Raporlu işçinin maaşı kesilir mi?

İstirahat raporu alan işçinin maaşı kesilir mi?

İşçi çeşitli nedenlerle istirahat raporu alabilir. Hastalanabilir, doğum yapabilir, iş kazası geçirebilir ya da meslek hastalığına tutulabilir. Bu durumların tamamında işçi doktordan rapor alarak çalışmayabilir. İşte böyle bir halde, işçi diğer şartları da taşıyorsa, geçici iş göremezlik ödeneği ya da daha yaygın adıyla rapor parası alabilir. Peki SGK tarafından rapor parası ödenen işçinin, raporlu olduğu günler için maaşı kesilir mi?

Rapor parası alma şartları

İstirahat raporu alan işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesi bazı şartlara bağlıdır. Örneğin hastalanan bir işçinin, rapor tarihinden önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigortası olması gerekirken, iş kazası geçiren bir işçide bu şart aranmaz. Genel olarak hangi hallerde rapor parası ödendiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

2 günlük raporlarda maaş kesintisi

Kural olarak, işçinin aldığı raporların ilk 2 günü için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Tabi bunun istisnaları da vardır:

 • İş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan işçi
 • Doğum yapan işçi

Raporunun ilk gününden itibaren geçici iş göremezlik ödeneği alabilir. Ama bunlar dışında, örneğin hastalanan ve bu nedenle rapor alan bir işçiye, raporun ilk 2 günü için rapor parası ödenmez; ancak üçüncü günden itibaren ödenir.

3 günlük ve üstü raporlarda maaş kesintisi

İşçinin raporu kaç gün olursa olsun, üçüncü günden itibaren rapor parası ödenecektir. Hatta bazı hallerde rapor parası, sınırsız süre boyunca ödenmeye devam edebilir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; bir ya da iki günlük raporlarda işçiye rapor parası ödenmeyecektir. Peki ama bu durumda işçi hiç mi maaş almayacak?

Rapor alınca maaş kesilir mi?

raporlu işçinin maaşının hesaplanması

Bu sorunun cevabını verebilmemiz için, işçinin ücret türünün ne olduğunu bilmemiz gerekir. Daha önce de yazmıştım, maktu ücret ve günlük ücret alan işçinin durumu birbirinden farklı olacaktır.

Maktu yani aylık ücret alan bir işçinin maaşı gün hesabı yapılmadan belirlenmiş demektir. Bu işçi, ayda kaç gün çalışırsa çalışsın belirli bir ücret alacaktır. Günlük ücretle çalışan işçinin maaşı işe, o ay içinde çalıştığı gün üzerinden hesaplanmalıdır.

İşte maktu ücret alan bir işçi rapor aldığında, maaşı değişmez. Bu işçi ister 2 gün isterse 20 günlük rapor alsın, ay sonunda alacağı miktar aynı olacaktır. Çünkü İş Kanununun 48inci maddesinin ikinci fıkrasına göre, rapor parası alan işçinin aldığı rapor parası, maaşından mahsup edilmelidir. Yani örneğin 10 gün rapor alan ve toplamda 800 TL rapor parası alan bir işçiye, ay sonunda maaşı 800 TL eksik ödenecek ve böylece işçi yine aynı maaşı almış olacaktır.

Günlük ücretle çalışanlarda ise durum farklıdır. Bu işçiler için İş Kanununun getirdiği özel bir düzenleme yoktur. Genel hükümlere göre karar verilmesi gerekir. Buna göre ise, günlük ücret alan işçiye aşağıdaki durumlarda ücret ödenmesine gerek yoktur:

Görüldüğü gibi, sağlık raporu alan işçiye işverenin ücret ödemesi gerekmez. Bunun anlamı ise, günlük ücretle çalışan ve rapor alan işçinin işe gelmediği günlerin ücretinin maaştan kesileceğidir.

Rapor alan işçinin maaşı hem kesilmez hem kesilir!

rapor alan işçiye ücret ödenir mi

Cümlenin kafa karıştırıcı olduğunun farkındayım; ama cevap tam olarak budur. İşçi maktu ücretle çalışıyor yani aylık ücret sistemiyle çalışıyorsa, bu işçi için maaş kesintisi söz konusu değildir. Çünkü, rapor parası alsa da almasa da, ay sonunda aynı maaşı alacaktır. Örneğin rapor parası alırsa, aldığı miktar kadar maaşı düşecek ama yine de sonuçta aynı maaşı alacaktır.

