Sahte sigorta yaptırana büyük ceza var!

Yazıyı sizin için güncelledik:

Sahte sigortalılık ve tespit edilmesi halinde ortaya çıkan sonuçları

Son yıllarda giderek azalsa da; sigortasız işçi çalıştırılmasına çalışma hayatında sıkça rastlanabilmektedir. Hiçbir işçinin sigortasız çalıştırılamayacağını hepimiz biliyoruz. Ancak bir de bunun tersinin geçerli olduğu bir durum var: Sahte sigortalılık. Evet, bu durumda kişi aslında o işyerinde çalışmamakta; ancak sanki orada çalışıyormuş gibi gösterilmektedir. Sahte sigortalılığın tespiti halinde sonuçları nelerdir?

Neden sahte sigorta yaptırılır?

Bunun temelde iki nedeni bulunmaktadır. Her hangi bir işyerinde çalışmayan ya da kayıt dışı bir iş yapan kimse, sağlık masraflarının karşılanması amacıyla sahte sigortalılık yaptırabilmektedir. İkinci olarak ise, özellikle emekliliği yaklaşan ancak bir yerde çalışmayan kimseler sahte sigorta yaptırarak emekli olmaya çalışmaktadır.

Sahte sigorta nasıl yaptırılıyor?

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu da genelde iki şekilde yapılmaktadır. İlkinde tanıdık bir muhasebeciden talepte bulunulmakta ve muhasebeci de kişiyi her hangi bir işyerinde sigortalı göstermektedir. İkincisinde ise kişi, şahsen tanıdığı bir işyerinden ricacı olmakta ve kendisini o işyerinde sigortalı göstermektedir. İki durumda da işçinin SGK’ya işe girişi bildirilmekte, primleri tahakkuk ettirilmekte ve işverenin kurumlara ödemesi gereken tutar sahte sigortalıdan her ay nakit olarak alınmaktadır.

Sahte sigorta yasak mı?

İlk bakışta; kişinin sigortalı olarak devlete prim ve vergi ödediği, bu nedenle devletin bir zararının olmadığı düşünülebilir. Öyle ya, insanlar sigortasız çalıştırılırken kişi sigortasını kendisi yatırmaktadır. Ancak gerçekler biraz farklıdır. Sahte sigortalının prim ve vergileri yatırılsa da bu kişi, belki daha fazla miktarda sağlık ve tedavi yardımından faydalanmaktadır. Daha da önemlisi, emekli olduğunda ölünceye kadar emekli maaşı alabilmektedir. Bu durum, hiç de devletin menfaatine değildir.

Sahte sigortalılığın tespiti

sahte sigortalılık

Bu tespit de ya şikayet üzerine yapılan özel incelemelerde ya da genel olarak yapılan denetimlerde ortaya çıkmaktadır. Özellikle asgari işçilik hesabının yapıldığı inşaatlarda yaygın olan sahte sigortalılık uygulamasına, inşaat denetimi yapan SGK denetim elemanları daha çok dikkat etmektedir. Benzer şekilde; denetim yapılan işyerinde işçinin bulunmaması ya da işçinin sahte sigortalı olduğunun şikayet edilmesi halinde de tespitler yapılmaktadır.

Sahte sigorta yaptıran kişiye uygulanacak yaptırımlar

Sosyal Güvenlik Kurumu bir kişinin sigortasının sahte olduğunu tespit ederse, aşağıdaki işlemleri yapmaktadır:

 • Kişinin ödediği primler iptal edilir ve kişiye iade edilmez.
 • Kişi emekli olmuşsa, emekliliği iptal edilir ve ödenen maaşlar geri istenir.
 • Sahte sigortalılık boyunca yararlanılan tedavi ve ilaç giderlerinin bedelleri geri istenir.
 • Türk Ceza Kanununun 204, 206 ve 207nci maddelerine göre Cumhuriyet Savcılığına suş duyurunda bulunulur.

