Özel güvenlikçiler için çalışma süreleri

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri

Özel güvenlik görevlileri (ÖGG) ile ilgili en belirgin husus, bunların çalışmalarının genelde 24 saat esasına dayanmasıdır. Birçok işyerinin niteliği gereği, işyerinde normal çalışma bitse bile işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır. Peki özel güvenliklere yönelik hususi bir çalışma saati var mıdır?

İş Kanununda çalışma süreleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu 45 saat, aksi iş sözleşmesiyle kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak dağıtılır. Yine işçilere haftada en ez 24 saat kesintisiz hafta tatili de verilmesi gerekir.

Azami çalışma süreleri

İş Kanunu çalışma süresini haftalık olarak belirlerken bazı sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Bunların ilki, günlük çalışma süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşmaması gerektiğidir. İkinci kural ise gece döneminde yapılan çalışmanın 7,5 saati geçmemesi yönündedir. Buradaki çalışma sürelerine ara dinlenmelerinin eklenmemesi gerekir. Yani işçinin yemek ve çay gibi mola süreleri düşülmeli ve kalan süre çalışma saati olarak kabul edilmelidir.

İşçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma süreleri

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: İş Kanununda çalışma süresine dair yer alan hükümlerin tamamı ÖGG’ler için de geçerlidir. Ancak bir kural için bunu söyleyemeyiz. Bu da gece döneminde yapılan çalışmanın en çok 7,5 saat sürebileceği kuralıdır.

Bir başka deyişle; özel güvenlik görevlileri için de haftalık çalışma süresi 45 saattir, bunların da günlük çalıştırılabilecekleri azami süre 11 saattir ve bu işçilere de haftada en az bir defa kesintisiz 24 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Fakat özel güvenlik görevlileri, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir.

ÖGG’lerin gece çalışması

özel güvenlik mesai saatleri

Gece dönemi akşam 20:00 ile 06:00 arasındaki zaman dilimidir. Eğer bir işçinin mesai saatlerinin bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye rastlamışsa, işçinin mesaisinin ağırlıklı olarak hangi dilimde geçirildiğine bakılır. Çalışma süresinin yarısından fazlası geceye denk gelen işçi, gece çalışmış kabul edilir.

İşte en çok 7,5 saat çalışma yapılabilen bu gece döneminde, özel güvenlik görevlileri için böyle bir sınırlama yoktur. Bu çalışanlar, gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

SONUÇ

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

43 Yorum

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yatılı Sosyal Hizmet Kuruluşunda Hizmet Alımı Bakım Elemanı olarak çalışıyorum.çalıştığımız iş yeri Ev Tipi Sosyal Hizmet Kuruluşundan sayıldığından İş Kanunu kapsamından çıkartıldı.Kuruluşta 24 saat esasına göre çalışıyoruz.24 saat çalışıp bazen 2 gün,bazen 3 gün izin yapıyoruz.Toplu çalışmada yüksek hakem kararına göre bize sendikal hak olarak fazla çalışmalarımız ve gece çalışmalarımız için ücret ödenme kararı çıktı.haftada 2 gün 24 saat çalıştığımızda günlük 22.5 saat çalışmış sayılıp haftada 45 saat çalışma yaptığımız hesaplanıp fazla çalışma verilmiyor.Yıllık izinler kullanılırken bazı haftalar 24 saatten 3 gün, bazı haftalar 2 gün çalışıyoruz.iş veren fazla çalışma süremizi hesaplarken O ay içerisindeki hafta tatili Pazar günleri sayılarak çıkıldıktan sonra kalan gün sayısı örnek 26 gün çarpı 7,5 saat=195 saat çalışma yapmamız gerekirken ay içerisindeki çalışmalarımız 24 saat olarak örneğin 9 gün çalışma ise ara dinlenmeler 1,5 saat çıkılarak 22,5 saat çarpı 9 =202,5 bulunarak bulunan bu sonuçtan yani 202,5 -195=7,5 saat fazla çalışma hesaplanarak ücreti ödeniyor.Bu hesaplama biçimi doğrumu acaba.Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla

  1. Murat bey, öncelikle bir konuyu netleştirmemiz gerek. İş Kanunu kapsamından çıkarıldığınızı nereden çıkardınız? Bu bilgiyi neye dayanarak söylüyorsunuz?

