Özel güvenlikçiler için çalışma süreleri

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri

Özel güvenlik görevlileri (ÖGG) ile ilgili en belirgin husus, bunların çalışmalarının genelde 24 saat esasına dayanmasıdır. Birçok işyerinin niteliği gereği, işyerinde normal çalışma bitse bile işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır. Peki özel güvenliklere yönelik hususi bir çalışma saati var mıdır?

İş Kanununda çalışma süreleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu 45 saat, aksi iş sözleşmesiyle kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak dağıtılır. Yine işçilere haftada en ez 24 saat kesintisiz hafta tatili de verilmesi gerekir.

Azami çalışma süreleri

İş Kanunu çalışma süresini haftalık olarak belirlerken bazı sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Bunların ilki, günlük çalışma süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşmaması gerektiğidir. İkinci kural ise gece döneminde yapılan çalışmanın 7,5 saati geçmemesi yönündedir. Buradaki çalışma sürelerine ara dinlenmelerinin eklenmemesi gerekir. Yani işçinin yemek ve çay gibi mola süreleri düşülmeli ve kalan süre çalışma saati olarak kabul edilmelidir.

Özel güvenlik görevlilerinin çalışma süreleri

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: İş Kanununda çalışma süresine dair yer alan hükümlerin tamamı ÖGG’ler için de geçerlidir. Ancak bir kural için bunu söyleyemeyiz. Bu da gece döneminde yapılan çalışmanın en çok 7,5 saat sürebileceği kuralıdır.

Bir başka deyişle; özel güvenlik görevlileri için de haftalık çalışma süresi 45 saattir, bunların da günlük çalıştırılabilecekleri azami süre 11 saattir ve bu işçilere de haftada en az bir defa kesintisiz 24 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Fakat özel güvenlik görevlileri, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir.

ÖGG’lerin gece çalışması

özel güvenlik mesai saatleri

Gece dönemi akşam 20:00 ile 06:00 arasındaki zaman dilimidir. Eğer bir işçinin mesai saatlerinin bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye rastlamışsa, işçinin mesaisinin ağırlıklı olarak hangi dilimde geçirildiğine bakılır. Çalışma süresinin yarısından fazlası geceye denk gelen işçi, gece çalışmış kabul edilir.

İşte en çok 7,5 saat çalışma yapılabilen bu gece döneminde, özel güvenlik görevlileri için böyle bir sınırlama yoktur. Bu çalışanlar, gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

SONUÇ

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

143 Yorum

 1. merhaba 12 saat çalışmada 11 saat geçerli 2 gündüz 2 gece 2 izin sisteminde ayda 20 gün çalışılıyor bu sistemde fazla çalışma mesaiyi kaç saat olur teşekkür ederim

  1. Ara dinlenme süreleriniz ne kadardır? İş sözleşmenizde yazar mı? Yada bir çizelgede? Bordronuzda fazla çalışma (Mesai) ücreti var mı?

   1. ara dinlenmemiz yok. iş sözleşmesini biz zaten görmedik. fazla calısma saati 10 saat yazıyor aldıgımız maas hepsi içinde 1655 tl bu normal midir? hakkımız nasıl arayabiliriz?

    1. Ara dinlenme molanız olması şart. Brüt ücretinizi mutlaka bilmeniz gerekli ki fazla mesaileri hesaplayabilesiniz. 5188 gereğince mutlaka imzalı bir iş akdiniz olması şart. ALO 170’i arayarak başlayabilirisniz hak aramaya.

 2. Merhaba haftada 6 gün sürekli gece çalışıyorum akşam 8 sabah 8 : 12 saat çalışıyorum haftada 72 saat ve askeri ücret alıyorum napmalıyım haklarım neler normalde ne kadar ücret almalıyım özel güvenlik görevlisiyim ..

  1. Merhaba. İşçi onay verse dahi bir kişi sürekli olarak gece çalışamaz. Bu hayatın doğal döngüsüne ve ritmine aykırıdır. BURADAKİ yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
   Ayrıca, BURAYA da bakarak bordro bilgileriniz ile hesaplamanızı yapmanız mümkün.

 3. Merhaba kamu kurumunda õzel güvenlik olarak çalışıyorum çalışma saatleri aylıkmı hesaplañır haftalıkmı 1 gece geliyor 1 gece gelmiyoruz ayda 1 sefer 3 nõbet üst üste nobet tuttuğumuz çizelgede gündüzdede aynı gecedede aynı 08-20 ve 20-08 sisteminde 1 saat yemek molamız çalışma saatinden düşülüyor.günlük 11 saat kabul ediliyor.ve aylık 176 saat çalıştığımız söyleniyor ayda bir sefer üçleme yaptığımız halde peki bu üçleme yasalmı ve 4 saat işveren alacaklı olduğunu ve 4 saat aylık eğitim vererek kapattığını sõylüyor 4 saat iş verenin alacağı gündüzdede gecedede varmı isterlerse 15dk ve 15 dk iki çay molasınıda mesai dışı saya bilirlermi birde bu çalışma sisteminde hafta birkere 3 nõbet bir haftada 4 nõbet (ayda 16 gün) çalıştıgimizı soyleyip istersek haftalık hesaplar sizi 45 saat çalıştırız diyorlar buda bizim ayda iki sefer 3 nõbet gelmemiz demek bu yasalmı

  1. Merhaba. Hesaplamaların haftalık yapılması gerekir. Bunun dışındaki her husus, kafa karıştıracak ve yanlış olacaktır. Haftada 45 saatin üzerinde çalıştığınızda, bu sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 4. merhaba bir kamu kurumunda calışıyorum benim yazılı onayım olursa 24 saat ful calış 72 saat dinlenme olabilirmi.

  1. Merhaba,
   iş hukukuna göre bu çalışma süresi yasa değildir. (4857 S. İş Kanunu Hükümlerince)
   Kamuda yıllarca (TSK) 24 saat nöbet, 24 saat istirahat şeklinde çalıştık ne yazık ki, orası ayrı konu.

