Sendikal tazminat dava dilekçesi örneği

sendikal tazminat davası dilekçesi

Sendikal tazminat dava dilekçesi örneği

İşten ayrılan bir işçinin mahkeme aracılığıyla talep edebileceği birçok tazminat vardır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ya da eşitlik ilkesine aykırılık tazminatları bunlardan birkaçıdır. Önemli bir tazminat kalemi de sendikal tazminattır.

Adından da anlaşılacağı üzere, işten ayrılan her işçinin talep edemeyeceği bu tazminatın hangi durumlarda gündeme geleceğini daha önce açıklamıştım.

Normal şartlar altında işçiler avukat tutarak dava açmayı tercih etse de, özellikle maddi nedenlerle bazı işçilerin avukat tutamadığını biliyorum. İş mahkemesine dava açmak için illa avukat tutulması da gerekmemektedir. İşte bu dilekçeyi de, avukat tutamayan işçiler için hazırladım.

Tavsiyem her zaman, imkân varsa avukat tutulması yönündedir. Çünkü gözden kaçan birçok husus olabileceği gibi, dava aşamasındaki bazı teknik konulardan da haberdar olunmayabilir. Yine de kendisi bizzat dava açmak isteyen işçi, aşağıdaki dilekçe örneğini kullanabilir.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu dilekçede gerekli yerleri değiştirmeli ve açıklama kısmına, yaşadığınız olayları ve olumsuzlukları ayrıntılı olarak yazmalısınız. Her türlü delili de dilekçenize eklemenizde yarar vardır.

İş mahkemesine nereden başvuracağınızı bilmiyorsanız şu yazıma göz atabilir ve davayı hangi mahkemede açmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sendikal tazminat dava dilekçesi örneğini indirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.