 2. Hocam benim sorum çalışma saati değil ama bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.
  Kardeşim 2010 yılında kaçak sigara yakalatıp mahkeme görüyor 2013 ye mahkeme KARARIN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASI 5 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK kararı alıyor. 2014 yılında ÖGG kimliği alan kardeşim
  Kimlik Kartının küçük halini almak için Özel Güvenlik şubeye gittiğinde KHK da çıkan hüküm sonucu kartına el konuluyor.
  ÖGG şubeden iş yerine yazı gidince de 3 yıl emek verdiği işinden ihbarsız tazminatsız kovuluyor.
  Kardeşim izlemesi gerektiği yolu da bilmiyor bu haklardan madur bırakıldı. İşsizlik maaşı alıyor ama tazminat alması gerekmiyor mu.
  Sonradan çıkan kanun geçmişi etkiler mi
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kimlik artına el konulması hususunda bir şey demem zor; çünkü benim uzmanlık alanım değil. Ama kimlik kartına el konulduğu için işçinin tazminatsız değil de ancak kıdem tazminatı ödenerek çıkarılabileceğini düşünüyorum. Yine de bu konuda emsal bir karar bulunmamakta. Bir avukata danışmanız yararınıza olabilir.

 3. bir kamu kurumunda gece 14 15 saat çalısıyoruz ögg olarak fazla mesai ücreti ödenecegi söylendi nöbetler 3 vardiyaya döndü şimdi ise yasanın degistigi hakkımız olmadıgı söyleniyor

  1. Salih bey, yasa değişti. Bundan önce 3 vardiya çalıştırılmanız şartken, artık 2 vardiya günde 11 saat çalıştırılmanız mümkün. Ama bu değişiklik sadece vardiyalarla ilgili. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığı müdddetçe, fazla mesai ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

   1. sormak istedigim yasal süre 8 saatken 14 saat çalıstıgımız zamanki fazla mesailerimiz bu yeni çıkan yasayla hakkımız olmaktan cıkıyormu .

    1. Dediğim gibi, fazla mesai bakımından bir şey değişmedi. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında, fazla mesai ücreti ödenecektir. Fazla mesaiyi günlük hesaplamamalısınız.

 4. ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİYİM BAĞLI BULUNDUĞUM ŞİRKET BENİ KENDİ ÇALIŞTIĞIM PROJEDE NORMAL GÜN ÇALIŞMAM VARKEN BENİ BAŞKA BİR PROJEYE ÇEKİYOR. BU YASALMIDIR?

  1. Sözleşmenizde il içinde aynı hak ve şartlarla görevlendirilmeyi kabul ettiğinize dair bir madde varsa şirketin de böyle bir hakkı bulunuyor maalesef. Ancak proje değişikliğinizde aşırı derecede olumsuz koşullarla (Aleyhinize) bir değişiklik meydana geliyorsa sizin için haklı sebep oluşturabilir

 5. Merhabalar yazılarınızı dikkatlice okuyup anlamaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgiler için inanın çok işime yaramaktadır. teşekkür ederim.
  Benim Güvenlik ile ilgili olarak Bayram öncesi Arife günü konusunda sorum olacak.
  İş yerimizde, arife günü yarım gün olarak çalışma olmaktadır. Güvenlik dışında vardiyada çalışan arkadaşlarımız, örneğin 08.00 /15.00 – 15.00/23.00 şeklinde bizim gibi çalışanlar mevcut. Normal idari personel arife gününde saat 13.00 de çıkıyorlar. Şu durumda biz sabah vardiyası olarak 13.00 ile 15.00 arası 2 saat mesai hakkı kazanabiliyormuyuz ayrıca 15.00 / 23.00 vardiyası olan arkadaşlarımızda arife günü dolayısıyla 15 den 18 e kadar 3 saat mi hakkı olur yoksa 15 den 23 e kadar 8 saat mi hakkı olur, yada hiç mi olmaz, olursa da hangi şartlarda olur bilgilendirmenizi rica ederim. Teşekkürler.

  1. Volkan bey merhaba. 15-23 vardiyasına gelen işçiler mutlaka yarım günlük genel tatil ücret almalıdır. 08-15 vardiyasına gelince; kanaatimce bu işçiler de öğleden sonra çalıştığı için yarım günlük genel tatil ücretine hak kazanmalıdır. Ancak bu konuda kesin bir sonuç da söyleyemiyorum.

   1. Mustafa bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Forumda benzer sorunu olan arkadaşlara da bilgi olmuş oldu.