   Bu çalışmayı siz ve işveren karşılıklı kabul edip yıllarca sorunsuz çalışırsanız devlette müdahale pek etmez. Ama şikayetiniz söz konusu olursa;
   Şu yazıya göz atmanızı öneririm: https://iscidunyasi.com/24-saat-nobet-tutan-iscinin-fazla-calismasi/

 5. Merhaba ben sitede çalışıyorum aksam 6 sabah 8 yani 14 saat calısıyoruz gececi olarak ertesi gün 36 saat izin oluyor ertesi gunun 6 sında tekrar baslyrum. ayda 2 defa öglen 1 de gelıp ertesı gun 8 de cıkıyoruz 19 saat nöbet duruyoruz gunduz calısan bayan dınlensın dıyeymıs maas 1.600 alıyorum szce dogrumudur bu yöntem.

  1. Emre bey asgari ücretin altında olmamak kaydıyla, işçi ve işveren diledikleri rakamda anlaşabilir. Haftalık çalışma sürenizi hesaplayın ve 45 saatin üzerindeyse fazla mesai ödemesi almanız gerekir.

 6. Iyi gunler guvenlikler kendi isteğiyle 24 saat calisip 72 saat izin kullanabilirlermi kurumla anlasip boyle bisey yapabilirlermi

  1. Murat bey, İş Kanunu gereğince böyle bir şey mümkün değildir. Taraflar anlaşsa bile, işçinin aleyhine değişiklik yapamazlar ve işçinin 24 saat çalıştırılması onun hem fiziken hem de ruhen yıpranmasını doğurduğu gibi iş kazası riskini de artırır. Çalışmanın 24 saat sürdüğü işyerlerinde 3 vardiya yapılmak zorundadır.

  1. Alper bey, 24 saat faaliyet yürütülen bir işyerinde, 3 vardiya çalışılması yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla, ideali ara dinlenmeler dahil 8’er saatlik üç vardiyadır.

 7. Merhaba,
  Açıklamalarınızı hangi kanun, KHK ya da yönetmeliğin hangi hükümlerine göre yapıyorsunuz? Yasal dayanaklarını sunabilir misiniz?

  1. Duygu hanım, tam olarak hangi konuda soruyorsunuz? Net olarak sorarsanız, ilgili mevzuatı yazabilirim.

 8. Facebook hesabınız varmı acaba fotoğraf kare ıle derdımı daha ıyı anlatıcım 45 saat uzerınde çalışıyoruz ve ızınler kısıtlı resmî ve bayramlarda ızın yapamadık mesaılerımız de odenmıyor yardımlarınızı Rıza edıyor ve sıkayet olarak yangı resmî kurumla ıletısıme gecmrlıyım tesekkurler

 9. İki haftalık çalışma şeklimi Çalışma şeklimi özet geçiyorum…
  Pazartesi 18:00-salı 08:00
  Çarşamba 18:00-perşembe 08:00
  Cuma 18:00-Cumartesi 08:00
  Pazar 13:00-pazartesi 08:00
  Salı 18:00-çarşamba 08:00
  perşembe 18:00-cuma 08:00
  cumartesi 18:00-pazar 13:00

  rutin bu.haftada 1 kere 19 saat var anlayacağınız.Bunların haricinde bir izin veya tatil günü yok.aldığım para 1404 TL…İşverene yasaları, haftalık 45 saat çalışma mevzusunu, hadi onuda geçtim fazla çalışmaların mesai ücretinin olmasının gerektiğini söylediğimde “Her kes bu şekilde çalışıyor” cevabını alıyorum.Bu saçma düzen yasalara uygun mudur ? değilse ne yapmam gerekir…

  1. Atıf bey, kim nasıl çalışırsa çalışsın, haftada 45 saatten çok çalışan işçiye fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Ayrıca işçinin hiçbir şekilde, günlük 11 saatin üzerinde de çalıştırılması yasal değildir. Ne yapabilirsiniz? Ya bu şekilde çalışmaya devam edersiniz ve işten ayrıldığınızda, geriye dönük 5 yıllık fazla mesaileriniz için dava açarsınız ya da haklı nedenle fesih yaparak haklarınızı ararsınız.

 10. merhaba.biz organize sanayi bölgesinde 6 güvenlik görevlisi 12 saat çalışıp 24 saat dinleniyoruz.asgari ücret 50 tl yemek 100 tl yol parası alıyoruz.haftalık izin yok herhangi bir dinlenme saati de yok.6 kişi 12 24 çalışma sisteminde nasıl bir kanuni hakkımız var.teşekkür ederim

  1. Mehmet bey merhaba. 24 saat çalışılan bir işyerinde en az 3 vardiya olması gerekir. Ayrıca, siz günde net 11 saat çalıştırılabilseniz de, yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmaması gerekir. Hafta tatiliniz ise aslında var. Çünkü 24 saat kesintisiz dinlenme, hafta tatili için yeterli görülmektedir.

 11. ÖZEL BİR ŞİRKETTE 12 24 OLARAK ÇALIŞIYORUZ 6 KİŞİ.HAFTADA 60 SAAT AYDA 240 SAAT ÇALISIYORUZ.KANUNİ NE GİBİ HAKLARIMIZ VAR ACABA

  1. Hasan bey, dün yapılan yönetmelik değişikliği sonrasında, artık özel güvenlikçilerin 12/12 çalıştırılması mümkün oldu. Fazla mesai ücretleriniz ödeniyorsa, yasal olarak bir sorun yok demektir.

 12. Merhabalar yazılarınızı dikkatlice okuyup anlamaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgiler için inanın çok işime yaramaktadır. teşekkür ederim.
  Benim Güvenlik ile ilgili olarak Bayram öncesi Arife günü konusunda sorum olacak.
  İş yerimizde, arife günü yarım gün olarak çalışma olmaktadır. Güvenlik dışında vardiyada çalışan arkadaşlarımız, örneğin 08.00 /15.00 – 15.00/23.00 şeklinde bizim gibi çalışanlar mevcut. Normal idari personel arife gününde saat 13.00 de çıkıyorlar. Şu durumda biz sabah vardiyası olarak 13.00 ile 15.00 arası 2 saat mesai hakkı kazanabiliyormuyuz ayrıca 15.00 / 23.00 vardiyası olan arkadaşlarımızda arife günü dolayısıyla 15 den 18 e kadar 3 saat mi hakkı olur yoksa 15 den 23 e kadar 8 saat mi hakkı olur, yada hiç mi olmaz, olursa da hangi şartlarda olur bilgilendirmenizi rica ederim. Teşekkürler.

