Resmi tatillerde çalışma yasak mı?

Resmi tatiller hem çalışanların dinlenme imkanı bulduğu hem de milli birlik ve beraberliğimizin pekiştiği günlerdir. İş Kanunu da bu günleri önemsemiş ve özel bir takım hükümler getirmiştir. Peki resmi tatilde çalışma nasıl olur? Mümkün müdür? İşçi çalışmak istemezse ne olur?

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Halk arasında resmi tatil olarak adlandırılan bu günlerin bir kısmı bayram, bir kısmı genel tatil günüdür. Bir yıl içerisinde 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunur. Bu günler şunlardır:

 • Arefe günü ile birlikte 4,5 gün Kurban Bayramı
 • Arefe günüyle birlikte 3,5 günü Ramazan Bayramı
 • 28 Ekim öğleden sonra ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Ocak yılbaşı
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı

Resmi tatilde çalışmak yasak mı?

İşçinin resmi tatil günlerinde çalışmaması esastır. Yani, İş Kanunu onun öncelikle bu günlerde dinlenmesi istemiştir. Ama yine de, işçinin onayı alınırsa, çalıştırılmasının da önü açılmıştır. Bunun anlamı, resmi tatilde çalışmanın yasak olmamasıdır.

İşçi çalışmak istemiyorsa!

Arefe günü mesai ücreti

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Öyle ya, işçi resmi tatil günlerinde çalışmak istemeyebilir. İşveren, işlerin durmaması için bu günlerde çalışmaya devam etmek istese de, işçi çalışmak istemezse ne olur? İş Kanununa göre, rızası alınmadan, işçinin resmi tatil gününde çalıştırılması mümkün değildir.

İşçi onay verdiği halde çalışmak istemezse ne olur?

Çalışma hayatı uygulamasında, resmi tatil için çalışma onayları her seferinde tek tek alınmaz. Bunun yerine, ya iş sözleşmesiyle peşinen ya da yılda bir kez muvafakatname imzalatılarak onaylar alınmaktadır.

İşçi iş sözleşmesiyle ya da muvafakatnameyle onay vermişse, artık resmi tatillerde çalışmakla mükelleftir. Aksi takdirde, işveren tarafından haklı ya da geçerli nedenle işten çıkarılabilir. Böyle bir durumda, önceden onay vermesine rağmen resmi tatilde çalışmak istemeyen işçi, bir dilekçe vererek bu iradesini işverene ulaştırmalıdır.

genel tatil çalışması

Resmi tatil ücreti

Resmi tatil ücreti ya da doğru kullanımıyla genel tatil ücreti, işçinin çalışmadan geçirdiği resmi tatil günü için ona ödenen ücrettir. Yani, işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmasa bile, bir günlük ücretini almaya hak kazanacaktır.

Buna rağmen işçi resmi tatilde çalışırsa, bir de çalıştığı için ücret alacak ve toplamda 2 günlük ücrete hak kazanacaktır. Bunlardan birisi çalışmadan hak ettiği genel tatil ücreti, diğeri ise çalışmasının karşılığı olan ücrettir.

Resmi tatil ücreti yerine izin

Bazı işyerlerinde böyle uygulamalar olduğunu görüyorum. Şunu net bir şekilde ifade etmeliyim ki; resmi tatil çalışması yapılmışsa, bunun karşılığında işçiye ücret vermek yerine izin kullandırmak mümkün değildir. İşçinin rızası bile olsa, bu durum yasal olmaz. Resmi tatilde çalışan işçiye bir günlük fazladan ücret mutlak surette ödenmek zorundadır.

SONUÇ

Resmi tatilde işçi çalıştırılması yasak olmamakla birlikte, İş Kanunu bu günlerde işçinin çalıştırılmaması taraftarıdır. Çünkü hem bu günlerde çalışmayı işçinin onayına bağlamış hem de çalıştırılması halinde işçiye bir günlük fazladan ücret ödenmesini istemiştir.

