Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret

Resmi tatil hafta sonuna denk gelirse!

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalışmaması esastır. Buna göre, bu günlerde çalışmayan işçiye o günün ücreti yine de ödenecektir. Hafta tatili de tıpkı resmi tatil günleri gibi, işçinin çalışmadan ücretini aldığın günlerden biridir. Peki resmi tatil günü aynı zamanda hafta tatiline denk gelirse ne olur?

Resmi tatil günleri neler?

Bir yılda toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır. 15 temmuzun resmi tatil olmasına dair değişiklik henüz resmi gazetede yayımlanmamıştır; ancak onu da artık resmi tatil günler içinde sayabiliriz. Bu günler şunlardır:

 • 1 ocak
 • 23 nisan
 • 1 mayıs
 • 19 mayıs
 • 15 temmuz
 • 30 ağustos
 • 28 ekim saat 13:00’ten itibaren 29 ekim
 • 3,5 gün ramazan bayramı
 • 4,5 gün kurban bayramı

Hafta tatili hangi gündür?

Bu konuda daha önce yazdığım bir makalede açıkladığım gibi, işçiler için belirlenmiş bir hafta tatili günü yoktur. Kanun; ondan önceki iş günlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçiye 7. Gün kesintisiz en az 24 saat hafta tatili verilmesini istemiştir. Buna göre işçiye haftada bir gün tatil verilmesi yeterli olup hangi gün verileceğini işveren belirleyecektir.

Hafta tatili, resmi tatil günüyle aynı olursa!

Geriye çekilip baktığımızda gördüğümüz manzara, işçinin çalışmadan ücretini aldığı iki günün çakıştığıdır. O halde şöyle basit bir soru gündeme gelecektir? Bu durumda işçiye o gün için 2 yevmiye mi verilecektir?

Normalde resmi tatil günü işe gelmeyen işçiye 1 yevmiye ödenmesi gerekirken, hafta tatilinde işe gelmeyen işçiye de 1 yevmiye ödenmesi gerekir. Peki ama bunları alt alta toplamak ne kadar doğrudur?

Kanaatimce böyle bir şey mümkün değildir. İş Kanununun bu hükümleri koymaktaki temel amacı, işçinin dinlenmesini veya ulusal ve dini bayram günlerini kutlamasını sağlamaktır. Sonuç olarak işçi hem hafta tatilinde dinlenmekte hem de resmi tatil gününü kutlayabilmektedir. O halde işçiye 2 yevmiye ödenmesine gerek yoktur.

İşçi bu günde çalışırsa ne olur?

Öyle ya, hafta tatili ile resmi tatil gününün çakıştığı gün işçi çalışıyor olabilir. Örneğin 29 ekime denk gelen ve işçinin hafta tatili olan bir pazar gününde işçi çalışırsa ne olacaktır? İşçinin haftanın daha önceki günlerinde 45 saatlik çalışmasını doldurduğunu varsayarsak, bir de fazla mesai gündeme gelecektir. Bu hesaba göre işçiye 1 yevmiye çalışmadan hak ettiği hafta tatili için, 1 yevmiye çalıştığı için ve yarım yevmiye de fazla çalışması için ödenmelidir. Böyle bir günde işe gelen işçiye 2,5 günlük ücret ödenmelidir.

hafta tatili bayram den gelmesi

Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: Neden 3,5 günlük ücret değil? Bir gün çalışılmadan hak edilen ücret, bir gün hafta tatilinde çalışıldığı için alınan ücret, bir gün resmi tatilde çalışıldığı için alınan ücret ve yarım gün de fazla çalışma ücret olmaz mı? Bu yoruma katılmıyorum; çünkü işçiye 2,5 yevmiye ödenmesi durumunda İş Kanununun amaçladığı yarar sağlanmış olacaktır. İşçi, çalışmaması esas olan bir günde çalışmış ve karşılığında bir günlük fazladan ücret almıştır.

SONUÇ

Resmi tatil gününün; işçinin hafta tatili gününe denk gelmesi halinde ne olacağını, işçinin o gün çalışıp çalışmadığına göre ikiye ayırarak cevaplamak gerekir.

Resmi tatile denk gelen hafta tatilinde işçi çalışmamışsa, bu işçiye ödenmesi gereken ekstra bir ücret bulunmamaktadır. İşçi sadece, normal şartlar altında alması gereken 1 günlük ücretini alacaktır.

Ancak işçi, resmi tatile denk gelen hafta tatilinde çalışmışsa sonuç farklılaşacaktır. Bu durumda işçiye, 1,5 yevmiye fazladan ödenmesi yani işçinin o gün için toplam 2,5 günlük ücret alması gerekecektir.

 


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

31 Yorum

 1. merhaba cumartesi pazar çalışmıyorum çalışırsam 100 de 100 mesai alıyorum ctesi 19 mayıs resmi tatil o gün çalılırsam ücretim nasıl ödenir saygılar

 2. ücretsiz izinde iken
  1 mayıs 23 nisan gibi resmi tatillerin yevmiyesi ödenmelimidir.
  ayrıca ücretsiz izinde iken agi ödenmelimi

 3. Merhaba biz özel sektörde 8 6 çalışıyoruz yani her gün 1.5 saat fazladan cumartesi in yerine çalışıyoruz 19 Mayıs cumartesi ye denk geldi biz mesai istedik işveren olmaz dedi yada bu hafta 5e kadar çalışalım dedik onuda kabul etmedi böyle bı hakkınız yok diyor aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler.

  1. İrfan bey normalde haftada 5 gün mü çalışıyordunuz? 19 mayıs cumartesi çalıştınız mı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.