Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır?

Rapor parası nasıl ve ne zaman ödenir?

Halk arasında rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği, hastalığı nedeniyle çalışamayan işçiye ödenen miktarı ifade etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme, çalışamadığı için işyerinden ücret alamayan işçiye destek niteliği taşımaktadır. Peki bu rapor parası ne zaman ve nasıl ödenir? Hangi bankadan ya da kuruluştan alınır?

Rapor parası alma şartları

Daha önce de ayrıntılarıyla açıklamıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse; hastalanan, doğum yapan, meslek hastalığına yakalanan ya da iş kazası geçiren sigortalıya rapor parası ödenmektedir. Ama bu ödeme, raporu doğuran sebebe göre hem gün sayısı olarak hem de şartlar bakımından farklılaşmaktadır.

SGK rapor parasını ne zaman öder?

Bugüne kadarki uygulamaya göre, rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü arasında ödenmekteydi. Ancak SGK bu hususta değişikliğe gitmiştir ve bundan böyle rapor paraları ayın her gününde ödenebilecektir.

Rapor parası hangi bankadan yatar?

Bu uygulamada da değişikliğe gidilmiştir. Buna göre; rapor parası artık Ziraat Bankası tarafından ödenmeyecektir. Sosyal Güvenlik Başkanlığı PTT ile protokol imzalamıştır ve 20/07/2017 tarihindne itibaren geçici iş göremezlik ödenekleri PTT şubelerinden ödenecektir.

geçici iş göremezlik ödeneği nasıl ödenir

PTT’den ödemeler nasıl alınacak?

Rapor paraları PTT şubelerinden alınabilecektir. Mesai saatleri içinde yapılacak olan bu ödemeler, her hangi bir masraf ya da komisyona tabi değildir. Bu ödemeyi almak isteyen sigortalının PTT şubesine bizzat başvurması gerekmektedir. Bizzat başvuracak durumda olmayan kişiler adına yasal vasileri ya da vekaletname sahibi olanlar da başvurabilecek ve parayı alabilecektir.

SONUÇ

Her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankası Şubelerinden ödenen rapor parasında; hem ödeme günleri hem de ödeme yeri değişmiştir. Buna göre rapor paraları aşağıdaki şekilde ödenecektir;

 • Ayın her günü
 • PTT şubelerinden
 • Bizzat başvurarak
 • Masraf / kesinti yapılmadan

Not: Emzirme yardımı, sağlık yolluğu ödemesi, tıbbi malzeme ödemesi gibi diğer ödemeler de aynı şekilde ve PTT aracılığıyla yapılacaktır.

Not 2: Rapor parasının yatırılması ile ilgili çok soru geliyor ve açıkçası internette bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu nedenle sizin için Sosyal Güvenlik Kurumundan bir müfettiş arkadaşımla görüştüm ve süreci tam olarak öğrendim. Bu süreci aşağıya adım adım yazıyorum.

 • İşçi sağlık raporu alır.
 • Sağlık raporu işverene verilir.
 • İşveren raporu 5 iş günü içinde E-Rapor sistemine online olarak girer. (Girmezse, hastanedeki MEDULA sisteminden otomatik olarak da SGK’ya rapor bildirilmektedir. Ayrıca işverene idari para cezası uygulanır.)
 • Rapor SGK’ya bildirildiğinde, Kısa Vadeli Servis çalışanı memurların önüne, yine online olarak gelir.
 • Memur raporu inceler ve şüpheli bulmazsa onay verir.
 • Bu onaydan sonra derhal PTT’ye ödeme talimatı çıkarılır.
 • Çalışanın telefon numarası SGK kayıtlarında varsa, bu numaraya SMS gönderilir.
 • Çalışan, SMS geldikten sonra istediği zaman PTT’ye giderek, kimliğiyle rapor parasını alır.

Peki rapor parası kaç gün içinde ödenir? Bu sorunun ne yazık ki net bir cevabı yok. SGK’ya rapor bildirildikten sonra, memurların yoğunluğuna göre bu süre değişmektedir.

Sürekli PTT’ye giderek sormak istemiyorsanız, çok kolay bir şekilde turkiye.gov.tr üzerinden telefon numaranızı beyan edebilirsiniz. Bunu mutlaka yapmanızı öneririm, böylece rapor paranız PTT’ye gönderildiğinde hemen haberiniz olacaktır.

sgk rapor parası

E-Devlet’te Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri bölümünün altında yer alan “SGK cep telefonu bilgisi beyan” kısmından telefon numaranızı girebilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Resmen rezillik başka hiç bir sey değil, 35 günlük rapora ödenen para 1600 TL, kaldiki 2 ay sonra ödeniyor bu 35 gün için maaş da alıamıyoruz mecburen zıkkımın kökünümü yicek bu millet ne yicek bu ne düzensizlik bu nasıl kural, zehir zıkkım olsun bu devlete kesilen paralım

 2. özel sektörde sigortalı işçiyim.Ben rahatsızlandım grip oldum,bademciklerim şişti 3 gün doktor rapor verdi.İlaçlarımı aldım istirahat yaptım dinlendim…Ay sonu maaşımı almaya gittim 3 gün devamsızlık aylık hesaplanırken…Şimdi ben senelerce sigorta primi yatırdım 6700 gün var…Bana vereceği SGK rapor parası 3/1 ne kadar komik rezillik başkada bir şey değil maaşımdan kesilen 300 tl SGK nun bana ödeyeceği para 50 tl bile değil yani sigortalı iken allah muhafaza büyük bir hastalık geçirsek AÇ KALIRIZ AÇ…Böyle bir sistemde ev geçindirmek için hasta sakat çalışırsa işçi öyle geçinir…Bu sistem sömürü ve işçiyi Aç koyup muhtaç etme sistemi..

 3. Raporum 26 günlük rapor parasını ptt den alırken hesap aciliyomu nasıl alınıyo para ayrıca 1 ay beklemem gerekiyormu parayı almak için yoksa hemen alabiliyormuşum?

 4. Eylül 6 ile 13 eylül arası raporluydum rapaor parası ne zaman yatar ptt den ne zaman alabilirim bilgi alabilirmiyim

  1. Yusuf bey, SGK’ya telefon numaranızı bildirdiniz mi? Aksi takdirde, para yattığında bile haberiniz olmayacaktır.

 5. Iyi günler.17 ağustos -25 eylül arası 40 günlük rapor param vardı.e devlet te param gözüküyor ama ptt ye gittim sistemde gözükmediği için paramı alamadım.ne yapmam gerekiyor.?

  1. Emre bey, bu konuda en doğru bilgiyi almak için mutlaka SGK’ya uğramanızı öneririm.

 6. 19 eylül salı günü ameliyattan çıktım 15 günlük raporum var ne zaman yatar bu para ne zaman alırım parayi

  1. Onur bey, rapor bittikten sonra alabilirsiniz. En doğru bilgiyi almak ve süreci hızlandırmak için işyerinizle görüşün.

   1. Raporum bitti 4 gün oldu biteli. Is yerim ile muhattap değilim raporu isleme aldı ama bende işi bıraktım fakat raporu işleme aldığinı söylüyor ne zaman yatacakdır para ve asgeri ucret 1777.50 den yatiyo sigortam son 3 ay 90 gün ful yattı kac paraya tekabül ediyor

    1. Onur bey, yazının sonuna yeni bir bölüm ekledim. Oradan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 7. merabalar bişe sormak istiyordum benım 2014 yılından kalan rapor param var nerden nasıl alabilirim tşk ederim

  1. Okan bey, rapor parası için zamanaşımı 5 yıldır. Dolayısıyla halen SGK’ya başvurarak rapor paranızı alabilirsin.z

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.