  1. Volkan bey merhaba. 15-23 vardiyasına gelen işçiler mutlaka yarım günlük genel tatil ücret almalıdır. 08-15 vardiyasına gelince; kanaatimce bu işçiler de öğleden sonra çalıştığı için yarım günlük genel tatil ücretine hak kazanmalıdır. Ancak bu konuda kesin bir sonuç da söyleyemiyorum.

   1. Mustafa bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Forumda benzer sorunu olan arkadaşlara da bilgi olmuş oldu.

 13. ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİYİM BAĞLI BULUNDUĞUM ŞİRKET BENİ KENDİ ÇALIŞTIĞIM PROJEDE NORMAL GÜN ÇALIŞMAM VARKEN BENİ BAŞKA BİR PROJEYE ÇEKİYOR. BU YASALMIDIR?

  1. Sözleşmenizde il içinde aynı hak ve şartlarla görevlendirilmeyi kabul ettiğinize dair bir madde varsa şirketin de böyle bir hakkı bulunuyor maalesef. Ancak proje değişikliğinizde aşırı derecede olumsuz koşullarla (Aleyhinize) bir değişiklik meydana geliyorsa sizin için haklı sebep oluşturabilir

 14. bir kamu kurumunda gece 14 15 saat çalısıyoruz ögg olarak fazla mesai ücreti ödenecegi söylendi nöbetler 3 vardiyaya döndü şimdi ise yasanın degistigi hakkımız olmadıgı söyleniyor

  1. Salih bey, yasa değişti. Bundan önce 3 vardiya çalıştırılmanız şartken, artık 2 vardiya günde 11 saat çalıştırılmanız mümkün. Ama bu değişiklik sadece vardiyalarla ilgili. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığı müdddetçe, fazla mesai ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

   1. sormak istedigim yasal süre 8 saatken 14 saat çalıstıgımız zamanki fazla mesailerimiz bu yeni çıkan yasayla hakkımız olmaktan cıkıyormu .

    1. Dediğim gibi, fazla mesai bakımından bir şey değişmedi. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında, fazla mesai ücreti ödenecektir. Fazla mesaiyi günlük hesaplamamalısınız.

 15. Hocam benim sorum çalışma saati değil ama bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.
  Kardeşim 2010 yılında kaçak sigara yakalatıp mahkeme görüyor 2013 ye mahkeme KARARIN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASI 5 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK kararı alıyor. 2014 yılında ÖGG kimliği alan kardeşim
  Kimlik Kartının küçük halini almak için Özel Güvenlik şubeye gittiğinde KHK da çıkan hüküm sonucu kartına el konuluyor.
  ÖGG şubeden iş yerine yazı gidince de 3 yıl emek verdiği işinden ihbarsız tazminatsız kovuluyor.
  Kardeşim izlemesi gerektiği yolu da bilmiyor bu haklardan madur bırakıldı. İşsizlik maaşı alıyor ama tazminat alması gerekmiyor mu.
  Sonradan çıkan kanun geçmişi etkiler mi
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kimlik artına el konulması hususunda bir şey demem zor; çünkü benim uzmanlık alanım değil. Ama kimlik kartına el konulduğu için işçinin tazminatsız değil de ancak kıdem tazminatı ödenerek çıkarılabileceğini düşünüyorum. Yine de bu konuda emsal bir karar bulunmamakta. Bir avukata danışmanız yararınıza olabilir.

 16. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yatılı Sosyal Hizmet Kuruluşunda Hizmet Alımı Bakım Elemanı olarak çalışıyorum.çalıştığımız iş yeri Ev Tipi Sosyal Hizmet Kuruluşundan sayıldığından İş Kanunu kapsamından çıkartıldı.Kuruluşta 24 saat esasına göre çalışıyoruz.24 saat çalışıp bazen 2 gün,bazen 3 gün izin yapıyoruz.Toplu çalışmada yüksek hakem kararına göre bize sendikal hak olarak fazla çalışmalarımız ve gece çalışmalarımız için ücret ödenme kararı çıktı.haftada 2 gün 24 saat çalıştığımızda günlük 22.5 saat çalışmış sayılıp haftada 45 saat çalışma yaptığımız hesaplanıp fazla çalışma verilmiyor.Yıllık izinler kullanılırken bazı haftalar 24 saatten 3 gün, bazı haftalar 2 gün çalışıyoruz.iş veren fazla çalışma süremizi hesaplarken O ay içerisindeki hafta tatili Pazar günleri sayılarak çıkıldıktan sonra kalan gün sayısı örnek 26 gün çarpı 7,5 saat=195 saat çalışma yapmamız gerekirken ay içerisindeki çalışmalarımız 24 saat olarak örneğin 9 gün çalışma ise ara dinlenmeler 1,5 saat çıkılarak 22,5 saat çarpı 9 =202,5 bulunarak bulunan bu sonuçtan yani 202,5 -195=7,5 saat fazla çalışma hesaplanarak ücreti ödeniyor.Bu hesaplama biçimi doğrumu acaba.Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla

  1. Murat bey, öncelikle bir konuyu netleştirmemiz gerek. İş Kanunu kapsamından çıkarıldığınızı nereden çıkardınız? Bu bilgiyi neye dayanarak söylüyorsunuz?

 17. Kamu hastanesinde çalışıyorum 12 24 12 48 çalışıyoruz bugün yeni bir düzen yaptılar ayakta duracaz oturmak yok böyle bir hak varmı yoksa nereye başvuracaz

  1. Merhaba. Bu tür düzenlemeler yapma yetkisi işverendedir. Buradan aksini söylemem doğru olmaz.

 18. Bir özel güvenlik projesinde 8 yıldır çalışmaktayız 2 gündüz 2 gece 2 gün tatil günlük 12 saat çalışıyoruz.
  Projede olması gereken güvenlik sayısı 6 son 4 yıldır güvenlik sayısı 4 kişi oldu ve 1 kişi amir diğer 4 kişi 2 gece 2 gündüz 2 tatil olarak ve geceleri tek çalışmaktadır. Amir hafta içi 5 gün hafta hafta sonu 2 gün tatil yapmaktadır.
  aldığımız ücret 1650 tl içinde yol parası 200 agi 200 yani yaptığımız fazla mesai ücreti verilmemektedir
  1350 tl 12 saat çalışmaktayız.Yasal olarak haklarımız nedir yardımcı olurmusunuz

  1. Gökhan bey, size asgari ücretin altında maaş ödenmedikten sonra yapabileceğiniz fazla bir şey olmaz. Bordronuzda asgari ücret görünüyorsa, açıkçası bir hak elde etmeniz çok zor.

