Raporlu işçinin maaşı kesilir mi?

İstirahat raporu alan işçinin maaşı kesilir mi?

İşçi çeşitli nedenlerle istirahat raporu alabilir. Hastalanabilir, doğum yapabilir, iş kazası geçirebilir ya da meslek hastalığına tutulabilir. Bu durumların tamamında işçi doktordan rapor alarak çalışmayabilir. İşte böyle bir halde, işçi diğer şartları da taşıyorsa, geçici iş göremezlik ödeneği ya da daha yaygın adıyla rapor parası alabilir. Peki SGK tarafından rapor parası ödenen işçinin, raporlu olduğu günler için maaşı kesilir mi?

Reklam

Rapor parası alma şartları

İstirahat raporu alan işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi bazı şartlara bağlıdır. Örneğin hastalanan bir işçinin, rapor tarihinden önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigortası olması gerekirken, iş kazası geçiren bir işçide bu şart aranmaz. Genel olarak hangi hallerde rapor parası ödendiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

2 günlük raporlarda maaş kesintisi

Kural olarak, işçinin aldığı raporların ilk 2 günü için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Tabi bunun istisnaları da vardır:

 • İş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan işçi
 • Doğum yapan işçi

Raporunun ilk gününden itibaren geçici iş göremezlik ödeneği alabilir. Ama bunlar dışında, örneğin hastalanan ve bu nedenle rapor alan bir işçiye, raporun ilk 2 günü için rapor parası ödenmez; ancak üçüncü günden itibaren ödenir.

3 günlük ve üstü raporlarda maaş kesintisi

İşçinin raporu kaç gün olursa olsun, üçüncü günden itibaren rapor parası ödenecektir. Hatta bazı hallerde rapor parası, sınırsız süre boyunca ödenmeye devam edebilir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; bir ya da iki günlük raporlarda işçiye rapor parası ödenmeyecektir. Peki ama bu durumda işçi hiç mi maaş almayacak?

Rapor alınca maaş kesilir mi?

raporlu işçinin maaşının hesaplanması

Bu sorunun cevabını verebilmemiz için, işçinin ücret türünün ne olduğunu bilmemiz gerekir. Daha önce de yazmıştım, maktu ücret ve günlük ücret alan işçinin durumu birbirinden farklı olacaktır.

Maktu yani aylık ücret alan bir işçinin maaşı gün hesabı yapılmadan belirlenmiş demektir. Bu işçi, ayda kaç gün çalışırsa çalışsın belirli bir ücret alacaktır. Günlük ücretle çalışan işçinin maaşı işe, o ay içinde çalıştığı gün üzerinden hesaplanmalıdır.

İşte maktu ücret alan bir işçi rapor aldığında, maaşı değişmez. Bu işçi ister 2 gün isterse 20 günlük rapor alsın, ay sonunda alacağı miktar aynı olacaktır. Çünkü İş Kanununun 48inci maddesinin ikinci fıkrasına göre, rapor parası alan işçinin aldığı rapor parası, maaşından mahsup edilmelidir. Yani örneğin 10 gün rapor alan ve toplamda 800 TL rapor parası alan bir işçiye, ay sonunda maaşı 800 TL eksik ödenecek ve böylece işçi yine aynı maaşı almış olacaktır.

Günlük ücretle çalışanlarda ise durum farklıdır. Bu işçiler için İş Kanununun getirdiği özel bir düzenleme yoktur. Genel hükümlere göre karar verilmesi gerekir. Buna göre ise, günlük ücret alan işçiye aşağıdaki durumlarda ücret ödenmesine gerek yoktur:

Görüldüğü gibi, sağlık raporu alan işçiye işverenin ücret ödemesi gerekmez. Bunun anlamı ise, günlük ücretle çalışan ve rapor alan işçinin işe gelmediği günlerin ücretinin maaştan kesileceğidir.

Rapor alan işçinin maaşı hem kesilmez hem kesilir!

rapor alan işçiye ücret ödenir mi

Cümlenin kafa karıştırıcı olduğunun farkındayım; ama cevap tam olarak budur. İşçi maktu ücretle çalışıyor yani aylık ücret sistemiyle çalışıyorsa, bu işçi için maaş kesintisi söz konusu değildir. Çünkü, rapor parası alsa da almasa da, ay sonunda aynı maaşı alacaktır. Örneğin rapor parası alırsa, aldığı miktar kadar maaşı düşecek ama yine de sonuçta aynı maaşı alacaktır.

