Özel güvenlikçiler için çalışma süreleri

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri

Özel güvenlik görevlileri (ÖGG) ile ilgili en belirgin husus, bunların çalışmalarının genelde 24 saat esasına dayanmasıdır. Birçok işyerinin niteliği gereği, işyerinde normal çalışma bitse bile işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır. Peki özel güvenliklere yönelik hususi bir çalışma saati var mıdır?

İş Kanununda çalışma süreleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu 45 saat, aksi iş sözleşmesiyle kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak dağıtılır. Yine işçilere haftada en ez 24 saat kesintisiz hafta tatili de verilmesi gerekir.

Azami çalışma süreleri

İş Kanunu çalışma süresini haftalık olarak belirlerken bazı sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Bunların ilki, günlük çalışma süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşmaması gerektiğidir. İkinci kural ise gece döneminde yapılan çalışmanın 7,5 saati geçmemesi yönündedir. Buradaki çalışma sürelerine ara dinlenmelerinin eklenmemesi gerekir. Yani işçinin yemek ve çay gibi mola süreleri düşülmeli ve kalan süre çalışma saati olarak kabul edilmelidir.

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma süreleri

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: İş Kanununda çalışma süresine dair yer alan hükümlerin tamamı ÖGG’ler için de geçerlidir. Ancak bir kural için bunu söyleyemeyiz. Bu da gece döneminde yapılan çalışmanın en çok 7,5 saat sürebileceği kuralıdır.

Bir başka deyişle; özel güvenlik görevlileri için de haftalık çalışma süresi 45 saattir, bunların da günlük çalıştırılabilecekleri azami süre 11 saattir ve bu işçilere de haftada en az bir defa kesintisiz 24 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Fakat özel güvenlik görevlileri, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir.

ÖGG’lerin gece çalışması

özel güvenlik mesai saatleri

Gece dönemi akşam 20:00 ile 06:00 arasındaki zaman dilimidir. Eğer bir işçinin mesai saatlerinin bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye rastlamışsa, işçinin mesaisinin ağırlıklı olarak hangi dilimde geçirildiğine bakılır. Çalışma süresinin yarısından fazlası geceye denk gelen işçi, gece çalışmış kabul edilir.

İşte en çok 7,5 saat çalışma yapılabilen bu gece döneminde, özel güvenlik görevlileri için böyle bir sınırlama yoktur. Bu çalışanlar, gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

SONUÇ

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

59 Yorum

 1. merhaba biz bi şirkette ögg olarak çalışmaktayız çalışma saatlerimiz şu şekilde:17:30-09:00 çıkış o gün çalışma yok ertesi gün yine aynı:17:30-09:00 iki haftada birde iki gün istirat var ama geceleri 15 buçuk saat çalışıyoruz ayda toplamda 203 saat çalışıyoruz maaşımız asgari ücret ek bir mesai almıyoruz bu normal mi ayda 12 gece *15 buçuk saat 2 gündüz*8 buçuk saat yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz geriye dönuk mesai talebimiz olsa haklarımızı nasıl alabilirıiz

   1. Merhabalar haftalık çalışma saatleri değişken örneğin bir hafta 60 saat bir hafta 40 saat bir hafta 55 saat oluyor ama normal iznimiz en az 32 saat bazen 56 saat oluyor

 2. Merhaba biz bi şirkette ogg olarak calisiyoruz ayda 12 gece 15.buçuk saatten 2 gündüz 8.buçuk saatten calisiyoruz yani aylik toplam 203 saat yapiyo herangibir mesai almiyoruz maasimiz asgari ücret 1 yildir bu şekilde calismaktayim geriye donuk mesai haklarimi talep edebilirmiyim.

 3. hayırlı günler . benim sorum şu ögg lerin çalışma saatlerini kuruma bağlı bulundukları ve onlardan sorumlu müdür tarafından isteğine göre değiştirilebilir mi.

 4. organize sanayi bölgesinde 12 24 çalışma sisteminde çalışan 6 özel güvenlik görevlisiyiz.bizim çalışma saattlerimiz normal mi acaba..24 saat istiratimiz var diye bizim izinimiz yok.herhangi bir mesaide almıyoruz.bu çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirmiyiz.herhangi bir kanuni hakkımız varmı.

  1. Mehmet Ali bey, izinden kastınız hafta tatili ise, 24 saat dinlenmeniz hafta tatili yerine geçecektir. Haftada 45 saatin üzerinde çalışıyorsanız, fazla mesai ücreti almanız gerekir.

 5. Merhaba efendim sorum olacaktı yazılarınızı okudum ama benim soruma denk cevap gelmediği için sormak istiyorum cevaplarsanız makbul olur. Devlet kurumda ögg olarak çalışıyorum bir kaç senedir biz 4 güvenlik olarak altı güne iki gün izin yapıyorduk. Şimdi memur hanım yıllar sonra dedi ki hop siz az çalışıyorsunuz ve haftalık iznimizi 1 güne düşürdü yani altı günde 1 gün izin yapıyoruz sizce doğrusu bu mudur yoksa hakkımızı mı yiyorlar. Teşekkürler

  1. Can bey, sadece hafta tatili açısından cevap vermem gerekirse; işçiye haftada 1 gün hafta tatili verilmesi kanunen yeterlidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.