  2. haftada 60 saat çalışıyorsunuz yani 15 saat mesainiz var buda ayda 60 saat eder. 60 saatlik mesai ücreti en az 250 TL eder yani bayağı bir alacağınız birikmiş

 19. Merhaba efendim sorum olacaktı yazılarınızı okudum ama benim soruma denk cevap gelmediği için sormak istiyorum cevaplarsanız makbul olur. Devlet kurumda ögg olarak çalışıyorum bir kaç senedir biz 4 güvenlik olarak altı güne iki gün izin yapıyorduk. Şimdi memur hanım yıllar sonra dedi ki hop siz az çalışıyorsunuz ve haftalık iznimizi 1 güne düşürdü yani altı günde 1 gün izin yapıyoruz sizce doğrusu bu mudur yoksa hakkımızı mı yiyorlar. Teşekkürler

  1. Can bey, sadece hafta tatili açısından cevap vermem gerekirse; işçiye haftada 1 gün hafta tatili verilmesi kanunen yeterlidir.

 20. organize sanayi bölgesinde 12 24 çalışma sisteminde çalışan 6 özel güvenlik görevlisiyiz.bizim çalışma saattlerimiz normal mi acaba..24 saat istiratimiz var diye bizim izinimiz yok.herhangi bir mesaide almıyoruz.bu çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirmiyiz.herhangi bir kanuni hakkımız varmı.

  1. Mehmet Ali bey, izinden kastınız hafta tatili ise, 24 saat dinlenmeniz hafta tatili yerine geçecektir. Haftada 45 saatin üzerinde çalışıyorsanız, fazla mesai ücreti almanız gerekir.

 21. hayırlı günler . benim sorum şu ögg lerin çalışma saatlerini kuruma bağlı bulundukları ve onlardan sorumlu müdür tarafından isteğine göre değiştirilebilir mi.

 22. Merhaba biz bi şirkette ogg olarak calisiyoruz ayda 12 gece 15.buçuk saatten 2 gündüz 8.buçuk saatten calisiyoruz yani aylik toplam 203 saat yapiyo herangibir mesai almiyoruz maasimiz asgari ücret 1 yildir bu şekilde calismaktayim geriye donuk mesai haklarimi talep edebilirmiyim.

 23. merhaba biz bi şirkette ögg olarak çalışmaktayız çalışma saatlerimiz şu şekilde:17:30-09:00 çıkış o gün çalışma yok ertesi gün yine aynı:17:30-09:00 iki haftada birde iki gün istirat var ama geceleri 15 buçuk saat çalışıyoruz ayda toplamda 203 saat çalışıyoruz maaşımız asgari ücret ek bir mesai almıyoruz bu normal mi ayda 12 gece *15 buçuk saat 2 gündüz*8 buçuk saat yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz geriye dönuk mesai talebimiz olsa haklarımızı nasıl alabilirıiz

   1. Merhabalar haftalık çalışma saatleri değişken örneğin bir hafta 60 saat bir hafta 40 saat bir hafta 55 saat oluyor ama normal iznimiz en az 32 saat bazen 56 saat oluyor

 24. Öncelikle merhaba kolay gelsin benim sorum şu şekilde olacak
  Güvenlik görevlisi çalışma saati içerisinde yemek saati varmıdır. Yemek saatinde ve çay molasında da çalışmaya devam ediyorsa bu güvenlik görevlisi kaç saat çalışmış sayılıyor. Çalışma saati 08:00/16:00 arası olarak düşünürsek haftada 5 gün çalıştığımız zaman 45 saati tamamlamış olurmuyuz. Yani demek istediğim güvenlikler yemek yerken mola vermiyor hem yemeğini yemeye devam edip hem işine devam ediyor.

  Birde bayram çalışmalarında ücret uygulaması nasıl oluyor 1 güne 1 yevmiyemi yoksa 2 yevmiyemi verilir yani aylık maaşın dışında bu 1 gün ödemesi nasıl olmalıdır

  Şimdiden teşekkürler

  1. Volkan bey, ara dinlenmesinde işçinin işinin tamamen bırakması gerekir. Hem çalışıp hem dinlenme bir arada olmaz. O nedenle, bu şekilde fiilen çalışılan hallerde açıkçası, ara dinlenmenin çalışma süresinden düşülmemesi gerekir. Bayram çalışmalarında ise, çalıştığınız zaman bir yevmiye fazla almanız gerekir. Örneğin ağustos ayında 30 ağustosta çalışmışsanız, normal maaşınız dışında bir yevmiye daha ödenmesi yeterlidir.

 25. merhaba benım soyle sorunum var bir turlu sonuc alamadım 2 vardiya calışıyorum sabah 8 akşam 20 -aşkam 20 sabah 8 olarak calısıyoruz ve bu ay 20 gun calıştım ve bana cıkan mesai 16 saat dediler. haftalık 45 saatı geciyorum dediğimde hayır bu ay 204 saat calışman gerekıyor sen 220 saat calışmıssın dediler. yani bir anlam veremedim. 31 ceken ayda 204 saat 30 ceken ayda 196 saat subat ayında 180 saat dediler 31 ceken ayda 30 gun ustunden maas yatıyor 1 gun nereye gidiyor yani bir yerde hatta var sanırım ama cozemedim yardımcı olursanız cok mutlu olacagım

 26. merhaba ben özel güvenlikte sabit gece işi yapıyorum 20:00-08:00 12 saat calırılıyorum ve gece tek calıştığım icin ara dinlenmesi olmuyor uyumak osaatte istiyorum 11saat üzerinden maaşım yatıyor maaşlarım her ay cok tutarsız zam geldikce başka şeylerden kısıyorlar ve zamı ordan cok azaltıyorlar hukuki olarak nasıl hakkımı arıyabilirim tş ederim şimdiden

    1. Ara dinlenmesinin verilmemesi bir haklı fesih sebebidir. Ama bunu mahkemede ispat etmeniz gerekir.

     1. gece tek calışıyor olmam ve bulunduğum yeri terk edemiyom olmam ve işverenin ara dinlenme saati belirlememesi 12saat icerisinde olabilecek sorunlardan sorumlu tutulmam 08:00 20:00 kanıt olur mu

     2. Yunus bey bunlar lehinize kanaat oluşturabilir; ama kesin olarak kanıt olup olamayacağınız ne yazık ki söyleyemem.

 27. slm zeynel bey biz kamuda çalışıyoruz ve daha önce 12/24 ve 12/48 çalışıyorduk ve bir müdür geldi bizim çalışma sistemimizi değiştirdi 8/24 yaptı ve haftada çalışma saatimiz 48 saate çıktı ve bunu günde yarım saat mola var deyip 45 saate denk getirmeye çalışıyorlar memurları ile sizce böyle bişey olablilirmi yarım saat mola 48 saatenmi düşüyor. mola süresi çalışma saatindenmi düşer yoksa öyle bir şey söz konusu olamaz

 28. öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler..özel güvenlik olarak çalışıyorum 14/34 sisteminde ve hafta sunuda pazarlar 19/34 olarak çalışıyoruz ve hiç bir fazla mesai ödenmiyor.sizce bizim fazla mesai saatimiz ne kadardır…..