İşçilerin çoğunluğu günlük ücret sistemiyle çalışır. Maaşınızı aydan aya alsanız da, bu durum ücretinizi maktu/aylık yapmaz. Önemli olan, işe geldiğiniz her gün için maaş alıp almadığınızdır. Maaşınız puantaja göre belirleniyorsa, ay sonunda işe kaç gün gelmişseniz, o kadar maaş alıyorsanız; ücretiniz günlük belirleniyor demektir. Bu durumda da, raporlu olduğunuz her gün maaşınız kesilecektir. İster SGK’dan rapor parası alın, isterse alamayın; sonuç değişmeyecektir ve fiilen çalıştığınız kadar hesabınıza maaş yatacaktır.

Bu yazının kısa içeriğini izlemek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

SONUÇ

Eğer istirahat raporu aldıysanız ve raporlu günlerinizin maaşınızdan kesilip kesilmeyeceğini merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Önce şu sorunun cevabını vermelisiniz: Ücretiniz çalıştığınız gün kadar mı belirleniyor yoksa kaç gün çalışmış olursanız olun ay sonunda sabit bir maaş mı alıyorsunuz?

Cevabınız, ayda kaç gün çalışırsanız çalışın sabit maaş aldığınız, işe gelmediğiniz günlerde bile maaşınızın kesilmediği yönündeyse, sizin ücretiniz MAKTU/AYLIK belirleniyor demektir. Kaç gün sağlık raporu alırsanız alın, SGK’dan kaç lira rapor parası ödenmiş olursa olsun, ay sonunda alacağınız maaş yine aynı rakam olacaktır. Dolayısıyla, işe gelmediğiniz bu raporlu günlerin maaşı sizden KESİLMEYECEKTİR.

Ama cevabınız, ayda kaç gün çalışıyorsanız o kadar maaş aldığınız, işe gelmediğiniz günler ücretinizin kesildiği ya da aylık puantaj cetveline göre maaşınızın hesaplandığı yönündeyse, sizin ücretiniz GÜNLÜK belirleniyor demektir. Bu durumda da; kaç gün istirahat raporu almış olursanız olun, SGK size rapor parası ödemiş olsa da olmasa da, raporlu olduğunuz günler kadar maaşınız KESİLECEKTİR.

Ama işveren isterse, sizin maaşınızı kesmeyebilir ve size tam ücret de ödeyebilir. Bunun önünde bir engel olmasa da, işveren bunu yapmaya mecbur değildir. Bu durum, tamamen işverenin takdirindedir.

Şunu da özellikle belirtmem gerekir ki; eğer iş sözleşmesine ya da toplu iş sözleşmesine, raporlu günlerde işçinin maaşının kesilmeyeceğine dair hüküm koyulmuşsa, elbette ki işçinin maaşı kesilemeyecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

113 Yorum

 1. Yani bu kadar yazmanın ne gereği var arkadaş. Milletin niye kafasını bulandırıyorsunuz net kısa yazın anlasın herkes. ben birşeyler yazayımda millet okusun boş boş. faydanızdan çok zararınız var.

  Rapor ne kadar olursa olsun işveren gelmediği günlerin ücretini keser hakkıdır. dilerse de verebilir, işverene kalmış bir durumdur. 1 günü de keser 2 günü de keser 20 günü de 50 günü de.

  Tek raporda 3 gün ve daha fazla alınan raporlar için SGK ödeme yapar. SGK 1 ve 2 günlük raporlara ödeme yapmaz.

  şunu da yazayım 50 sayfada ona yazmışsınızdır kesin başka bir yerde :

  Raporlu işçiyi işveren işten çıkarabilmesi için; uzun vadede arada gün kaybı olmayan ve biriken raporlarda çıkarabilir. örneği İhbar süresi 4 hafta olan 1 yıllık bir işçiyi işveren rapor sebebiyle işten çıkarabilmesi için 4 hafta ihbar süresi + 6 hafta lık süre boyunca sürekli art arda rapor alması gerekir. yani 1 yıllık bir işçiyi çıkarabilmek için 70 gün aralıksız rapor almış olması gerekir.

  belki birileri burayı okurda net cevaplar bulur.

  1. Yusuf bey, anlaşılan konunuz uzmanı sizsiniz. Ama birkaç hatanızı düzeltmem gerekir. İşçinin aldığı rapor nedeniyle işten çıkarılması için, örneğin 4+6 hafta boyunca ART ARDA rapor alması gerekmez. Bir yıllık süre zarfında, bu kadar rapor alınması yeterlidir.

   İkincisi; rapor ne olursa olsun, işveren işçinin ücretini KESEMEZ. Bu UZUN yazıyı okuma zahmetine katlansaydınız, işçinin maaşının MAKTU olarak belirlendiği durumlarda, raporlu günlerin ücretinin kesilmeyeceğini görürdünüz. Ama siz zaten işin UZMANI olduğunuz için, size şimdi MAKTU ücretin ne olduğunu anlatmama GEREK YOK. Ha, zaten yazı içinde tanımı vardı ama yazı çok UZUN olduğu için okuduğunuzu zannetmiyorum.

