Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret

Resmi tatil hafta sonuna denk gelirse!

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalışmaması esastır. Buna göre, bu günlerde çalışmayan işçiye o günün ücreti yine de ödenecektir. Hafta tatili de tıpkı resmi tatil günleri gibi, işçinin çalışmadan ücretini aldığın günlerden biridir. Peki resmi tatil günü aynı zamanda hafta tatiline denk gelirse ne olur?

Reklam

Resmi tatil günleri neler?

Bir yılda toplam 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır. 15 temmuzun resmi tatil olmasına dair değişiklik henüz resmi gazetede yayımlanmamıştır; ancak onu da artık resmi tatil günler içinde sayabiliriz. Bu günler şunlardır:

 • 1 ocak
 • 23 nisan
 • 1 mayıs
 • 19 mayıs
 • 15 temmuz
 • 30 ağustos
 • 28 ekim saat 13:00’ten itibaren 29 ekim
 • 3,5 gün ramazan bayramı
 • 4,5 gün kurban bayramı

Hafta tatili hangi gündür?

Bu konuda daha önce yazdığım bir makalede açıkladığım gibi, işçiler için belirlenmiş bir hafta tatili günü yoktur. Kanun; ondan önceki iş günlerinin tamamında çalışan ya da çalışmış kabul edilen işçiye 7. Gün kesintisiz en az 24 saat hafta tatili verilmesini istemiştir. Buna göre işçiye haftada bir gün tatil verilmesi yeterli olup hangi gün verileceğini işveren belirleyecektir.

Hafta tatili, resmi tatil günüyle aynı olursa!

Geriye çekilip baktığımızda gördüğümüz manzara, işçinin çalışmadan ücretini aldığı iki günün çakıştığıdır. O halde şöyle basit bir soru gündeme gelecektir? Bu durumda işçiye o gün için 2 yevmiye mi verilecektir?

Normalde resmi tatil günü işe gelmeyen işçiye 1 yevmiye ödenmesi gerekirken, hafta tatilinde işe gelmeyen işçiye de 1 yevmiye ödenmesi gerekir. Peki ama bunları alt alta toplamak ne kadar doğrudur?

Kanaatimce böyle bir şey mümkün değildir. İş Kanununun bu hükümleri koymaktaki temel amacı, işçinin dinlenmesini veya ulusal ve dini bayram günlerini kutlamasını sağlamaktır. Sonuç olarak işçi hem hafta tatilinde dinlenmekte hem de resmi tatil gününü kutlayabilmektedir. O halde işçiye 2 yevmiye ödenmesine gerek yoktur.

İşçi bu günde çalışırsa ne olur?

Öyle ya, hafta tatili ile resmi tatil gününün çakıştığı gün işçi çalışıyor olabilir. Örneğin 29 ekime denk gelen ve işçinin hafta tatili olan bir pazar gününde işçi çalışırsa ne olacaktır? İşçinin haftanın daha önceki günlerinde 45 saatlik çalışmasını doldurduğunu varsayarsak, bir de fazla mesai gündeme gelecektir. Bu hesaba göre işçiye 1 yevmiye çalışmadan hak ettiği hafta tatili için, 1 yevmiye çalıştığı için ve yarım yevmiye de fazla çalışması için ödenmelidir. Böyle bir günde işe gelen işçiye 2,5 günlük ücret ödenmelidir.

hafta tatili bayram den gelmesi

Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: Neden 3,5 günlük ücret değil? Bir gün çalışılmadan hak edilen ücret, bir gün hafta tatilinde çalışıldığı için alınan ücret, bir gün resmi tatilde çalışıldığı için alınan ücret ve yarım gün de fazla çalışma ücret olmaz mı? Bu yoruma katılmıyorum; çünkü işçiye 2,5 yevmiye ödenmesi durumunda İş Kanununun amaçladığı yarar sağlanmış olacaktır. İşçi, çalışmaması esas olan bir günde çalışmış ve karşılığında bir günlük fazladan ücret almıştır.

SONUÇ

Resmi tatil gününün; işçinin hafta tatili gününe denk gelmesi halinde ne olacağını, işçinin o gün çalışıp çalışmadığına göre ikiye ayırarak cevaplamak gerekir.

Resmi tatile denk gelen hafta tatilinde işçi çalışmamışsa, bu işçiye ödenmesi gereken ekstra bir ücret bulunmamaktadır. İşçi sadece, normal şartlar altında alması gereken 1 günlük ücretini alacaktır.

Ancak işçi, resmi tatile denk gelen hafta tatilinde çalışmışsa sonuç farklılaşacaktır. Bu durumda işçiye, 1,5 yevmiye fazladan ödenmesi yani işçinin o gün için toplam 2,5 günlük ücret alması gerekecektir.

 

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 1. Merhaba,
  Ben 21 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Biz son bir yıla kadar her hangi bir hakka sahip değildik ve son bir yıldır 8 saat uygulamasına resmi olmasa da geçmeye başladık.
  Şuan bizlere sözleşme imzalatmaya çalışılıyor.
  Ben geriye dönük 5 yıl haklarımı alabileceğimi azda olsa biliyorum ama iş veren para değil izin olarak hesaplıyor. Son 5 yılın içinde kullanamadığımız bayram izinlerimiz izin olarak veriliyor.
  Benim öğrenmek istediğim, Bizim personel olarak ne gibi haklarımız var?
  Biz eğer sözleşme imzalamazsak ne olur?
  Çünkü bizim 21 yıldır ne bayram iznimiz verildi nede fazla çalışma mesailerimiz.
  Şuan biz ne yapmalıyız.
  Teşekkürler Mustafa BAYSAL.

 2. Merhabalar…
  Benim haftalık iznim arefe gününe denk geliyor , iznimi kullanabilirmiyim ya da işveren yok sayabilirmi?şimdiden çok teşekkürler….

  1. Merhaba. Evren bey, haftalık izniniz arefe gününe denk geliyorsa, o gün kullanırsınız. Neden işveren bunu engellesin ki?

 3. Merhaba Mustafa Bey,
  “Resmi tatil günü ile hafta tatili çakışan işçiye ödenmesi gereken ücret” başlıklı yazınızı destekleyecek emsal karar veya örnek olay mevcut mudur? Teşekkürler.

  1. Enes bey yazılarımı mümkün olduğunca Yargıtay kararlarıyla desteklemeye çalışsam da, her konuda karara rastlamak mümkün olmuyor. Yazı içinde de belirttiğim üzere bu görüş benim şahsi kanaatimden ibarettir.

   1. Merhaba Mustafa bey.
    Ben bir fabrikada 3 vardiyali olarak çalışmaktayım.hafta tatilim 3.yildir her hafta pazar günüdür
    Pazartesi günü 00:00 08:00 çalıştık
    Salı günü 00:00 08:00 çalıştık ama işyerinde ölümlü iş kazası meydana geldi.
    Diğer vardiyalar aralıksız çalışmaya devam etti.bizim 00:00 08:00 vardiyasini
    Çarşamba günü çalışma olmayacağını ise gelmeyecegimizi söylediler.ve çalışma olmadı.
    Perşembe 00:00 08:00 çalışmaya devam edeceğiz
    Perşembe 08:00 16:00 vardiyasından itibaren bütün vardiyalar fabrika duruşa geçtiğinden persenollere izin verilecek belli kısımlarda belli kişiler çalıştırmaya devam edilecek
    Cuma günü senelik izin hakkimdan 1 gün izin yazıldı bana çalışmaya gitmeyecegim
    28 Ekim Cumartesi 08:00 16:00 calişacagim
    29 Pazar günü 08:00 16:00 calişacagim
    Çarşamba gece vardiyasina cagirmadiklari 1 gece için bizden 29 Ekim pazar günü 16:00 24:00 vardiyasi için telafi çalışması isteniyor.
    Hem hafta tatilim hem resmi tatil olmasına rağmen hafta içi 1 günlük verdikleri iş kazası sonucu yapılan duruşa eş değer gosterile bilinirmi

    1. Merhaba. Sorunuz biraz karışık olmuş. Şu kadarını söyleyebilirim ki; çarşamba çalışmadıysanız, hafta tatiliniz olan pazar günü çalışmanız istenebilir. Ama bugün 29 ekim ise, size fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

 4. Mustafa bey merhaba,
  özel bir iş yerinde çalışıyorum haftalık 45 saat çalışma saatine göre hafta içi 5 gün 9 saat toplam 45 saat şeklinde çalışmaktayım cumartesi çalışması için günlük 1 saat fazladan çalışıyorum.
  cumartesi günü genel tatil olması durumunda toplam çalışma saatimin 40 saat olması gerekmiyormu.
  buna göre hafta içi fazladan çalıştığımız 1’er saatleri çalışmamız durumunda fazla mesai hak ediyormuyuz.