İş sözleşmesiyle ya da muvafakatnameyle peşinin onayı alınan işçi ise, işverenin talebi olması durumunda resmi tatillerde çalışmak zorundadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. Merhaba Mustafa Bey
  Bir sorum olucak iş sözleşmesinde resmi tatiller onayı vermiş oldugum işyerinde atıyom mesela 9 yıldır çalışıyorum bu sene artık resmi tatillerde çalışmak istemiyorum bu konuda çalışmamak için yazılı bir bildiride bulunup bu tatil günlerini kullana bilirmiyim yoksa iş sözlemesinde yazan resmi tatil günü çalışma zorunluğu kalıcı mı ?

  1. Mustafa bey, bu elbette kalıcı değil. Yapmanız gereken, dediğiniz gibi işveren yazılı olarak bildirimde bulunmaktır. Bu bildirimden sonra, artık ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışmanız gerekmez.

 2. S.aleykum,
  Mustafa bey, Ben 4.5 yıldır bir otelde çalışıyorum. Hiç bir resmi tatilde izin kullanmadım ayrica ödeme de almadım. Herhangi bir evrakta imzalatmadılar. Bayram tatillerinde yalnızca 1 gün izin verdiler.Bu sebeple iş akdimi feshedersem tazminat alabilirmiyim?
  Teşekkür ederim

  1. Kamil bey, bu elbette en temel fesih gerekçelerinden birisidir. Ama mutlaka bordrolarınızı kontrol edin. Siz almamış olsanız da, bordrolarınızda aldığınız görünüyor olabilir. Böyle bir durum yoksa, bu bir haklı fesih sebebi olacaktır.

 3. Bana rakam sal olarak asgari ücretli nin mesai ücreti alması ile 4 günlük bayram ücreti ne olur saygılar teşekkürler

  1. Resmi tatil/Bayram’da tatil yapmayarak çalışan asgari ücretli çalışan 4 günlük ücreti normal çalışmış gibi ödenirken, işe gittiği için de 4 günlük ücreti ilave olarak verilir. Yani 1 güne 2 günlük ücret gibi düşünün. (1777,50 TL. Asgari ücret için Rakamsal da şöyle söyliyeyim: 1 günlük brüt: 59,25 TL. – 8 saat çalışan için)

  1. Fazla mesai ücretleri yasa gereği brüt kazanca dahil edilir ve yasal kesintiler sonrası net olarak ele geçer.

  1. Bu biraz spesifik bir soru. Net cevap için İş sözleşmenize, bu gibi eğitimin kesinlikle toplu olarak iş saatlerinde verilme olasılığının olup-olmamasına, süresine, sürekli bu şekilde tekrar edip etmemesine bakılmalıdır.

 4. Merhaba

  işçi mesai saatleri dışında çalıştığı her 1 saat için 1,5 saat mesai ücreti almakta. resmi tatillerde çalışmak durumunda kalan bir personele çalıştığı 7,5 saat ücret için 7,5 saat mi ödenmeli yoksa 7,5 x 2 mi ücret ödenmeli.(normal ücreti hariç)

  1. Merhaba. Atakan bey, resmi tatilde çalışan işçiye 1 yevmiye fazla verilir. Ayrıca bu işçinin o haftaki çalışma süresine bakılır ve 45 saati geçmişse fazla mesai ücreti de ödenir.

   1. Mustafa Bey

    Personel haftalık çalışma saati 45, bunun dışında bayramın 4 günü de zorunlu olarak iş yerinde bulunuyor. Anladığım bu personele 4 x 7,5 saat yevmiye verileceği.