Sahte sigorta yapan işverene uygulanacak yaptırımlar

Sahte sigortanın yapıldığı işyerine de bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Sahte sigortalılığın devam ettiği her ay için bir brüt asgari ücret tutarında ceza uygulanır. 2019 için bu rakam 2.558,40 TL’dir.
 • Türk Ceza Kanununun 204, 206 ve 207nci maddeleri kapsamında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

SONUÇ

Hiçbir işçi sigortasız çalıştırılamayacağı gibi, aslında çalışmayan bir kimsenin sigortalı gösterilmesi de mümkün değildir. Yukarıda detaylıca açıkladığı üzere; sahte sigortalılığın tespiti halinde hem kişi hem de işyeri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır. Sahte sigortalı kişinin yatırdığı primler iptal edilmekte, emekli olmuşsa emekliliği sonlandırılmakta ve ödenen maaşlar geri alınmakta, ayrıca kişinin faydalandığı sağlık ve ilaç giderleri de geri istenmektedir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Iyi günler, Yurtdisinda ikamet edip. Tailde bir isyerinde 1hafta calismis göstermek kendini. Sigorta dolandiriciligina giriyormu? Cok yapilan bir olay. Bu konuda sikayet Icin yazili Veya Telefonnumarasi nereye basvurabilirim.

  1. Merhaba. Fiilen çalışılmamışsa evet, bu durum yasal değildir. Alo 170’e şikayette bulunulabilir.

 2. Sgk, yeni çalışmaya başladığım ve 7 aydır çalıştığım işyerini ilk günden itibaren (4a)Ş olarak kodlamış. sgkya gidip sorduğumda işyerimi sgknın şüpheli olarak takibe aldığını ve Sahte işyeri olduğu tesbit edilirse sigorta gün ve primlerinin iptal edileceği ve sağlıktan yararlandıysam verilen hizmetlerin benden faizi ile talep edileceğini söylediler. Ancak calıştığım yer (K) kontrole alınmadı ve (S) olarakta kodlanmadı. 6 aydır bu şekilde ve bu anladığım kadarıyla yıllar sürebilir. yıllarca sigortasız güvencesiz çalışmış olmak istemediğim için istifa etmeyi düşünüyorum ancak istifa ettiğimdede tazminat ve işsizlik sigortasından faydalanamıyorum. İşyeri şüpheli olduğu için istifa etsem ve işyeride çıkışımı kendi isteğimle istifa etmiş gibi sgkya bildirse dava açmadan “haklı fesih” etmiş kabul edilme ihtimalim varmıdır.

  1. Emre bey, nasıl çıkmış olursanız olun, işveren tazminatınızı ödemezse zaten dava açmanız gerekecektir. İşyerinin şüpheli görünmesi ise, bana göre tek başına haklı fesih gerekçesi değildir.

 3. merhaba ben ile eşim 3 yıla kadar bir tekstil atolyesinde çalıştık sigortamız da vardı. orayı bıraktıktan sonra 1,5 yıl kadar sonra sigortamızın iptal edildiğini öğrendik sahte paravan yerde göstermiş bizi. eşim hamileydi o zaman şimdi hastane masraflarını da sgk geri istiyor. taksitlendirdik ödüyoruz. o firma şimdi başaka yerde eşinin üstünden iş yeri açmış. bunun için ne yapabiliriz.nereye şikayet edebilriz.

  1. Zafer bey, bir an önce savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı öneririz. Ayrıca SGK’ya da dilekçe vererek durumu ihbar etmelisiniz.

