Satış primleri kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?

Primler kıdem tazminatı hesabına dahil midir?

İşçinin, yaptığı iş karşılığı aldığı temel bir ücreti bulunmaktadır. Uygulamada maaş olarak adlandırılan bu tutarın yanında işçi başkaca ödemeler de alır. Bu kimi zaman fazla çalışma ücreti ya da genel tatil ücreti olurken, kimi zaman da ikramiye ya da yemek yardımı olarak karşımıza çıkar. İşte bu ödemelerden birisi de primdir. Peki primler, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalı mıdır?

Prim nedir?

Çalışma hayatında prim, kendisine belirli hedefler koyulan işçinin bu hedeflere ulaşması durumunda ona ödenen ekstra tutarı ifade etmektedir. Bu hedef bazen satış hacmi olurken bazen de üretim miktarı olabilmektedir. Ama hedef ne olursa olsun, işçi belirli bir başarıya ulaştığında maaşının üzerine bir de prim ücreti almaktadır.

Kıdem tazminatı hesabına hangi ödemeler dahil?

Bu konuyu daha önce ayrıntılı olarak yazmıştım. Şu yazıma göz atabilirsiniz. Ama temel olarak tekrarlamak gerekirse; işçiye ödenen paralardan “süreklilik” arz edenler kural olarak kıdem tazminatı hesabına dahil edilirler. Uygulamada fazla çalışma, genel tatil ve hafta tatili ücreti bu hesaba dahil edilmemektedir. O halde kabaca, işçiye düzenli aralıklarla ödenen ve arızi olmayan ödemelerin kıdem tazminatı hesaplamasında dikkate alınacağını söyleyebiliriz.

Primler kıdem tazminatına esas ücret hesabına dahil midir?

Primlerle ilgili de bir karara varmak için, bunların süreklilik arz edip etmediğine bakmamız gerekecektir. Gelin bunu daha iyi anlamak için Yargıtay kararlarına bir göz atalım.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi bir kararında “Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken ücret, işçinin son brüt ücretidir… Satış rakamları ya da başkaca verilere göre hesaplanan prim değişkenlik gösterse de, kıdem tazminatı hesabında genişletilmiş ücret kavramı içinde değerlendirilmelidir.” (11.05.2015, 2014/5639 E.)

primler tazminata dahil mi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de bir kararında ayını ifadeyi kullanmakta ve “Satış rakamları ya da başkaca verilere göre hesaplanan prim değişkenlik gösterse de, kıdem tazminatı hesabında genişletilmiş ücret kavramı içinde değerlendirilmelidir” demektedir. (30.11.2015, 2015/32909)

Görüleceği üzere bu Yargıtay kararlarından sonra ayrıca uzun uzadıya açıklamalar yapmaya da gerek yoktur. Yargıtay açık bir şekilde, satış karşılığı işçiye ödenen primlerin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerektiğini ifade etmektedir. Öyleyse, aynı durumun üretim hedefi vb. diğer hedeflere ulaşan işçilere ödenen primler için de geçerli olduğunu kabul etmek gerekir.

SONUÇ

İster satış hedefine ulaşılması isterse başka bir hedefe ulaşılması sonucunda işçiye ödenen primler, kıdem tazminatının hesabına esas ücret içinde değerlendirilmelidir.

Bu şekilde bir kıdem tazminatı hesaplaması yaparken; işçiye son bir yıl içinde ödenen prim tutarları toplamı bulunmalı, bu rakam önce 365’e bölünerek bir günlük karşılığı hesaplanmalı ve sonra da 30 ile çarpılarak bir aya düşen karşılığı elde edilmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Merhaba 2yılı aşkın süredir çalıştığım kurumsal firmam da yapılan haksızlıklardan dolayı işi bırakmak zorunda kalmış bulunmaktayım elimde görüntülü ve sesli delillerim bulunmaktadı r ve ayrıca fazla çalışma saatleri de elimde belgelidir ayrıca iş yerinden kazandığımız primler hesabımıza iki ayrı hesaptan yatırılıyordu yasal olmadan bunları beyan ederek tazminat davası açabilirmiyim

  1. Samet bey elbette açabilirsiniz. Ancak size tavsiyem, haksız durumu düşmemek adına, bu hususları belirten bir ihtarnameyi işverene göndererek, bir an önce işi bırakma nedeninizi belirtmeniz ve taleplerinizi işverene iletmeniz yönündedir.

 2. Merhaba mustafa bey,
  2015 kasimdan itibaren calisitigim kurumsal bir sirketten bu ay askerlik nedeni ile ayrilacagim. Fakat isverenimiz 2016 yilina ait primlerimi ve 2017 ten primlerimi(satis primi) yatirmadilar. Bunlari tazminat ile almam mumkun mu? Bu konuda nasil bir yol izlemeliyim. Askere gidecegim icin cok zamanimda olmayacak yardimci olursaniz cok mutlu olurum,tesekkur ediyorum.

   1. Merhaba Zeynel bey
    Askerlik icin isten ayrilacagim icin tazminat alacagim. Fakat 2016 yilindan primlerim mevcut onlari almak icin ne yapabilirim.
    Tesekkur ederim.

