Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret

Resmi tatil hafta sonuna denk gelirse!

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalışmaması esastır. Buna göre, bu günlerde çalışmayan işçiye o günün ücreti yine de ödenecektir. Hafta tatili de tıpkı resmi tatil günleri gibi, işçinin çalışmadan ücretini aldığın günlerden biridir. Peki resmi tatil günü aynı zamanda hafta tatiline denk gelirse ne olur?

Resmi tatil günleri neler?

Bir yılda toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır. 15 temmuzun resmi tatil olmasına dair değişiklik henüz resmi gazetede yayımlanmamıştır; ancak onu da artık resmi tatil günler içinde sayabiliriz. Bu günler şunlardır:

 • 1 ocak
 • 23 nisan
 • 1 mayıs
 • 19 mayıs
 • 15 temmuz
 • 30 ağustos
 • 28 ekim saat 13:00’ten itibaren 29 ekim
 • 3,5 gün ramazan bayramı
 • 4,5 gün kurban bayramı

Hafta tatili hangi gündür?

Bu konuda daha önce yazdığım bir makalede açıkladığım gibi, işçiler için belirlenmiş bir hafta tatili günü yoktur. Kanun; ondan önceki iş günlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçiye 7. Gün kesintisiz en az 24 saat hafta tatili verilmesini istemiştir. Buna göre işçiye haftada bir gün tatil verilmesi yeterli olup hangi gün verileceğini işveren belirleyecektir.

Hafta tatili, resmi tatil günüyle aynı olursa!

Geriye çekilip baktığımızda gördüğümüz manzara, işçinin çalışmadan ücretini aldığı iki günün çakıştığıdır. O halde şöyle basit bir soru gündeme gelecektir? Bu durumda işçiye o gün için 2 yevmiye mi verilecektir?

Normalde resmi tatil günü işe gelmeyen işçiye 1 yevmiye ödenmesi gerekirken, hafta tatilinde işe gelmeyen işçiye de 1 yevmiye ödenmesi gerekir. Peki ama bunları alt alta toplamak ne kadar doğrudur?

Kanaatimce böyle bir şey mümkün değildir. İş Kanununun bu hükümleri koymaktaki temel amacı, işçinin dinlenmesini veya ulusal ve dini bayram günlerini kutlamasını sağlamaktır. Sonuç olarak işçi hem hafta tatilinde dinlenmekte hem de resmi tatil gününü kutlayabilmektedir. O halde işçiye 2 yevmiye ödenmesine gerek yoktur.

İşçi bu günde çalışırsa ne olur?

Öyle ya, hafta tatili ile resmi tatil gününün çakıştığı gün işçi çalışıyor olabilir. Örneğin 29 ekime denk gelen ve işçinin hafta tatili olan bir pazar gününde işçi çalışırsa ne olacaktır? İşçinin haftanın daha önceki günlerinde 45 saatlik çalışmasını doldurduğunu varsayarsak, bir de fazla mesai gündeme gelecektir. Bu hesaba göre işçiye 1 yevmiye çalışmadan hak ettiği hafta tatili için, 1 yevmiye çalıştığı için ve yarım yevmiye de fazla çalışması için ödenmelidir. Böyle bir günde işe gelen işçiye 2,5 günlük ücret ödenmelidir.

hafta tatili bayram den gelmesi

Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: Neden 3,5 günlük ücret değil? Bir gün çalışılmadan hak edilen ücret, bir gün hafta tatilinde çalışıldığı için alınan ücret, bir gün resmi tatilde çalışıldığı için alınan ücret ve yarım gün de fazla çalışma ücret olmaz mı? Bu yoruma katılmıyorum; çünkü işçiye 2,5 yevmiye ödenmesi durumunda İş Kanununun amaçladığı yarar sağlanmış olacaktır. İşçi, çalışmaması esas olan bir günde çalışmış ve karşılığında bir günlük fazladan ücret almıştır.