  1. Murat bey, haftalık çalışma sürenizi bilemiyorum. Ancak günlük olarak, 11 saatin üzerinde yapılan her çalışmanın mutlaka fazla mesai olarak ödenmesi şarttır.

 29. ben devlet memuruyum güvenlik görevlisiyim bir gün 3-11 e geliyorum ertesi gün 11-7 ye geliyorum sabah çıkıyorum ertesi gün tekrar 3-11 hafta tatilim resmi tatillerim yok .Bunu yorumlarsanız sevinirim. çalışmalarınızda başarılar dilerim

 30. 11 senedir aynı iş yerinde 3 ogg ile 12-24 vardiyası ile çalışıyorum. Fakat bunu gündüz 9 akşam 15 saat olarak ayarlamışlar. Senelik izni yazın kullanıyoruz ve bir arkadaş izine çıkınca geri kalan ıkı kişi 24-24 olarak çalışıyoruz. Bir kuruş mesai de almiyoruz.
  Şimdi;
  Soru 1: gece çalıştığımız 15 saat fazla mesaiye girer mi ?
  Soru 2: senelik izinler de 24 saat Çalışıyor olmamızın karşılığını mahkeme yolu ile alabilir miyiz ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Gece döneminde, 11 saatin üzeri doğrudan fazla mesai kabul edilir. 24 saat çalışmanızın karşılığını elbette mahkeme yoluyla alabilirsiniz. Ama bu davayı, çalışırken mi açmayı düşünüyorsunuz?

 31. Merhaba bizim işyerinde 4 güvenlik görevlisi var. birisi 07.30-15.30 biri 15.30-23.30 biri 23.30-07.30 geliyor dördüncüde bunların peşinden diğer gün 07.30-15.30 a gelerek 4 vardiye uyguluyoruz. benim merak ettiğim gece 23.30-07.30 a gelen personel 11 saate çıkarılabilir mi? çalışması gece çalışması olduğu için biraz geç gitmesini istiyoruz. nasıl yapabiliriz?

 32. Merhabalar Sayın Zeynel Abidin Bey.
  03/04/2018 Günü Taşerondan kadroya geçen bir güvenlik görevlisiyim.Kadroya geçtiğimiz gibi nöbetlerimizde değişti.Örnek bugün sabah 07:00-19:00 ertesi gün izinliyim bir sonraki gün 19:00-07:00 olarak değiştirdiler.Güvenlik amirimize durumu sorduk azda olsa şefaflık yapamazmısınız diye.Bize verdiği cevap şu YASA VAR 180 SAAT OLMALI AYLIK.Çünkü ilçede ve köylerde oturan arkadaşlarımız var hal böyle olunca saat 05:00 da kalkmak zorunda kalıyorlar ve çoğunun arabası en geç 18:00 civarı kalkıyor.Gerçektende ZORUNLU 180 SAAT TUTMAK GİBİ BİR KANUN YASA VARMI? Amir veya kurum insiyatif kullanıp eski nöbetlerimize döndürebilirler mi? Eskiden sabah 08:00-17:00 birgün gidiyoduk diğer gün gitmiyorduk.Buarada gençlik spor il müdürlüğünde çalışıyorduk.Şimdiden çok teşekkür ederim saygılar Abidin Bey

 33. Ben özel sektörde 5 ögg çalışmaktayız 1gündüz 2gece sisteminde çalışıyorz aylık en az 180 saat çalışıyorz günlük 12 saat nöbet tutuyoruz bunun 1 saati yemek çay mola oluyor ama 180 saati aştıgında bize dedikleri 12 saat çalılıyorsunuz 2 saat mola ama yerinizi terkedemezsiniz yatamazsınız lafta mola mesayi vermemek için. 12 saat çalıştırıpta 10 saat gösterme gibi bi hakları varmı ben bu ay 12 saat nöbet sisteminde 1 saat molamı cıktıktan sonra 209 saat çalıştım ama şirket 10 saatten hesaplıyor 190 saat çıkıyor zaten 190 saatte olabilirmiş bunada mesai vermiyorlar

 34. Merhaba kolay gelsin ben belediyede guv gorevlisiyim biz 3 vardiya donusumlu olarak haftalık çalışıyoruz.22:00_07:30)15:00_22:00)07:30:15:00 olarak soyleyecegim gece farkı bizlere niye yok. Sonucta 1 hafta gece millet uyurken biz çalısıyoruz yorumunuz için şimdiden teşekurler.

 35. Merhaba biz devlet kurumunda calisiyoruz onceki nobetimiz 16 56 yani kadrolu guvenliklerin tuttugu nobet biz 8 16 ya donus yaptik kadrolular ayni nobeti tutuyor 16 56 biz simdi kadroya gecis yaptik bize uygun olmadigini soyluyorlar cunku onlar memur geciyor biz isci gectigimiz icin bu sekilde devam edecegi soyleniyor

  1. Haşmet bey, memurların tabi olduğu mevzuat farklıdır. Sizin için uygulanan şu anki sistem doğrudur.

 36. Merhaba biz 3 kişi çalışıyoruz nöbetlerimizi birer kişi tutuyoruz 24 saat çalışıp 48 saat izin yapıyoruz ve geceleride tekiz bu yasalmı yorumlarınız için teşekkürler

  1. İbrahim bey, hiçbir işçinin günde 11 saatten fazla çalıştırılması yasal değildir.

