Sendika nasıl kurulur? Kimler sendika kurabilir?

Sendika kim tarafından ve nasıl kurulur?

İşçi haklarının sağlanması ve iş barışının tesis edilmesi açısından büyük öneme sahip olan sendikalarla ilgili merak edilen hususlardan biri de bunların kim tarafından ve nasıl kurulacağıdır. Bu yazımda özetle kimlerin ve nasıl sendika kurabileceğini sizlerle paylaşacağım.

Kimler sendika kurabilir?

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre; sendika kurucusu olabilmek için iki temel şart aranmaktadır: Fiil ehliyetine sahip olma ve fiilen çalışıyor olma. Bu iki şarta sahip olup aynı zamanda zimmet, irtikap, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, sahtecilik, hileli iflas, edimin ifasına fesat karıştırma, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama ve kaçakçılık suçlarından her hangi birinden mahkumiyeti bulunmayan gerçek veya tüzel kişiler (tüzel kişilerin temsilcisi gerçek kişiler) sendika kurucusu olabilir.

Sendika kaç kişi ile kurulur?

Bu konuda 6356 sayılı Kanunda bir hüküm bulunmamaktadır. Bu durumda ilk akla gelen, en az bir kişi ile sendikanın kurulabileceği olsa da bu yanlış olacaktır. Kanunun 80inci maddesine göre kanunda hüküm bulunmayan hallerde 5253 sayılı Dernekler Kanununun bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanacaktır. Dernekler Kanununun 2nci maddesine göre ise, derneğin en az yedi gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulması gerekmektedir. O halde sendika kurulması için de 7 kişiye ihtiyaç vardır.

Sendika kuruluş aşamaları

Bu aşamaları öncelikle ikiye bölmek isterim. İlk aşama, valiliğe verilecek olan dilekçe ve eki belgelerle başlayacaktır. Bunları sırasıyla açıklayalım;

Birinci aşama

sendika nasil kurulur

Sendika kurucuları aşağıdaki üç evrakı, sendikanın merkezinin yer alacağı il valiliğine verirler.

 • Sendika kurulacağına dair dilekçe
 • Sendikanın kuruluş tüzüğü
 • Kurucuların, sendika kurucusu olma şartlarına sahip olduklarına dair yazılı beyanları

İkinci aşama

Tüzük ve kurucuların listesi Vali tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderir. Bakanlık; kuruluşun adına ve merkezine dair bilgileri ile tüzüğünü internet sitesinde ilan eder.

Sendika ne zaman tüzel kişilik kazanır?

Yukarıda belirtilen evrakların ilgili il valiliğine verilmesiyle birlikte sendika tüzel kişilik kazanmış olur. Alınması gereken ayrıca bir onay bulunmamaktadır. Sadece, valilik ya da bakanlık tarafından her hangi bir evrak eksikliği ya da mevzuata aykırı bir durum görülürse, eksikliklerin 1 ay içinde giderilmesi istenir. Giderilmezse, bu kurumlar mahkemeye başvurur ve mahkemece sendikanın faaliyetleri durdurulabileceği gibi aynı zamanda da kapatılabilir.

SONUÇ

Sendika kurulması çok karmaşık bir süreç değildir. Önemli olan, sendika kurma şartlarına sahip 7 kişinin bir araya gelerek yukarıda belirtilen evrakları eksiksiz olarak ilgili il valiliğine vermesidir. Bu andan itibaren sendika tüzel kişilik kazanacak yani kurulmuş olacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

30 Yorum

 1. Bizim iş yerimizde 700 kişi çalışıyor ve sendika yok. Bir arkadaşım, 500 den fazla çalışanı olan işyerinde mutlaka,zorunlu olarak sendika kurulması gerekir dedi.Bu doğru mu? Mutlaka sendika kurulması yasal bir zorunluluk mu?

  1. Sendikasi işçiler her konuda haksız savunan olmaz sendikalı olunca herzaman işçileri savunacak ve haklarını alacak sendika vardır bence sendikalı olmak kendini garanti altına almak demektir.

  1. Bu konuda hangi iş kolundaysanız o sendikalarla görüşmelisiniz. Web siteleri üzerinden bağlantı kurabilirsiniz…

 2. Sayın Mustafa bey merhaba . çalıştığım iş kolu otomotiv. sendika getirmek istiyoruz. iş yerinde çalışan arkadaş sayısı 585 kişi çalışıyor . ayrıca bu işyerinin serbest bölgede iş yeride var o işyerinde 2 işçi var. ( serbest bölgelerde sendika kurma hakkı yok ) bu durumda kaç kişi üye olursa sendika hakkımızı kazanırız. ve vereceğiniz bilgiler hangi kanuna girer. cevabınız bekliyoruz.
  saygılarımı sunarım.