 6. ÖZEL BİR ŞİRKETTE 12 24 OLARAK ÇALIŞIYORUZ 6 KİŞİ.HAFTADA 60 SAAT AYDA 240 SAAT ÇALISIYORUZ.KANUNİ NE GİBİ HAKLARIMIZ VAR ACABA

  1. Hasan bey, dün yapılan yönetmelik değişikliği sonrasında, artık özel güvenlikçilerin 12/12 çalıştırılması mümkün oldu. Fazla mesai ücretleriniz ödeniyorsa, yasal olarak bir sorun yok demektir.

 7. merhaba.biz organize sanayi bölgesinde 6 güvenlik görevlisi 12 saat çalışıp 24 saat dinleniyoruz.asgari ücret 50 tl yemek 100 tl yol parası alıyoruz.haftalık izin yok herhangi bir dinlenme saati de yok.6 kişi 12 24 çalışma sisteminde nasıl bir kanuni hakkımız var.teşekkür ederim

  1. Mehmet bey merhaba. 24 saat çalışılan bir işyerinde en az 3 vardiya olması gerekir. Ayrıca, siz günde net 11 saat çalıştırılabilseniz de, yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmaması gerekir. Hafta tatiliniz ise aslında var. Çünkü 24 saat kesintisiz dinlenme, hafta tatili için yeterli görülmektedir.

 8. İki haftalık çalışma şeklimi Çalışma şeklimi özet geçiyorum…
  Pazartesi 18:00-salı 08:00
  Çarşamba 18:00-perşembe 08:00
  Cuma 18:00-Cumartesi 08:00
  Pazar 13:00-pazartesi 08:00
  Salı 18:00-çarşamba 08:00
  perşembe 18:00-cuma 08:00
  cumartesi 18:00-pazar 13:00

  rutin bu.haftada 1 kere 19 saat var anlayacağınız.Bunların haricinde bir izin veya tatil günü yok.aldığım para 1404 TL…İşverene yasaları, haftalık 45 saat çalışma mevzusunu, hadi onuda geçtim fazla çalışmaların mesai ücretinin olmasının gerektiğini söylediğimde “Her kes bu şekilde çalışıyor” cevabını alıyorum.Bu saçma düzen yasalara uygun mudur ? değilse ne yapmam gerekir…

  1. Atıf bey, kim nasıl çalışırsa çalışsın, haftada 45 saatten çok çalışan işçiye fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Ayrıca işçinin hiçbir şekilde, günlük 11 saatin üzerinde de çalıştırılması yasal değildir. Ne yapabilirsiniz? Ya bu şekilde çalışmaya devam edersiniz ve işten ayrıldığınızda, geriye dönük 5 yıllık fazla mesaileriniz için dava açarsınız ya da haklı nedenle fesih yaparak haklarınızı ararsınız.

 9. Facebook hesabınız varmı acaba fotoğraf kare ıle derdımı daha ıyı anlatıcım 45 saat uzerınde çalışıyoruz ve ızınler kısıtlı resmî ve bayramlarda ızın yapamadık mesaılerımız de odenmıyor yardımlarınızı Rıza edıyor ve sıkayet olarak yangı resmî kurumla ıletısıme gecmrlıyım tesekkurler

 10. Merhaba,
  Açıklamalarınızı hangi kanun, KHK ya da yönetmeliğin hangi hükümlerine göre yapıyorsunuz? Yasal dayanaklarını sunabilir misiniz?

  1. Duygu hanım, tam olarak hangi konuda soruyorsunuz? Net olarak sorarsanız, ilgili mevzuatı yazabilirim.

  1. Alper bey, 24 saat faaliyet yürütülen bir işyerinde, 3 vardiya çalışılması yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla, ideali ara dinlenmeler dahil 8’er saatlik üç vardiyadır.

 11. Iyi gunler guvenlikler kendi isteğiyle 24 saat calisip 72 saat izin kullanabilirlermi kurumla anlasip boyle bisey yapabilirlermi

  1. Murat bey, İş Kanunu gereğince böyle bir şey mümkün değildir. Taraflar anlaşsa bile, işçinin aleyhine değişiklik yapamazlar ve işçinin 24 saat çalıştırılması onun hem fiziken hem de ruhen yıpranmasını doğurduğu gibi iş kazası riskini de artırır. Çalışmanın 24 saat sürdüğü işyerlerinde 3 vardiya yapılmak zorundadır.

