yasal mıdır

 92. Merhaba Zeynel Bey,
  ÖGG olarak 2 gece + 2 gündüz + 2 off sistemi ile çalışıyoruz. Forumunuzdan anladığım kadarı ile, fazla mesailerimiz ödendiği sürece bu sistemde işçi çalıştırmak yasal. Ancak sistemin doğası gereği senelik fazla mesai saatimiz 500 saati aşıyor. Oysaki bir iş işçi senelik en fazla 270 saat yapabilir deniliyor. Bu sistemin yasallığı ile bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla,

  1. Murat bey doğru anlamışsınız. Temel kuralımız budur, yani işçiye hiçbir şekilde, ücreti ödense bile yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırılamaz. Böyle bir durumda işçinin haklı fesih yaparak işten ayrılma hakkı olur.

   1. İki sorum daha olacak Zeynel Bey,
    Birincisi; bu şekilde ÖGG çalıştıran iş yerlerine uygulanacak kanuni ceza varmı?
    İkincisi; yıllarca bu şekilde çalışan bir ÖGG tüm fazla mesailerini almış olsa dahi fazla çalıştırıldığı için tazminat talep edebilirmi?
    İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 93. mrb zeynel bey ogg gorevlisi olarak calisiyorum calisma seklimiz surekli gece calisiyorum aksam 20:00 sabah 08:00 dir nobetten ciktigim gun izinli sayilip diger gun gine aksam 20:00 de gorev aliyorum sorum size su bu sistemde calistigim zaman yilda 270 saatten fazla calistiramaz ilkesini geciyormu ayrica surekli gece calistirilmam digrumu dogru degilse bununla ilgili ne yapa bilirim simdiden cevabiniz icin tsk eder SAYGILARIMI SUNARIM

  1. Tuna bey sürekli gece çalıştırılmanız elbette yasal değil. Fazla mesai hesabını ise kendiniz yapabilirsiniz. Bir haftalık zaman diliminde toplam çalışma süreniz kaç saat? 45 saatin üstünde olan kısmı fazla mesaidir.

 94. Merhaba ben danışma olarak bir sitede 10 aydır çalışıyorum. Full gece 12 saat çalışıyorum. 4 gün calisip 2 gun izin kullanıyorum ama çalıştığım 4 gun surekli gece vardiyasinda gorev yapıyorum aksam 19:00 – 07:00 olarak.
  1. Sorum: yoneticiler personel kendi aralarinda anlasmis olsalar bile bu durumu düzenlemek zorunda mı.
  2. Sorum: fazla mesai alma hakkına sahip miyim.
  3. Sorum: eger dava açarsam yasal dayanagim var mı? Davayi kazanabilir miyim.

  1. Yasin bey, sürekli olarak gece vardiyasında çalıştırılmak yasal değildir. En geç 2 haftada bir vardiyanın değiştirilmesi gerekir.
   Özel güvenlik görevlisi olarak görülüyorsanız, fazla mesai hakkınız yoktur. Ama değilseniz, evet bu sistemde, gece 7,5 saatin üzerindeki çalışmalarınızın fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 95. Ben sürekli olarak gece çalışıyorum akşam 17.30 sabah 08.00 bitiyor ertesi gün yine aynı hafta sonları 24 tutuyoruz aylık çalışma saati 246 saat aldığımız maaş 1850 bunun 1.240 bankaya 160 multinete geri kalanida elden aliyoruz anlayacağınız parttaym gösteriyorlar ne yapabilirim bu konuda saygilarla

 96. Merhaba, ÖGG olarak bir AVM de çalışıyorum. 24:00 / 08:00 vardiyası günün ilk vardiyası olmak üzere 8’er saatlik 3 vardiya çalışma sistememiz var. 16:00 / 24:00 vardiyasının ardından 24:00 / 08:00 vardiyasına devam edebilir miyiz?

 97. Merhabalar ben 2 gündüz 2 gece 2 gun istiratli olarak calisiyorm geceden ciktigim gunde izinli sayiliyorum.ayriyetten 12 şer saat calisiyorum .hksizliga ugradigimi dusunuyorum bide aylik 195 saatin ustune cikarsam saati 7 liradan mesai aliyorm sizce haksizlik varmi bu durumda.

 98. Merhabalar
  Ben 14/38 sisteminde özel güvenlik görevlisiyim
  Bir gece çalışıp bir gece izin yapıyoruz ama çalışma saatlerine bakacak olursak (11 saat üzerinden) her nöbete gelişimde 3 saat fazla çalışıyoruz ve mola kullanmıyoruz benim bu durumda dava acma hakkım varmıdır
  İlginiz için teşekkür ederim

  1. Zafer bey, ara dinlenmesi hariç çalışma süreniz gerçekten de fiilen 11 saati aşıyorsa, evet bu durum sizin için bir haklı fesih sebebidir.

