Özel okul öğretmenleri tazminat alabilir mi?

Başlarken

Özel okullarda görev yapan öğretmenler “Özel Öğretim Kurumları Kanununu” kapsamında İş Kanununa tabi olarak çalışmaktadır. İşçilerin en tabi haklarından olan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı konularında özel okul öğretmenlerinin bazen tereddüde düştüklerini görmekteyiz. Bu tereddüt, öğretmenlerin iş sözleşmelerinin her yıl yenilenmesinden yani belirli süreli olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır. O halde bu konuyu netleştirelim.

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı İş Kanununa tabi olarak bir işyerinde çalışan işçinin o işyerindeki çalışmalarına karşılık işten ayrılırken toplu olarak aldığı ve çalıştığı her yıl için bir aylık brüt maaşı tutarında hesaplanan bir ödemedir. Ancak kıdem tazminatının hak edilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartların taşınmadığı durumlarda, kıdem tazminatı hakkı ortadan kalkar.

Kıdem tazminatının ne olduğunu ve nasıl hesaplanacağını daha önce yazmıştım. Ayrıca hazırlamış olduğum kıdem tazminatı şeması ile de kıdem tazminatı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı kolayca bulabileceğiniz bir tabloyu sizlere daha önce sunmuştum. Bu yazılarımı inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İhbar tazminatı nedir?

İhbar tazminatı da belirli koşullar oluştuğunda işçinin hak ettiği bir ödemedir. Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçinin iş akdi İş Kanununun 17nci maddesi kapsamında feshedilecekse, işçiye belli bir süre önceden bu durumun bildirilmesi gerekir. Bu süre ise işçinin kıdemine göre belirlenmekte olup en az 2 hafta, en çok 8 haftadır. İşte bu süreleri beklemek istemeyen işveren, işçisini hemen işten çıkarmak istiyorsa bu 2, 4, 6 ya da 8 haftalık sürelerin ücretini peşin ödeyerek işçiyi işten çıkarabilir. Yapılan bu ödeme ise ihbar tazminatı olarak bilinir.

İhbar tazminatının ne olduğunu bir başka yazımda anlatmıştım. Aynı zamanda işçinin istifa etmesi halinde ihbar tazminatı alıp alamayacağıyla ilgili yazıma da buradan göz atabilirsiniz.

Öğretmenin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı almanın şartları olduğunu belirtmiştik. Bu şartları taşıdıktan sonra öğretmenler de dahil bütün işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması gerekir. Burada öğretmenlerle ilgili en önemli husus, sözleşmenin yenilenmemesi halidir. Bu durumda da can alıcı soru, sözleşmeyi kimin yenilemediğidir.

Bilindiği üzere öğretmenler mevzuat gereği belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalışmak zorundadırlar. Yani okul ile öğretmen her sene sözleşme yenilerler.

İşte sözleşme yenileme zamanında okul, öğretmenle sözleşme yenilemeyeceğini sözlü ya da yazılı olarak beyan ediyorsa ya da hali hazırda bir başka öğretmenle sözleşme imzaladığı anlaşılıyorsa öğretmen kıdem tazminatına hak kazanmış demektir.

Ama öğretmen, sözleşme yenilemeye yanaşmıyorsa ya da bir başka okulla sözleşme imzalamışsa bu durumda kıdem tazminatı hakkını kaybetmiş demektir.

Öğretmenin ihbar tazminatı

İhbar sürelerini ve dolayısıyla ihbar tazminatını düzenleyen İş Kanununun 17nci maddesi açık bir şekilde, ihbar süreleri için “belirsiz süreli” iş sözleşmesini ön şart olarak ortaya koymuştur. O halde belirli süreli iş sözleşmesinin imzalandığı bir durumda ihbar tazminatı kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Belirli süreli iş sözleşmesi imzalamak öğretmenler için bir zorunluluk olduğundan, özel okulda görev yapan bir öğretmenin ihbar tazminatı hiçbir şekilde söz konusu olmayacaktır.

SONUÇ

Özel okulda görev yapan bir öğretmen için ihbar tazminatı kesinlikle söz konusu olmazken kıdem tazminatı ise aşağıdaki durumlara göre belirlenir.

 • Sözleşmeyi okul yenilememişse, öğretmen kıdem tazminatına hak kazanır.
 • Sözleşmeyi öğretmen yenilememişse, kıdem tazminatı hakkını kaybeder.

Not:

Bu iki temel kuralın istisnası şudur. Eğer sözleşme yenilemeyen okulun haklı bir nedeni varsa öğretmen kıdem tazminatı alamaz. Aynı şekilde sözleşme yenilemeyen öğretmenin haklı bir nedeni varsa bu kez öğretmen kıdem tazminatına hak kazanır.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

95 Yorum

 1. Süreli iş sözleşmeleri tekrarlıyorsa ” FASILALARLA DEVAM EDEN SÜREKLİ HİZMET AKDİ” kimliği kazanır. Bu durumda gelecek yıl sözleşme yenilenmeyeceğini beyan etmeyen ” işveren ” yeni eğitim yılı başladığında yerine başka bir öğretmenle anlaşarak eski ögretmeniyle sözleşme imzalamamayacağı anlaşıldığında İhbar tazmizatı olmak gerekir kanaatindeyim.

  1. Mustafa bey, Yargıtay 9 Hukuk 2011/16405 E. numaralı kararından da anlaşılacağı üzere, belirli süreli iş sözleşmesinin devamlı surette yenilenmesi sözleşmeyi belirsiz hale getirmez. Çünkü bu yenileme “yasa gereği” mecburen yapılmaktadır. Karardan: “2- Davacı, 5580 sayılı Yasa’nın 2/k maddesinde belirtilen özel eğitim kurumunda öğretmen olarak yasa gereği 1 yıllık belirli süreli hizmet sözleşmesiyle ÇALIŞMIŞTIR…..Yasa gereği yapılan belirli süreli hizmet aktinin yenilenmesi, hizmet sözleşmesini belirsiz süreli hale getirmez. Bu nedenle belirli süreli hizmet akitlerinde uygulama alanı olmayan ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup BOZMAYI GEREKTİRMİŞTİR.”

 2. Merhaba,ozel okulda calisan bir ogretmen devlet okuljna aramasi gerceklesirse tazminat alabilir mi ? 2 farkli ozel okuldan ayrilan 2 arkadasimiz devlet memurluguna ataninca bu tazmina hak kazandi. Fakat mevzuatta yada haklarda bu konuyla ilgili gercek bilgiyi edinemiylrum. Yarimci olursaniz sevinirim. Iyi calismalar.

  1. Devlet okuluna ataması çıkan öğretmen, kendi isteğiyle işten ayrılacağı için kıdem tazminatı alamaz. Ancak buna rağmen özel okul bu tazminatı ödemek isterse elbette ödeyebilir. Bunun dışında, sorunuzu daha ayrıntılı sorarsanız, daha net cevap verebilirim.

  2. Elif hanim merhaba acaba bu özel okullari hangileri bilginiz varmi?ayni durumdan bende bilgi alamiyorum en azindan okullari arastirip ogreniriz.

 3. Merhaba,

  Aşağıdaki yazınızı detaylı şekilde okudum. Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Sakıncası yok ise ek bir sorum olacak.

  Bir yakınım belirtiğiniz koşullarda her sene sözleşmesi yenilenerek 5 yıldır özel bir kurumda çalışıyor. Bu durumda tazminat talebini sadece son yıl için mi? Yoksa 5 yıl için mi talep edebilir?

  Cevap verebilirseniz çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler

  Saygılarımla

  1. Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu zamanaşımı süresi de, işten ayrılmayla başlar. Bu durumda işten ayrılıktan sonra 10 yıl içinde talep etmek kaydıyla “bütün” yıllara ait kıdem tazminatı istenebilir. Dolayısıyla 5 yıl için talepte bulunabilir.

 4. Erken emeklilik hakkı özel okulda çalışan öğretmenleride kapsayacakmı.Bilgilendirirseniz sevinirim

 5. Özel okulla 3 yıllık sözleşme yaptım ayrılma durumları atanma evlilik ve saglık durumları var.bu gibi durumlardan ayrıldıgımda okul bana veya ben okula bir tazminat öder miyim? Hiçbir bilgim yok bunula ilgili teşekkür ederim

  1. Bu sorunun cevabı iş sözleşmenizde yer alır Seda hanım. Ancak, şu kadarını söyleyebilirim ki; sözleşmeniz bir yıllıktır. Çünkü öğretmenlerin sözleşmesi her yıl yenilenir. Eğer süresinden önce ayrılırsanız, işvereniniz sizden zararının tazminin talep edebilir.

 6. Merhabalar;
  Bir özel okulda dört yıldır kadrolu çalışıyordum. Bu yıl öğrenci yetersizliğinden ötürü beni kadrodan çıkaracaklarını ve ücretli ders vereceklerini söylediler. Bu durumda aynı okulda ücretli öğretmenliği kabul etsem de dört yıllık tazminatı alma hakkım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim. İyi akşamlar…

  1. Merhaba. Sizin kadro ya da ücretli dediğiniz kavramlar aslında İş Kanunu bakımından geçerli kavramlar değil. Siz hâlen işyerinin işçisi olmaya devam ediyorsunuz. Öncelikle şunu söyleyeyim, eğer ücreti çalışma teklifini kabul ederseniz kıdem tazminatı talep edemezsiniz. Çünkü işten ayrılmamışsınız demektir ve kıdem tazminatı talep etmenin ön şartı, işten ayrılmaktır. Ama size yapılan ücretli öğretmenlik teklifini kabul etmeyebilir ve bu nedenle kıdem tazminatınızı talep ederek işten ayrılabilirsiniz. Ancak bunun için, yapacağınız ihtarname vb. işlerde dikkatli olmanız ve hata yapmamanız gerekmektedir.

   1. Peki, çalıştığım kurum ücretli öğretmenliği kabul etmediğimde yani kurumdan ayrılmak istediğimde; biz sizi çıkarmıyoruz, kendiniz çıkıyorsunuz, diyerekten tazminatımı vermeme hakkına sahip mi?
    Ücretli öğretmenliği kabul etmeyeceğim ve kurumdan ayrılacağım, hakkım olan neyse onu istiyorum. Peki bunun için ne yapmalıyım?
    (Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için, Allah razı olsun!)

