SGK çıkış kodu 03 bildirilen işçinin hakları

03 kodu ile işten çıkarma

İşçi işten ayrıldığında ya da işveren tarafından çıkarıldığında, işten ayrılış bildirgesi düzenlenir ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verilir. İşveren tarafından düzenlenen bu belgede, işçinin işten çıkış gerekçesi de belirtilir. İşçinin çıkış kodu SGK’ya 03 olarak belirtilmişse, bunun anlamı nedir?

Reklam

SGK işçi çıkış kodları

İşten ayrılış bildirgesinde belirtilmesi gereken çıkış nedenleri 34 adettir. Her bir kodun ayrı anlamı bulunmaktadır. Örneğin işçiye işsizlik maaşı bağlanması hususunda, İşkur bu kodları esas almaktadır. Benzer şekilde, işçiye ödenecek tazminatların belirlenmesinde de çıkış kodlarının büyük önemi vardır. Bu kodların tamamını şu yazımızdan görebilirsiniz.

3 numaralı SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

İşten ayrılış bildirgesinde, işçinin çıkışı 03 koduyla bildirilmişse bu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi” yani “istifa” anlamına gelir. Böylece işveren, işçinin kendi isteğiyle işten ayrıldığını ve istifa ettiğini iddia etmektedir.

03 koduyla çıkışta işçinin hakları

3 kodu ile işten çıkış

Açıkçası bu durum işçinin oldukça aleyhine olacaktır. Çünkü işçi istifa etmesi halinde birçok hakkını yitirmektedir. Bunların başında da kıdem tazminatı gelmektedir. Hatta istifa eden işçi ihbar sürelerine uymakla da mükelleftir. İhbar sürelerine uymaması halinde, işverene ihbar tazminatı ödemesi de gündeme gelecektir. Bu işçiye; kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerinin, varsa maaş alacaklarının ve diğer ücret alacaklarının ödenmesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin çıkışının 03 koduyla bildirilmesi, işçi açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurur. Bu durumda işçiye kıdem tazminatı ödenmeyeceği gibi, ihbar sürelerine uymaması halinde işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilecektir. Ayrıca bu kodla çıkışı yapılan bir işçiye İşkur da işsizlik maaşı bağlamayacaktır.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki; işçinin çıkışı 03 koduyla bildirilmiş olsa da, işçi bunun aksini her zaman iddia edebilir. Dava açan işçi aslında istifa etmediğini kanıtlarsa kıdem ve ihbar tazminatını alabileceği gibi İşkur’dan geriye dönük işsizlik maaşını da tahsil edebilecektir.

Reklam
, , ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.