    1. Evet, haftalık çalışma süresi 45 saati aşmamışsa, 4 günlük ekstra ücret verilmesi yeterli olacaktır.

 5. Öncelikle böyle bir sayfada bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim yaklaşık 3 ay önce özel bir hastaneden istifa ettim bu süreç içerisinde gerek resmi,dini ve genel tatil günleride olmak üzere fazla mesai ücreti ödenmedi bende şikayetimi BİMER ve Alo 170 ÇSGB yaptım 1 ay sonra bana gelen yazılı cevapta iş verenin çalıştığım bir yıllık süreçte tüm belirtilen resmi dini ve genel tatil sürelerinde ki ödemeleri ödenmesi kararı verildi ve bunu iş veren yetkilisine iletmişler.Bende bunun üzerinde dilekçe bana ulaştıktan hemen sonra ayrıldığım iş yerine ulaştım bana değerlendirme durumunuz devam ediyor gibilerinden saçma bir sözlü cevapla muhasebe cevap verdi.Bu durumda ne yapmalıyım ?

  1. Coşkun bey merhaba. İşkur’un bu kararlarının hukuki bağlayıcılığı yoktur. İşveren, bu karara istinaden size ödeme yapmak zorunda değildir. Ancak bu karar sizin için çok önemli bir lehe delildir. İşveren makul sürede ödeme yapmazsa dava açabilirsiniz ve bu davada İşkur kararını delil olarak kullanabilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa Bey
    Peki ÇSGB’nın bu kuruma cezai ve ya hukuki bir yaptırımı olabilir mi ? Yada SGK’nın bu kurumun bu yapılan durumdan dolayı bir işlem yapma durumu olabilir mi ? Tekrar bu tarz olayların yaşanmaması adına ?

    1. Hayır, bu karar her hangi bir cezai yaptırıma yol açmaz. Çünkü verilen karar, bireysel bir karardır ve sadece sizi ve işvereni ilgilendirmektedir.

 6. İşten kendi rızamla baskı ve yaptırım uygulamasından dolayı ve 12 saat çalışdıgımdan dolayı iş sözleşmesini haklı nedenle fes edip cıkdım ve avukata gitdim bana bi hesap cıkartdı ve yine iyi niyetli oldugumuz için anlaşmayı tercih etdim ama gelin görün ki kendi mali müşafirleri 8 bin küsür ödeme cıkardı ve karşı tarafa bildirdi onlarda tabi anlaşmaya yanaşdık ya üçreti düşürdüler senin 6 700 lira alacagın var dediler ama kafama takılan hesabıma banka yoluyla 8 bn yatırıp 1300 lirasını neden istemeleri sonucda iş veren trafından 8 bn üçret ödenmiş görünecek hakkı bu die hemde geri istiyolar ne yapmam gerek bunu ben vermesem haklımıyım çünki öfenegin 8 bn gösterilmesi ve geri neden isteniyo verilmiş gösteripde geri istemem hakkımı yoksa benim hakkım bumu

  1. Merhaba. Açıkçası anlayamadım; işveren neden hem ödeme yapıp hem de bir kısmını geri istiyor ve siz işten ayrıldığınıza göre, size ödenen paranın bri kısmını neden iade edesiniz?

 7. Merhaba büyük bir şirketin inşaat bölümünde çalışıyoruz , patron bütün yetkiyi şef ve kalfaya verdi onlarda bize mesailerimizi vermiyor , hergün ağır hakaretler , küfür var hatta şef 4 ay önce bir bayana hava atmak için bana tekme attı,, üç şahit var tüm konularda ve 7 gün full çalışma var sabah 8 akşam 7:30 bayramlar dahil izinsiz ve ek ücretsiz çalışıyoruz..
  Canımıza yetti artık.. avukata gidip haklarımız için noterden ihtarname göndersek iş feshi yapıp haklarımız ve işsizlik maaşı alabilir miyiz ???
  (Ayrıca 8 aydır doktor kontrolünde ilaçlı bazen ilaçsız psikolojik tedavi görmeye başladım faydası olurmu? )

  1. Merhaba, olayın psikolojik tedavi boyutu apayrı bir safha olmakla birlikte;
   1- İş yerinde küfür, tehdit ve fiziki saldırı derhal halı fesih sebebidir,
   2- Fazla çalışma ücretinin verilmemesi ve ücretin zamanında ödenmemesinin alışkanlık haline gelmesi de işçi tarafından yine haklı fesih sebebidir.
   Bahsettiğiniz gibi bir hukukçu yardımı ile iş akdinizi sonlandırıp tazminatlarınızı talep ediniz. İspat için elinizi güçlendiriniz.