İşçilerin çoğunluğu günlük ücret sistemiyle çalışır. Maaşınızı aydan aya alsanız da, bu durum ücretinizi maktu/aylık yapmaz. Önemli olan, işe geldiğiniz her gün için maaş alıp almadığınızdır. Maaşınız puantaja göre belirleniyorsa, ay sonunda işe kaç gün gelmişseniz, o kadar maaş alıyorsanız; ücretiniz günlük belirleniyor demektir. Bu durumda da, raporlu olduğunuz her gün maaşınız kesilecektir. İster SGK’dan rapor parası alın, isterse alamayın; sonuç değişmeyecektir ve fiilen çalıştığınız kadar hesabınıza maaş yatacaktır.

Bu yazının kısa içeriğini izlemek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

SONUÇ

Eğer istirahat raporu aldıysanız ve raporlu günlerinizin maaşınızdan kesilip kesilmeyeceğini merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Önce şu sorunun cevabını vermelisiniz: Ücretiniz çalıştığınız gün kadar mı belirleniyor yoksa kaç gün çalışmış olursanız olun ay sonunda sabit bir maaş mı alıyorsunuz?

Cevabınız, ayda kaç gün çalışırsanız çalışın sabit maaş aldığınız, işe gelmediğiniz günlerde bile maaşınızın kesilmediği yönündeyse, sizin ücretiniz MAKTU/AYLIK belirleniyor demektir. Kaç gün sağlık raporu alırsanız alın, SGK’dan kaç lira rapor parası ödenmiş olursa olsun, ay sonunda alacağınız maaş yine aynı rakam olacaktır. Dolayısıyla, işe gelmediğiniz bu raporlu günlerin maaşı sizden KESİLMEYECEKTİR.

Ama cevabınız, ayda kaç gün çalışıyorsanız o kadar maaş aldığınız, işe gelmediğiniz günler ücretinizin kesildiği ya da aylık puantaj cetveline göre maaşınızın hesaplandığı yönündeyse, sizin ücretiniz GÜNLÜK belirleniyor demektir. Bu durumda da; kaç gün istirahat raporu almış olursanız olun, SGK size rapor parası ödemiş olsa da olmasa da, raporlu olduğunuz günler kadar maaşınız KESİLECEKTİR.

Ama işveren isterse, sizin maaşınızı kesmeyebilir ve size tam ücret de ödeyebilir. Bunun önünde bir engel olmasa da, işveren bunu yapmaya mecbur değildir. Bu durum, tamamen işverenin takdirindedir.

Şunu da özellikle belirtmem gerekir ki; eğer iş sözleşmesine ya da toplu iş sözleşmesine, raporlu günlerde işçinin maaşının kesilmeyeceğine dair hüküm koyulmuşsa, elbette ki işçinin maaşı kesilemeyecektir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

41 Yorum

 1. merhaba.ben bi işverenim.yanımdaki çalışanım mide kanseri teşhisiyle ameliyat oldu gun sonunda hastaneden çıkış yapıldı.bir hafta sonra kontrole çagrıldı.çalışanım kaç gun rapor alabilir?bu raporu ne kadar uzartabilişr.devamında kemoterapi tedavisi surecek.maaş odemeye ne kadar devam etmeliyim.işten çıkarabilir miyim.

 2. merhaba kolay gelsin ben otel de çalışıyorum ve maaşlı personelim hastalandım 2 gün rapor aldım iş yeri parasını kesti sizin yazınıza göre anladığım maaşlı çalışanın rapor parası kesilmez diyorsunuz ben bunu nereye şikayet edebilirim şimdiden teşekkurler

  1. Celalettin bey, yazıyı lütfen tekrar okuyunuz. Maaşlı çalışanın rapor parasının kesilmeyeceğini söylemiyoruz.

 3. Ben asgari ücretle çalışan biriyim iş yerinde bir kaza geçirdim bacagımın eklem yerinde ve baglarında kopmalar oluştu doktor bana 10 gün sonra 5 gündaha toplam 15 gün rapor verdi aradan 4 ay geçmesine ragmen bacagımda daha agrılar oluşuyor üstelik özel hastaneye gittim bütün masrafları ilaç parası dahi kendim ödedim .bunuda işyerine özellikle bildirdim ama yinede hastane masrafınıda alamadım. Üstelik İş yeri benden 620 tl maaşımdan kesti SSK bana 430 tl ödedi artı 13 gün sigortam kesildi .böyle birşey hakmıdır yani

 4. 5 gün iş görmemezlikten raporu aldım bel fıtığı tesisi kondu.maaş ve fazla mesai dahil bütün çalıştığım saatin ssk sı ödeniyor ssk bana bu 5 günü maaşımın günlük tutarındaki ödemesini mi yapacak.saygılar.