 37. Merhaba;ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.herhangi bir arkadaşımız yıllık izin kullandığı zaman yerine mesai kalıyoruz 12 saat fakat günlük 11 saatten fazla çalıştırılamaz denildiği için 1 saati dinlenme ve yemek molası deniliyor diye o 1 saatin mesaisi ödenmiyor fakat biz yemeği veya molayı zaten görevli olduğumuz yerde harcıyoruz çünkü sözleşmede var yemek molasında görevli olduğun yer terk edilemez diye. Peki mesai parası ödenirken neden o 1 saat düşülüp ödeme yapılıyor.böyle bir uygulama hakkımızdan gidiyor.tşkler

  1. Merhaba. İşçi o bir saatte gerçekten serbest zaman olarak dinlenemiyorsa, elbette ki bunun ücretinin de ayrıca ödenmesi şarttır.

 38. Selamün aleyküm ben konut da güvenlim çalışma sitemimiz 2+2+2 2 gündüz 2 gece 2 tatil çalışma saati sabah 08:00 akşam 18:00 dır akşam da 18:00 sabah 08:00 dır 1850 maaş veriyorlar soruyorum çocuk parası da varmı için de diye var diyorlar agi dahil hepsi var diyorlar çalıştınız fazla saatin mesailerin hiçbiri piyasa da yok

 39. Bir sanayi sitesinde işe başladım mesai saatleri akşam 19 sabah 08 ve haftalık 1 gün izinli olduğumu söylediler. Verdikleri maaş ise agi ile beraber 1750 tl dir . Bu kanunen yasalmidır?

 40. Ogg olarak çalışıyorum gece vardiyasindayim sürekli olarak hafta içi 14 saat nöbet tutuyorum hafta sonu 22 saat aralıksız tutuyorum yani siz 11 saati geçmeyecek diyorsunuz ben cumartesi 15:00 de nöbeti alıyorum pazar günü saat gündüz 11:30 da bırakıyorum bu yasalmi

  1. Adem bey, hiçbir işçi, rızası olsa bile günde 11 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

 41. Merhabalar. Ben özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Çalışma saatlerimiz 16_56 haftada 48 saat çalışıyoruz..ve ayda bazen iki bazen 1 defa da 24 çalışıyoruz. Ayrıyetten migrosun deposu olduğu için araç alım, kayıt işleri
  , irsaliyeler, kayıt kabülleri, santral görevi, bize yaptırmaları yasal mıdır. Saygılar

  1. İkisi de, iş sözleşmesindeki hükümlere bağlıdır. Kanunen böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 42. Ben siverekte ögg biz 12 saat çalışıyoruz 24 saat dinleniyoruz yani buda haftada 60 saat yapıyor bu yaslmıdır değilmidir lütfen cevaplarmısınız

 43. Ben gündüz çalışıyorum haftada 6 gün sabah 8 akşam 6 Haftada 10×6=60saat yapıyor
  Ayda 240 saat eder haftalık en fazla 45 saat çalışmamız geriliyorsa ben 60 saat.Fazla çalışıyorum buda mesai olarak yansırsa 400 tl yapıyor ayda yemek molası bile kullanmıyorum doğru dürüst ve 4 kişilik projede tek çalışıyorum gündüzleri resmi günlerde çalışıyorum fakat mesai verilmiyor ve günde ortalama 4 saat yol çekiyorum yasal olarak bana getiri sağlyacak yada hakkımı arayabileceğim bi durum varmı bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Uğur bey, bu durumda haklı fesih yapabilirsiniz. Fazla mesai ücreti ödenmemesi ya da genel tatil ücreti ödenmemesi haklı fesih nedenleridir.

 44. Hayırlı günler diliyorum öncelikle
  Ben 3 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum vardiyalı 8 saat üzerinden.
  Görevlendirildiğim fabrika da izinsiz çalışıyoruz 8 saat 7 gün izin kullanmak istediğimizde 16 yaparak birbirimizi dinlendiriyoruz… Benm işden ayrılıp çıkış parası almam mümkün mü.

  1. Emre bey hem hafta tatili kullandırılmaması hem de 16 saat çalıştırılma işçi için haklı fesih nedenleridir.

 45. Merhaba bizim Kurumda (Kamu Kurumu) toplam 5 güvenlik personeli var 2 güvenlik personeli sabah 9:00-18:00 saatleri arası çalışıyor. Akşam nöbeti devralan personelde nöbeti 18:00da devralıyor. Diğer gün sabah 9:00 kadar gündüz nöbetçileri gelene kadar. Bu durum gece nöbetçisinin 11 saatten fazla çalışmasına neden oluyor. (bu durum ayda sadece 1 haftaya tekabül ediyor.) Ancak bu durumu akşam 21:00 sabah sabah 9:00 , 1 saatte yemek arası ile 11 saate tekabül ediyor. (bu durum ayda sadece 1 haftaya tekabül ediyor.) Bu şekilde arkadaşlara çalışmalarını istediğimiz zamanda bazı gerekçelerden dolayı personel bu durumu kabul etmek istemediklerini söyleyerek akşam 18:00-09:00 arası çalışmayı kabul ettiklerini gerekirse imza vereceklerini söylüyorlar. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Bu arada bu arkadaşlar sürekli işçi kadrosuna geçtiler.

  1. Ramazan bey, işçi imza verse de vermese de, gece ya da gündüz 11 saati aşan sürelerle çalıştırılamaz. Sistemi buna göre kurmanız gerekir.

 46. Yardımcı olun lütfen belediyede çalışan ve şu an KHK kararnamesi ile taşeron dan alınıp belediye bünyesine gectik.12/36 vardiyasiyla çalıştık yıllardır ve şu anda öyle.yani güne vurduğumuz da 15 gün çalışıyor görünüyoruz lakin 12 saat.ve şimdi bize yemek ve yol paralarimizin 15 güne düşürülecegi ve günlük yemek ücretinin yasada geçtiği gibi 5 lira olacağı söyleniyor.fakat 12 saat gündüz çalışan biri olarak bu yol ve yemek paramızı kesmeleri normal mi?yani aylıklarımizi ortalama 350-400 lira kesintiye ugratacaklari söyleniyor.iscide olmaz ama güvenlik yasasında bu böyle deniyor doğru mu değil mi yardımcı olurmusunuz lütfen ☹️

