Resmi tatillerde çalışma yasak mı?

Resmi tatiller hem çalışanların dinlenme imkanı bulduğu hem de milli birlik ve beraberliğimizin pekiştiği günlerdir. İş Kanunu da bu günleri önemsemiş ve özel bir takım hükümler getirmiştir. Peki resmi tatilde çalışma nasıl olur? Mümkün müdür? İşçi çalışmak istemezse ne olur?

Ulusal bayram ve genel tatil günleri

Halk arasında resmi tatil olarak adlandırılan bu günlerin bir kısmı bayram, bir kısmı genel tatil günüdür. Bir yıl içerisinde 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunur. Bu günler şunlardır:

 • Arefe günü ile birlikte 4,5 gün Kurban Bayramı
 • Arefe günüyle birlikte 3,5 günü Ramazan Bayramı
 • 28 Ekim öğleden sonra ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Ocak yılbaşı
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı

Resmi tatilde çalışmak yasak mı?

İşçinin resmi tatil günlerinde çalışmaması esastır. Yani, İş Kanunu onun öncelikle bu günlerde dinlenmesi istemiştir. Ama yine de, işçinin onayı alınırsa, çalıştırılmasının da önü açılmıştır. Bunun anlamı, resmi tatilde çalışmanın yasak olmamasıdır.

İşçi çalışmak istemiyorsa!

Öyle ya, işçi resmi tatil günlerinde çalışmak istemeyebilir. İşveren, işlerin durmaması için bu günlerde çalışmaya devam etmek istese de, işçi çalışmak istemezse ne olur? İş Kanununa göre, rızası alınmadan, işçinin resmi tatil gününde çalıştırılması mümkün değildir.

İşçi onay verdiği halde çalışmak istemezse ne olur?

Çalışma hayatı uygulamasında, resmi tatil için çalışma onayları her seferinde tek tek alınmaz. Bunun yerine, ya iş sözleşmesiyle peşinen ya da yılda bir kez muvafakatname imzalatılarak onaylar alınmaktadır.

İşçi iş sözleşmesiyle ya da muvafakatnameyle onay vermişse, artık resmi tatillerde çalışmakla mükelleftir. Aksi takdirde, işveren tarafından haklı ya da geçerli nedenle işten çıkarılabilir. Böyle bir durumda, önceden onay vermesine rağmen resmi tatilde çalışmak istemeyen işçi, bir dilekçe vererek bu iradesini işverene ulaştırmalıdır.

genel tatil çalışması

Resmi tatil ücreti

Resmi tatil ücreti ya da doğru kullanımıyla genel tatil ücreti, işçinin çalışmadan geçirdiği resmi tatil günü için ona ödenen ücrettir. Yani, işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmasa bile, bir günlük ücretini almaya hak kazanacaktır.

Buna rağmen işçi resmi tatilde çalışırsa, bir de çalıştığı için ücret alacak ve toplamda 2 günlük ücrete hak kazanacaktır. Bunlardan birisi çalışmadan hak ettiği genel tatil ücreti, diğeri ise çalışmasının karşılığı olan ücrettir.

Resmi tatil ücreti yerine izin

Bazı işyerlerinde böyle uygulamalar olduğunu görüyorum. Şunu net bir şekilde ifade etmeliyim ki; resmi tatil çalışması yapılmışsa, bunun karşılığında işçiye ücret vermek yerine izin kullandırmak mümkün değildir. İşçinin rızası bile olsa, bu durum yasal olmaz. Resmi tatilde çalışan işçiye bir günlük fazladan ücret mutlak surette ödenmek zorundadır.

SONUÇ

Resmi tatilde işçi çalıştırılması yasak olmamakla birlikte, İş Kanunu bu günlerde işçinin çalıştırılmaması taraftarıdır. Çünkü hem bu günlerde çalışmayı işçinin onayına bağlamış hem de çalıştırılması halinde işçiye bir günlük fazladan ücret ödenmesini istemiştir.