  1. Merhaba. Çalışma süreniz haftada 45 saati geçmedikçe fazla mesaiye hak kazanamazsınız. Bu nedenle, cumartesi genel tatil günü bile olsa, 45 saatten çok çalışmadığınız için fazla mesai hak etmiyorsunuz.

 5. SORUM SU BENIM HAFTA TATİLİM RESMİ TATİL GUNUNE DENK GELİYOR 3.5 GUN BAYRAM İZNİ 1 GUNDE HAFTALIK İZİNLE 4.5 GUN İZİNLİ OLMAM GEREKİR AMA CALIŞTIM ŞİRKET HAFTALIK İZNİMİ BAYRAM TATİLİNE DENK GELDİGİ İÇİN HİÇE SAYIYOR HAFTALIK İZNİMİ BAYRAM İZNİME KATIYOR.SİZCE OLMASI GEREKEN NEDİR

  1. Dinçer bey, işverenin yaptığı doğrudur. Hafta tatili bakımından önemli olan, 6 iş günü çalışan işçiye yedinci gün izin vermektir. Böyle bir durumda bu kanuni hak sağlanmış olur ve size fazladan bir gün daha izin verilmesi gerekmez.

   1. Söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum bu tamamen insan emeğinin yasadan kaynaklanan bir boşluktan dolayı sömürülmesidir bilerek haftalık izin bayram izni gününe alınıyor ve insanın bir günlük izin hakkı yeniyor ve sizde bunu haklı buluyorsunuz çok yazık

    1. Murat bey, sizi anlasam da benim yaptığım birilerini haklı bulmaktan öte, mevzuatı yorumlamaktır. O nedenle, benim yorumumun değişmesi içim öncelikle mevzuatın değişmesi gerekir. İşçilerin ortaya koyduğu emeğe ne kadar saygımın olduğunu hem yazılarımdan hem de cevap verdiğim binlerce yorumdan göreceğinizi umuyorum.

 6. Merhabalar bir sitede gece calismaktayim 14 saat calisip 34 saat istirahat ediyorum ve bayramlarda resmi tatillerde calistigim halde mesaimi alamiyorum sozlesmemiz yok guvenlik gorevlisiyim yalniz resmiyette kapici gorunuyorum 1400 tl maas aliyorum yemek paramizi ve yol paramizi kestiler yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler iyi calismalar

  1. Alpaslan bey bu durumda benim yapabileceğim bir şey yoktur. Çalışmaya devam edecekseniz ama şartlarınızın düzelmesini talep ediyorsanız Alo 170’i arayabilirsiniz. İşten ayrılırsanız da dava açmanız gerekir.

  2. arkadaştaki dert bendede var bir iş merkezinde 3 kişi 12 şer saaten günün 24 saati ayın da 240 saati çalışmaktayız mesela bana 29 ağustos saat akşam 7 de işbaşı yaptım 30 oğustos sabahı 7 de çıktım ama mesaiden sayılmıyormuş gerekçe 29 ağustosu çalıştı diyorlar ,arkadaşta arefe günü akşam 7 de sabah ise 7 de çıkış yaptı oda 1 önceki günü çalıştı diye onada mesai gözükmedi işveren normal diyo benim ise aklım almıyo saygılar

   1. Merhaba,
    anladığım kadarı le vardiyalı düzen çalışmaktasınız. 29 Ağustos gecesi 24:00’dan 07:00’a kadar olan süre içerisinde 7 saat Resmi Tatil çalışmanızın ücret pusulanızda gözükmesi gerekir (Genelde bordro programları bunu ”Bayram/RT Mesai veya Fazla Mesai-2” şeklinde adlandırıp üstte bir bölümde gösterir pusula kagıdınızda. İnceleyiniz.
    Ödenmemişse en geç 6 gün içinde işverenden talep ediniz. (İşveren maalesefki bu hususta haklı değil)

    1. teşekürler bende öyle düşünüyorum yanlız aylıkta göreceğiz dedikleri gibi eksik yatırırsalar ilk işim tekrar itiraz etmek olacak ama deişen bişe olacağını sanmıyorum 🙁

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.