SONUÇ

Resmi tatil gününün; işçinin hafta tatili gününe denk gelmesi halinde ne olacağını, işçinin o gün çalışıp çalışmadığına göre ikiye ayırarak cevaplamak gerekir.

Resmi tatile denk gelen hafta tatilinde işçi çalışmamışsa, bu işçiye ödenmesi gereken ekstra bir ücret bulunmamaktadır. İşçi sadece, normal şartlar altında alması gereken 1 günlük ücretini alacaktır.

Ancak işçi, resmi tatile denk gelen hafta tatilinde çalışmışsa sonuç farklılaşacaktır. Bu durumda işçiye, 1,5 yevmiye fazladan ödenmesi yani işçinin o gün için toplam 2,5 günlük ücret alması gerekecektir.

 


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

57 Yorum

 1. Merhabalar bir sitede gece calismaktayim 14 saat calisip 34 saat istirahat ediyorum ve bayramlarda resmi tatillerde calistigim halde mesaimi alamiyorum sozlesmemiz yok guvenlik gorevlisiyim yalniz resmiyette kapici gorunuyorum 1400 tl maas aliyorum yemek paramizi ve yol paramizi kestiler yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler iyi calismalar

  1. Alpaslan bey bu durumda benim yapabileceğim bir şey yoktur. Çalışmaya devam edecekseniz ama şartlarınızın düzelmesini talep ediyorsanız Alo 170’i arayabilirsiniz. İşten ayrılırsanız da dava açmanız gerekir.

  2. arkadaştaki dert bendede var bir iş merkezinde 3 kişi 12 şer saaten günün 24 saati ayın da 240 saati çalışmaktayız mesela bana 29 ağustos saat akşam 7 de işbaşı yaptım 30 oğustos sabahı 7 de çıktım ama mesaiden sayılmıyormuş gerekçe 29 ağustosu çalıştı diyorlar ,arkadaşta arefe günü akşam 7 de sabah ise 7 de çıkış yaptı oda 1 önceki günü çalıştı diye onada mesai gözükmedi işveren normal diyo benim ise aklım almıyo saygılar

   1. Merhaba,
    anladığım kadarı le vardiyalı düzen çalışmaktasınız. 29 Ağustos gecesi 24:00’dan 07:00’a kadar olan süre içerisinde 7 saat Resmi Tatil çalışmanızın ücret pusulanızda gözükmesi gerekir (Genelde bordro programları bunu ”Bayram/RT Mesai veya Fazla Mesai-2” şeklinde adlandırıp üstte bir bölümde gösterir pusula kagıdınızda. İnceleyiniz.
    Ödenmemişse en geç 6 gün içinde işverenden talep ediniz. (İşveren maalesefki bu hususta haklı değil)

    1. teşekürler bende öyle düşünüyorum yanlız aylıkta göreceğiz dedikleri gibi eksik yatırırsalar ilk işim tekrar itiraz etmek olacak ama deişen bişe olacağını sanmıyorum 🙁

 2. SORUM SU BENIM HAFTA TATİLİM RESMİ TATİL GUNUNE DENK GELİYOR 3.5 GUN BAYRAM İZNİ 1 GUNDE HAFTALIK İZİNLE 4.5 GUN İZİNLİ OLMAM GEREKİR AMA CALIŞTIM ŞİRKET HAFTALIK İZNİMİ BAYRAM TATİLİNE DENK GELDİGİ İÇİN HİÇE SAYIYOR HAFTALIK İZNİMİ BAYRAM İZNİME KATIYOR.SİZCE OLMASI GEREKEN NEDİR

  1. Dinçer bey, işverenin yaptığı doğrudur. Hafta tatili bakımından önemli olan, 6 iş günü çalışan işçiye yedinci gün izin vermektir. Böyle bir durumda bu kanuni hak sağlanmış olur ve size fazladan bir gün daha izin verilmesi gerekmez.