   1. sgk zaten önce uyandı bunlar mahkemelik oldu bizide tanık olarak ifademizi aldı hem sgk hem de mahkeme 2 yıl önce. şimdi halen mahkemeleri devam ediyor ama bizim sigortamız iptal oldu birde hastane parası ödüyoruz 3,5 bin tl

 4. Merhaba sahte olmayan bir şirket üzerinden benim adıma 19 gün sigorta yapılmış ağır ceza mahkemesinden suç duyurusunda bulunmuşlar adıma SGK benim hiç bir ilgim Yok bu konuda bana biraz Bilgi verirmisiniz hapis cezası alırmıyım bu durum da

  1. Abdurrahman bey gerekli açıklamalar zaten yazıda var. Tavsiyem, imkanınız varsa bir avukatla görüşmenizdir.

 5. Merhabalar ben tekstilde çalışmaktayım sigorta günlerim doldu fakat bazı çalıştığım yerlerde çalışmış olmama ragmen (Ş) yazıyor dava açmak istiyorum düzelmesi için nasil bir yol izlemeliyim

 6. Merhaba
  Emekli olup 3 sene emekli maaşı aldım fakat daha sonra maaşım kesildi.Çalışırken sahte sigorta yapmışlar bazıları da Ş ve K durumda..
  Sonra sgk ya dilekçe vererek şikayette de bulundum.Sonrasında 2 yıl daha o kusurlu günleri tekrar çalışarak doldurdum.Emeklilik başvurusu yaptım 4 ayı geçti ama hala emeklilik işlemlerim sonuçlanmadı.Ne yapmalıyım?

  1. Merhaba. Buradan bir şey söylememiz çok zor. Onlarca nedeni olabilir. Bizzat SGK’dan bilgi almayı ya da resmi yazı ile başvurup cevap almayı denediniz mi?

 7. Merhaba ben bir lmited şirketinde çalışmaktayım. Patronum eşini genel müdür olarak göstermekte ancak eşi şirkete hiç uğramıyor. Bildiğim kadarıyla eşi aynı zamanda şirketede ortak ve emekli de olmuş. Bu durum yasal mıdır? Bu durum şikayet edilebilir mi?

 8. Merhaba kolay gelsin eşim in çalıştığı şirketin yatırmış olduğu primlerin önün ş yazıyor bu durumda ne yapabiliriz .şirkenten de çıkış yapamıyor iş veren nasıl çıkış yapabiliriz biz ceza yermiyiz tşkler kolay gelsin

  1. Merhaba. Bu durumda SGK işyerini denetime alacaktır ve eğer sahte sigortalılık tespit edilirse, yazıda belirtilen yaptırımlar gündeme gelir. Bu aşamada sizin yapabileceğiniz bir şey olduğunu söyleyemem.

 9. Merhaba,
  Babam bundan 4 sene önce emekli oldu , haberleri takip ettiğim için tedirgin oldum ve e devlet ile hizmet dökümünü kontrol ettim. 14 ay Sahte , 5 ay Şüpheli gözüküyor. Sorum şu babam 4 sene içinde pek çok ameliyat geçirdi ve sürekli kullandığı ilaçlar var. Yazılardan anladığım kadarıyla her an emekli maaşı kesilebilir ( henüz kesilmedi ), ve sahte günlerin parası ve sağlık hizmetlerinin ödemesi geri istenebilir.. Şimdi babam tekrar 19 ay çalışsa bir yerde , yine de bu maaş kesilmesi yaşanacak mı , ikinci sorum 2019 da sgk sahte prim mağdurlarına yönelik bir tv haberinde emeklinin maaşının kesilmeyeceğin , sadece sahte günlerin istenileceği duydum, bilginiz var mıdır , emekli olduğu 4 sene süresince aldığı tüm maaşlar da mı istenecek.Bu sgk nın kurumları denetleyememesinin sonucu ise nasıl işçiye fatura edilebiliyor şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Ortada gerçekten bir sahte sigortalılık varsa, ne yazık ki hem maaş geri istenecek hem de sağlık harcamaları istenecektir. Bunun dışında, bahsettiğiniz gibi, maaşın geri alınmaması şeklinde bir uygulamadan haberim yok.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.