Part time çalışan için azami çalışma süreleri nelerdir?

Kısmi süreli işçi haftada kaç gün ve kaç saat çalışabilir?

Uygulamada Part-time olarak da bilinen kısmi süreli çalışma, doğası gereği haftalık normal çalışma süresinin altında çalışılmasıdır. Bu çalışma için belirlenmiş haftalık gün sayısı ya da azami çalışma süresi var mıdır? Bu soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Kısmi süreli çalışma nedir?

İş Kanunu kısmi süreli çalışmayı tanımlarken, işyerinde emsali olan işçiye göre önemli ölçüde az çalışılması şeklinde bir tanım yapmış; ancak süre belirtmemiştir. Bunun yerine İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde süre belirlenmesi tercih edilmiştir. Buna göre; işyerinde tam süreli çalışan ve emsali olan işçinin çalışma süresinin üçte ikisine kadar olan çalışmalar kısmi süreli çalışma kabul edilmelidir.

Part time çalışanın haftalık çalışma süresi sınırı

Yönetmelik metni çok açıktır. Ülkemiz uygulamasında genelde haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmektedir. Zaten, özel olarak böyle belirlenmese bile, işveren tarafından daha az kararlaştırılmamışsa, çalışma süresi 45 saat kabul edilir.

Vardiyalı çalışmak istemeyen işçi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

O halde, kısmi süreli çalışanın haftalık azami çalışma süresinin 30 saat olduğunu söyleyebiliriz. İşçinin bu sürenin üzerinde çalıştırılması mümkün değildir.

Şu ayrıntıyı da belirtmek isterim ki; bazı işyerlerinde, ülkemizde bunlar çok azdır, çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmiş de olabilir. Örneğin haftalık 42 saat çalışılan bir işyeri söz konusu ise, bu işyerinde kısmi süreli çalışanın azami çalışma süresi 28 saat olacaktır.

Kısmi süreli çalışan haftada kaç gün çalışabilir?

kısmi süreli haftada kaç gün çalışabilir

Kısmi süreli çalışan işçi için haftalık çalışma sınırı olduğuna göre azami gün sınırı olması da beklenebilir. Ancak, böyle bir sınır bulunmamaktadır. Bu işçi, haftalık çalışma süresi 30 saat aşmamak kaydıyla haftanın 6 günü çalıştırılabilir.

Haftanın 6 günü olmasının nedeni ise; altı gün çalışan işçiye yedinci gün hafta tatili verilmesinin zorunlu olmasıdır. Böylece; kısmi süreli çalışan bir işçinin, tıpkı tam süreli çalışan işçi gibi haftanın 6 günü çalıştırılabileceğini söyleyebiliriz.

SONUÇ

Kısmi süreli çalışma, işyerinde emsal işçinin haftalık çalışma süresinin üçte ikisine kadar yapılan çalışmadır. Bunun anlamı ise; haftada 45 saat çalışılan bir işyerinde kısmi çalışmanın en çok 30 saat olabileceğidir. Part time çalışan için belirlenen azami çalışma sürelerini şöylece özetleyebiliriz:

 • Haftada en çok 30 saat çalıştırılabilir.
 • Haftada en çok 6 gün çalıştırılabilir.
 • Günde en çok 11 saat çalıştırılabilir.

Yukarıdaki genel kurallara uyduktan sonra, çalışma sisteminin ayrıntılarını belirlemek işçi ve işverenin karşılıklı anlaşmasına bağlıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Merhaba,
  Sabah 9 akşam 18:00 çalışılan ve 1 saatlik öğle tatili uygulaması olan bir işyerinde 2 gün kısmi süreli çalışan bir işçinin ücreti 15 saatlik mi yoksa 16 saatlik mi ödenir?

  1. Ahmet bey, toplam kaç saat çalışıyorsanız, bu süreyi 7,5’a bölerek gün sayınızı bulabilirsiniz.

   1. Toplam 16 saat çalışıyorum. Böldüğüm zaman 2,13 gün yapıyor ama bordromda 2 gün çalışmışım gibi yazılmış.

    1. Doğrudur, ama önemli olan kaç saat çalıştığınızdır. 16 saat çalışmışsanız, 2 günlük ücret değil, 16 saatin karşılığı kaç liraysa, o kadar ücret almanız gerekir.

  2. Merhaba,
   İlkokul çağına kadar Kısmi süreli çalışmada haftalık çalışma saatinin yarısı kadar yani 45 saatin yarısı 22.5 saat çalışma hakkı var mıdır? Yoksa 3te 2 si yani 30 saat midir?

 2. Merhaba, kısmi süreli çalışıyorum günde 6saat 5gün olarak uyguluyorum yasayı ve benim 6saatlik çalışma zamanı içeresinde kaç saat mola hakım var öğrenmek istiyorum.

  1. Aylin hanım 6 saat çalışan işçiye en az yarım saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir.

 3. Ben özel bir sirkette part time calisiyorum. Bazen beni 30 saatin üzerinde calistiriyorlar. İste aylik 120 saat degilde 150 veya 160 saat arasinda calistigimda oluyor. Fakat ben calismak istemiyorum. Ben normal parttime suremde calismak istiyorum.acaba ben bi hak talebinde bulunabilirmiyim. Yoksa sirketin yetkisi varmi

  1. Ferdi bey, sözleşmenize bakılması gerekir. Bazı sözleşmelerde, çalışma şekli kısmi süreli olarak belirlense bile işveren gerek gördüğünde tam süreliye geçilmesi için peşinen onay alınır. Ona göre değerlendirilmesi gerekir.

 4. Ahmet bey merhaba ben ptt de kısmı süreli haftada 5 gün günde 4 saat çalışıyorum haftalık izin günü resmi tatiller bayram tatilleri vs.ücret alamıyorum sadece çalıştığım güler hesaplanıp saat ucreti yle carpiliyor bu normal mi cevabını için tskkr ederim şimdiden

  1. Rifat bey, haftalık izne hak kazanamamanız normaldir. Ancak resmi tatilde çalışmışsanız, genel tatil ücretinin elbette ödenmesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.