İş sözleşmesiyle ya da muvafakatnameyle peşinin onayı alınan işçi ise, işverenin talebi olması durumunda resmi tatillerde çalışmak zorundadır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

24 Yorum

  1. İbrahim bey, evlenecek olan kadının böyle bir hakkı yoktur. Ama evlenmişse ve 1 sene içinde işten ayrılmak istiyorsa, evet kıdem tazminatı alır; ancak işsizlik maaşı alamaz.

 1. Merhaba büyük bir şirketin inşaat bölümünde çalışıyoruz , patron bütün yetkiyi şef ve kalfaya verdi onlarda bize mesailerimizi vermiyor , hergün ağır hakaretler , küfür var hatta şef 4 ay önce bir bayana hava atmak için bana tekme attı,, üç şahit var tüm konularda ve 7 gün full çalışma var sabah 8 akşam 7:30 bayramlar dahil izinsiz ve ek ücretsiz çalışıyoruz..
  Canımıza yetti artık.. avukata gidip haklarımız için noterden ihtarname göndersek iş feshi yapıp haklarımız ve işsizlik maaşı alabilir miyiz ???
  (Ayrıca 8 aydır doktor kontrolünde ilaçlı bazen ilaçsız psikolojik tedavi görmeye başladım faydası olurmu? )

  1. Merhaba, olayın psikolojik tedavi boyutu apayrı bir safha olmakla birlikte;
   1- İş yerinde küfür, tehdit ve fiziki saldırı derhal halı fesih sebebidir,
   2- Fazla çalışma ücretinin verilmemesi ve ücretin zamanında ödenmemesinin alışkanlık haline gelmesi de işçi tarafından yine haklı fesih sebebidir.
   Bahsettiğiniz gibi bir hukukçu yardımı ile iş akdinizi sonlandırıp tazminatlarınızı talep ediniz. İspat için elinizi güçlendiriniz.

 2. İşten kendi rızamla baskı ve yaptırım uygulamasından dolayı ve 12 saat çalışdıgımdan dolayı iş sözleşmesini haklı nedenle fes edip cıkdım ve avukata gitdim bana bi hesap cıkartdı ve yine iyi niyetli oldugumuz için anlaşmayı tercih etdim ama gelin görün ki kendi mali müşafirleri 8 bin küsür ödeme cıkardı ve karşı tarafa bildirdi onlarda tabi anlaşmaya yanaşdık ya üçreti düşürdüler senin 6 700 lira alacagın var dediler ama kafama takılan hesabıma banka yoluyla 8 bn yatırıp 1300 lirasını neden istemeleri sonucda iş veren trafından 8 bn üçret ödenmiş görünecek hakkı bu die hemde geri istiyolar ne yapmam gerek bunu ben vermesem haklımıyım çünki öfenegin 8 bn gösterilmesi ve geri neden isteniyo verilmiş gösteripde geri istemem hakkımı yoksa benim hakkım bumu

  1. Merhaba. Açıkçası anlayamadım; işveren neden hem ödeme yapıp hem de bir kısmını geri istiyor ve siz işten ayrıldığınıza göre, size ödenen paranın bri kısmını neden iade edesiniz?

 3. Öncelikle böyle bir sayfada bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim yaklaşık 3 ay önce özel bir hastaneden istifa ettim bu süreç içerisinde gerek resmi,dini ve genel tatil günleride olmak üzere fazla mesai ücreti ödenmedi bende şikayetimi BİMER ve Alo 170 ÇSGB yaptım 1 ay sonra bana gelen yazılı cevapta iş verenin çalıştığım bir yıllık süreçte tüm belirtilen resmi dini ve genel tatil sürelerinde ki ödemeleri ödenmesi kararı verildi ve bunu iş veren yetkilisine iletmişler.Bende bunun üzerinde dilekçe bana ulaştıktan hemen sonra ayrıldığım iş yerine ulaştım bana değerlendirme durumunuz devam ediyor gibilerinden saçma bir sözlü cevapla muhasebe cevap verdi.Bu durumda ne yapmalıyım ?