 47. öncelikle hayırlı akşamlar ben liman da 1.5yildan beri guvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım limandan yük almak boşaltmak için gelen araclari sıraya sokmak ve genel müdür ve yardımcısına ve yonetim kurulu geldiginde asker selami vermek ayrica kart buro memurunun yapmasi gereken isleri bize yaptiriyolar ayrica izin gunlerinde zorla mesayiye cagiriyolar gelmezsek vardiya degisimi yapiliyor şirket adam almaktansa mesaiyle işi kapamaya calisiyor

 48. Slm bn ozel sektörde 2 yıldır ogg olarak çalışıyorum 8 saat üzerinden çalışıyoruz ama pazar gunleri 12 saat mesaisiz. Vrrmiyorlar yeni sistemde ise. adam eksikliği nedeni ve yıllık izinler nedeniyle 2 gece 2 gündüz 2of olmak suretiyle çalıştırmaya zorluyor fazla mesai ayda 40 saat yapıyor ama mesai vermeden yani 10 saatini veriryor gerisini vermiyor bu durumda ne yapmalıyım şimdiden tsk

 49. Merhaba adim hasan ben 7 aylik calistigim bir isyerinde 12 saat calisiyorum sabah 10:00 aksam 10:00
  2 calis 1 of aylik 20 calis 10 izin yapiyo vardiyana gelmedigin zaman 2 gunluk parami kesiyolar ben bunlardan sikayetci olsam kazanma sansim varmi ama ise girerken baya bi sayfa imza attiriyorlar ama hic birini okumaya bile firsat vermiyolar sikayet etsem davaci olsam tazminat alma hakkim olurmu bilginizi paylasip bizi bilgilendirirseniz sevinirim

 50. İş sözleşmesi yapılmadı bizde 40 saat fazla çalışıyorum ayda fazla mesai hiç yatmadı işten ayrilsam tazminat hakkım olurmu

  1. Erdal bey fazla mesai yapıyor ve ücretini alamıyorsanız, elbette bu bir haklı fesih sebebidir.

 51. Merhaba aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı rehabilitasyon merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Kadroya geçtik. bizim işyerinde 4 güvenlik görevlisiyiz. biz 07.30-15.30 Ertesi gün 15.30-23.30 ertesi günü 23.30-07.30 çalışıyoruz. Sabah 07.30 çıktığımız gün izinli sayılıyoz. Ertesi günü bu vardiya tekrarlanıyor yani 07.30 15.30 geliyoz. Bu şekil çalışıyoruz. 4 vardiye uyguluyoruz. Bir ay 8saat üzerinden 24gün çalışıyoz bir ay 23 çalışıyoz. Yemek çay mola günlük yarım saat düşüyorlar 7.5 saat üzerinden hesaplanıyor. Yemek çay molamızda görev yerimizi tekretmiyoz bulunduğumuz yerde yiyoruz. Ayrıca bir arkadaşımız yıllık izne ayrıldığı zaman onun yerine biz çalışıyoruz. Mesela benim nöbet çıkışım izinli oldugum sabah 07.30 da arkadaş yıllık izinli olursa ben ogün içinde tekrar 15.30 nöbete geliyorum.gece 23.30 çıkıyorum. Ve. Yine 8 saat arayla ertesi günü kendi nöbetim olan 07.30 15.30 a geliyorum. Bu konular hakkında aydınlatmanızı rica ediyorum. Ayrıca kadro geçtiğimiz için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının gelen. yazısında haftalık izin gününe denk gelen 7.günü çalışırsanız 2yevmiye ve hafta içi bir gün izin kullandırılır diye bir madde var. Eksik yada fazlamız yada haklarımız nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 52. Merhabalar bende özel güvenlik sektörüne yeni girdim bizde 12 saat üzerinden çalışıyoruz ama ne hikmetse 11 saat sen gösteriyorlar bi iş yerinde gece nöbetinde yemek saatinde 1 saatlik mola hakkımı dinlenerek geçirdim hakkımda rapor yazıldı savunmamda 4857 sayılı kanunun 68 maddesini yazdım hiçbirşey yapamadılar bunu çoğu insan bilmiyor sanırım arkadaşlar savunma yazarken kesinlikle hemen yazıp vermeyin.şimdi benim sorum şu biz 12 saat çalışıyoruz ama 11 şaştı geçemez diyor kanun bizim bir saatlik dinlenme hakkımız 11 saatin içinde mi?

  1. Evet, işçinin günlük çalışması 11 saati geçemez. Buna ara dinlenmesi dahil değildir. Örneğin 11 saat çalışma ve 1 saat ara dinlenmesi olarak toplamda 12 saatin işyerinnde geçirilmesi mümkündür.

 53. İyi günler bir ay önce iş kura verilen ilan sayesinde bir siteye özel güvenlik görevlisi olarak başladım 2 kişi çalışıyoruz 12-24 vardiyasıyla işe girerken işkur üzerinden girmedim ofislerine görüşüp işe başladım 1720 tl maaş vereceklerini 15 günlük deneme süresi olduğu ve bu süre zarfındada sigortamı yapmıyacaklarını söylediler işe ihtiyacım olduğundan kabul etmek zorunda kaldım yalnız adamların hiç bir şeyi yasal değil ne ünüformamız var ne herhangi bir şirkete bağlıyız ne valilikten yada emniyetden güvenlik çalıştırma izinleri var en önemliside bunu yeni öğrendim maaş borduromuzda bizi kapıcı yada site görevlisi olarak gösteriyorlarmış bunu belirttiğim zaman işten çıkartılmakla tehdit edildim haftada 288 saat çalışıyorum ve bu işe ihtiyacım olduğundan elim kolum bağlı şu an sizce nasıl bir yol izleyebilirim işimden olmadan hakkımı nasıl savunabilirim cevap verip yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. Ne yazık ki, işinizden olmadan işlerin düzelmesi çok çok zor. Yine de isterseniz Alo 170’i arayabilir ve şikayette bulunabilirsiniz.

 54. Merhaba bir sitede Guvenlık olarak çalışmaktayım 12saat calısıyrz. 3 Gün gündüz 3 gün gece 3 gün izin yapıyoruz.Aya vurduğumuz zaman 21*12=252 Sast yapıyor aylık calışmadan cıkattgımız zamn 72 saat aylık çalışmamız oluyor buda 400 tlyı gecıyor. Bu aradaki farkı Nasıl alırız bu konuda yardımcı olurmusunuz?