 99. Biz 12.24 12.48 çalışmak istiyoruz. Mesai istemiyoruz. Kurum 11 saati geçiyor diye kabul etmiyot. Muvafakatname ile bu şekilde çalışmamızda bir sıkıntı veya engel varmıdır.

  1. Merhaba. İşçi talep de etse, muvafakat da verse, hiçbir şekilde günlük 11 saatin üzerinden çalıştırılamaz. İşverenin yaklaşımı doğrudur.

 100. meraba kolay gelsin arkadaslar biz okulda goreve basladik iskurdan 2 kisiyiz birimiz gece birimiz gunduz calima istiyorlar 8 saatten fazla calisma hakkimiz yok saatler nasil ve tatil gunleri nasil olabilir bi bilgi verirseniz sevinirimm

 101. Merhaba ben 15 saat çalışıyorum bir gün çalışıp bir gün istirahat ediyorum işveren benim çalışma saatimi aylık hesaplayıp 196 saat oşduğunu söylüyor ve mesaimi kısıyor ve bir saat yemek molası olduğunu söyleyip 14 saat çalıştığımı söylüyor bunun üzerinden benim haklarımı söylermisiniz şimdiden teşekkürler

 102. Selamun aleyküm hocam benim bir sorum olacaktı hocam ben normalde 8 saat çalışıyorum özel güvenlik görevlisiyim fakat şirket beni başka bir projeye yolladı süresi belli değil 1ay olur 2ay olur veya 3 ayda olabilir dediler geldiğim proje 12 /24 sistemde çalışmak ta yani 2 gündüz 2 gece 2de off şeklinde asıl projeme döndüğümde şirket para yerine izin veriyor alıcaklı izinim oluyormu bu çalışma sistemine göre hesaplaması nasıl oluyor bilgilendirirseniz çok sevinirim Allah sizden razı olsun şimdiden teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim saygılarımla

  1. Erhan bey, herkes için tek tek hesap yapmamız mümkün değil. Ama siz de hesabınızı yapabilirsiniz. Önemli olan, çalışma süresini her hafta için hesaplamaktır. Haftalık çalışma sürenizin 45 saati aştığı her hafta size fazla mesai ücreti ödenmesi ya da serbest zaman kullandırılması gerekir.

 103. Merhabalar Zeynel bey,
  Ben 12 yıldır büyük bir mağazada güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum,
  Geçen ay işletme tarafından 2 kişi olan gece vardiyası (22:00-06:30) personel azaltımina gidiyoruz diye 1 kişiye düşürüldü. Milyon dolarlık iş yerine tek kişi mesai boyunca CCTV izleyerek geçirecek, devriye atmayacak, yemeğini CCTV karşında yiyecek, tuvaletini de kaldığı yerin dibine duvar dibine yapacak ve güvenlik şefi tarafından da bu kişi her gün kameradan ne yaptı diye kontrol edilecek dendi, sorum şu,
  Şimdi Allah korusun gece mesaisine kalan kişi (dışardan gelebilecek tehlikeleri hiç saymıyorum)) bir kalp krizi veya beyin kanaması geçirdi diyelim, herhangi birinin erken müdahale etme durumu yok ve sabaha kadar en iyi ihtimalle cesedi kokmadan ölecek, bir işletmenin böyle bir uygulamaya hakkı var mıdır?
  Milyon dolarlık bir işletmede en az iki kişinin gece mesaisine kalması gerekmiyor mu?
  Bu konu hakkında yardımlarınızı, yorumlarınızı ve düşüncelerinizi merakla bekliyorum.
  Saygılarımla iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Orhan bey, söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Ama ne yazık ki, İş Kanunu bakımından, gece en az iki işçinin birlikte çalıştırılması yönünde işvereni zorlayacak bir hüküm bulunmamaktadır.

 104. Merhaba hocam ben okullara yönelik typ kapsamında özel güvenlik olarak bi ilk okulda ise başladım fakat okul müdürü bana 8 6 çalışacaksın dedi bi çok meslektaşım da 8 4 veya 8 5 çalışıyor sözleşmede ise günlük 9 saat hatalık ise 45 saat diye imza attık ve öğle arası mola bile yok normalde onu da eklersek günlük 11 saati buluyor bu sorunu kiminle çözebilirim

  1. Merhaba. Bu sorunu İşkur’a iletmenizde fayda var. Haftalık çalışma sürelerine uyulmadığını düşünüyorsanız, bunu gerekli mercilere iletebilirsiniz.