  1. İbrahim bey, evlenecek olan kadının böyle bir hakkı yoktur. Ama evlenmişse ve 1 sene içinde işten ayrılmak istiyorsa, evet kıdem tazminatı alır; ancak işsizlik maaşı alamaz.

 8. Merhaba 5 yıldır çok zincirli her mahallede olan markette çalışıyorum yeni bölgemize atanan bölge sorumlusu potansiyel hırsız muamelesi yapıyor bize yani sanki bişeyler çalmışız çalacakmışız çalmışızda saklıyormuşuz gibi, yaptığımız işlerle ilgili değil sürekli ofis depo tuvalet temizliği yaptırıyor bize onları yaptığımızda bu sefer de marketin içinde ki işleri soruyor onları yapmaya çalıştığımızda temizlik yapmamışsınız diyor aşağılayıcı bakışlar tehdit cümleleri kuruyor savunmanızı alırım işten çıkarılırsınız başka şubelere gönderirirm gibi cümleler kuruyor ne yapacağımızı şaşırdık uyku uyuyamıyorum sinirden yemek molası kullanmadan dediklerini yapmaya çalışıyoruz ama yinede birşeyler olmuyor ve sürekli laf söylüyor çalışamaz olduk işe gitmek istemiyorum artık ne yapmam gerekiyor ne olacak böyle

  1. Merhaba. Sizi anlasam da, bu durumda yapabileceğiniz şeyler kısıtlı. İşten ayrılmak mı istiyorsunuz?

 9. Bir personelin aylık çalışma saati kaç saat olmalıdır değerlendirme nasıl kaç ay üzerinden hesaplanmalıdır teşekkür ederim .

 10. merhaba bundan 9 yıl önce işe giriş esnasında resmi tatillerde çalışmayı kabul ediyorum diye iş sözleşmesinde bulunan maddeyi imzalamıştım şimdi ise resmi tatillerde çalışmak istemiyorum bununla ilgili yargı konusunda yada dilekçe konusunda nasıl bir yol izleye bilirim.

  1. Merhaba. İşverene bir dilekçe vererek, bu durumu kayıt altına alabilirsiniz.

 11. Resmi tatillerde çalışıyor karşılığında daha sonra bire bir gün izin alıyoruz.Bu hukuki midir ayrıca değil ise bu sebepten dolayı iş akdimi tek taraflı fes edebilirmiyim?

 12. Birde yol yemek paramızı nakit olarak alıyorduk buda bordroda brüte yansıyordu 2-3 yıl sonra ticket e geçildi ve ciddi anlamda brüt maaş kaybımız oldu bu yasal mıdır?Bu konuda ne yapabilirim?
  (Ör: Aralık 2016 da 3500 olan brütüm Ocak-şubat 2018 de 2700)

 13. İyi akşamlar.Ben sözleşmem de resmi tatillerde çalışırım diye bir madde olup olmadığını hatırlamıyorum öyle bir durum varsa ve ben resmi tatillerde işe gitmezsem işveren tarafından işten çıkışim verildiği durumlarda tazminat alabilir miyim ? Yoksa isterse tazminat ödemeden beni işten çıkarabilir mi ?

  1. Samet bey, iş sözleşmenizde böyle bir hüküm varsa, resmi tatillerde çalışmanız gerekir. Aksi takdirde, sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 14. Bn iskur calisaniyim ve 23 nisanda calismak istemiyorum. Isyeri calismamiz gerektigini söylüyor. Ne yapmaliyim bunun icin imza falan atmam gerekiyormu.yada gelmesem isveren beni isten cikarma hakkina sahibmi..bilgi verirseniz memnun olurum.

