SGDP ödeyerek çalışan emekli işsizlik maaşı alabilir mi?

Çalışan emekli, işten ayrıldığında işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye yeni iş arama döneminde destek olma amacıyla yapılan bir ödemedir. Ancak bu ödeme her halde ve şartta yapılmamaktadır. Bir başka deyişle, belirli şartlara tabidir. Emekli olduktan sonra çalışan bir işçi işten ayrıldığında, işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı alma şartları neler?

İşsizlik maaşı alınması bazı şartlara bağlanmıştır. Bunların başında, işçinin bir kusuru yokken işten çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması gelir. Ayrıca;

Emekli çalışanlardan işsizlik primi kesilir mi?

Emekliler çalıştığında kendilerinden sosyal güvenlik destek primi ve iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi kesilmektedir. Bir başka deyişle bu işçilerden kısa vadeli sigorta primi kesilmemektedir. İşsizlik sigortası primi kesintisi de bulunmamaktadır.

İşsizlik maaşı alırken zam olur mu?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Emekliye işsizlik maaşı yok

emekli çalışan işsizlik maaşı

Bunun iki temel nedeni var. İlki; yukarıda belirttiğim üzere, bu işçilerden işsizlik sigortası primi kesilmemiş olmasıdır. İkincisi ise; işsizlik maaşı bağlanması için işten ayrılan kişinin her hangi bir gelir elde etmiyor olmasının gerekmesidir. Oysa emekli işçi işten ayrıldığında, emekli maaşı almaya devam etmektedir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almak için birden fazla şart olduğunu söylemiştim. Ancak gerek emekli çalışanların işsizlik sigortası primi ödememesi ve gerekse de bunların işsiz kaldıklarında da emekli maaşı alarak gelir elde etmeye devam etmeleri nedeniyle, işten nasıl ayrılmış olursa olsun, emekli çalışanlara işsizlik maaşı ödenmesi mümkün değildir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Sitemizin en üstünde yer alan KİRACILARA MÜJDE başlıklı REKLAMI tıklayan ve ziyaret ettikleri sitede FORM dolduran okuyucularımızın yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır.