Rekabet yasağı içeren iş sözleşmesi örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

Rekabet yasağı iş sözleşmesi

İşçi ile işveren iş sözleşmesini diledikleri gibi düzenleme hakkına sahiptir. Uymaları gereken temel kural, bu sözleşmenin hükümlerinin İş Kanununun ana hükümlerine aykırı olmaması gerektiğidir.

İşte rekabet yasağı da kaynağını Türk Borçlar Kanunundan alan yasal bir uygulamadır. İşyerinde yapılan işçin önemi gereğince, işveren işçisiyle olan iş ilişkisi bittikten sonra da, bazı tedbirler almayı düşünebilir.

Özellikle bilgi yoğun sektörlerde rekabet yasağına daha sık rastlanmaktadır. İşçi işten ayrıldıktan sonra belirli bir süre benzer bir işte ya da sektörde çalışmayacağını taahhüt etmekte ve bu taahhüdüne uymaması halinde uygulanacak maddi yaptırım baştan belirlenmektedir.

Rekabet yasağından bahsedebilmemiz için ilk olarak, bu yasağın yazılı olması gerekir. İş sözleşmesine bu yönde açık hükümler koyulmalı ve rekabetin sınırları iyi belirlenmelidir. İşçinin bir daha çalışamamasına yol açabilecek genişlikte bir yasak getirilemez.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Benzer şekilde rekabet yasağı en çok 2 yıl için belirlenebilmektedir. Bu sürenin üzerindeki yasaklamalar geçersiz kabul edilecektir.

Aşağıda yer alan ve rekabet yasağına dair bir madde de içeren iş sözleşmesi belirsiz sürelidir. Eğer sizin ihtiyacınız belirli süreli bir iş sözleşmesi ise; aşağıdaki sözleşme örneğinin 9uncu maddesini kopyalayabilir ve şu adresteki belirli süreli iş sözleşmesini indirerek maddeyi ekleyebilirsiniz.

rekabet yasağı sözleşmesi

Rekabet yasağı içeren iş sözleşmesi örneğini indirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.