   Gelelim son mevzuya; uzun uzun yazdığımndan bahisle şikayet ettiğiniz bu yorumunuzun yaklaşık 150 kelime ve 1000 karakterden oluştuğunu biliyor muydunuz? Sizin gibi, bilgili insanlar keşke, en azından benim yaptığım gibi, bilemeyen/öğrenmek isteyen işçiler için siteler açsa da biz de bilginizden faydalansak.

   1. Ben aylık asgari ücret geri kalan elden aliyorum 5 günlük rapor verdi doktor elim kesildi iş kazası olarak bnm maaşımdan herhangi bir ücret kesilirmi bey efendi yani o 5 gün keserlermi

    1. Erkan bey asgari ücretli olduğunuza yani ücretiniz günlük belirlendiğine göre, evet işveren size bu günlerin ücretini ödemek zorunda değildir.

  2. Ağızına sağlık yusuf bey çok net ve açık tebrik ediyorum mustafa baysal bey kızmış olmalı bu durumdan 😀

 2. merhaba, öncelikle yazınız ve emeğiniz için çok teşekkürler. Bir sorum olacak. SGK’dan rapor parası alabilmek için raporun tek seferde mi 2 gün üzerinde olması gerekir. Örneğin 7 gün boyunca her gün için ayrı ayrı rapor alınırsa SGK’dan rapor için ödeme alabilir miyiz?

  1. Merhaba, bu uygulamanın amacı zaten işçinin bu konuyu koz kullanmaması içindir. Tek seferde 4 gün rapor alırsanız 3. ve 4. günü Sgk öder.
   Her gün tek tek ayrı ayrı rapor alırsanız ne işveren ne de Sgk öder. Sizden çıkar.
   Bundan mütevellit tavsiyemiz, gerçekten sağlık probleminiz varsa konuyu hekime bırakmanızdır…

 3. işçi çalıştığı işyerinin bulunduğu ilde değilde başka bir ilden rapor alması durumunda bu rapor geçerli olurmu.

  1. Ramazan bey elbette geçerli olur. Ancak işçi çalışması gereken bir günde ve başka bir ilde rapor alıyorsa, işverenin fesih ve benzeri yönden bazı hakları gündeme gelecektir. Ama örneğin tatilde ya da izindeyken başka bir ilden rapor alınması kadar doğal ne olabilir ki?

   1. mustafa hocam sorum su adım isa çalıkıran ben emeklo olcam suan 10651 gunum var baslan gıc 1986 ama 1989 belediye girdim 2019 1 ayıda emekli olacam benim ögrenm ek ıstedigim ssknın emeklı maas hesaplamada 4026.19 gorukuyor alacam maas bu raporlar nedeniyle maasada emeklı masında dusus olurmu saygılarımla

    1. İsa bey aldığınız raporlar doğrudan emekli maaşını düşürmez. Ama sgk prim gününüz azaldığı için uzun vadede çok az etkisi mutlaka olur.

 4. mustafa baysal bey , sadece işçiler değil işverenler içinde güzel ve gayet anlaşılır bir yazı olmuş. zira her önüne gelen fikir beyan ediyor, olur yahut olmaz diye. bu sebepten mütevellit zihinler karışıyorken sizin akedemik bir düzende ele aldığınız yazınızda fikir karmaşası olmadan bilgi doğru bir şekilde anlaşılıyor. bu sebeple yazını çok beğendim. kolay gelsin.

  1. Lokman bey, böyle yorumlar motivasyonumu artırdığı gibi beni mutlu da ediyor. Çok teşekkür ederim.

 5. ben iş kazası geçirdim doku kaybı oldu 08/26/2017 ama cumrtasi oldugu için başhekimlik onaylamadı ve bu arada dörtgün kurban bayramıda araya girdi bayram bitimi 06/09/2017 başhekime onaylatıp calışır diye acilden yazmışlar ama plastik cerraha gitim yarama bakıp 06/09/2017 tarihinden 14/09/2017 tarihine raporumu uzatıp kontrol verdi paramı ne zaman alabilirim yani 26/08/2017 den çalışır diye 06/09/2017 tarihine olan param yatarmı birde iş kazasında bizden vergi kesiliyormu

  1. Aydın bey, rapor parasını ancak raporunuzun bitiminde alabilirsiniz. Her hangi bir kesinti olmayacaktır.

  1. Aydın bey merhaba. işçi raporluyken ne SGK ne de işveren işçinin sigortasını yatırmak zorunda değildir. Sadece, işveren dilerse işçisine ücret ödeyip sigortasını bildirebilir.

 6. İs yerinde kolum kirildi tas ocaginda soforum doktorum 30 gun rapor verdi ancak bizim maaslarmiz asgari duzey banka uzerinden yatiyo diger kismi elden verilio 22/10/2017 de raporum bitio kesinti olacakmi rapor ucretini ne zamn alabilirim tesekkur ederim simdiden kolay gelsin

  1. Hakan bey, rapor paranızı ancak raporunuz bittikten sonra alabilirsiniz. Ayrıca rapor parası, resmiyette görünen ücretiniz neyse, onun 2/3’ü olarak ödenir.

 7. 14092017 de is kazası geçirdim su an ikinci raporumu aldım sorum su firma asgari ücreti bankaya kalanı elden veriyor rapor paralarını is verene geri ödesem tam maasi alabilirmiyim yasal haklarım nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim bu konu da cok mağdur var

  1. Emin bey, normalde size resmi ücretiniz neyse, onun 2/3 ü ödenir ve başkaca ücret ödenmesi gerekmez. Bahsettiğiniz durum hakkaniyet gereği olsa da, açıkçası hukuken işverenin takdirinde olacaktır.

 8. Ben işkurda çalışan biriydim bel fıtığı rahatsızlığımdan 10 gün rapor aldım ve o aldığım 10 günlük rapor ücreti kesildi ama denilene göre ssk verecek diyorlar peki bunun bir sağlamlığı varmı

  1. 10 gün mü 8 gün mü verecek? Bunu net bir sorun siz. Evet, Sgk tarafından PTT ‘ye TC numaranıza 10 gün içinde ödenir. Gidip çekebilirsiniz.

 9. MERHABALAR BEN BUNDAN 3 AY ÖNCE GİRMİŞ OLDUĞUM İŞ YERİM DE ÇALIŞMAMIN 13. GÜNÜNDE SİGORTASIZ OLARAK BİR İŞ KAZASI GEÇİRDİM SOL ELİMİN İŞARET PARMAĞI KOPTU 13 GÜN HASTAHANEDE YATTIM PARMAĞIM YERİNE DİKİLDİ FAKAT HİS YOK KAN DOLAŞIMI YOK GÖRÜNTÜ BOZUK ŞUANDA FİZİK TEDAVİM DEVAM EDİYOR 120 GÜNLÜK RAPORUM VAR HASTAHANEYE İŞ KAZASI OLARAK SÖYLENMEDİ İŞ YERİ DAVACI OLMAYIN DEDİ BENDE KENDİSİNE İNANDIM ŞUANDA HİÇ TANIMADIĞIM BİR KİŞİYİ KARŞIMA ÇIKARDI SANIRIM TEHDİT EDİYOR BİRDE İŞ GÜVENLİĞİ YOK KAZAYA SEBEBİYET VEREN İŞ MAKİNESİ ( FORKLİFT DEVE ) KULLANICISININ EHLİYETİ YOK SSK YA ŞİKAYET EDECEĞİM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Nilay hanım .ok geçmiş olsun. SGK’ya yapacağınız şikayetin çok anlamı olmayacaktır. Doğrudan dava açmanızı öneririm. İstanbul’daysanız ve avukata ihtiyacınız varsa, sizi bu konuda yönlendirebilirim.

 10. MERHABA ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANIM…EŞİMİN ANNESİ RAHATSIZLANDI,ONUN YANINA GİTMEMİZ GEREKİYOR AMA MESAFE 650 KM,HAFTASONU ÇALIŞMIYORUM ANCAK (CUMARTESİ,PAZAR) BU SÜRE GİDİP GELMEMİZ İÇİN YETERLİ DEĞİL.BEN HAFTASONU İLE BU RAPORU BİRLEŞTİREREK GİDİP GELMEYİ PLANLIYORUM AKSİ TAKTİRDE İZİN VERMEYECEKLERİNİ BİLDİĞİMDEN BU YOLA BAŞVURMAK ZORUNDAYIM,BİR ARKADAŞIM VAR MUHASEBECİ KENDİSİ,2 GÜNLÜK RAPOR ALDIĞIMDA ÜCRET KESİNTİSİ OLMADI DEDİ.BENİM DE AYNI ŞEKİLDE 2 GÜN RAPOR ALMAMI TAVSİYE EDİYOR.BENİM SORUM ŞU,2 GÜN MÜ RAPOR ALMALIYIM 3 GÜN MÜ,ÜCRET KESİNTİSİ YAŞAMAMAK İÇİN.SGK KONUSUNDA KAÇAK GÖÇEK BİR DURUM YOK,NE ALIYORSAM ONU YATIRIYOR İŞVEREN.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba. Arkadaşınız yanlış bilgi vermiş olabilir. 2 gün de rapor alsanız, 3 gün de; eğer ücretiniz günlük belirleniyorsa kesilecektir.

 11. Merhaba,
  Ben ekim ayi icinde 5 gunluk rapor aldim. Ve maasimdan 5 gunluk ucret kesildi. Oysaki SGK bunun sadece 3 gununun ucretini ve 2/3 oraninda odeyecek. Ama sizin yazinizdan anladigim benim maasimdan bir kaybimin olmamasi gerektigi.
  İşyerimle konuştugumda 5 gunluk ucreti kesmeleri gerektigini, eskiden raporlulara maaslarinin tam yatirildigini ve bu yuzden ceza yediklerini soylediler. Mali musavir arkadasimla konustugumda da isyerimin yaptigi gibi bir uygulamanin soz konusu oldugunu soyledi.
  Uygulamada sorun mu var, ben mi yanlis anladim?
  Tesekkurler

 12. Ben ehliyetsiz olarak trafik kazası geçirdim ve 2 yıldır tedavi görmekteyim.iki yıl boyunca maaşım asgari ücret üzerinden yattı rapor bitimlerinde. Son raporum trafik kazası geçiyormuş bu yüzden sıkıcı bana 2 yıllık geriye dönük borc çıkardı.sebep olacakta ehliyetsiz trafik kazası geçirmem olduğu söylendi. Konu hakkında bilgi rica ediyorum

  1. Ahmet bey, dosya içeriğini bilmeden yorum yapamayız. Bir avukata bizzat danışmanızı öneririm.

 13. Merhaba, temizlik şirketinde çalışan arkadaşım burnundan ameliyat olduğu için rapor almış. Fakat unuttuğu için raporu işverenine teslim etmemiş. 1 hafta önce işveren arkadaşıma sgk tarafından 800 TL ceza kesildiğini bu cezayı da sen ödeyeceksin senin maaşından keseceğiz demişler. Bu durum hukukimidir. İşveren bu cezayı arkadaşımın maaşından kesinti yaparak karşılayabilir mi? Su aşamada arkadaşım ne yapabilir veya nasıl bir yol izleyebilir. Not: arkadaşımin hesabına 120 TL işgöremezlik parası yatmis

 14. öncellikle güzel yazınız için teşekkür ederim.iki sorum olacak; maktu usulü çalışanlar raporlu oldukları dönemdeki maaşlarının belli kısmını alabilmek için herhengi bi yere başvurmaları gerekiyor mu?yoksa işveren mi hallediyor bu durumu? puantaj usulu çalışanlarda raporlu oldukları dönemde maaş kesintileri nasıl hesaplanıyor? toplam aldığı maaşa göre basit oran üzerinden mi yoksa sabit bi kesinti ücreti miş var? çok teşşekür ederim kolay gelsin

  1. Merhaba. İşçi maktu maaş alıyorsa, bunun için bir yere başvurması gerekmez. Hem rapor parası alır hem de işveren ücretini işçiye öder. Günlük ücret alanlarda sabit bir kesinti yoktur. İşçinin günlük ücreti 100 liraysa ve 5 gün işe gelmemişse, 500 lirası kesilir.

 15. 5 gün iş görmemezlikten raporu aldım bel fıtığı tesisi kondu.maaş ve fazla mesai dahil bütün çalıştığım saatin ssk sı ödeniyor ssk bana bu 5 günü maaşımın günlük tutarındaki ödemesini mi yapacak.saygılar.

 16. Ben asgari ücretle çalışan biriyim iş yerinde bir kaza geçirdim bacagımın eklem yerinde ve baglarında kopmalar oluştu doktor bana 10 gün sonra 5 gündaha toplam 15 gün rapor verdi aradan 4 ay geçmesine ragmen bacagımda daha agrılar oluşuyor üstelik özel hastaneye gittim bütün masrafları ilaç parası dahi kendim ödedim .bunuda işyerine özellikle bildirdim ama yinede hastane masrafınıda alamadım. Üstelik İş yeri benden 620 tl maaşımdan kesti SSK bana 430 tl ödedi artı 13 gün sigortam kesildi .böyle birşey hakmıdır yani

 17. merhaba kolay gelsin ben otel de çalışıyorum ve maaşlı personelim hastalandım 2 gün rapor aldım iş yeri parasını kesti sizin yazınıza göre anladığım maaşlı çalışanın rapor parası kesilmez diyorsunuz ben bunu nereye şikayet edebilirim şimdiden teşekkurler

  1. Celalettin bey, yazıyı lütfen tekrar okuyunuz. Maaşlı çalışanın rapor parasının kesilmeyeceğini söylemiyoruz.

 18. merhaba.ben bi işverenim.yanımdaki çalışanım mide kanseri teşhisiyle ameliyat oldu gun sonunda hastaneden çıkış yapıldı.bir hafta sonra kontrole çagrıldı.çalışanım kaç gun rapor alabilir?bu raporu ne kadar uzartabilişr.devamında kemoterapi tedavisi surecek.maaş odemeye ne kadar devam etmeliyim.işten çıkarabilir miyim.

 19. Hayırlı geceler ben 10 gün rapor aldım çalıştığım işyeri benden nekadr keser bilgi almak istiyorum saygılar

 20. 4d işci sinin rapor parası kac gunden ıtıbaren kesılıyor veya odenmıyor 2 gun rapora kesıntı oluyormu

  1. Aysun hanım, yazıda belirttiğimiz hususlar 4d kapsamındaki işçiler için de geçerlidir.

 21. İyi günler Ben 2017 nin mart ayında parmağımı pres makinasına kaptırdım parmağın bir kısmı yok oldu 2 ameliyat geçirdim bileğimden doku alınarak parmağıma eklendi halan raporluyom ve parmağımda sıkıntı devam ediyor 3. Ameliyatta gerekebilir deniyor.. İlk aylarda raporlu gün sayısı kadar maaş alıyordum şimdi ise yaklaşık 4-5 aydır aynı parayı alıyorum 1.671tl sabit maaşmı bağlanmış oluyor? Ve ben iş kazasından dolayı şikayette bulunmadım bukadar uzun bir süreç olacağını bilmediğimden iş kaybetme korkusuyla hiç bir şey yapmadım iş veren beni hiç arayıp sormadı ve benim bu süreçte çok canım yandı bu durumda ne yapanilirim ?

  1. Öncelikle, SGK’ya giderek ödenen paranın ne olduğunu sormanızı öneririm. Haklarınız için ise bir avukatla yüz yüze görüşmelisiniz.

 22. Merhaba ameliyat oldum 24 Nisan da 10 gün rapor aldım e-devlet en baktım Nisan ayı 10 gün gün sayım gözüküyor dogrumu acaba teşekkür

 23. Merhaba
  1 günlük istirahat raporu alınabilir mi ve maaş kesintisi olur mu? Aylık sabit maaş ile çalışıyorum

 24. İki aydır dizimdeki sorun nedeni ile hastalık raporu alıyorum.. raporlar 15 gün ve 10 günlük olmak üzere iki ay boyunca 5 tane alındı.. size sorum acaba her raporda mı iki gün kesinti oluyor yoksa ilk raporda mı sadece.

 25. Merhaba Özel sektörde çalışıyorum trafik Kazası geçirdim
  14.03.2018 15gün hastane yattım raporluydum sonra başka bir hastane sevk edildim bacağımdan ameliyat oldum 28,03,2018 -18,05.2018 45 gün rapar verdi doktor raporum bitti doktor kontrolünden sonra tekrar 19,05.2018 19,06,2018 30 günlük daha rapor verdi şuan bana e devlet rapor parası 1,319 tl para yatmış diğer günlerinde rapor ücretini SGK yatıracakmı bana özel sektörde çalıştığım için iş veren maaş ve Ssk ödememiş 3 Aydan 13 gün Ödemiş 4.ay Ssk 0 yatmış 5.ayda 0 peki şimdi bana SGK rapor ücreti yatıracakmı

 26. İstirahat raporu alan bir işçinin SGK sorgulama ve maaşı yatmaya devam edebilir mi ve rapor ücreti ve maaşı aynı anda yattiginda ne yapmalidir

  1. Evet, bunun önünde bir engel yoktur. Ama bu işçinin kesinlikle çalışmaması gerekir.

 27. Merhaba,
  17.05.2018 tarihinde iş kazası olarak düştüm ve bileğim çatladı 10 gün rapor aldım daha sonrası için bugün tekrar kontrole gittiğim de 10 gün daha rapor verdiler.Toplam 20 günlük raporumdan kesinti olacak mı?ve bu tutarı SGK dan mı yoksa işverenim tarafından maaşımla beraber mi alacağım?

 28. 3 gün rapor aldim iş yeri iki günü nü kesiyor ve 3üncü günü nü de kesecekmi yoksa ssk mi ödeyecek

 29. Yarı kamu yarı özel taş fabrikasında çalışıyorum baş dönmesi ve halsizlikten aile hekimimden 2 günlük istirahat raporu aldım bundan önce de almış olduğum 2 günlük rapordan kesim yapılmadı ama geçen ay aldığım 2 günlük rapordan kesim yapıldı bildiğim2 günün üzerindeki raporlara kesim yapılıyor açıklarsanız sevinirim iyi akşamlar

 30. Benim eşim ücretli ogretmen olarak çalışırken hamilelikten dolayi is gormezlik raporu aldı 1 aylık bir rapor parası aldı ama şimdi ilçe mili eğitim raporlu olduğu halde eşimin çıkışını verecek çıkış verirse sgk 10 günlük daha rapor parası vermek ve geriye kalan parayi alamayacağız devlet bu konuda işçiyi korumuyor mu yani is gormezlik raporu olan biri 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 16 haftalik bir rapor parası alması gerekmiyor mu boz dava yoluna gidebilirmiyiz

  1. Mustafa bey haklı da olsanız, mevzuat bakımından süreç böyle işler ve dava da açsanız sonuç alabileceğinizi zannetmiyorum.

 31. Mrb ben özel sektörde caiısıyorum mesai saatleri dışında trafik kazası geçirdim ve on aydır raporluyum rapor parası alıyorum benim merak ettiğim ise bu kadar uzun süre raporlu olduğum için işvren benim rapor parası dışında benim maaşımı vermesi gerekir mi gerekmez mi birde benim çıkışımı verebilir mi

 32. Merhaba 04.05.2018 cuma günü Dr 1 gün rapor verdi. 05.05.2018 işbaşı yapabilir diye. Benim maaşımdan ve günümden de 2 gün kesildi 1 gün kesinti olması gerek miyormuydu? Teşekkürler…

 33. Ben 4/B sözleşmeli personel olarak yeni atandım ve sağlık probleminden dolayı heyet raporu almak zorunda kaldım. Mevzuata göre maaş kesilmez sadece sgk dan alınan rapor parası düşülür diyor. Fakat benim şöyle bi sorum var sgk rapor parası alabilmek için 90 sigorta prim günü diyor malasef ki benim böyle bi durumum yok geçtiğimiz yıl başka bi kurumdan ortalama 50 gün sigorta günüm vardır. Bu durumda sgk rapor parası verir mi vermediği takdirde maaş yine de kesilir mi sonuçta aldığı rapor parası düşülür diyor devlet kurumu ya da özelde değişen bi durum var 5

  1. Nur hanım, mevzuatı bilmeden yorum yapamam. Ama bu durumda genelde, ne yazık ki çalışan hem rapor parası alamıyor hem de maaşı kesiliyor. Yine de mevzuatınızdaki hükmü tam olarak görmek gerekir.

 34. Merhaba
  Özel bir şirkette çalışıyorum .Haziran ayının ilk haftasında rahatsızlandım ve 1 günlük rapor aldım cuma günü, maaşımdan kesilir mi ?insan kaynakları maaşından kesilir dedi doğru mudur?

 35. Merhaba ben özel bir işyerinde çalışmakta iken iş kazası geçirip ayağımı kırdım 30 gün rapor verildi kazadan bir hafta sonra işten çıkartıldım sözleşmeliydim ve sözleşmem bitti maaşım raporluyken yattı fakat rapor parası alabilecekmiyim ve 30 günlük rapor parası mı alıcam yoksa kazadan bir hafta sonra çıkartıldıgım için bir haftalık rapor parası mı alacagım teşekkürler

 36. Merhaba, sağlık raporu parası kesilmesi ile ilgili yazınızı okudum fakat yaşadığım durumla uyuşmuyor. Özel bir okulda çalışıyorum. 3 günlük rapor aldım ve benden 3 günü de kestiler. Maaşımdan 300 lira gibi bir kesinti yapıldı. Yani günlük brüt ücret*3 yapmışlar. SGK ya soruyorum ilk iki gün kurumunuz ödüyor, biz 3.günün günlük brüt ücretinin 2/3 ünü veriyoruz diyorlar. 60 lira gibi birşey veriyorlar. Ne yapmalıyım?

 37. Merhabalar ben Nisan 1 de ise başladım temmuz 2 de de 7 gün rapor aldım fakat e devlet te 60 gün gözüküyor fakat ben hesapladım rapor aldığım tarihte 92 gündür çalışıyorum acaba rapor parası alabilir miyim

  1. Bestami bey bu durumda alamazsınız. Son bir yılda en az 90 gün priminizin olması gerekir. İşyeri sigorta primlerinizi eksik bildirmiş olabilir mi?

   1. Hocam ben is yerine sordum eksik yatırma durumları yok Haziran ayının primi her ayin 23 de görebilirsin dediler buna göre alabilirmiyim

 38. Hocam ben bu durumu sordum biz senin primini eksik felan yatırmadık dediler sadece e devlet üzerinden her ayin 23 de görebilirsin dediler yanı Haziran ayının primini temmuz 23 te e devlette gözükürmüş. Buna göre rapor parası alabilirmiyim

 39. Merhaba
  Ben 696 sayili khk ile taserondan isci kadrosuna gectim 6.7.18 de calistigim kurumda dustum is kazasi gecirdim ve yan baglari incittim simdilik 8 gun raporum var bu durumda maasimdan kesinti olurmu yada kesinti olsa bile rapor parasi kesilen kadar mi yatar yoksa oda kesintiye ugrarmi tesekkur ederim

  1. Merhaba. Maaşınızdan kesinti olur. Rapor parası ise, yatış yapılmadıysa, günlük kazancınızın üçte ikisi kadar yatar.

 40. Slm ben hastalandım ise gidemedim raporluyum peki görmediğim günler için burut maaş aşağıya düşermiş yoksa sabit midir

  1. Metin bey raporlu olduğunuz günlerin ücreti kesileceği için toplam brüt ücretiniz de düşecektir.

 41. SGK başlangıç yılım 2000 toplam hizmet günüm 5700 şu anki iş yerimde 4 yıl küsürdür çalışıyorum. İşten kendim ayrılırsam tazminatımı alabilir miyim ? Asgari ücretliyim

  1. Hasan bey askerliği işe başlamadan yapmışsanız askerlik borçlanmanızı yaptırarak günü geri çekebilirsiniz işe başlama tarihiniz 2000 yılının hangi ayı olursa olsun eğer 18 ay askerlik yapmışsanız 540 gün askerlik borçlanması yaparak tarihi 08.09.1999 tarihinden önceye çekiliyor istediğin zaman SSK ya git borçlanmanı yaptır SSK dan kıdem tazminatı alabilir yazısını al işverene ver tazminatını al ve arkana bile bakma

 42. Merhaba 696 Sayılı kanunla kadroya gecen taşören içşiyim gebelik nedeniyle 1aylık heyet almam durumunda kesintiye uğrarmı maaaşım teşekkürler

 43. Merhabalar, 1.5 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım. 2 günlük istirahat ve is göremezlik raporu aldım. Bunun kesintisi olur mu?

 44. Merhaba ben taşerondan yeni kadroya geçen biriyim
  Gebelik sebebiyle 30 gün heyet raporu aldım
  Maaşımdan kesinti yapılırmı
  Rapor parası alsam o paradanda kesinti yaşanır mı tşkler

  1. Alev hanım maaşınızdan kesinti yapılır. Rapor parası ise, eğer raporunuzda sıkıntı yoksa, kesintisiz ödenir.

 45. Merhaba, Boynumdaki rahatsızlık nedeni ile 2 gün istirahat aldım. 3.gün Pazar gününe geldi ve Pazartesi günü ve sonrası için birkaç gün istirahate daha ihtiyacım var. Tekrar bir 2 günlük rapor aldığım taktirde o ayki maaşımdan 4 gün mü kesilecek yoksa sadece bir defaya mahsus 2 gün mü?

 46. Merhaba,

  Günlük ücret alıyorum. hastalığım nedeniyle önce 1 gün rapor aldım ertesi gün hastalığım daha çok ilerledi ve 3 gün daha rapor aldım. Rapor parası 2 gün mü verilir 1 gün mü? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 47. İş yerim taşeron ve sözleşmesi 25.07.2018 de bitiyordu. Ben 24.07.2018 de 3 günlük rapor aldım. Işveren ben raporlu iken beni işten çıkartabilir mı? Tazminatlarım, haftalık izinlerim yıllık izinlerim var kullanamadığım bunlar ödenir mi?

 48. Ozel bi sirkette calisiyorum yaklasik 3 yildir 25 gunluk heyet raporu aldigimda her hangi bi kesintim veya maas odememde bi kesinti olur mu

 49. Merhaba henüz 1 aydır çalışıyorum ve şuan rahatsızım rapor aldığımda parasını almak icin en az 90 günmü çalışmış olmam gerekli…

 50. merhaba ben özel sektörde çalışıyorum iş kazası geçirdim 7 gün rapor verdi raporlu oldugun günler aylıktan kesilirmi işten çıkartabilirmi yardımçıolursanız sevinirim

  1. Erkan bey raporlu günleriniz maaştan kesilebilir. Raporlu olduğu için işçinin işten çıkarılması yasal değildir.

 51. Slm ben birişyerinde aylık laçalışıyorum 1gün istirahat aldım maaşımdan 1günü kestiler budoğrumu

 52. İyi günler iş yeri hastalığımdan dolayı 3 ayda bir ilaç yazdırmak için doktora gittiğimde işyeri 1 e 3 günlük kesinti yapıyor böyle bir hakları varmıdır.

 53. Merhaba iş kazası sonucu ayak bileğim kırıldı ve 33 günlük raporum vardı benim kemik maaşımı kestiler bu doğru birşey mi ben kamu personeliyim
  Saygılarımla..

  1. Merhaba, raporlu olduğunuz gümlerde işverenin size ücret ödeme yükümlülüğü yoktur.

 54. Ben pizzacıda motor kurye lik yapıyorum ve aylık çalışıyorum.
  Ayın 21inde kendi motorumla iş çıkışı kaza yaptım 5 gün + 10 gün rapor aldım fotoğrafını çekip iş yerine gönderdim
  Raporum bitince yani ayın 6 sında işten çıktım
  Şimdi, önceki ay maaşımı tam alırmıyım bide bu ay 5 günlük paramı alırmıyım
  Şimdiden teşekkürler

  1. Oğuzhan bey işveren, raporlu olduğunuz günlerin ücretini size ödemekle yükümlü değildir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.