 15. merhaba,

  23 nisanı işyerim bana bayram izni olarak değil haftalık izin günüm olarak sayıyor.aslında 23 nisanda bayram izni yaptıktan sonra 1 gün haftalık izin hakkım olmuyor mu?

 16. Merhaba ben 23 Nisan pazartesi günü sabah 8:00 işten çıkıyorum ve işten çıktığım gün yani pazartesi izinli gözüküyorum buna göre benim resmi tatil mesaimi izinli olduğum gerekçesiyle yatırmama gibi hakları varmıdır? teşekkür ederim

  1. Ersin bey, 23 nisanda çalışmadıysanız, size fazladan genel tatil ücreti ödenmesi gerekmez. Ama izinli olduğunuz için, o günün ücretini zaten almalısınız.

 17. Merhaba ben bir Perakende mağazada çalışıyorum sektör gereği hafta içi 1 gün izin yapıyoruz. Şimdi 23 nisan pazartesi resmi tatil benim haftalık izin gününde pazartesi dır. Işveren haftalık iznin resmi izne denk geldiği için alacak iznin ve mesai ücretin olmuyor diyor. Normalde 23 nisan gibi yaptığım izin resmi izin yerine geçip çalışılmış sayılır ve 1 günde haftalık izin hakkim doğmuyor mu acaba 23 nisan resmi izin günü hariç izin yapmicam ve 6 gün ful normal calısıcam bir günlük izin kaybim olucaktır kanunen bu işin doğrusu nedir acaba ? Saygıları mı sunarım şimdiden

 18. Ben bi gida firmasinda maas + primle calisiyorum. Hicbir is sozlesmesine imza atmadim. Fakat 3 yildir resmi tatillerde ne bi izin yapabildim nede ucretini alabildim. Konuyla ilgili yasalari bilmedigim icin bisey demeden calismaya devam ediyoruz.konuyla ilgili aydinlatirsaniz sevinirim

 19. İyi günler ber bir tekstil fabrikasında memurum.resmi tatillerde çalışıyoruz. İşe gelmezsek ya işten atmakla yada zam vermekle tehdit ediyor.ancak resmi tatilde geldigimizde de ücret vermiyorlar.beyaz yaka ücret almaz diyorlar.hakkımı nasıl arayabilirim

  1. Mehmet bey, resmi tatilde çalışan kim olursa olsun, mutlaka genel tatil ücreti hak eder. Hakkınızı çalışırken arayacaksanız, tek yolu Çalışma Bakanlığına şikayette bulunmaktır.

 20. İşveren resmi tatillerde, çalışılmayan günlerin yerine çalıştırabilir mi. .imzaladigim iş sözleşmesine itiraz edebilir miyim

  1. Erhan bey, iş sözleşmenizde buna izin vermişseniz, evet resmi tatillerde, genel tatil ücreti ayrıca ödenmek şartıyla çalıştırılabilirsiniz.

 21. Merhaba, hafta içi 45 saat çalışmaktayız ve hafta sonu 2 gün tatil yapmaktayız. Ve hafta sonu bazı personellerimiz nöbetçi olarak kalmaktadır. Bir arkadaşımızın nöbeti 19 mayısa denk gelmiştir. İzin ve ya ücretlendirme konusu nasıl olmaldır

 22. Ben özel sektörde çalışyorum kurban bayramında da calisacam 3 gün mesaim var yani ücretimi vercekler fakat 3 gün çalıştığın için bayramda fazla ücret verceklerinden dolayı 2 gün fazla calistiracaklarini soluyorlar böle bise olabilirmi yardımınız için tsekkurler

  1. Onur bey açıkçası bir şey anlayamadım. İşçiye bayramda çalıştığı için genel tatil ücreti verip sonra da bunun karşılığında fazladan çalıştırmak nasıl bir mantıktır? Bu işte bir yanlışlık olsa gerek.

