Özel güvenlikçiler için çalışma süreleri

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri

Özel güvenlik görevlileri (ÖGG) ile ilgili en belirgin husus, bunların çalışmalarının genelde 24 saat esasına dayanmasıdır. Birçok işyerinin niteliği gereği, işyerinde normal çalışma bitse bile işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır. Peki özel güvenliklere yönelik hususi bir çalışma saati var mıdır?

İş Kanununda çalışma süreleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu 45 saat, aksi iş sözleşmesiyle kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak dağıtılır. Yine işçilere haftada en ez 24 saat kesintisiz hafta tatili de verilmesi gerekir.

Azami çalışma süreleri

İş Kanunu çalışma süresini haftalık olarak belirlerken bazı sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Bunların ilki, günlük çalışma süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşmaması gerektiğidir. İkinci kural ise gece döneminde yapılan çalışmanın 7,5 saati geçmemesi yönündedir. Buradaki çalışma sürelerine ara dinlenmelerinin eklenmemesi gerekir. Yani işçinin yemek ve çay gibi mola süreleri düşülmeli ve kalan süre çalışma saati olarak kabul edilmelidir.

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma süreleri

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: İş Kanununda çalışma süresine dair yer alan hükümlerin tamamı ÖGG’ler için de geçerlidir. Ancak bir kural için bunu söyleyemeyiz. Bu da gece döneminde yapılan çalışmanın en çok 7,5 saat sürebileceği kuralıdır.

Bir başka deyişle; özel güvenlik görevlileri için de haftalık çalışma süresi 45 saattir, bunların da günlük çalıştırılabilecekleri azami süre 11 saattir ve bu işçilere de haftada en az bir defa kesintisiz 24 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Fakat özel güvenlik görevlileri, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir.

ÖGG’lerin gece çalışması

özel güvenlik mesai saatleri

Gece dönemi akşam 20:00 ile 06:00 arasındaki zaman dilimidir. Eğer bir işçinin mesai saatlerinin bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye rastlamışsa, işçinin mesaisinin ağırlıklı olarak hangi dilimde geçirildiğine bakılır. Çalışma süresinin yarısından fazlası geceye denk gelen işçi, gece çalışmış kabul edilir.

İşte en çok 7,5 saat çalışma yapılabilen bu gece döneminde, özel güvenlik görevlileri için böyle bir sınırlama yoktur. Bu çalışanlar, gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

SONUÇ

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. merhaba bir kamu kurumunda calışıyorum benim yazılı onayım olursa 24 saat ful calış 72 saat dinlenme olabilirmi.

  1. Merhaba,
   iş hukukuna göre bu çalışma süresi yasa değildir. (4857 S. İş Kanunu Hükümlerince)
   Kamuda yıllarca (TSK) 24 saat nöbet, 24 saat istirahat şeklinde çalıştık ne yazık ki, orası ayrı konu.

   Bu çalışmayı siz ve işveren karşılıklı kabul edip yıllarca sorunsuz çalışırsanız devlette müdahale pek etmez. Ama şikayetiniz söz konusu olursa;
   Şu yazıya göz atmanızı öneririm: https://iscidunyasi.com/24-saat-nobet-tutan-iscinin-fazla-calismasi/

 2. Merhaba kamu kurumunda õzel güvenlik olarak çalışıyorum çalışma saatleri aylıkmı hesaplañır haftalıkmı 1 gece geliyor 1 gece gelmiyoruz ayda 1 sefer 3 nõbet üst üste nobet tuttuğumuz çizelgede gündüzdede aynı gecedede aynı 08-20 ve 20-08 sisteminde 1 saat yemek molamız çalışma saatinden düşülüyor.günlük 11 saat kabul ediliyor.ve aylık 176 saat çalıştığımız söyleniyor ayda bir sefer üçleme yaptığımız halde peki bu üçleme yasalmı ve 4 saat işveren alacaklı olduğunu ve 4 saat aylık eğitim vererek kapattığını sõylüyor 4 saat iş verenin alacağı gündüzdede gecedede varmı isterlerse 15dk ve 15 dk iki çay molasınıda mesai dışı saya bilirlermi birde bu çalışma sisteminde hafta birkere 3 nõbet bir haftada 4 nõbet (ayda 16 gün) çalıştıgimizı soyleyip istersek haftalık hesaplar sizi 45 saat çalıştırız diyorlar buda bizim ayda iki sefer 3 nõbet gelmemiz demek bu yasalmı

  1. Merhaba. Hesaplamaların haftalık yapılması gerekir. Bunun dışındaki her husus, kafa karıştıracak ve yanlış olacaktır. Haftada 45 saatin üzerinde çalıştığınızda, bu sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 3. Merhaba haftada 6 gün sürekli gece çalışıyorum akşam 8 sabah 8 : 12 saat çalışıyorum haftada 72 saat ve askeri ücret alıyorum napmalıyım haklarım neler normalde ne kadar ücret almalıyım özel güvenlik görevlisiyim ..

  1. Merhaba. İşçi onay verse dahi bir kişi sürekli olarak gece çalışamaz. Bu hayatın doğal döngüsüne ve ritmine aykırıdır. BURADAKİ yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
   Ayrıca, BURAYA da bakarak bordro bilgileriniz ile hesaplamanızı yapmanız mümkün.

 4. merhaba 12 saat çalışmada 11 saat geçerli 2 gündüz 2 gece 2 izin sisteminde ayda 20 gün çalışılıyor bu sistemde fazla çalışma mesaiyi kaç saat olur teşekkür ederim

  1. Ara dinlenme süreleriniz ne kadardır? İş sözleşmenizde yazar mı? Yada bir çizelgede? Bordronuzda fazla çalışma (Mesai) ücreti var mı?

   1. ara dinlenmemiz yok. iş sözleşmesini biz zaten görmedik. fazla calısma saati 10 saat yazıyor aldıgımız maas hepsi içinde 1655 tl bu normal midir? hakkımız nasıl arayabiliriz?

    1. Ara dinlenme molanız olması şart. Brüt ücretinizi mutlaka bilmeniz gerekli ki fazla mesaileri hesaplayabilesiniz. 5188 gereğince mutlaka imzalı bir iş akdiniz olması şart. ALO 170’i arayarak başlayabilirisniz hak aramaya.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir