Sanayiden sayılan işyerleri listesi

sanayiden sayılan işler

Sanayiden sayılan işler neler?

İş kanunu uygulaması bakımından hangi işlerin sanayiden olduğu önem arz eder. Hem iş sağlığı ve güvenliği bakımından hem de diğer bazı uygulamalarda işyerinin niteliği farklı sonuçlar doğurmaktadır.

Bu listeyi yayımlaya beni iten sebep ise, daha önce yazmış olduğum ve doğum sonrası kısmi süreli çalışmayı açıkladığım bir yazım.

Bu yazımda da belirttiğim üzere; doğum sonrası kısmi süreli çalışmak isteyen işçiye normalde işverenin olumlu cevap vermesi zorunluyken; bazı hallerde işverenin takdir yetkisi bulunmaktadır.

Bu hallerden birisi de 24 saat boyunca çalışılan ve sanayiden sayılan işyerleridir. İşte buna benzer nedenlerle, sanayiden sayılan işlerin ve işyerlerinin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilir ya da listeyi indirebilirsiniz.

Sanayiden sayılan işyerleri listesi indir

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.