 23. Özel sektörde çalışmaktayım ama hiç bayramlarda izin vermiyor anca 1 veya 2 gün isten çıksam sonucu ne olur haftanın 7 günü çalışıyoruz denetleme gelen bir memur bile yok

 24. Resmi tatil muvafakatnamesi imzalandıktan sonra iptal edilebilirdi. Yılda bir kez yenilendiğini biliyorum yenilemek istemezsek işveren işe son verebilirmi

 25. Merhaba ozel sektor de bir magazada satis elemani olarak calisiyorum haftalik bir gun izinimiz var ve hafta ici kullaniyoruz. Bu bayrak icin merkezimiz bayram izni vermiyor ve haftalik izni isreseniz bayram gunu kullanin diyor bende bayram icinde haftalik iznimi kullanmak istemedjm ve dun izin kullandim. Bayrak izni zorjnlumudur ve haftalik izini bayram izninde kullandirmaya calismalari dogrumudur. Ben bu bayram izni icin dava acsam kazanirmiyim

 26. 19 nisan 2018den beri bir restaurantın mutfagında aşçı yardımcılığı yapıyorum.
  O tarihten beri bütün resmi tatil ve dini bayramlarda çalıştım. Aynı şekilde ağustos sonuna kadar da sadece 15 temmuz izinli günüme denk geliyor. Bunları bize izin olarak veriyolar,biriktiriyorlar. Peki 1 senem dolmadığı için talep edebiliyormuyum? Neredeyse 12 günüm birikmiş olacak.

  1. Merhaba. Resmi tatil çalışmaları karşılığında izin verilemez. Bunların ücretinin mutlaka para olarak ödenmesi gerekir.

 27. İyi günler ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum günde 12 saat olarak vardiyalı çalışıyoruz sabah 8 akşam 8 değişmeli olarak. 1 Mayıs ve 19 Mayıs akşamları çalıştım ve bana mesai olmadığı söylediler akşam olduğu için eğer 1gun önceki akşam mesela 18 Mayıs akşamı ben olsaydım alirmisim yani 18 akşamı ve 19 gündüz çalışana mesai parası verdiler ben akşam saat 8 de iş başı yapıp çalıştığım için hak etmiyor muyum acaba teşekkür ederim iyi çalışmalar

 28. Merhabalar ben pazar ve bayram günleri çalışıyorum işveren resmi tatillerde ödenmesi gereken ücretin çok az altında ücret veriyor haklı nedenlerle fesih nasıl yapabilirim

 29. Merhaba sorum çalışma saatleri ile ilgili. İşçi haftalık 45 saat çalışması gerekmekte. 15 temmuz 2018 günü çalışma yapan personel resmi tatil olduğu için eksiye düşüyor. Normalde 6 gün çalışmasını tamamlıyor. Ama resmi tatil çalışmasını hesaba katmiyor.

 30. Merhaba benim sorum şöyle bayram tatili 7 oluyor bayram tatilinde 2 gün izin veriyorlar ben 7 günün hepsini kullanmak istiyorum vermiyorlar ben gitmesem bayramin son gününe kadar işten çıkarırlar mi bunu öğrenmek istiyorum

 31. Resmî tatil günü haftalık iznine denk gelen işçiye tekrar izin verilirdi ücret verilmesine rağmen? Verilirse hangi kanun maddesine göre

