SGK başkanı Bağlı ISSA büro üyesi oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, 2020-2022 dönemi için Avrupa Bölgesini temsilen ISSA Büro üyeliğine seçildi.

ISSA nedir?

1927 yılında kurulan Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı (ISSA) 160 ülkeden  ve 340 üye kurum ve kuruluştan oluşmaktadır. Küreselleşen dünyada sosyal güvenlik teşkilatlarını desteklemek ve özendirmek amacıyla sosyal güvenlikle ilgili kurum ve kuruluşlar 38’inci defa Belçika Brüksel’de bir araya geldi.

Bakan Selçuk’tan ISSA’ya mektup

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Dünya Sosyal Güvenlik Forumu kapsamında gerçekleştirilecek olan ISSA’nın yönetim organı büro üyeleri seçimine dair ISSA Başkanı Joachim Breuer’e bir mektup iletti.

SGK başkanı ISSA

Türkiye’de %85 sigorta kapsamında

Bakan Selçuk, ülkemizde yaşayan vatandaşların yüzde 85.6’sının sosyal sigorta kapsamında olduğunu, yüzde 98.5’inin de Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olduğunu vurguladı ve “Bu göstergeler, SGK’nın operasyonel kapasitesinin büyüklüğünü ortaya koyarken, organizasyonun genişliğini de ortaya koyar.” dedi.

Türkiye ISSA’ya 1949’dan bu yana üye

Bakan Selçuk , Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında sosyal köprü vazifesi gördüğünü belirrti ve ISSA’ya 1949 yılından bu yana üye olduğunu vurguladı. Ayrıca SGK’nın sosyal güvenliğin uluslararası arenada geliştirilmesine katkı vermeye devam etmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Bağlı, ISSA büro üyesi seçildi

Avrupa Bölgesini temsilen ISSA Büro üyesi seçilen SGK Başkanı Bağlı, 3 sene boyunca da ISSA’nın Finans Komitesi üyeliği görevini yürütecek.

ISSA Avrupa Ağı Yönlendirme Komitesi üyeliği 2020-2022 döneminde de sürecek  olan SGK Başkanı Bağlı, forum bünyesinde diğer üyeler ile görüşmeler yaparak, Türkiye’de uygulanan sosyal güvenlik uygulamalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Bağlı ayrıca Genel Sağlık Sigortası, E-Devlet ve Bilişim uygulamaları hakkında da bilgi verdi ve  Sosyal Güvenlik Kurumunun bir Türk mucizesi olduğunu, SGK’nın hızlı, erişilebilir ve etkin hizmet anlayışıyla bir dünya markası olarak görüldüğünü de ifade etti.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.