 105. BEN ÜNÜVERSİTEDE 3 VARDİYA LEKLİNDE ÇALIŞIYORUM (7-3 3- 11 VE 11-7) ŞEKLİNDE ÇALIŞIYORUZ VE HAFTALIK 48 SAATTEN HESAPLANIYOR DAHA ÖNCE Kİ SİSTEMDE 16 SAAT ÇALIŞIP SAAT 16;00 DA İŞ BAŞI 08; 00 DA PAYDOS ŞEKLİN DE VE 36 SAAT DİNLENME VERİLİYODU FAKAT KANUNA GÖRE BU AYKIRI OLDUĞUNU BELİRTTİLER BU SİZTEM KANUNA AYKIRIMI

  1. Merhaba. Şu anki sistem doğru olandır. Eski sistem tamamen yanlış belirlenmiş Ünal bey.

   1. Peki neden 48 saat çalışıyoruz dinlenme çalışma saatinin içinde değil diyorsunuz biz yemeği bile nizamiyede çalışarak yiyoruz kurumda 4 A li kadrolu personel var onlar neden 16 saat çalışma hakları var

    1. Aslında 48 saat değil 45 saat çalışıyor olmanız lazım. Günlük yarım saat ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. Ama diyorsanız ki, biz yarım saat mola vermiyoruz, onda bile çalışıyoruz, bu durumda elbette fazla mesai ödenmesi gerekir. Kadrolu personelden kastınız memursa, bunlar 657’ye tabidir. İşçiler ise 4857’ye tabidir ve işçinin günlük 11 saatten çok çalıştırılması yasaktır.

 106. açıklamalar çok güzel yapılyor BENİM SORUM BİR KURUMDA ÖĞĞ ĞÖREVLİSİYİM 8 KİŞİ ÇALIŞIYORUZ 4 BAYAN 4 ERKEK3 VARDİYADAYIZ 1 ARKADAŞ HAMİLE OLDUGU İÇİN GECE NÖBETİNE YAZILMIYOR BU AYKİ VE GECE NÖBETİNE DEVARDİYADA BEN GECE23.00 NÖBETİNE GİDİYORUN SABAH 07.00 DA ÇIKIYORUM VE AYNI ĞÜN 15.00 İLE 23.00 NÖBETİNE GİDİYORUM ERTESİ GÜN NÖBETTEN ÇIKIYORUM 3 GÜNDE 23.00 07.00NÖBETİNE GİDİYORUM YASALMIDIR

  1. Merhaba. Geçici bir durum da olsa, işçinin 24 saatlik dilimde 11 saatten çok çalıştırılması yasal değildir. Sizin durumunuzda buna giriyor ve vardiyaların buna göre düzenlenmesi gerekir.

 107. Şöyle yorumları okuyorum bütün soruların cevapları işçi aleyhine bu insanların haklarını ödeyemezler.

 108. Babam 7.5 senedir bir sitenin gece güvenliğini yapıyor. Ve asgari ücret alıyor. Günlük çalışma süresi 12 saat (8-8) şimdi işten çıkarmak için ihbar bildirgesi imzalattılar. Yani 2 ay sonra işten çıkacak.
  Sorum şu: asgari ücret verilen bir güvenlik görevlisi 12 saat çalıştığı için mesai alması gerekir mi? Yol +yemek vs hiç bir şey vermiyorlar. Bu siteye dava açıp haklarımızı alabilir miyiz?

  1. Merhaba. Eğer babanız haftanın 6 günü çalışıyorsa, elbette fazla mesai gündeme gelecektir. İşyerinden kıdem tazminatını aldıktan sonra fazla mesai vb. haklar için yasal yollara başvurarak hakkınızı aramanızı öneririm.

 109. Ben taserondan kadroya geçen bir guvenlik gorevlisiyim beni hiç dinlendirmeden hergün sabah sekiz akşam sekiz 12 saat nöbet tutturuyorlar 12 saat nobetten sonra nekadar istirahat ettirmeleri gerekiyor

  1. Merhaba. 12 saat dinlendirmeleri yeterli olur. Ama haftanın 6 günü bu şekilde çalıştırılmanız, uzun vadede yasal olmayacaktır.

 110. Merhaba şimdiden ederim 3 lü vardiya sisteminde çalışıyoruz 08:00_16:00/ /24:00_08:00/16:00_24:00 geceden çıkıp 1 saat yol katediyoruz servisle, vardiya kariyorlar 2 gün fazla çalışma yapıyoruz mesai red yerine izinde red veriliyor geceden çıkınca p .tesi iznim tekrar 16:00_24:00 geliom Perşembe kaymış sanırım usulsüz vardiya karması 28 eki 08:00_16:00 resmi tatil 3 saat aldım ve 29 Ekim haftalık iznim sabah varisyasi arkadaşımız cenaze izni aldı yerine mesai aldım 1.e 1 buçuk ve 29 Ekim mesaisi yatirilmadi istedim zaten sana mesai veriyoz ne mesaisi varmı iş kanununda böyle ? Yoksa benmi yanlış beyanda bulundum anlamadım

 111. 9 yıldır bir firmanın kendi bünyesinde çalışıyorum sorunlu müdürümüz Şubat ayı dahil her ay 195 saat çalışmamız gerektiğini söylüyor yani ona göre nöbet çizelgesi hazırlamamızı istiyor ben haftalık 45 saat biliyorum ayda 180 saat yapar çalışma saatimiz sizce doğrumu her ay 195 saat?