 12. Merhaba ben sitede çalışıyorum aksam 6 sabah 8 yani 14 saat calısıyoruz gececi olarak ertesi gün 36 saat izin oluyor ertesi gunun 6 sında tekrar baslyrum. ayda 2 defa öglen 1 de gelıp ertesı gun 8 de cıkıyoruz 19 saat nöbet duruyoruz gunduz calısan bayan dınlensın dıyeymıs maas 1.600 alıyorum szce dogrumudur bu yöntem.

  1. Emre bey asgari ücretin altında olmamak kaydıyla, işçi ve işveren diledikleri rakamda anlaşabilir. Haftalık çalışma sürenizi hesaplayın ve 45 saatin üzerindeyse fazla mesai ödemesi almanız gerekir.

 13. merhaba bir kamu kurumunda calışıyorum benim yazılı onayım olursa 24 saat ful calış 72 saat dinlenme olabilirmi.

  1. Merhaba,
   iş hukukuna göre bu çalışma süresi yasa değildir. (4857 S. İş Kanunu Hükümlerince)
   Kamuda yıllarca (TSK) 24 saat nöbet, 24 saat istirahat şeklinde çalıştık ne yazık ki, orası ayrı konu.

   Bu çalışmayı siz ve işveren karşılıklı kabul edip yıllarca sorunsuz çalışırsanız devlette müdahale pek etmez. Ama şikayetiniz söz konusu olursa;
   Şu yazıya göz atmanızı öneririm: https://iscidunyasi.com/24-saat-nobet-tutan-iscinin-fazla-calismasi/

 14. Merhaba kamu kurumunda õzel güvenlik olarak çalışıyorum çalışma saatleri aylıkmı hesaplañır haftalıkmı 1 gece geliyor 1 gece gelmiyoruz ayda 1 sefer 3 nõbet üst üste nobet tuttuğumuz çizelgede gündüzdede aynı gecedede aynı 08-20 ve 20-08 sisteminde 1 saat yemek molamız çalışma saatinden düşülüyor.günlük 11 saat kabul ediliyor.ve aylık 176 saat çalıştığımız söyleniyor ayda bir sefer üçleme yaptığımız halde peki bu üçleme yasalmı ve 4 saat işveren alacaklı olduğunu ve 4 saat aylık eğitim vererek kapattığını sõylüyor 4 saat iş verenin alacağı gündüzdede gecedede varmı isterlerse 15dk ve 15 dk iki çay molasınıda mesai dışı saya bilirlermi birde bu çalışma sisteminde hafta birkere 3 nõbet bir haftada 4 nõbet (ayda 16 gün) çalıştıgimizı soyleyip istersek haftalık hesaplar sizi 45 saat çalıştırız diyorlar buda bizim ayda iki sefer 3 nõbet gelmemiz demek bu yasalmı

  1. Merhaba. Hesaplamaların haftalık yapılması gerekir. Bunun dışındaki her husus, kafa karıştıracak ve yanlış olacaktır. Haftada 45 saatin üzerinde çalıştığınızda, bu sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 15. Merhaba haftada 6 gün sürekli gece çalışıyorum akşam 8 sabah 8 : 12 saat çalışıyorum haftada 72 saat ve askeri ücret alıyorum napmalıyım haklarım neler normalde ne kadar ücret almalıyım özel güvenlik görevlisiyim ..

  1. Merhaba. İşçi onay verse dahi bir kişi sürekli olarak gece çalışamaz. Bu hayatın doğal döngüsüne ve ritmine aykırıdır. BURADAKİ yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
   Ayrıca, BURAYA da bakarak bordro bilgileriniz ile hesaplamanızı yapmanız mümkün.

 16. merhaba 12 saat çalışmada 11 saat geçerli 2 gündüz 2 gece 2 izin sisteminde ayda 20 gün çalışılıyor bu sistemde fazla çalışma mesaiyi kaç saat olur teşekkür ederim

  1. Ara dinlenme süreleriniz ne kadardır? İş sözleşmenizde yazar mı? Yada bir çizelgede? Bordronuzda fazla çalışma (Mesai) ücreti var mı?

   1. ara dinlenmemiz yok. iş sözleşmesini biz zaten görmedik. fazla calısma saati 10 saat yazıyor aldıgımız maas hepsi içinde 1655 tl bu normal midir? hakkımız nasıl arayabiliriz?

    1. Ara dinlenme molanız olması şart. Brüt ücretinizi mutlaka bilmeniz gerekli ki fazla mesaileri hesaplayabilesiniz. 5188 gereğince mutlaka imzalı bir iş akdiniz olması şart. ALO 170’i arayarak başlayabilirisniz hak aramaya.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.