   1. Söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum bu tamamen insan emeğinin yasadan kaynaklanan bir boşluktan dolayı sömürülmesidir bilerek haftalık izin bayram izni gününe alınıyor ve insanın bir günlük izin hakkı yeniyor ve sizde bunu haklı buluyorsunuz çok yazık

    1. Murat bey, sizi anlasam da benim yaptığım birilerini haklı bulmaktan öte, mevzuatı yorumlamaktır. O nedenle, benim yorumumun değişmesi içim öncelikle mevzuatın değişmesi gerekir. İşçilerin ortaya koyduğu emeğe ne kadar saygımın olduğunu hem yazılarımdan hem de cevap verdiğim binlerce yorumdan göreceğinizi umuyorum.

 3. Mustafa bey merhaba,
  özel bir iş yerinde çalışıyorum haftalık 45 saat çalışma saatine göre hafta içi 5 gün 9 saat toplam 45 saat şeklinde çalışmaktayım cumartesi çalışması için günlük 1 saat fazladan çalışıyorum.
  cumartesi günü genel tatil olması durumunda toplam çalışma saatimin 40 saat olması gerekmiyormu.
  buna göre hafta içi fazladan çalıştığımız 1’er saatleri çalışmamız durumunda fazla mesai hak ediyormuyuz.

  1. Merhaba. Çalışma süreniz haftada 45 saati geçmedikçe fazla mesaiye hak kazanamazsınız. Bu nedenle, cumartesi genel tatil günü bile olsa, 45 saatten çok çalışmadığınız için fazla mesai hak etmiyorsunuz.

 4. Merhaba Mustafa Bey,
  “Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret” başlıklı yazınızı destekleyecek emsal karar veya örnek olay mevcut mudur? Teşekkürler.

  1. Enes bey yazılarımı mümkün olduğunca Yargıtay kararlarıyla desteklemeye çalışsam da, her konuda karara rastlamak mümkün olmuyor. Yazı içinde de belirttiğim üzere bu görüş benim şahsi kanaatimden ibarettir.

   1. Merhaba Mustafa bey.
    Ben bir fabrikada 3 vardiyali olarak çalışmaktayım.hafta tatilim 3.yildir her hafta pazar günüdür
    Pazartesi günü 00:00 08:00 çalıştık
    Salı günü 00:00 08:00 çalıştık ama işyerinde ölümlü iş kazası meydana geldi.
    Diğer vardiyalar aralıksız çalışmaya devam etti.bizim 00:00 08:00 vardiyasini
    Çarşamba günü çalışma olmayacağını ise gelmeyecegimizi söylediler.ve çalışma olmadı.
    Perşembe 00:00 08:00 çalışmaya devam edeceğiz
    Perşembe 08:00 16:00 vardiyasından itibaren bütün vardiyalar fabrika duruşa geçtiğinden persenollere izin verilecek belli kısımlarda belli kişiler çalıştırmaya devam edilecek
    Cuma günü senelik izin hakkimdan 1 gün izin yazıldı bana çalışmaya gitmeyecegim
    28 Ekim Cumartesi 08:00 16:00 calişacagim
    29 Pazar günü 08:00 16:00 calişacagim
    Çarşamba gece vardiyasina cagirmadiklari 1 gece için bizden 29 Ekim pazar günü 16:00 24:00 vardiyasi için telafi çalışması isteniyor.
    Hem hafta tatilim hem resmi tatil olmasına rağmen hafta içi 1 günlük verdikleri iş kazası sonucu yapılan duruşa eş değer gosterile bilinirmi

    1. Merhaba. Sorunuz biraz karışık olmuş. Şu kadarını söyleyebilirim ki; çarşamba çalışmadıysanız, hafta tatiliniz olan pazar günü çalışmanız istenebilir. Ama bugün 29 ekim ise, size fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

 5. Merhabalar…
  Benim haftalık iznim arefe gününe denk geliyor , iznimi kullanabilirmiyim ya da işveren yok sayabilirmi?şimdiden çok teşekkürler….