    1. Murat bey, ikisi farklı konular. Tazminatınız ödenir ve bunlar ödenmezse, ayrıca dava açmanız gerekir.

 3. Merhabalar
  02-09-2010 yılında başladığım işimde 06-10-2017 tarihinde çıkarıldım. Maaş+prim şeklinde çalışıyordum. Bordroda brüt 1827,36 TL brüt maaş görünüyor. Buna göre 12.870,40 TL tazminat alacağıma dair evrak imzalamamı istediler. Ama hesabıma yatan maaş 2500 Tl nin altına düşmedi. A4 hizmet dökümünde yatırılan sigorta primleri ise 2900-3500 arasında. Araştırdığım kadarıyla primli çalışan son bir yıl yatan sigorta primi toplamı 365 bölünerek bulunan tutarın eklenmesiymiş. Tazminat olarak nasıl bir hakka sahibim. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Sinem hanım, buradan ayrıntılı hesaplama yapmam mümkün olmaz. Ama primleriniz de hesaplamaya dahil edilmelidir. Daha ayrıntılı bilgi talep ederseniz, sitemizdeki Bize Sorun bölümünden ulaşabilirsiniz.

 4. merhabalar. 7 yıldır aynı iş yerinde satış elemanıyım maaş + prim sistemi ile çalışıyorum . maaşım 1000 tl fakat asgari ücretten gösteriliyor. bunun içerisinde agi de var. aylık aldığım prim ortalama 3000 tl civarı. fakat bu sigortada görünmüyor . maaş son 6 senedir aynı ve değişmedi . zam istediğimde işine gelirse gelmezse kapı orada diyorlar.primleri elden veriyorlar. günün 24 saati çalışmaya hazır durumdayız . fiilen pazar günleri hariç iş yerinde bulunuyorum. bazen hafta sonları da iş yerine gitmem gerekiyor ki mesai almıyorum. her ne kadar ücret olarak yeterli görünse de psikolojik olarak çökmüş durumdayım . son 3 yıldır yıllık izin dahi kullanamadım yoğunluktan . ne yapmalıyım . nasıl bir dava açarsam maaş farklarını ve kıdem tazminatımı alabilirim

  1. Kenan bey, görülen o ki; birçok haklo fesih nedeniniz var. O nedenle, öncelikle iyi bir ihtarname hazırlayarak göndererek işten ayrılmalı ve alacaklarınızı talep etmelisiniz. Ödenmezse, ondan sonra dava açmanızı öneririm.

 5. Merhaba
  Iki yılı geçmiş süredir çalıştığım firmadan anlaşmalı bir şekilde işten ayrıldım. Bana ödeme şekilleri maaş ayın son günü, pirim ödemeleri ise 15 ile 20 si arasıydı. Tazminatımı sadece maaş brüt ödemesi olarak hesapladılar. Satış karşılıgı aldığım pirimlerin sürekliliği olmadiğı için kıdem tazminatına dahil olamayacağını söylediler. Bunda hukuki bir hakkım yok mu?

  1. Merhaba. Yazıda da belirttiğimiz gibi, primler mutlaka kıdem tazminatına dahil edilmelidir.

 6. Merhabalar,
  9 yıldır çalıştığım kurumsal şirketten işden 3 gün önce çıkartıldım. 4 yıl satış,3 yıl M.Yardımcısı,2 yılda M.Müdürü olarak çalıştım.
  Çalıştığım süre boyunca verilen hedefler doğrultusunda primler kazandım. Yılın bir kaç ayı haricinde genel olarak prim hakedişlerim oldu. Banka hesabıma yatırılmaktaydı.Tazminat hesaplaması yapılırken brüt maaş üzerinden hesapladılar, primleri ilave etmediler. Sorduğumda ise böyle birşey yok prim bizim insiyatifimizde olan birşey istesek prim vermeyiz dediler.
  Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim,böyle bir hal talebinde bulunabilir miyim.
  Teşekkürler

  1. İbrahim bey, yazıda da belirtildiği üzere, primler kıdem tazminatı hesabına dahildir. Son bir yılın ortalaması alınarak hesaplama yapılmalıdır. Tazminatınızı aldıktan sonra, isterseniz kalan kısmı için arabulucuya başvurabilirsiniz.

 7. Merhabalar, 2,5 yildir çalıştığım kurumdan evlilik nedeniyle ayriliyorum. size sormak istedigim iki soru var.
  1) Şirketim kidem tazminatimi hesaplarken son yatirdiklari maaşi mi baz alacak yoksa sgk sisteminde son görünen brüt maaşi mi baz alacak? ( sgk 1 ay geriden gosterdigi için kafam karıştı)
  2) yemek ücretini multinet kartina yatirip bordroda yer vermemektedirler. Yan ödeneklere yemek ücretini ekleyerek mi hesaplayacaklar?
  Şimdiden tesekkur ederim. İyi çalışmalar

  1. Merhaba.
   1- İkisini de dikkate almayacak. Gerçekten de aylık brüt ücretiniz ne kadar? İşte o rakamı ve diğer sürekli ödemeleri dikkate alacak.
   2- Yemek ücreti mutlaka brüt olarak hesaplamaya dahil edilecek.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.