Part-time çalışan işçinin kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Part time çalışanların kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Uygulamada part time olarak adlandırılan; ancak İş Kanunu bakımından kısmi süreli çalışma olarak kabul edilen istihdam şekli, haliyle normal çalışma süresinden daha az çalışılmasını ifade etmektedir. Bir işçi örneğin haftanın iki günü çalışmakta ve bazen bu çalışması yıllar sürebilmektedir. Peki ama bu durumda işçinin kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İlk işe giriş tarihinden işten çıkış tarihine kadar mı yoksa sadece çalıştığı günler dikkate alınarak mı?

Kısmi süreli / part time çalışma

Kısmi süreli çalışma, işçinin çalışma süresinin emsali olan ve tam süreli çalışan işçiye göre önemli ölçüde az belirlenmesidir. Önemli ölçüde derken kastedilen ise, işçinin çalışma süresinin işyerindeki normal çalışma süresinin 2/3’üne kadar olmasıdır. Örneğin haftada 45 saat çalışılan bir işyerinde, 30 saat ve altında çalışan işçiler kısmi süreli çalışıyor kabul edilecektir.

Kıdem tazminatında yıl hesabı

Bilindiği üzere kıdem tazminatına hak kazanmak için en az 1 yıl çalışmış olmak gerekir ve işçiye, çalıştığı her bir yıl karşılığında son ay brüt ücreti kadar tazminat ödenir. Örneğin işyerinde 4,5 yıl çalışan işçiye, son ay brüt ücretinin 4,5 katı kadar kıdem tazminatı ödenecektir.

Ancak kısmi süreli çalışanlarda bu durum kafa karışıklığına sebep olur. Yine işyerine girişi ile işten ayrılışı 4,5 yıl olan ve haftada 3 gün çalışan bir işçinin kıdemi kaç yıldır?

Part time çalışanların kıdem süresi kısmi hesaplanmaz

kısmi süreli kıdem tazminatı

Evet, ilk bakışta garip göründüğünün farkındayım; ancak Yargıtay kararları gereğince uyulması gereken kural budur. İşçi isterse haftada bir gün mesai yapıyor olsun; işçinin ilk işe giriş tarihi ile işten ayrılış tarihi arasındaki süre ne kadarsa, kıdem tazminatı da bu süre üzerinden hesaplanacaktır.

İşçinin SGK’ya bildirilen sigortalı günleri toplanarak bunlar üzerinden hesap yapılması yanlıştır. Durumu bir örnekle somutlaştıralım.

İşçinin işe giriş tarihi 01.01.2014 ve işten ayrılış tarihi de 01.01.2017 olsun. Bu işçi haftada ortalama 22,5 saat yani 3 gün mesai yapan kısmi süreli bir çalışandır. İşçinin sigorta kayıtlarına bakan insan kaynakları departmanı, 3 yılda işçinin toplam 450 gün sigorta priminin olduğunu görmüş ve bunu yıla çevirerek işçiye kıdem tazminatını ödemiştir. Bu bir hatadır.

İşçinin işyerindeki kıdemi 3 yıldır ve kıdem tazminatına esas süre de 3 yıl olarak uygulanmalıdır. Esasen, bu durum işverenin çok da aleyhine değildir. Çünkü, işçinin kıdemi 3 yıl da olsa, son brüt ücreti yine kısmi süreli ücreti olacaktır.

Yargıtay kararı

Konunu daha iyi anlaşılması bakımından şu Yargıtay kararını da sizlerle paylaşmak istiyorum. “Kısmi çalışma Kanunda yer almasına rağmen kıdemin nasıl belirleneceği, ihbar izin gibi haklardan nasıl yararlanılacağı, bu haklarla ilgili hesap şekli yine normatif olarak düzenlenmiş değildir. Konu, yargı kararlarıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Buna göre, kısmi çalışma ister haftanın bir veya bazı günleri çalışma şeklinde gerçekleşsin, ister her gün birkaç saat şeklinde olsun, işçinin işyerinde çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir yıl geçince kıdem tazminatı hakkının doğabileceği ve izne hak kazanacağı Dairemizce kabul edilmiştir. Hesaplamada esas alınacak ücret ise işçinin kısmi çalışma karşılığı aldığı ücret olmalıdır.” ( 9 Hukuk, 2010/35184)

SONUÇ

Kısmi süreli bir çalışanın kıdem tazminatı hesaplanırken, bu işçinin işyerinde fiilen çalıştığı günlerin dikkate alınması yanlış olacaktır. Bunun yerine işçinin işe başladığı tarih ile işten ayrıldığı tarih arasında geçen süre ne kadarsa, işçinin kıdemi de o kadar belirlenmelidir.

Ancak kısmi süreli işçinin son ay ücreti de, ister istemez, diğer işçilere göre düşük olacaktır. Çünkü bu işçi haftada 30 saatin altında çalışmaktadır. O halde; işçinin kıdem yılı ile kısmi süreli son brüt ücreti çarpılarak kıdem tazminatı bulunmalıdır. Bu işçinin ücretini tam süreliye çevirmeye gerek yoktur.

İşyerine giriş tarihi ile işten çıkış tarihi arasında örneğin 5 yıl olan ve son ay brüt ücreti de 30 saat üzerinden 1.000 TL olan bir işçiye ödenmesi gereken kıdem tazminatı miktarı 5.000 TL olacaktır.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Merhabalar;

  Ben 3 yıl 2 aydır bir firmada çalışmaktayım. Fakat bu sürenin 10 ayında kısmi çalışan olarak gözüktüm. kalan 2 yıl 4 ayda ise tam zamanlı çalışan olarak gözükmekteyim. Askerlik sebebi ile işten ayrılacağım için tazminat alacağım. Bu durumda nasıl hesaplamam gerekir tazminatı?

 2. Sitemizde bir bahçıvanı “Kısmi Süreli” olarak çalıştırmaktayız. Aylık çalışma saati sözleşmeyle 104 saat olarak saptandı. Personelin işe giriş tarihi 01.06.2016. Ocak ayı sonu itibariyle (31.01.2018) iş aktini fesh etmek istiyoruz. Son ay brüt ücreti 1059,76 TL’dir. Bahçıvan olduğu için gelir vergisi mükellefiyeti yoktur. SGK primleri her ay ödenmiştir.

  Bu bilgiler ışığında ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı ödememiz gerekir?

  Yanıtlarsanız sevinirim.

  Esenlik dileklerimle

 3. Merhabalar, şimdi benim 4 yıldır çalıştığım yerden çıkıyorum kıdem tazminatı hesaplarken full ve part karışık olarak çalıştım full çalıştıklarımı ayrı mı hesaplamam gerekiyor en son part olarak çalıştım

  1. Taşkın bey, toplam kaç gün priminiz SGK’ya bildirilmişse, o süre üzerinden kıdem tazminatınız hesaplanmalıdır.

 4. Merhabalar ;
  Şuanda full time olarak çalışmaktayım ve kasımda askere gideceğim ama son ayımda part time olarak geçiş yaparsam kıdem tazminatım full time olarak mı hesaplanır part time olarak mı ?

  1. Merhaba. Bu bir sorun teşkil etmez. Hesaplama yapılırken son ay ayrı ve ondan önceki çalışamalarınız ayrı hesaplanır. Sonuç olarak bir kaybınız olmaz.

 5. Bir sirkette yaklasik 9 yildir calisiyorum kismi sureli calismadan yararlanirsam brut maasim dusuk olacak bu gecmisde 9 yillik kidem tazminatimi dusurecekmi yoksa 9 yil ayri degerlenip sonra kismi calisma yaptigim ayri olarak mi kidem tazminati hesaplanirken degerlendirilecek.

  1. Tuğçe hanım yorumunuz doğrudur; iki dönem birbirinden ayrılarak hesaplama yapılması gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.