  1. Merhaba. Evren bey, haftalık izniniz arefe gününe denk geliyorsa, o gün kullanırsınız. Neden işveren bunu engellesin ki?

 6. Merhaba,
  Ben 21 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Biz son bir yıla kadar her hangi bir hakka sahip değildik ve son bir yıldır 8 saat uygulamasına resmi olmasa da geçmeye başladık.
  Şuan bizlere sözleşme imzalatmaya çalışılıyor.
  Ben geriye dönük 5 yıl haklarımı alabileceğimi azda olsa biliyorum ama iş veren para değil izin olarak hesaplıyor. Son 5 yılın içinde kullanamadığımız bayram izinlerimiz izin olarak veriliyor.
  Benim öğrenmek istediğim, Bizim personel olarak ne gibi haklarımız var?
  Biz eğer sözleşme imzalamazsak ne olur?
  Çünkü bizim 21 yıldır ne bayram iznimiz verildi nede fazla çalışma mesailerimiz.
  Şuan biz ne yapmalıyız.
  Teşekkürler Mustafa BAYSAL.

 7. İyi gunler. Bı sorum olacaktı. 19 Mayıs 2018 mesaisi cumartesi günü ne geliyor. Haftanın 5 günü 8.00-17.00 Haftasonu 8.00-13.00 çalışıyoruz. Toplamda 45 saat. 19 Mayıs cumartesi gününe denk geldiği için bize tam gün çalışmamız söyleniyor. Tam gün çalışınca 50 saat oluyor. 5 saat fazla çalışmış oluyoruz. Resmi tatil günleri 45 saat harici mi hesaplanıyor.. Bizim 19 Mayıs’ta çalışmamız 45 saat içinde olmuyormu.

  1. Derya hanım, bu durumda hem 1 günlük ekstra yevmiye hem de haftanın genelinde fazla mesai yaptığınız için 5 saat fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

 8. Merhaba zeynel bey benim sorumda diger arkadaşlarımın sorusuna benziyor ancak soyle bir durum var.benim hafta tatilim 15 gunde bir cumartesi diger kalan kisim pazar gunune denk geliyor ancak bize suan yeni bir uygulama yapacaklarmış.tüm hafta ctsi dahil calistiktan sonra pazar hafta iznindede çalışıp 1 mayis sali günü hafta iznimizi ve resmi tatil iznimizi kullanicakmisiz yani bu durumda aralıksız 8 gun calistiktan sonra 9.gun hafta izni verip hem resmi tatil hemde iznini hemde hafta iznini aradan çıkarıyorlar.bu dogrumudur acaba….

  1. Merhaba. Elbette yanlış bir uygulamadır. İşçi hiçbir şekilde 7 gün üst üste çalıştırılamaz.

 9. Merhaba, ben ücretli özel sektörde otelde çalışıyorum. 1 mayıs salı günü benim haftalık iznimi vermişler ve bunun harici ekstra 1 gün daha izin vermemişler bu yasal bir durummudur. Yani daha açık söylemem gerekirse 1 mayıs zaten benim devlet tarafından verilen iznim bunun dışında benim çalışma karşılığı 1 gün daha izin hakkım olması gerekmiyor mu. Teşekkürler şimdiden

  1. Kemal bey, kanaatimce hafta tatili amacına ulaşmış olur ve size başka bir gün ayrıca izin verilmesi gerekmez.

 10. Merhaba Zeynel bey
  Haftalık iznimi genelde pazartesileri yaparım.23 nisanda pazartesine denk geldi ve ben o hafta sadece pazartesi izin yaptım vede extra bir mesai ücreti ve izin alamıyacagım söylendi. Bu haftalık iznim neye göre belirleniyor ? Resmi tatil günü haftalık izin yazılırsa buna engel olabilirmiyim acaba i.şimdiden teşekkürler saygılarımla,

 11. Merhaba biz özel sektörde 8 6 çalışıyoruz yani her gün 1.5 saat fazladan cumartesi in yerine çalışıyoruz 19 Mayıs cumartesi ye denk geldi biz mesai istedik işveren olmaz dedi yada bu hafta 5e kadar çalışalım dedik onuda kabul etmedi böyle bı hakkınız yok diyor aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler.

  1. İrfan bey normalde haftada 5 gün mü çalışıyordunuz? 19 mayıs cumartesi çalıştınız mı?

 12. ücretsiz izinde iken
  1 mayıs 23 nisan gibi resmi tatillerin yevmiyesi ödenmelimidir.
  ayrıca ücretsiz izinde iken agi ödenmelimi

 13. merhaba cumartesi pazar çalışmıyorum çalışırsam 100 de 100 mesai alıyorum ctesi 19 mayıs resmi tatil o gün çalılırsam ücretim nasıl ödenir saygılar

 14. Merhaba, Biz normalde hafta içi 9 saat çalışarak C.tesi Pazar çalışmıyodukC.tesi çalışınca FM ücretimizi alıyoduk. Sadece bu ay Ramazan ayı dolayısı ile hafta içi 8 saat Cumartesi günü de 5 saat çalışarak haftalık 45 saati tamamlıyoruz, Cumartesi 5 saatin üzerinde çalışılınca 5 saatin üzeri normal ücretin 1,5 katı olarak FM ücreti ödeniyor. Pazar günü Hafta tatilimiz ve hafta tatili ücreti zaten ödeniyor. Bu sene 19 mayıs Cumartesine denk geldi bizim 19 mayısta 5 saati normal çalışma 3 saatide FM toplam 8 saatlik çalışmamız var. Cumartesi günün hesabını nasıl yapacağız.
  Bu sorunun kesin cevabına çok ihtiyacımız var. Cevaplarsanız çok memnun olurum.
  Teşekkürler…

  1. Zeynep hanım, sorunuzun cevabı çok basit. Fazla mesai dışında, bir günlük fazladan genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

 15. Özel sektörde işletme müdürüyüm.sabit haftalık izin genel tatile geliyor e biz genel tatilin ilk günü kapalıyız.personel ekstra izin hak eder mi

 16. Merhaba biz mağaza çalışanları olarak haftada 1 gün tatil yapiyoruz şirket bize 2 gün bayram izni veriyor doğal olarak bayram haftası 3 gün tatil yapiyoruz fakat haftalık benim haftalık iznim bayram izniyle birleştiği için herkes 3 gün tatil yaparken ben iki gün bayram izni kullanıyorum sorduğum da ise bana söylenen bizim şirket böyle deniyor paramı alamayacağım ve haftalık tatil günümün yandığı söyleniyor şirketin bunu yapmaya hakkı varmıdır?

  1. Okay bey, bu tek sefere mahsus bir durumsa zor. Ama devamlı olarak böyle çalışıyorsanız, evet bu bir haklı fesih sebebidir.

 17. MERhaba ben özel sektörde çalışıyorum haftalık izin günüm persembe günleri bu sene Ramazan arefe si persembe günüydü izin yaptırmadan fazla mesai li olarak çalıştırıldık merak ettiğim benim izin alacak hakkım varmi ?

  1. Barış bey, perşembe günü hafta tatiliniz olduğu halde çalıştırıldıysanız, elbette hafta tatili ücreti ve haftalık çalışma süreniz 45 saati aşmışsa, fazla mesai ücreti almanız gerekir.

 18. Merhaba,
  Ben vardiyalı çalışıyorum haftalık 45 saat üzeri mesai alıyoruz.Günde 12 saat olarak bazı haftalar 4 bazı haftalar 5 gün çalışıyoruz.Çalışma günüm resmi tatile geldiğinde ve haftalık çalışma süremi doldurmadığım taktirde resmi tatil mesaisi alabilir miyim.