 5. öncellikle güzel yazınız için teşekkür ederim.iki sorum olacak; maktu usulü çalışanlar raporlu oldukları dönemdeki maaşlarının belli kısmını alabilmek için herhengi bi yere başvurmaları gerekiyor mu?yoksa işveren mi hallediyor bu durumu? puantaj usulu çalışanlarda raporlu oldukları dönemde maaş kesintileri nasıl hesaplanıyor? toplam aldığı maaşa göre basit oran üzerinden mi yoksa sabit bi kesinti ücreti miş var? çok teşşekür ederim kolay gelsin

  1. Merhaba. İşçi maktu maaş alıyorsa, bunun için bir yere başvurması gerekmez. Hem rapor parası alır hem de işveren ücretini işçiye öder. Günlük ücret alanlarda sabit bir kesinti yoktur. İşçinin günlük ücreti 100 liraysa ve 5 gün işe gelmemişse, 500 lirası kesilir.

 6. Merhaba, temizlik şirketinde çalışan arkadaşım burnundan ameliyat olduğu için rapor almış. Fakat unuttuğu için raporu işverenine teslim etmemiş. 1 hafta önce işveren arkadaşıma sgk tarafından 800 TL ceza kesildiğini bu cezayı da sen ödeyeceksin senin maaşından keseceğiz demişler. Bu durum hukukimidir. İşveren bu cezayı arkadaşımın maaşından kesinti yaparak karşılayabilir mi? Su aşamada arkadaşım ne yapabilir veya nasıl bir yol izleyebilir. Not: arkadaşımin hesabına 120 TL işgöremezlik parası yatmis

 7. Ben ehliyetsiz olarak trafik kazası geçirdim ve 2 yıldır tedavi görmekteyim.iki yıl boyunca maaşım asgari ücret üzerinden yattı rapor bitimlerinde. Son raporum trafik kazası geçiyormuş bu yüzden sıkıcı bana 2 yıllık geriye dönük borc çıkardı.sebep olacakta ehliyetsiz trafik kazası geçirmem olduğu söylendi. Konu hakkında bilgi rica ediyorum

  1. Ahmet bey, dosya içeriğini bilmeden yorum yapamayız. Bir avukata bizzat danışmanızı öneririm.

 8. Merhaba,
  Ben ekim ayi icinde 5 gunluk rapor aldim. Ve maasimdan 5 gunluk ucret kesildi. Oysaki SGK bunun sadece 3 gununun ucretini ve 2/3 oraninda odeyecek. Ama sizin yazinizdan anladigim benim maasimdan bir kaybimin olmamasi gerektigi.
  İşyerimle konuştugumda 5 gunluk ucreti kesmeleri gerektigini, eskiden raporlulara maaslarinin tam yatirildigini ve bu yuzden ceza yediklerini soylediler. Mali musavir arkadasimla konustugumda da isyerimin yaptigi gibi bir uygulamanin soz konusu oldugunu soyledi.
  Uygulamada sorun mu var, ben mi yanlis anladim?
  Tesekkurler

 9. MERHABA ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANIM…EŞİMİN ANNESİ RAHATSIZLANDI,ONUN YANINA GİTMEMİZ GEREKİYOR AMA MESAFE 650 KM,HAFTASONU ÇALIŞMIYORUM ANCAK (CUMARTESİ,PAZAR) BU SÜRE GİDİP GELMEMİZ İÇİN YETERLİ DEĞİL.BEN HAFTASONU İLE BU RAPORU BİRLEŞTİREREK GİDİP GELMEYİ PLANLIYORUM AKSİ TAKTİRDE İZİN VERMEYECEKLERİNİ BİLDİĞİMDEN BU YOLA BAŞVURMAK ZORUNDAYIM,BİR ARKADAŞIM VAR MUHASEBECİ KENDİSİ,2 GÜNLÜK RAPOR ALDIĞIMDA ÜCRET KESİNTİSİ OLMADI DEDİ.BENİM DE AYNI ŞEKİLDE 2 GÜN RAPOR ALMAMI TAVSİYE EDİYOR.BENİM SORUM ŞU,2 GÜN MÜ RAPOR ALMALIYIM 3 GÜN MÜ,ÜCRET KESİNTİSİ YAŞAMAMAK İÇİN.SGK KONUSUNDA KAÇAK GÖÇEK BİR DURUM YOK,NE ALIYORSAM ONU YATIRIYOR İŞVEREN.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba. Arkadaşınız yanlış bilgi vermiş olabilir. 2 gün de rapor alsanız, 3 gün de; eğer ücretiniz günlük belirleniyorsa kesilecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.