    1. Eğer iş sözleşmenizde; işverenin talebi halinde ücreti öğretmenliğe geçmeyi peşinen kabul ettiğinize dair bir hüküm ya da buna benzer bir hüküm yoksa, bu teklifi kabul etmek zorunda değilsiniz. Çünkü bu sizin için, çalışma koşullarında esaslı değişiklik anlamına gelecektir. Böyle bir teklifi sözlü olarak reddetmektense, noter vasıtasıyla ihtarname çekmenizde yarar var. İhtarnamede, size yapılan tekliften ve bunu kabul etmediğinizden bahsedin ve haklarınızı talep edin. Tabi bu yazdıklarım, işverenle anlaşamamanız halinde geçerlidir. İşvereninizle anlaşırsanız ve tazminatınızı alırsanız bunlara zaten gerek kalmayacaktır. İyi günler.

 7. Merhaba, ben bir özel öğretim kurumunda 7 yıl öğretmen olarak hizmet verdim ve kurum nisan ayında seneye için benimle anlaşmasına rağmen 3 gün önce sezon bitiminde sürpriz bir şekilde seneye benimle çalışmayacağını söyledi. Evvelki sene biz öğretmenlere istifa kağıdı gibi bir şey imzalatmıştı galiba ama ben şimdi bu 7 yılın kıdem tazminatını almak istiyorum. Nasıl hareket etmeliyim acaba bana yardımcı olur musunuz lütfen ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Geçmiş olsun. İstifa kağıdı imzalamış olmanız halinde işiniz elbette zorlaşacaktır. Ama bu, kıdem tazminatınızı hiçbir şekilde alamayacağınız anlamına da gelmez. Böyle bir kağıt imzalamış olsanız bile geçersizliğini mahkemede iddia edebilirsiniz. O nedenle vakit kaybetmeden dava açmanızda fayda var. Şu yazıyı okuyarak da işe başlayabilirsiniz.

 8. Merhaba. Devlet okulundan emekli öğretmenim. 58 yaşındayım. 5 yıldır da İstanbul’da bir özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Her yıl 1 yıl süreli yeni bir sözleşme yapıyoruz. Çok yorulduğum için artık yeni bir sözleşmeyle çalışmaya devam etmek istemiyorum. Yaşım da düşünüldüğünde 5 yıllık çalışmam için kıdem tazminatı alma hakkım var mıdır? Kıdem tazminatına hak kazanmam için illa ki kurumun bana yeni bir sözleşme önermemiş olması mı gerekir? Yani onlar çalışmamı istedikleri sürece ben yaşlandığım için ayrılmak istesem bile kıdem tazminatına hak kazanamam mı?

  1. İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı nedenlerden biriyle işten ayrılmadıkça kıdem tazminatınızı hak edemezsiniz. Ne yazık ki, yaşlanmış olmak, haklı nedenle fesih sebebi değildir. Ancak sağlık sorununuz varsa ve bu sorun işinizden dolayı tetikleniyorsa ya da artıyorsa, bu durumu sağlık raporuyla kanıtlamak suretiyle kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 9. Merhabalar ozel bir okulda 3 yil daha sonra baska bir ozel okulda 1 yil daha calistim. Ancak hamile oldugum icin sozlesmem yenilenmeyecek. Belirli is sozlesmesinin bitimi maddesi ile issizlik maasina hak kazaniyorum ancak okul 1eylulde sozlesmemin bitecegini ve istifa vermem gerektigini yoksa meb atamami yenileyecegini soyluyor.. istifa edersem issizlik maasi alamayacagim fakat onlar mebe istifa verecegimi muhasebecinin ise cikisimi yapacagini soyluyor. Boyle bir durum var mi ? Ne yapmaliyim

   1. sözleşmeniz 1 eylülde bitiyorsa istifa vermenize zaten gerek yok ki. sizinle sözleşmeyi yenilemezler ve çıkışınızı ilçeden yada okuldan alırsınız.

 10. merhaba, kizim ozel bir okulda bir senelik kontrat imzalayarak ise basladi. Bir ay calistiktan sonra seni baska okula transfer ediyoruz, biz senden memnunuz diyerek diger okula gonderilince onlar bizim haberimiz yok dediler.onceki okulu ertesi gun arayinca biz yeni bir ogretmen bulduk dediler. kisacasi nedensiz isten cikarilmis oldu.ne sozlu bir aciklama ne de yazili bir aciklama nede bir uyari, ihbar yapilmadi

  1. O halde yapmanız gereken bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmek ve ödenmezse dava açmaktır.

 11. Mrb bwn bi kolejde bir aydır Çlışmaktayım ve bir yıllık sözleşmem var .Çıkmak istiyorum.benim zararıma bişey olur mu?

  1. Böyle bir durumda okulunuzun sizden, kalan aylara ait ücretiniz kadar tazminat talep etme hakkı olabileceği kanaatindeyim.

 12. Ben bir koleje basladm bir aydır çalısıyrm .ama ayrılmak istiyrm .sözleşme var ancak bölümğm olmayan bölümün öğretmenliğinş yapıyrm.herhangi bir tazmşnat hakkı var mı okulun.okul öncesi öğrr bölümü mezunuyym.ama ingilizce öğretmeni olarak çalışıyorum bu kolejde

  1. Normal şartlar altında okulunuz, sizden geriye kalan ayların ücretini tazminat olarak talep edebilir. Ama eğer iş sözleşmesinde yazan branştan başka bir branşta çalıştırılıyorsanız ve bunu mahkeme aşamasında kanıtlayabilecekseniz bu tazminatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

   1. Benim sözleşmede ingilizce yazırıldı.ama diplomam okul öncesi öğretmenliği bölümü.bunu kanıt olarak kullanabilirmiyim.ingilizce diplomam yok.okulöncesi diplomam var

    1. İş sözleşmesinde ilgili hükümler yoksa bu da delil olarak değerlendirilebilir. Ama size buradan kesin bir cevap vermem yanlış olacaktır. Mahkemenin takdiri söz konusu olacağından fikir beyan etmem doğru olmaz.

 13. Merhabalar, ben kapatılan okullarda öğretmendim. Kurumum 22 temmuzda kapatıldı. Sözleşmem 7 temmuz da bitti. Yeni sözleşme yapıldı ama işleme konulmadı. Kıdem tazminatı alabilir miyim?

  1. Kıdem tazminat elbette alabilirsiniz. Ancak bunu eski işvereninizden talep etmeniz gerekir.

 14. bir özel okulda 4. yılımı çalışıyorum. müdür yardımcılığı kadrosundayım.fakat sözleşme yaptıktan bir ay sonra bana müdür yardımcısı odası verilmeyeceği 30 saate girmem ve haftada iki gün nöbet tutmam gerektiği söylendi. istenen şartlar altında çalışmaya devam ettim fakat bu defada mobing uygulanmaya başlandı.okul idaresi tarafından benim bu okulda istenmediğim ve çekip gitmem istendi. bende sözleşmemi fesh etmelerini aksi halde gitmeyeceğimi söyledim. sözleşmem fesh edilmediği gibi bu tarz mobingler artarak devam ediyor. ne yapmalıyım?

  1. Sözleşmenizi mobbing nedeniyle feshederseniz sizi zorlu bir süreç bekleyecektir. Şu yazıma göz atabilirsiniz. Diğer gerekçe ise, eğer sözleşmenizde açık açık müdür yardımcısı olarak çalışacağınız yazıyorsa ama öğretmenlik yaptırılıyorsa, bu haklı bir gerekçe olabilir. Yine de öyle ya da böyle son kararı verecek olan büyük ihtimalle iş mahkemesi olacaktır.

 15. merhaba özel bir okulda iki buçuk aydır çalışmaktayım. ancak atamamın olmadığı orta okul kısmından da ders verip daha da orta okul derslerimi artırmak istedikleri için ve bunun akabininde diğer lise öğretmenlerine maksimum 26 saat ders verirken bana 35 saat ders verdiler (atanmadığım okuldan +5 saat dahil) sözleşmemi feshetmek için haklı sevep midir? ayrıca benden önce bir başka öğretmen daha gitti amcam kalp krizi geçirdi onun yanına gitmem gerek mazeretiyle ancak ondan herhangi bir tazminat vs bir şey istenmedi.

  1. Sözleşmenizde size verilecek ders saati açıkça belirlenmişse, başka bir okulda ya da bölümde görev verilemeyeceği yazıyorsa evet feshedebilirsiniz. Ancak bunlara dair açık hükümler yoksa, bu gerekçelerle işi bırakmanız yanlış olur.

   1. sözleşmemde 20+10 saat yazıyor (10 saati ek ders ücretli olarak) diğer beş saati atanmadığım okuldan verilmiş durumda yani resmiyette görünmüyor. sözleşmemde başka okulda görevlendirilemez yazmasına gerek var mı bu durumda? zaten ben sözleşmeyi anadolu lisesi ile yapmışım elbette sözleşme yaptığım yerden farklı bir yerde beni çalıştırmak sorumluluklarının zaten olamaması lazım.

    1. Söyledikleriniz mantıklı, size başka bir okulda görev verilmesini kabul etmeyebilirsiniz. Ama yine de buradan, size kesin sonuç hakkında fikir vermem yanlış olacaktır. Bir avukata danışmanızda fayda görüyorum.

   2. ayrıca ilçe milli eğitim atamam yapılmadığı için ilgili okula, e-okul sistemini dahi kullanamayacağımdan sebep usülsüzlük olarak değerlendirmiştir.

 16. İyi günler, bir özel okulda 3.5 yıldır calışıyordum aynı zamanda doktora da yapıyordum. sözleşme yenileme tarihinden önce doktoram bitti. özel okul bunu bahane ederek siz akademisyen olursunuz ilerde diyerek sözleşmemi yenilemedi çalışmak istememe rağmen.tazmınat alabilir miyim. avukatımın yolladığı tebligata cevap olarak doktorası bitti kendi çalışmak istemedi denmiş.

  1. Zaten avukata vermişsiniz. Evet, doktora sizin çıkarılmanız için haklı bir gerekçe olamaz. Yine de mahkemenin vereceği kararı bilmemiz de mümkün olmaz.

 17. 3aydır kolejde öğretmen olarak çalışıyorum.38 saat hafta içi 5 saat cumartesi günü olmak üzere 43 saat derse giriyorum ve üzerinde haftada 4 tane nöbet tutuyorum(2 si öğle arası 40 dk.) bu şekilde çalşmaktan çok zorlanıyorum.işi bırakmak istiyorum ama müdür bey tazminati ödeyerek bırakabilirsin diyor.tazminatsız işi nasıl bırakabiliirm

  1. Haklı bir gerekçeniz yoksa, sözleşmenizin kalan süresi kadar ücreti toplu halde ödeyerek ayrılabilirsiniz.

 18. Ben halk eğitiminde calisan usta ogreticiyim bu yil emekli oldum tazminat alamıyoruz neden her maasimizdan bizdende ssk prim kesiyor anlamıyorum bizde devlet ten maas alıyoruz açıklama yaparsanız sevinirim

  1. Statünüzü tam olarak bilmemekle birlikte; kıdem tazminatının 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçiler için getirilen bir hak olduğunu söylemem lazım. Sizin statünüz başka bir kanunla ilişkiliyse almamanız normaldir.

 19. merhaba. 2000 yılında sürücü kursu faliyetine başlamış bir şirketten 2012 yılında devir şözleşmesi ile sürücü kursunu şahış olarak devr aldım çalıştırmaya başladım.2016 yılının 7.ayında sözleşmesi biten 2000 yılından beri bu sürücü kursunda çalışmakta olan direksiyon hocasının sözleşmesini yenilemedim kendisine kıdem tazminatı ödermiyim? öderisem kaç yıllık ödemem gerekir.Belirli süreli iş sözleşmesi mevcut aramızda…Teşekkür ederim

 20. Merhaba, bir özel okulda 15 senedir çalışmaktayım. Ancak son yıllarda okul yönetimi maddi zoruluklar nedeniyle tüm öğretmenlerin sene başında verilen eğitim ödeneğin 3 yıl ödemedi. Ayrıca ödeneği ödediği yıl ise ödediği parayı(1000lira) bağış adı altında geri istedi ve aldı. Son olarak en son sözleşmede ise maaş zammı vereceğine türlü bahanelerle maaş indirimi yaptı. Okulda nöbet sayısını ise haftada 4’e çıkardı. Bu koşullarda sözleşme bitiminde sözleşmeyi yenilemek istemezsem ya da mahkemeye başvurursam kıdem tazminatı hakkı elde edebilir miyim?

  1. Evet alabilirsiniz. Ama eğitim ödeneğini almadığınızı, maaşta indirim yaptığını, nöbet sayısının artmasının hukuki olmadığını mahkemede ispat etmeniz gerekir.

 21. Mrb.Emekliyim halen bir özel okulda sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum.Dört yıllık sözleşme imzaladım.Ancak özel sebeplerimden dolayı o okulla bir yıllık sözleşme sonunda çalışamayacağımı söyleyince,mahkemelik olacağımı söylediler.Bu söylemi ciddiye almalımıyım?İlginiz için teşekkürler.

  1. Böyle bir durumda evet, sizden kalan süreler için tazminat talep edebilirler. Mümkünse bir avukatla yüz yüze görüşün ve bilgi alın.

 22. Merhaba. Emekli bir öğretmenim. Özel bir okulda çalışıyorum. 2016 ağustos ayında 1 yıllık sözleşme imzaladım. Birinci dönem çalıştım. Herhangi bir problem yoktu. Bugün okula gittim ve kurum müdürü yönetim kurulu kararıyla sözleşmemin feshedildiğini söyledi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Yasal olarak hangi yollara başvurabilirim?

  1. Zeki bey işe iade davası açma şartlarınız varsa bu davayı açabilirsiniz. Bunun dışında eğer işverenin haklı bir nedeni yoksa dava açarak kalan ücretlerinizi de talep edebilirsiniz.

   1. Merhabalar
    1 yillik anlasma yaptigim kurum anlastigim okul harici 2.donem diger okullarininda muzik ogretmenligini yapmam konusunda israr edip isten istifa etmeye zorladilar
    Donem basladigi icin baska bir okul bulma sansim da yok ne yapmam gerekir
    Gücüme gidiyor yaptiklari hainlik!
    Lutfen yardimci olun…
    Özel okullarda bizlerin hic bir guvencesi ve koruyucusu yok!
    Isverene esir olduk

    1. Merhaba. İş sözleşmenizde böyle bir husus yer almıyorsa, sizi başka bir okulda görevlendiremezler. Ancak böyle bir durumda yapabileceğiniz fazla bir şey de yoktur. En fazla haklı nedenle iş akdinizi feshedebilir ve hakkınızı dava yoluyla arayabilirsiniz.

 23. Merhaba, Kasım 2016 tarihinden bu yana özel bir okulda çalışmaktayım. Sözleşmem 1 yıl geçerli olarak yapılmıştı ve ben aynı okulla 2017-2018 eğitim öğretim yılında da çalışmak üzere Mart 2017 tarihinde önceden bir sözleşme imzaladım ancak şu an başka bir okula geçmeyi düşünmekteyim. Bu kararımı şu an çalıştığım okuluma henüz bildirmedim, istifamı yaz sonunda yapacak olursam benden yazın aldığım maaşı geri ödememi isterler mi? Ayrıca ihbar süreci içerisinde sözleşmeyi tek taraflı olarak yaz sonunda fesih etmem mümkün mü? Teşekkürler

  1. Merhaba. Böyle bir durumda işveren sizden çalışmadığınız ayların ücretini isteme hakkına sahip olur. Çünkü 2018 yılı eğitim öğretim yılı sonuna kadar çalışacağınıza dair iş sözleşmesi imzalamışsınız. Bir an önce bildirmenizi ve anlaşarak ayrılmanızı öneririm.

 24. MERHABALAR, EYLÜL 2015 TE ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞ OLDUĞUN KURUMDA 2 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM,
  BU SENE BENİMLE SÖZLEŞME YENİLEMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİLER;SEBEBİNİ BİLMİYORUM BANA GÖRE MUDURUMUM ŞAHSİ ARZUSU, BENDE BU ARADA BAŞKA OKULLAR İLE GÖRÜŞTÜM VE BAŞKA BİR OKULLA ANLAŞTIM .ESKI KURUMUMUM YAPTIĞIM ANLAŞMADAN HABERİ YOK DOĞAL OLARAK, TAZMİNAT ALMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR.
  YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.

  1. Eğer diğer okulla sözleşmeyi siz önce imzalarsanız, hiçbir şey alamazsınız. Ama şu anki okulunuz sözleşmeyi yenilemezse dava açarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 25. Merhabalar eşim özel bir okulda öğretmen olarak calısmakta eşimin gebe olması nedeniyle okul eşimle yeni sözleşme imzalamak istemiyor.bu durumda ne yapabiriz yardımcı olursanız sevınırız

 26. Emekliyim ogretmen olarak ozel saglik meslek lisesinde 2015 yilindan itibaren 10 aylik sözleşme ýaparak calismaktayim.okulun kapandigi gün beni çağırarak sozel olarak kurucunun cani istemedigi icin anlasmak istemediklerini soylediler son ayin maaşını da eksik yatirdilar ne yapabilirim

  1. Meltem hanım, sözleşmenizin bitmesine ne kadar süre kalmışsa, bu sürelere ait ücretlerin ödenmesini talep edebilirsiniz.

 27. Kolay gelsin iyi günler.. Ben 2015 yılının eylül ayından beri kurumda çalışıyordum ancak bu sene için benimle anlaşmayacaklarını bildirdiler sözlü olarak.. Tamamen yönetime yalaka olmadığım için.. Yeni bir kurumla anlaştım ve bunu eski okulum biliyor ancak anlaşmayı eylülde imzalayacağım.. Tazminatımı istediğimi söyledim ,müdür tamam ben verilmesi için uğraşacağım falan dedi fakat hâlâ ses seda yok.. İstifamk vermediğim için yeni kurumumla anlaşma imzalayamayacakmıyım ? Ve biz 12 aylık anlaşıoduk her sene.. Haziran 20 den beri tatile girdik,ama maaşım yatıyor ve yatması da gerekiyor değil mi eylül e kadar,bunu kesemezler ? Şimdi benim tazminatım için yapmam gereken nedir..Aydınlatırsanız sevinirim ?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınız ödenmese ve siz yeni kurumda işe başlasanız, bu durumda istifa etmiş kabul edilebilirsiniz. Çünkü işveren, sizin çıkışınızı vermeden yeni okulda başlamış olacaksınız. Sözleşmenizin sonuna kadar beklemenizi ve yenilendiği size bildirilmezse, ihtarname çekerek haklarınızı talep etmenizi öneririm. Sözleşmenizin son gününe kadar maaşlarınızın ödenmeye devam etmesi gerekir.

 28. Merhabalar, Ben yaklaşık iki yıldır Temel Lisede öğretmenlik yapıyorum. Kurucumuz Yen’i eğitim öğretim döneminde anlaşmayacağını daha önce haber etmeden son anda çağırdı söyledi. İstifa etmemiz istendi. Ben de istifa etmek isteMediğimi ve yasal haklarımı kullanacağımı söyledim. Daha sonra 21.06.2017 tarihinde SGK’dan çıkışımızı yaptıklarını öğrendik. Ancak Milli Eğitim Müdürlüğüne çıkarılış onayımızı bildirmemişler ve ben eski kurumumda sigortasız olarak 30.09.2017 ye kadar hala görevde görünüyorum. (SGK açısından bu büyük bir suç!)
  Yeni bir kuruma başvuru yapmaya kalktığımda çıkış belgemi veremiyorum, bu nedenle. Milli Eğitim Müdürlüğü de bu konuda topu kurumuma atıyor. İlgilenmediler açıkçası. Ve ben yeni bir kurum başvurumu yapamıyorum.
  Hatta eski kurumum ile tekrar iletişime geçmeme rağmen istifa etmem istendi tekrar. Yoksa da 30 Eylül’e kadar bekleyin dedi müdür.
  • Mağduriyetim konusunda ne yapılabilir?
  ‘Teşekkür ederim.’

  1. Merhaba. İş sözleşmeniz hangi tarihe kadardı? Bu tarihin sonuna kadar işveren çıkışınızı vermeyebilirdi. Ama SGK’dan çıkış verdiğini söylüyorsunuz. Açıkçası Milli eğitimle ilgili yapılacak işlemleri tam olarak bilemiyorum. Ama bu nedenle bir hak kaybına uğrarsanız, bir avukatla görüşerek dav açabilir ve uğradığınız zararın tazminin isteyebilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa bey, Milli Eğitim Müdürlüğündeki iş sözleşme bitimi 30.09.2017
    Biz yasal haklarımızı kullanmak adına istifa etmedik. Bunun üzerine sadece sigorta çıkışımız yapılırken Milli Eğitim M’ne çıkış yazımız gönderilmemiş. O yüzden Yen’i kuruma,, atama İÇİN gerekli belgeyi veremiyorum. Milli Eğitim Müdürlüğünden çıkışımız bu tarih ancak müdürümüz “istifa imzanızı atarsanız bu tarihi beklemenize gerek yok “dedi.

    1. Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet dilekçesi vermeyi düşündünüz mü? Sigorta çıkış kaydınızı ekleyerek, durumu açıklayan bir dilekçe vermeniz belki sonuç almanızı sağlayabilir.

     1. Dilekçemi ‘aynen’Milli Eğitim Müdürlüğüne ilettim, karşı tarafa iletilmiş ancak iletişime geçmedikleri için dilekçemi geri çekmedim. (Sözde Milli Eğitime -benimle anlaşıldığını-sile getirmişler ancak böyle bir durum gerçekleşmedi)
      Şimdi mevcut durum inceleme aşamasına girmiş , beklemedeyim Mustafa bey. Umarım uzun sürmez bu aşama Ve mağduriyet oluşturmayacak sürede tarafıma iadesi olur.

 29. Merhaba, öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. 01.09.2014 tarihinden itibaren bu güne kadar aralıksız şekilde her sene sözleşmem yenilenerek özel bir okulda çalışmaktayım. 2017 aralık ayında askerlik görevimi yapmam gerekiyor. İş yerine askere gideceğimi belgeleyerek sözleşmemi feshedersem kıdem tazminatı alabilir miyim?

 30. 2 YIL Özel bir okulda öğretmen olarak görev yaptım.Bu yıl da ön sözleşmemi imzaladım.Ama temmuz ayında evlendim ve düğünümü okulun salonunda yapmadığım için iş akdime son verildi.Tabi önce ihtar geldi ve ihtarda 4-6 temmuz tarihleri arasında okula davet edildiğiniz halde gelmediniz iş akdiniz fesholacaktır diyor.Ama bu tarihlerde öğretmenler tatilde,yasanın açığını yakalamışlar özel okullar kanununda yaz tatili 2 hafta diyorlar,nişan ve düğünümüzün olduğu hafta ihtar geldi bize.17 temmuzda da fesholdu.Tazminatta vermediler.Ne yapabiliriz.Tazminat nasıl alırız,1 yıllık maaşım yandı mı?Teişekkürler

  1. Merhaba. Açıkçası özel okul mevzuatını bilmiyorum; ancak gerçekten de o tarihlerde okulda bulunmanız gerekiyorsa ve devamsızlık yaptıysanız, açıkçası işinizin zor olduğunu söylemem gerek. Çünkü bir ay içinde 3 iş günü devamsızlık yapan işçi, tazminatsız olarak işten çıkarılabilir.

 31. Merhaba özel bir okulda çalışmaktayım ve sigortasız 1.5ay çalıştım sigortamın hala başlamadığını dile getirdiğimde kurum yönetimiyle tartıştık ve beni işten çıkartmak için uğraşıyorlar. Şuanda işten çıkarsam dönem ortasındayım ve öğretmen oldugum için heryer kadrosunu tamamladı işsiz kalacağım bu maduriyetimi tazmin edebilirmiyim veya nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Sigortasız çalıştırılmanız yasal değil. Ama tavsiyem; eğer işe ihtiyacınız varsa çalışmaya devam edin ve ayrıldıktan sonra dava açarak tüm haklarınızı alın.

 32. Merhaba biz özel bir okulda 3 yıldır çalışıyoruz bir sorun yaşamadık.bu yıl ayrılmak istiyoruz ayrılmak istediğimizi ocak ayında da bildirmiştik sözleşmeyi 1 yıllık yine prosedür gereği imzalamamızı istediler.çıkarken de sorun olmayacağını söylediler.tazminat hakkımız nedir?

  1. Mine hanım, siz işten ayrılacaksanız ve haklı bir nedeniniz yoksa kıdem tazminatı alma hakkınız yoktur.

 33. Iyi gunler bugun ozel bir okulla sozlesme imzaladim sozlesmem 1 eylul 2018 de baslayip 1 eylul 2019da sonlanacak fakat sozlesmemin bir ornegini bana vermediler eger istersem mebden alabilecegimi soylediler alabilir miyim ve diger sorum da sozlesmede yazan su sekildi eger sozlesmem bitmeden ayrilirsam brut maasin 3 katini odeyecegim ayni sekilde onlar da beni cikarirsa ayni sekilde onlar da odeyeckmis eger donem ortasinda yogun is temposu saglik sorunu vs ayrilmak istersem istifa surecim nasil isleyecek istifa edersem tazminat odemek zorunda miyim simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. Elbette, hangi taraf süreden önce ve haklı bir nedeni OLMADAN iş akdini feshederse, cezai şartı ödeyecektir. Sözleşmenizin bir örneğini ilçe milli eğitim müdürlüğünden görebileceğinizi zannediyorum.

 34. Merhabalar mustafa bey benim eşim sözleşmeli anaokulun öğretmeni ve sözleşmesi önümüzdeki ay bitiyor tazminat alabilir mi? Yardımcı olabilirmisiniz.

 35. Merhabalar ,
  Ben özel bir kurumda 4 yıl öğretmen olarak çalışmaktayım. Geçtiğimiz Şubat ayında evlendim. Kurum 2018-2019 sözleşmelerinde bir az aceleci davrandı ve sözleşme imzalattı.
  Sorum şu olacak şu an geçerli olan sözleşmem 31 Ağustos 2018 tarihine kadar geçerli ve ben evlilik sebebiyle ayrılmak istiyorum. İstifamı 1 Haziran 2018 de noter aracılığıyla kuruma ilettim zaman kıdem tazminatımı ne zaman alma hakkı kazanırım ve 31 Ağustos’a kadar olan maaşımı ne şekilde kurum bana ödemesini yapacak?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 36. 3 yıldır bir özel okulda çalışıyorum; hamile kaldım kuruma bildirdim bir hafta sonra bebeği kaybettim. Benim raporum bitip okula döndüğümde bana başkasıyla anlaştıklarını söylemediler ben sorunca öğrendim, artık hamile olmadığım halde benimle çalışmayacaklarını söylediler. Şu durumda tazminat hakkım var mıdır? Ona göre davranacağım.

  1. Sevda hanım, size kesin cevap vermem mümkün olmaz. Ama anlattığınız kadarıyla, işten çıkarılmanızın hamileliğinizle alaksı var gibi duruyor. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim.

 37. Merhaba. 3 yıldır çalıştığım kurumdan sözleşme bitiminde ayrılacağım. Tazminat almak için ne gibi haklı neden olabilir.

 38. Özel bir okulda çalışmaktayım. 1 eylül 2017 ile 1 eylül 2018 tarihleri arasında sözleşmem var. 1 ağustos 2018 de askere gideceğim. 1- son ayki maaşımı alırmıyım ? O tarihte tatilde olacağız. 2- Tazminat alabilirmiyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

 39. Merhabalar, 2016 eylülünden beri özel bir okulda çalışıyordum fakat maaş konusunda anlaşamadığımız için sözleşmemi yenilemedim, istifa etmemi istediler. İstifamı verirken” 31 ağustos itibari ile istifamın kabulunu arz ederim” şeklinde bir ifade kullandım. Okul yazdığım tarihe takıldı ve 30 haziran olarak yazman gerek dediler. Kabul etmedim . Okuldan nasıl çıkışımı alabilirim . yardımcı olur musunuz lütfen

  1. Sedef hanım okul bunu neden kabul etmedi ki? Bu durumda işten ayrıldıysanız, MEB’e giderek durumu bildirebilirsiniz. Ama bu durumda, işveren kalan ayların ücretini sizden tazminat olarak talep edebilir.

 40. Merhabalar iyi çalışmalar diliyorum.ben 3 senedir özel bir okulda çalışıyorum.her sene belirli süreli sözleşme imzalıyorum.bu önümüzdeki yıl için başka bir kurumla anlaştım.3 senedir çalıştıgım kurum sözleşme teklif etti, bende kabul etmedim zammı begenmediğim için.anlafıgım kadarı ile bu durumda ben kıdem tazminatı alamıyorum.ancak haklı bir sebep olursa ayrılma gerekcesi olarak tazminatı alabılcegim yazıyor.ilk 2 sene eğitim öğretim ödenekleri bizlere ödenmedi 3. Yıl ödendi sadece.ben bu ilk 2 yıl eğitim öğretim ödenekleri ödenmediği için ayrılıyorum dersem haklı fesih olurmu.nasıl bir yol izliyim teşekkürler

  1. Burak bey, ne yazık ki olmaz. Çünkü bunların üzerinden neredeyse yıllar geçmiş. 6 iş günlük süreyi kaçırmışsınız. Yine de bir başka bakış açısıyla, bu ücretlerin halen ödenmemesi nedeniyle 6 iş günlük fesih süresinin dolmadığı da düşünülebilir. Bir avukatla görüşürseniz, sizi daha iyi yönlendirecektir.

 41. merhaba.ben bi özel öğretim kursunda çalışmaktayım.sözleşme bittikten sonra kıdem tazminatı alabilir miyim diye soracaktım.kanun maddelerini inceledim en az bir yıllık sözleşme yapılması gerekiyomuş kanuna göre ama işverenler 11 yada 10 ay süreli yapıyor bizde mecburen imzalıyoruz.benim gibi 10 binlerce öğretmen var durumumuz nedir, sözleşme sonunda tazminat hakkımız var mıdır?

 42. Merhabalar.Ben özel bir etüt merkezinde sözleşme imzaladim.Sözleşme bir senelik ve temmuz başladı.Sözleşmede tazminat .Sorum şu ben kurumla konuşsam ve gitmesem tazminat alırlar mi .(Meb atamam okul açılınca olucak)

  1. Burak bey devlete mi atandınız? O halde işten ayrılırsanız, etüt merkezi sizden kalan ayların ücretini talep etme hakkına sahip olur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.