 55. Selamın aleyküm şuan 8 saatlik vardiya sisteminde çalışıyoruz .6 çalış 1 izin buda haftada 48 saat yapıyor .bununda 3 saatini haftalık dinlenme süresi olarak işliyor. 2100 maaş + agi+yol alıyoruz . fakat proje iş veren tarafından 4 çalış 2 izin sistemine geçmek istiyor yani 12 saatlik sistem .buda haftalık 60 saate tekabül ediyor ve ayda 240 saat.İş veren bizden aynı maaş üzerinden bu sisteme geçmenizi istiyor yani aradaki 60 saatlik farkı maaşa yansıtma gibi bir teklifte bulunmuyor . Size sorum 4 senedir 8 saat üzerinden çalışıyoruz ve bizden aynı maaş üzerinden yada 50/100 TL bir farkla 12 saatlik sisteme gecmemiz isteniyor .buda bize haklı fesih ve tazminat hakkı doğurur mu ? Teşekkürler .

  1. Cengiz bey, fazla mesai ücretleriniz ödendiği müddetçe, bu durum size bir haklı fesih nedeni vermez.

 56. Merhabalar ben bir fabrikada ögg olarak çalışmaktayım akşam 20:00-sabah 08:00 mesai saatleri arasında 4 gün çalışıp 1 gün izin yapıyoruz çalışma saatleri miz dahada uzaya biliyor bunu fabrika yetkilerine söyledigimizde bize sözleşme imzalattıklarını işyeri nezaman isterse mesaiye gelmek zorunda olduğumuzu söyledi bu çalışma saatleri içinde molamız yok bir 15-20 dk alel acele yemek yiyoruz ben ve diğer 4 arkadaşım bu durum yasalmı onu merak ediyorsanız

 57. Merhaba 01.01.2016 ise başladım
  2017 / 2018 yılına ait 14 günlük yıllık izin parasini almak istiyorum. Mesailerle 1900 maaş alıyorum ama maaşı m asgari ücret üzerinden. Yıllık izin param asgari ücret den mi alırım mesai parası dan hesaplayarak mi?
  Birde 2017 de asgari ücretinden hesaplayarak mi 2018 asgari ücret üzerinden hesaplayarak mi?
  Yani ben kaç tl 14 günlük izin Parasi alacağım ?
  Teşekkürler

  1. İbrahim bey, çalışırken izin parası alınması yasal değildir. Yıllık iznin mutlaka kullandırılması gerekir.

 58. Merhaba bir kamu kuruluşunda idareciyim, 1 tane güvenlik görevlimiz var çalışma saatlerimiz 08:30-22:00 güvenlik görevlisi hafta içi hergün 14:00-22:00 saatleri arasında çalışıyor. Kendisi istemezse bu saatlerde çalışmaya bilir mi?

  1. Berna hanım, bu saatlerde çalışmasında bir sıkıntı yoktur. Önemli olan idarenin nasıl uygun gördüğüdür.

 59. Merhaba ben resmi bir kurumda guvenlik gorevlisi olarak çalışmaktayım taserondan kadroya gecirilenlerden bizde tayin hakkı varmi ayrıca bütün resmi kurumlar aynı çalışma sistemi ilemi devam ediyor bilgi alabilirmiyim

  1. Tuba hanım, her kurumun çalışma sistemi bir diğerinden farklıdır. Tayin hakkı ise, yine kurumdan kurama değişmektedir. Kendi kurumunuza bu konuyu özel olarak sormanız daha doğru olacaktır.

 60. Ben ögg bir haftada 40 saat mesai yapıyorlar bir günde 16 saat ve bazen 12 saat oluyor sizce yasalmı ve de haftalık izinim iptal oluyor ilgilenirseniz sevinirim.

  1. Burak bey, hafta tatili her halde ve şartta verilmek zorundadır. Günde 11 saatin üzerinde de çalıştırılamazsınız. Siz ne yapmak istiyorsunuz?

 61. Merhaba markette ogg olarak çalışıyorum aylık çalışma saatim 300 saat olduğu günler oluyor aileme ve kendime hic vakiy ayiramiyorum9 senedir aynı şirketteyim ne yapmam lazim

  1. Özkan bey bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Ama yıllık fazla çalışma süreniz 270 saati aşıyor mu?

 62. Merhabalar ben kamu kurumda özel güvenlik olarak çalışmaktayım aylık 225 saat gece çalıştırılıyorum hiç bir mesai ve ek ücret ödenmiyor bu taşerondayken de böyleydi kadroya geçtik yine böyle bizim gece çalışmamız kaç saat olmalıdır mahkemeye versek hakkımız ödenirmi
  İlginize tşk ederim

  1. Şahin bey gece 11 saate kadar çalıştırılabilirsiniz (Mola süreleri hariç). Ancak haftalık 45 saat üzeri çalışmaların fazla mesai olarak ödenmesi gerekir. Dava açmanız her zaman mümkündür. Ama işverenle sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun kararını sizin vermeniz gerekir.

 63. Merhaba 2+2+2 sisteminde yani 2 gündüz 2 gece 2 gün tatil şeklinde 12 saat çalışıyoruz gece mola hakkımız yok tek kişi olarak çalıyoruz ama şirket maaş bordrosunda mola var gösteriyor bunun için ne yapmalıyız birde şirket bizim isteğimiz olmadan aynı ilçe içerisinde olsa dahi bir projeden başka bir projeye atayabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. Yasin bey, iş sözleşmenizde hüküm varsa, evet başka bir projede görevlendirilebilirsiniz. Hatta farklı illerde bile görevlendirilmeniz mümkün olabilir. Molanın ise mutlaka verilmesi gerekir. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey Alo 170’i aramak olur; ancak o da ne kadar faydalı olur, tartışılır.

 64. Merabalar Sayın Zeynel
  X iş yerinde geceleri 13.5 gündüzleri 11.5 saat olmak üzere sabah 7.30 akşam 18.00 ve aksam 18.00 sabah 7.30 iki vardiya çalışıyoruz gece 11 saatin üzeri mesai yazilmiyor ayrıca resmi gunlerde yazılan mesai 1 günlük kazanç mi yoksa 1 günlük kazanç artı %50 mi bize sadece 1 günlük veriyorlar

  1. Merhaba resmî tatil çalışmasında bir günlük genel tatil ücreti ödenmesi yeterlidir. Fazla mesai ücretlerinin ise mutlaka ödenmesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.