Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır?

Rapor parası nasıl ve ne zaman ödenir?

Halk arasında rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği, hastalığı nedeniyle çalışamayan işçiye ödenen miktarı ifade etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme, çalışamadığı için işyerinden ücret alamayan işçiye destek niteliği taşımaktadır. Peki bu rapor parası ne zaman ve nasıl ödenir? Hangi bankadan ya da kuruluştan alınır?

Rapor parası alma şartları

Daha önce de ayrıntılarıyla açıklamıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse; hastalanan, doğum yapan, meslek hastalığına yakalanan ya da iş kazası geçiren sigortalıya rapor parası ödenmektedir. Ama bu ödeme, raporu doğuran sebebe göre hem gün sayısı olarak hem de şartlar bakımından farklılaşmaktadır.

SGK rapor parasını ne zaman öder?

Bugüne kadarki uygulamaya göre, rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü arasında ödenmekteydi. Ancak SGK bu hususta değişikliğe gitmiştir ve bundan böyle rapor paraları ayın her gününde ödenebilecektir.

Rapor parası hangi bankadan yatar?

Bu uygulamada da değişikliğe gidilmiştir. Buna göre; rapor parası artık Ziraat Bankası tarafından ödenmeyecektir. Sosyal Güvenlik Başkanlığı PTT ile protokol imzalamıştır ve 20/07/2017 tarihindne itibaren geçici iş göremezlik ödenekleri PTT şubelerinden ödenecektir.

geçici iş göremezlik ödeneği nasıl ödenir

PTT’den ödemeler nasıl alınacak?

Rapor paraları PTT şubelerinden alınabilecektir. Mesai saatleri içinde yapılacak olan bu ödemeler, her hangi bir masraf ya da komisyona tabi değildir. Bu ödemeyi almak isteyen sigortalının PTT şubesine bizzat başvurması gerekmektedir. Bizzat başvuracak durumda olmayan kişiler adına yasal vasileri ya da vekaletname sahibi olanlar da başvurabilecek ve parayı alabilecektir.

SONUÇ

Her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankası Şubelerinden ödenen rapor parasında; hem ödeme günleri hem de ödeme yeri değişmiştir. Buna göre rapor paraları aşağıdaki şekilde ödenecektir;

 • Ayın her günü
 • PTT şubelerinden
 • Bizzat başvurarak
 • Masraf / kesinti yapılmadan

Not: Emzirme yardımı, sağlık yolluğu ödemesi, tıbbi malzeme ödemesi gibi diğer ödemeler de aynı şekilde ve PTT aracılığıyla yapılacaktır.

Not 2: Rapor parasının yatırılması ile ilgili çok soru geliyor ve açıkçası internette bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu nedenle sizin için Sosyal Güvenlik Kurumundan bir müfettiş arkadaşımla görüştüm ve süreci tam olarak öğrendim. Bu süreci aşağıya adım adım yazıyorum.

 • İşçi sağlık raporu alır.
 • Sağlık raporu işverene verilir.
 • İşveren raporu; raporun bitiş tarihinin içinde bulunduğu aya ait hizmet prim belgesinin verileceği son güne kadar E-Rapor sistemine online olarak girer. (Girmezse, hastanedeki MEDULA sisteminden otomatik olarak da SGK’ya rapor bildirilmektedir. Ayrıca işverene idari para cezası uygulanır.)
 • Rapor SGK’ya bildirildiğinde, Kısa Vadeli Servis çalışanı memurların önüne, yine online olarak gelir.
 • Memur raporu inceler ve şüpheli bulmazsa onay verir.
 • Bu onaydan sonra derhal PTT’ye ödeme talimatı çıkarılır.
 • Çalışanın telefon numarası SGK kayıtlarında varsa, bu numaraya SMS gönderilir.
 • Çalışan, SMS geldikten sonra istediği zaman PTT’ye giderek, kimliğiyle rapor parasını alır.
 • PTT’ye gönderilen rapor parası 2 ay içinde çekilmezse, PTT parayı SGK’ya iade eder. Bu durumda işçinin SGK’ya giderek dilekçe vermesi ve rapor parasını ayrıca istemesi gerekir.
 • Hak edilen rapor parası 5 yıl içinde alınmazsa, zamanaşımına uğrar.

Peki rapor parası kaç gün içinde ödenir? Bu sorunun ne yazık ki net bir cevabı yok. SGK’ya rapor bildirildikten sonra, memurların yoğunluğuna göre bu süre değişmektedir.

Sürekli PTT’ye giderek sormak istemiyorsanız, çok kolay bir şekilde turkiye.gov.tr üzerinden telefon numaranızı beyan edebilirsiniz. Bunu mutlaka yapmanızı öneririm, böylece rapor paranız PTT’ye gönderildiğinde hemen haberiniz olacaktır.

sgk rapor parası

E-Devlet’te Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri bölümünün altında yer alan “SGK cep telefonu bilgisi beyan” kısmından telefon numaranızı girebilirsiniz.

Rapor parası alan işçinin maaşının kesilip kesilmeyeceğini açıkladığımız yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Kaç güne kadar alınan raporların parasının, SGK tarafından ödenmeyeceğini açıkladığımız yazıya ise buradan göz atabilirsiniz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

67 Yorum

 1. Rapor aldım 27.3.2018. 10.günlük.rapor aldım günü bitdi raporun 4.8.2018.günü bitdi 10 günlük almıştım raporu kaç günde yatar para

 2. İşveren rapor bildirimini yapmadığı için 45 günlük param 4 ay olmasına rağmen yatmadı.Nasil bir yol izlemeliyim acaba?

  1. Özlem hanım, işveren bildirim yapmasa da SGK’ya raporlar otomatik olarak iletilmektedir. Başka bir sorun olmuş olabilir. SGK’ya bizzat gitmenizi ve sormanızı öneririm.

 3. Merhabalar
  E devletten sorguladığımda bankaya gönderildi yazıyor fakat PTT ye sorduğumda yatmamış dediler PTT ye aktarıldığını nasıl anlayabilirim

  1. Abdullah bey, ne yazık ki sistem yavaş işliyor. Yapabilecek bir şey yok, mecburen ara ara PTT’ye sormanız gerekir.

  1. Yunus bey, 2 güne kadar olan raporların parası ödenmemektedir. 3. günden itibaren rapor parası ödenir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.