Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır?

Rapor parası nasıl ve ne zaman ödenir?

Halk arasında rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği, hastalığı nedeniyle çalışamayan işçiye ödenen miktarı ifade etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme, çalışamadığı için işyerinden ücret alamayan işçiye destek niteliği taşımaktadır. Peki bu rapor parası ne zaman ve nasıl ödenir? Hangi bankadan ya da kuruluştan alınır?

Rapor parası alma şartları

Daha önce de ayrıntılarıyla açıklamıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse; hastalanan, doğum yapan, meslek hastalığına yakalanan ya da iş kazası geçiren sigortalıya rapor parası ödenmektedir. Ama bu ödeme, raporu doğuran sebebe göre hem gün sayısı olarak hem de şartlar bakımından farklılaşmaktadır.

SGK rapor parasını ne zaman öder?

Bugüne kadarki uygulamaya göre, rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü arasında ödenmekteydi. Ancak SGK bu hususta değişikliğe gitmiştir ve bundan böyle rapor paraları ayın her gününde ödenebilecektir.

Rapor parası hangi bankadan yatar?

Bu uygulamada da değişikliğe gidilmiştir. Buna göre; rapor parası artık Ziraat Bankası tarafından ödenmeyecektir. Sosyal Güvenlik Başkanlığı PTT ile protokol imzalamıştır ve 20/07/2017 tarihindne itibaren geçici iş göremezlik ödenekleri PTT şubelerinden ödenecektir.

geçici iş göremezlik ödeneği nasıl ödenir

PTT’den ödemeler nasıl alınacak?

Rapor paraları PTT şubelerinden alınabilecektir. Mesai saatleri içinde yapılacak olan bu ödemeler, her hangi bir masraf ya da komisyona tabi değildir. Bu ödemeyi almak isteyen sigortalının PTT şubesine bizzat başvurması gerekmektedir. Bizzat başvuracak durumda olmayan kişiler adına yasal vasileri ya da vekaletname sahibi olanlar da başvurabilecek ve parayı alabilecektir.

SONUÇ

Her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankası Şubelerinden ödenen rapor parasında; hem ödeme günleri hem de ödeme yeri değişmiştir. Buna göre rapor paraları aşağıdaki şekilde ödenecektir;

 • Ayın her günü
 • PTT şubelerinden
 • Bizzat başvurarak
 • Masraf / kesinti yapılmadan

Not: Emzirme yardımı, sağlık yolluğu ödemesi, tıbbi malzeme ödemesi gibi diğer ödemeler de aynı şekilde ve PTT aracılığıyla yapılacaktır.

Not 2: Rapor parasının yatırılması ile ilgili çok soru geliyor ve açıkçası internette bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu nedenle sizin için Sosyal Güvenlik Kurumundan bir müfettiş arkadaşımla görüştüm ve süreci tam olarak öğrendim. Bu süreci aşağıya adım adım yazıyorum.

 • İşçi sağlık raporu alır.
 • Sağlık raporu işverene verilir.
 • İşveren raporu 5 iş günü içinde E-Rapor sistemine online olarak girer. (Girmezse, hastanedeki MEDULA sisteminden otomatik olarak da SGK’ya rapor bildirilmektedir. Ayrıca işverene idari para cezası uygulanır.)
 • Rapor SGK’ya bildirildiğinde, Kısa Vadeli Servis çalışanı memurların önüne, yine online olarak gelir.
 • Memur raporu inceler ve şüpheli bulmazsa onay verir.
 • Bu onaydan sonra derhal PTT’ye ödeme talimatı çıkarılır.
 • Çalışanın telefon numarası SGK kayıtlarında varsa, bu numaraya SMS gönderilir.
 • Çalışan, SMS geldikten sonra istediği zaman PTT’ye giderek, kimliğiyle rapor parasını alır.
 • PTT’ye gönderilen rapor parası 2 ay içinde çekilmezse, PTT parayı SGK’ya iade eder. Bu durumda işçinin SGK’ya giderek dilekçe vermesi ve rapor parasını ayrıca istemesi gerekir.
 • Hak edilen rapor parası 5 yıl içinde alınmazsa, zamanaşımına uğrar.

 

Peki rapor parası kaç gün içinde ödenir? Bu sorunun ne yazık ki net bir cevabı yok. SGK’ya rapor bildirildikten sonra, memurların yoğunluğuna göre bu süre değişmektedir.

Sürekli PTT’ye giderek sormak istemiyorsanız, çok kolay bir şekilde turkiye.gov.tr üzerinden telefon numaranızı beyan edebilirsiniz. Bunu mutlaka yapmanızı öneririm, böylece rapor paranız PTT’ye gönderildiğinde hemen haberiniz olacaktır.

sgk rapor parası

E-Devlet’te Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri bölümünün altında yer alan “SGK cep telefonu bilgisi beyan” kısmından telefon numaranızı girebilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. 03.11.2017 tarihinde 45 günlük heyet raporu aldım. 17.12.2017 de bitecek. işgöremezlik parasını aralık ayı içindemi yatması gerekiyor. yoksa ocak 2018 de mi alınacak. teşekkürler

  1. Birgül hanım, ne yazık ki bunun cevabını bilemeyiz. Yazıda da açıkladığımız gibi, SGK’daki memurun işlemi onaylamasına bağlı olarak değişecektir.

 2. 8. ayın 8 ile 20 arası raporum var halen yatmadı işyeri sgk luna bildirim yapmış neden bu kadar geçikiyor

  1. Hasan bey normalde bu kadar gecikmemesi gerekir. SGK’ya giderek bilgi almayı denediniz mi?

 3. merhaba işveren iş görmezlik raporunu sisteme girse dahil sigorta ödeme yapmıyor.
  yani işverenin raporu girmesinin önemi kalmıyor. 3 gün ve üzeri raporları kurumların girmesi gerekiyor.
  siz 5 gün yazmışsınız bunu düzeltmeniz iyi olacaktır.

 4. Mrb.benim 45 gunluk heyet raporum var.raporum 04.12 tarihinde bitiyor.ben raporumu is yerime verdim.ssk yada bildirmem gerekiyirmu parasini almam icin.is yerine bildirdikten sonra yapmamiz gereken bir sey varmi.

  1. Nurcan hanım, yapmanız gereken başka bir şey yok. İşveren, SGK’ya bildirimde bulunacaktır.

 5. Merhaba benim rapor param e-devlette yattı gözüküyor ama ptt de çıkmıyor sebebi ne olur ama hergun bakıyorsun e-devlette görür gormezgittim yani bugün sordum ptt ye hesapta parayok

 6. Selamlar, part time olarak çalismaktayim. 12 gun ayda sigortam yatiyor. 2016 yilinda parca parca ama devamli olarak işgörememezlik raporu verdiler toplam 3 ay kadar ve bana işgörememezlik ücretini ödemediler sebebi ne idi de ödemediler. Saygilar kolay gelsin…

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.