Part time çalışan işçinin ihbar süresi

Part time ya da yasadaki adıyla kısmi süreli çalışma, normal çalışma süresine göre önemli ölçüde daha az çalışılması olarak tanımlanabilir. Öyle olunca, part time çalışanın ihbar süresi hakkında tereddüt yaşanabiliyor. Part time çalışan işçinin ihbar süresi, normal çalışandan farklı mıdır?

Part time çalışma

Kısmi süreli çalışmanın ne anlama geldiğini daha önce yazmıştık:

Kısaca tekrarlamak gerekirse; part time çalışma, işçinin haftalık çalışma süresinin, işyerindeki normal çalışma süresinin en çok 2/3’üne kadar olacak şekilde belirlenmesidir.

Burada önemli olan, işyerindeki normal çalışma süresidir. İşyerindeki çalışma süresi 45 saat ise en çok 30 saat olabilirken, normal çalışma süresi örneğin 36 saat ise part time çalışma en çok 24 saat olabilir.

İhbar süresi

Haklı bir nedeni yokken işten ayrılan yani istifa eden işçi, bu durumu belirli bir süre önceden işverene bildirmekle yükümlüdür. Aynı şekilde işveren de, haklı fesih nedeni yoksa, işçisine önceden bildirimde bulunmak zorundadır.

İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri şu şekildedir:

  • Kıdemi 6 aydan az olan işçi için 2 hafta
  • İşçinin kıdemi 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise 4 hafta
  • 1,5 yıldan 3 yıla kadar kıdem varsa 6 hafta
  • 3 yıldan çok kıdemi olan işçiler için 8 hafta

İşte bu süreler uymadan işten ayrılan işçi ya da işçinin çıkaran işveren, karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

Kısmi süreli çalışanın ihbar süresi

part time ihbar tazminatı

Burada akla şöyle bir soru gelebilir: Part time çalışan işçinin çalışma süresi, tam zamanlı çalışan işçinin çalışma süresinin en çok 2/3’ü kadarsa, o halde ihbar süresi de mi bu şekilde olacaktır?

Böyle bir yaklaşım yanlış olacaktır. Çünkü İş Kanununun 13üncü maddesine göre “kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçinin, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmi süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulması” mümkün değildir.

Nitekim Yargıtay kararları da bu yöndedir:

“Kısmi süreli iş sözleşmesi kapsamında çalışan işçi yönünden ihbar önelinin de iş ilişkisinin kurulduğu tarih ile feshedilmek istendiği tarih arasında geçen süre toplamına göre belirlenmesi gerekir.” (9 Hukuk, 2008/35732 E.)

“Kısmi süreli iş sözleşmesi kapsamında çalışan işçi yönünden ihbar süresinin de iş ilişkisinin kurulduğu tarih ile feshedilmek istendiği tarih arasında geçen süre toplamına göre belirlenmesi gerekir.” (22 Hukuk, 2015/7742 E.)

SONUÇ

Kısmi süreli çalışan bir işçi işten ayrılmak istediğinde ya da işveren kısmi süreli çalışan işçisini işten çıkarmak istediğinde, hangi ihbar sürelerini esas alacaktır?

Burada artık işçinin haftalık çalışma süresinin 30 saat olmasının ya da sözleşmesinin kısmi süreli olup olmamasının hiçbir önemi yoktur.

Tıpkı tam zamanlı çalışan işçide olduğu gibi; part time çalışan işçinin de işe giriş tarihi esas alınmalı ve işe girişinden bildirim yapılacağı güne kadar ne kadar kıdemi varsa, bu kıdem üzerinden ihbar süresi hesaplanmalıdır.

Örneğin 06/08/2018 tarihinde çalışmaya başlayan ve haftalık çalışma süresi 24 saat olan part time bir işçi için 06/08/2019 tarihi itibariyle ihbar süresi 4 hafta olacaktır. Bu işçi için kısmi ihbar süresi hesaplaması yapılması kesinlikle yanlış olacaktır.

Part time çalışan işçilerin çalışma sistemleri bakımından merak edilen diğer konulara aşağıdaki yazılarımızdan bakabilirsiniz:

iscidunyasi.com/kismi-sureli-calisan-ise-iade-davasi-acabilir-mi

iscidunyasi.com/kismi-sureli-calismada-maas-hesaplama

iscidunyasi.com/part-time-calisan-iscinin-yillik-izin-suresi-nasil-hesaplanir

iscidunyasi.com/kismi-sureli-calisanlarin-hafta-tatili

 

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. merhaba,
    kısmi süreli çalışıyorum haftanın 3 tam günü çalışmaktayım ve işten ayrılmayı planlıyorum 4 yıllık çalışma sürem olduğu için 8 haftalık ihbar süremi her hafta 3 gün çalışarak mı tamamlayacağım yoksa 8 hafta her gün çalışarak mı tamamlayacağım anlayamadım. (yani ihbar süremde gün mü yoksa haftayı mı sayacağım) bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

    1. Merhaba, elbette bu güne kadar hangi saatlerle çalışmışsanız aynı sistemle çalışmaya devam edeceksiniz. İhbar sürenizde tam süreli çalışmaya dönmeniz gerekmez.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.