  1. Coşkun bey merhaba. İşkur’un bu kararlarının hukuki bağlayıcılığı yoktur. İşveren, bu karara istinaden size ödeme yapmak zorunda değildir. Ancak bu karar sizin için çok önemli bir lehe delildir. İşveren makul sürede ödeme yapmazsa dava açabilirsiniz ve bu davada İşkur kararını delil olarak kullanabilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa Bey
    Peki ÇSGB’nın bu kuruma cezai ve ya hukuki bir yaptırımı olabilir mi ? Yada SGK’nın bu kurumun bu yapılan durumdan dolayı bir işlem yapma durumu olabilir mi ? Tekrar bu tarz olayların yaşanmaması adına ?

    1. Hayır, bu karar her hangi bir cezai yaptırıma yol açmaz. Çünkü verilen karar, bireysel bir karardır ve sadece sizi ve işvereni ilgilendirmektedir.

 4. Merhaba

  işçi mesai saatleri dışında çalıştığı her 1 saat için 1,5 saat mesai ücreti almakta. resmi tatillerde çalışmak durumunda kalan bir personele çalıştığı 7,5 saat ücret için 7,5 saat mi ödenmeli yoksa 7,5 x 2 mi ücret ödenmeli.(normal ücreti hariç)

  1. Merhaba. Atakan bey, resmi tatilde çalışan işçiye 1 yevmiye fazla verilir. Ayrıca bu işçinin o haftaki çalışma süresine bakılır ve 45 saati geçmişse fazla mesai ücreti de ödenir.

   1. Mustafa Bey

    Personel haftalık çalışma saati 45, bunun dışında bayramın 4 günü de zorunlu olarak iş yerinde bulunuyor. Anladığım bu personele 4 x 7,5 saat yevmiye verileceği.

    1. Evet, haftalık çalışma süresi 45 saati aşmamışsa, 4 günlük ekstra ücret verilmesi yeterli olacaktır.

  1. Bu biraz spesifik bir soru. Net cevap için İş sözleşmenize, bu gibi eğitimin kesinlikle toplu olarak iş saatlerinde verilme olasılığının olup-olmamasına, süresine, sürekli bu şekilde tekrar edip etmemesine bakılmalıdır.

  1. Fazla mesai ücretleri yasa gereği brüt kazanca dahil edilir ve yasal kesintiler sonrası net olarak ele geçer.

 5. Bana rakam sal olarak asgari ücretli nin mesai ücreti alması ile 4 günlük bayram ücreti ne olur saygılar teşekkürler

  1. Resmi tatil/Bayram’da tatil yapmayarak çalışan asgari ücretli çalışan 4 günlük ücreti normal çalışmış gibi ödenirken, işe gittiği için de 4 günlük ücreti ilave olarak verilir. Yani 1 güne 2 günlük ücret gibi düşünün. (1777,50 TL. Asgari ücret için Rakamsal da şöyle söyliyeyim: 1 günlük brüt: 59,25 TL. – 8 saat çalışan için)

 6. S.aleykum,
  Mustafa bey, Ben 4.5 yıldır bir otelde çalışıyorum. Hiç bir resmi tatilde izin kullanmadım ayrica ödeme de almadım. Herhangi bir evrakta imzalatmadılar. Bayram tatillerinde yalnızca 1 gün izin verdiler.Bu sebeple iş akdimi feshedersem tazminat alabilirmiyim?
  Teşekkür ederim

  1. Kamil bey, bu elbette en temel fesih gerekçelerinden birisidir. Ama mutlaka bordrolarınızı kontrol edin. Siz almamış olsanız da, bordrolarınızda aldığınız görünüyor olabilir. Böyle bir durum yoksa, bu bir haklı fesih sebebi olacaktır.

 7. Merhaba Mustafa Bey
  Bir sorum olucak iş sözleşmesinde resmi tatiller onayı vermiş oldugum işyerinde atıyom mesela 9 yıldır çalışıyorum bu sene artık resmi tatillerde çalışmak istemiyorum bu konuda çalışmamak için yazılı bir bildiride bulunup bu tatil günlerini kullana bilirmiyim yoksa iş sözlemesinde yazan resmi tatil günü çalışma zorunluğu kalıcı mı ?

  1. Mustafa bey, bu elbette kalıcı değil. Yapmanız gereken, dediğiniz gibi işveren yazılı olarak bildirimde bulunmaktır. Bu bildirimden sonra, artık ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışmanız gerekmez.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.