  1. Hakan bey; resmi tatilde çalışan işçi; 45 saati doldursa da doldurmasa da, mutlaka 1 günlük genel tatil ücreti ayrıca almalıdır.

 19. Merhaba yukardaki açıklamada cumartesi hafta tatili anlatılmış acaba fazla mesai resmi tatile denk gelince nasıl olur. 3,5 olarak hesaplanması gerekmezmi yani 1 çalışmadığım için yatan 1 çalıştığım için yatan 1,5 fazla mesai için yatan. Buna göre toplamda 3,5 olması gerekmezmi. (45saati tamamladıktan sonra ) bir örnek üzerinden sormak istiyorum. pazartesi salı çarşamda perşembe cuma toplam 45 saat çalışıldı + 7,5 saat cumartesi 19 mayısta (resmi tatil) çalışıldı. Bu çalışmaya göre nasıl hesaplanır ?

  1. Merhaba. Örneğinize göre; 19 mayıs için çalışmadan alınması gereken 1 yevmiye + çalışınca alınan 1 yevmiye + fazla mesai için alınan yarım yevmiye olmak üzere 2,5 günlük ücret alınması gerekir.

 20. Merhaba;
  İhbar süresi içerisindeyim 15temmuz teami tatil denk geliyor izin kullanırsam ihbar süremi uzatırmı

 21. Iyi günler ben 8 saat üç vardiye çalışıyorum busene 15 temmuz pazar günü ne geldi ben bu hafta gece calisiyorum 23 00.08 00 vardiyesindeyim cumartesi gece ise gelmem gerekiyor mu 12 den sonra 15 temmuz oluyor

  1. Mustafa bey işe gitmeniz gerekir ama çalışmanız halinde bir günlük ücret fazladan almanız da gerekir.

 22. Merhaba ben 5.5 yıldır bir iste çalışıyorum bu eyluldede cocuklarima bakacak kimse olmadığı icin işten çıkacağımi bildirdim ama kendim çıkacağım için hiç bir kanuni hakkım olmadığını söylediler kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Evet, ne yazık ki bu gerekçeyle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alamazsınız. İşyerinde hiç mi hukuksuz bir uygulama yok? Haklı gerekçeyle fesih yapıp kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 23. Merhaba.ben kamuda yeni kadro alan birisiyim.02.8.2018 tarihinde yıllık izine cikacagim.21.8.2018 işbaşı tarihim gözüküyor.evrak öyle hazırlanmış.resmi tatil de işbaşı yapılabilir mi

  1. Zafer bey yapılabilir elbette, daha önceden resmi tatil çalışmaları için onay verdiyseniz, çalışmanız gerekir.

 24. Kurban bayramı tatili resmî olarak 9 gün dendi hastanede çalışan 4 d li bir işçi Bayram öncesi ve Bayram sonrası cumartesi ve pazar günleri gelip çalışacak bunlara fazla mesai verilecekmi bilgilendirirseniz sevinirim

  1. 9 günlük tatil kamuda görev yapanlar için bir idari tatildir. 4,5 günlük kurban bayramı dışında işçilere ayrıca genel tatil ücreti ödenmesi gerekmez.

 25. Mustafa Bey hafta tatili ile resmi tatil çakıştığında işci çalıştığında verilmesi gereken mesai ücreti 2 ,5 katı diyorsunuz İş Kanunu ve Yargıtay kararı var mıdır Varsa ulaştırabilir misiniz

  1. Necati bey bunun için Yargıtay kararına gerek yok. Neden bu şekilde olması gerektiğini yazıda açıklamıştık. Kafanıza takılan tam olarak nedir?

 26. Bayram tatili ile izin günüm aynı güne denk geliyor..Benim 1 günlük yevmiye alıcagim mı oluyor ..?? İş yerim bu alıcagimi vermezse ne yapmam gerekiyor..

  1. Murat bey Bayram tatilinin izin gününüze denk gelmesi fazladan bir yevmiye almanızı sağlamaz. O günün normal ücreti zaten ödenir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.