  1. Can bey merhaba. Bunun için şu iki şartın birlikte sağlanması gerekir. Öncelikle işyerine gelecek olan sendikanın, bağlı olduğu işkolundaki sendikalı işçilerin ülke çapında en az %1’ine sahip olması gerekir. Ancak bu yeterli olmaz. Bir de, işyerinde çalışan işçilerin en az yarısından bir fazlası bu sendikaya üye olmalıdır ki, toplu iş sözleşmesi için Çalışma Bakanlığından yetki talep edilebilsin. Mevzuat için 6356 sayılı Kanunun 41inci maddesine bakabilirsiniz.

 3. merhaba biz şoför olarak sendika kurmayı düşünüyoruz. kurucu üyelerimiz ve tüzüğümüz tamam. her ilden kurucu üyelerimiz var. kurucu üyelerden imza almak gerekiyormu ve öncelikle nereye müracat etmemiz gerekiyor.

  1. Merhaba. Yazının sonunda da açıkça belirtildiği üzere, en az 7 kişinin valiliğe dilekçe vermesi yeterli olacaktır. Kurucu üyelerden imza almanıza gerek yok.

 4. hakem heyet kurulu çıktı 15/03/2017 – 31/12/2017 tarihileri arasındaki fazla çalışma gece çalışma çocuk yardımı yakacak yardımı 10 günlük ikramiye bizler asgari ücret %40 fazla çalışıyoruz huzur evi danışma yönlendirme olarak çalışıyoruz geçmişe dönük elimize tahminen ne bir ücret alabiliriz iyi günler saygılar bu toplu sözleşme programları var yardımcı olursanız sevinirim

 5. MERHABA
  YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİYİZ FAKAT FARKLI İLLER İLÇELER DE GÖREV YAPMAKTA OLAN BİR ÖZEL HİZMET KURUMUNDA FARKLI İŞ YERİ SAHİPLERİ BUNYESİNDE ÇALIŞMAKTAYIZ.TÜRKİYE GENELİ BİZ GRUP OLARAK İŞÇİ HAKLARIMIZIN KORUNMASI ADINA BİR ARAYA GELİP ARAMIZDAN SEÇECEĞİMİZ KİŞİLER VASITASIYLA BİR SENDİKJA KURA BİLİR MİYİZ

 6. merhabalar ben bir otelde çalışıyorum.ve de otelimze sendikanın getirilmesini nasıl sağlayabiliriz.
  teşekkürler.

 7. Merhaba,bağlı bulunduğumuz sendikanın aynı işi yapan diğer bir firmayla önümüzdeki tis de aynı hakları istediğimize dair işyerinde sendikadan bağımsız imza toplamamızda herhangi bir sakınca var mıdır ? Teşekkürler.

 8. Harici bir sendikaya üye olup,dayanışma ücreti yatırarak tis den yararlanılır mı? Teşekkürler.

 9. Merhaba Mustafa bey

  Bilgi almak istediğim konu şu sendika kurucu üyeleri arasında , herhangi bir borçtan dolayı haciz görmüş veya haciz işlemi başlatılmış kişilerin bulunmasında sıkıntı yaşanırmı…

  Teşekkürler

 10. merhaba
  sendika kurulmasında valilikten sonra gerekli şartlar uygunsa iş yerinin yada patronun onayı gereklimidir ?

 11. Merhabalar
  Çalıştığım şirkette yaklaşık 5000 personel çalışmakta biz 7 çalışan sendika kurmak istiyoruz. Sendikayı kurar isek işveren tarafınca işten atilabilirmiyiz

 12. merhaba iyi akşamlar. istanbulda taksi şoförleri olarak sendika kurma hakkına sahipmiyiz bu konuda yorumunuz nedir.?

  1. Merhaba, isteyen işçi istediği sendikaya üye olabilir. İşyerinde zaten sendika kurulmaz; ancak kurulan bir sendikaya işçiler üye olabilir ve elbette dileyen işçi sendikasını değiştirebilir.

 13. Ben güreş branşında mücedele etmekte olan dünya şampiyonu bir sporcuyum bir belediyede meslek adı güreş olan bir işciyim ben ve benim gibi sporcu arkadaşlarımızın hakkını savunmak için sen dika kurmak istiyoruz da bu sendika tüzüğü ve valiliğe verilecek evraklar hakkında bilgimiz yok nasıl edinebiliriz

  1. Merhaba sendika kurma aşamalarını zaten yazımızda bulabilirsiniz. Pratikte işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için ise mümkünse mevcut bir sendikaya uğrayarak bilgi almanızı öneririm.

 14. Merhaba biz ortalama 600 kisi olarak piyasadaki evden eve nakliyat sektörüne günlük yevmiye usulü çalışmaktayız yıllık yevmiye zamminda heryil firma sahipleri problem çıkarmakta bizim bir sendika gibi bir kuruluşa ihtiyacımız var bu konuda yardım istiyoruz

  1. Merhaba, etrafınızdaki en yakın sendikaya gidip bilgi almanızı öneririm. Faaliyet alanına bakmaksızın bir sendikaya uğrayın ve onlardan bilgi alın. Böylece pratikte ne yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.