 32. 22 mayis 2012 tarihinde işe başladım 19 haziran 2012 tarihinde sigorta girişim yapilmiş ve halen aynı işyerinde calismaktayim 2012 2013 2014 2014 2015 2016 yıllarında resmi tatillerde calistim ücret ve izin kullanmadım. haftalik 57 saat 5 yıl calistim. hiç bi şekilde fazla mesai almadım. geçmişe dönük haftalik shiftlerin resimleri var. 12 saat calisma ve resmi tatillerde calistiğima dair pos cihazi parametre kaydı var. gecen yil tehdit ile iş sözleşmesi imzalatttılar alacagımız yoktur diye. bizde işimizden olmayalım diye imzaladık bunun bi hükmü varmidir. şuan resmi tatillerde ücret degil izin veriyorlar. birde 15 temmuz pazar gününe denk geldigi icin hiç bi şekilde alacagımiz ve izin hakkimiz olmadiğinı söylediler. maaşım asgari ücretten yatiyor bi kısmını avans adı altında elden veriyolar. bunu şahit yoluyla ispatlayıp haklı fesihde bulunabilirmiyim. kıdem tazminatımı en kısa ne kadar sürede alabilirim. yol ve yakacak yardimıda almıyoruz. şirketin zorunlu kıldığı iş kıyafetlerini bile kendi cebimden alıyorum 6 yıldır. nasil bi yol izlemeliyim. çok.teşekkür ederim…

  1. Merhaba. Haklı fesih için birçok nedeniniz var. Önemli olan iyi bir ihtarname hazırlamanız ve böylece fesih yapmanız. Daha önce bazı evraklara imza atmış olsanız bile, bunun aksi ispatlanabilir.

 33. Merhaba, ben resmi tatil veya bayram tatillerinde çalıştığımda ücret yerine izin kullanmak istiyorum. Kaç gün izin kullanabilirim öğrenebilir miyim? Teşekkürler…

  1. Merhaba. Resmi tatilde çalışan işçiye ücret yerine izin verilmesi kesinlikle yasal değildir.

 34. Merhaba özel sektörde çalışmaktayım resmi tatil günlerini izin olarak kullanıyoruz ancak bu seferde çalışmadığımiz gün olarak sayıp o ayki yol ve yemek yardimimizdan kesiliyor bu doğru mudur.

  1. Merhaba. Resmi tatilde çalışmadığınızda yol ve yemek yardımı yapılıp yapılmayacağı iş sözleşmesinde belirlenmiş olmalıdır. Belirlenmemişse, kanaatimce fiilen çalışmayan işçiye o gün için yol ve yemek parasının ayrıca ödenmesi gerekmez.

 35. Kolay gelsin iyi çalışmalar Bayram tatillerinde çalışma yapan arkadaşlar gün bazlı mı saat bazlımı mesai alıyorlar şöyle açıklama yapayım 2 vardiya düşünün 1. Vardiya
  Arefe günü öğleden sonra 2 saat
  1.gün 7 saa
  2.gün 7 saat
  3gün 2 saat
  Çalışma yapmıştır
  Diğer vardiya da
  Arefe güne öğleden sonra tam gün
  1. Gün akşam 22:00 den 2. Gün sabah 08:00 arası
  2. Gün akşam 22:00 den 3. Gün sabah 08:00 arası çalışma. Yapmıştır bu iki vardiyaya bakıldığında 1. Vardiya 4 günlük mesai alıyor
  2. Vardiya 3 günlük mesai alıyor
  1. Vardiya 18 saat çalışmış Bayram süresi boyunca
  2 vardiya 27 saat çalışmıştır Bayram süresi boyunca
  Gün bazlı bakıldığı için 1 . Vardiyaya 4 günlü ödeme yapılmıştır 1 saat çalışsa bile 1 günlük resmî tatil ücreti alması doğrumudur doğru ise
  2. Vardiya 1. 10 nöbeti almış 2. Günü 8 de bırakmıştır 1. Günden 2 saat 2. Gündende 8 saat çalıştığı için 1 saatte çalışsa 1 günlük resmî tatil ücreti ödendiği için 1. Gündeki 2 saat için ayrı ve 2. Gündeki 8 saat için ayrı cret ödenmesi gerekmiyor mu saat bazlı gün bazlı bakıldığında biraz uzun ve kafa karıştırıcı oldu ama yazdığım bilgilere göre nasıl ödenmesi lazım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 36. Resmi tatillerde işveren ücret ödememe hakkı varmı ödemez ise çalışan ne yapmalıdır hakları nelerdir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.