Satış primleri kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?

Primler kıdem tazminatı hesabına dahil midir?

İşçinin, yaptığı iş karşılığı aldığı temel bir ücreti bulunmaktadır. Uygulamada maaş olarak adlandırılan bu tutarın yanında işçi başkaca ödemeler de alır. Bu kimi zaman fazla çalışma ücreti ya da genel tatil ücreti olurken, kimi zaman da ikramiye ya da yemek yardımı olarak karşımıza çıkar. İşte bu ödemelerden birisi de primdir. Peki primler, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalı mıdır?

Prim nedir?

Çalışma hayatında prim, kendisine belirli hedefler koyulan işçinin bu hedeflere ulaşması durumunda ona ödenen ekstra tutarı ifade etmektedir. Bu hedef bazen satış hacmi olurken bazen de üretim miktarı olabilmektedir. Ama hedef ne olursa olsun, işçi belirli bir başarıya ulaştığında maaşının üzerine bir de prim ücreti almaktadır.

Kıdem tazminatı hesabına hangi ödemeler dahil?

Bu konuyu daha önce ayrıntılı olarak yazmıştım. Şu yazıma göz atabilirsiniz. Ama temel olarak tekrarlamak gerekirse; işçiye ödenen paralardan “süreklilik” arz edenler kural olarak kıdem tazminatı hesabına dahil edilirler. Uygulamada fazla çalışma, genel tatil ve hafta tatili ücreti bu hesaba dahil edilmemektedir. O halde kabaca, işçiye düzenli aralıklarla ödenen ve arızi olmayan ödemelerin kıdem tazminatı hesaplamasında dikkate alınacağını söyleyebiliriz.

Primler kıdem tazminatına esas ücret hesabına dahil midir?

Primlerle ilgili de bir karara varmak için, bunların süreklilik arz edip etmediğine bakmamız gerekecektir. Gelin bunu daha iyi anlamak için Yargıtay kararlarına bir göz atalım.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi bir kararında “Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken ücret, işçinin son brüt ücretidir… Satış rakamları ya da başkaca verilere göre hesaplanan prim değişkenlik gösterse de, kıdem tazminatı hesabında genişletilmiş ücret kavramı içinde değerlendirilmelidir.” (11.05.2015, 2014/5639 E.)

primler tazminata dahil mi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de bir kararında ayını ifadeyi kullanmakta ve “Satış rakamları ya da başkaca verilere göre hesaplanan prim değişkenlik gösterse de, kıdem tazminatı hesabında genişletilmiş ücret kavramı içinde değerlendirilmelidir” demektedir. (30.11.2015, 2015/32909)

Görüleceği üzere bu Yargıtay kararlarından sonra ayrıca uzun uzadıya açıklamalar yapmaya da gerek yoktur. Yargıtay açık bir şekilde, satış karşılığı işçiye ödenen primlerin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerektiğini ifade etmektedir. Öyleyse, aynı durumun üretim hedefi vb. diğer hedeflere ulaşan işçilere ödenen primler için de geçerli olduğunu kabul etmek gerekir.

SONUÇ

İster satış hedefine ulaşılması isterse başka bir hedefe ulaşılması sonucunda işçiye ödenen primler, kıdem tazminatının hesabına esas ücret içinde değerlendirilmelidir.

Bu şekilde bir kıdem tazminatı hesaplaması yaparken; işçiye son bir yıl içinde ödenen prim tutarları toplamı bulunmalı, bu rakam önce 365’e bölünerek bir günlük karşılığı hesaplanmalı ve sonra da 30 ile çarpılarak bir aya düşen karşılığı elde edilmelidir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba 2yılı aşkın süredir çalıştığım kurumsal firmam da yapılan haksızlıklardan dolayı işi bırakmak zorunda kalmış bulunmaktayım elimde görüntülü ve sesli delillerim bulunmaktadı r ve ayrıca fazla çalışma saatleri de elimde belgelidir ayrıca iş yerinden kazandığımız primler hesabımıza iki ayrı hesaptan yatırılıyordu yasal olmadan bunları beyan ederek tazminat davası açabilirmiyim

    1. Samet bey elbette açabilirsiniz. Ancak size tavsiyem, haksız durumu düşmemek adına, bu hususları belirten bir ihtarnameyi işverene göndererek, bir an önce işi bırakma nedeninizi belirtmeniz ve taleplerinizi işverene iletmeniz yönündedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.