 112. Merhaba Kurum da özel güvenlik olarak çalışıyoruz. 4 kişi 3 vardiya sistemi olarak çalışıyoruz çalışma saat i 7.5 saat olarak hesaplanıyor. yarım saat ara dinlenme olarak geçiyor nöbetlerde tek kişi olarak görev yapıyoruz tek kişinin ara dinlenme si olur mu?

  1. Merhaba. Elbette olması gerekir. Ama fiilen ara dinlenmeye çıkılamıyorsa, bu durumda 7,5 saat değil 8 saat çalışılıyor demektir.

   1. Teşekkür ederim bi sorum daha olacak resmi tatil lerde hangi vardıyalar yararlanır örnek olarak 1 mayıs günü 7 3 -3 11 – 11 7 nöbet cileri mi yoksa 30 nisan gece 11 7 _ 1 mayıs 7 3 _ 3 _11 mi yararlanır.

 113. Teşekkür ederim bi sorum daha olacak resmi tatil lerde hangi vardıyalar yararlanır örnek olarak 1 mayıs günü 7 3 -3 11 – 11 7 nöbet cileri mi yoksa 30 nisan gece 11 7 _ 1 mayıs 7 3 _ 3 _11 mi yararlanır.

 114. Merhabalar 4alı kadrolu memurum gih sınıfıyım müzede çalıştığım icin bizi sabah 9 akşam 5.30 ayakta oturtmadan çalıştırıyorlar ve sadece yarım saat mola hakkımız var bu yasal mı 4 alı memur ayakta çalıştırılabilir mi çalıştırılırsa ne en fazla kac saat ayakta çalıştırılabilir

 115. Meb ben özel bir sektörde güvenlik görevlisi olarak akşam 6 sabah 8 olarak 14/34 sisteminde çalışmaktayım ve çoğu yer bu şekilde çalışmakta hafta da bir günde 19 saat çalışmaktayız bu da haftada 60 saat civarı yapiyor. Fazla mesai de yok evli de aynı parayı alıyor 1750 bekar da. Bu normal mi. Kurumlar hep iş verenden yana şikayetçi olsan işveren kollanir her daim.hak adalet yokki işçiye yalandan iki tutanak iki yalanci şahit şikayet etsende işinden olursun.bu hep böyle olmuştur.isci daima ezilmeye mahkumdur.

 116. Merhaba lar ben bir resmi kurumda ögg ve 4Deli olarak çalşmaktayım fakat daha önce (2017)de aynı kurumda 4 kişiidik ama 2018 nisan ayında daimi işçi olarak istihdam olurken bir arkadaşımız güvenlik soruşturmadan çıkmadı biz 3 kişi ile devam ettik şimdi ise kurum tarafından bize zorunlu yıllık izninizi kullanacaksınız diye bir arkadaşımız yıllık iznine gönderildiler biz 2 kişi kaldık biz o ikişide her birimiz haftada 93 saat çalışıyoruçalışıyoruz ben size şunu soruyorum bir işçi yasal olarak haftada kaç saat çalışmak zorunda vede kaç saat istirahati var.Sagılarımla efendim.

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabı, fazla mesai ücretinin ödenip ödenmediğine göre değişir. Fazla mesai ücreti ödenecekse, günlük 11 saate ve haftada 6 güne kadar çalıştırılabilirsiniz (Bu durum sürekli olamaz, örneğin yıl boyunca devam edemez). Buna göre hesabınızı yapmanızı öneririm.

 117. Merhaba, 4gün çalışıp 2gün izin kullanıyoruz. Çalışma saatimiz 12 saat. Aylık çalışma saatimiz 31 ile biten bazı aylar 252 saat bazı aylar 240 saat, maksimum 1ay 228 saat sadece şubatta denk gelirse 216 saat. Normal çalışma saatleri ile hakedilen mesai tutarı nedir? Teşekkürler.

 118. 12 saat calistiginizda 11 saat ucreti aliyorsunuz yani 20×11=220 ay 30 cektiginde 195 saat calismaniz gerekir.25 saat mesainiz var fazla mesai ucreti asgari ucrete gore 9.6 tl civari

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.