SGK çıkış kodu 03 bildirilen işçinin hakları

03 kodu ile işten çıkarma

İşçi işten ayrıldığında ya da işveren tarafından çıkarıldığında, işten ayrılış bildirgesi düzenlenir ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verilir. İşveren tarafından düzenlenen bu belgede, işçinin işten çıkış gerekçesi de belirtilir. İşçinin çıkış kodu SGK’ya 03 olarak belirtilmişse, bunun anlamı nedir?

SGK işçi çıkış kodları

İşten ayrılış bildirgesinde belirtilmesi gereken çıkış nedenleri 34 adettir. Her bir kodun ayrı anlamı bulunmaktadır. Örneğin işçiye işsizlik maaşı bağlanması hususunda, İşkur bu kodları esas almaktadır. Benzer şekilde, işçiye ödenecek tazminatların belirlenmesinde de çıkış kodlarının büyük önemi vardır. Bu kodların tamamını şu yazımızdan görebilirsiniz.

3 numaralı SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

İşten ayrılış bildirgesinde, işçinin çıkışı 03 koduyla bildirilmişse bu “belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi” yani “istifa” anlamına gelir. Böylece işveren, işçinin kendi isteğiyle işten ayrıldığını ve istifa ettiğini iddia etmektedir.

03 koduyla çıkışta işçinin hakları

3 kodu ile işten çıkış

Açıkçası bu durum işçinin oldukça aleyhine olacaktır. Çünkü işçi istifa etmesi halinde birçok hakkını yitirmektedir. Bunların başında da kıdem tazminatı gelmektedir. Hatta istifa eden işçi ihbar sürelerine uymakla da mükelleftir. İhbar sürelerine uymaması halinde, işverene ihbar tazminatı ödemesi de gündeme gelecektir. Bu işçiye; kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerinin, varsa maaş alacaklarının ve diğer ücret alacaklarının ödenmesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin çıkışının 03 koduyla bildirilmesi, işçi açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurur. Bu durumda işçiye kıdem tazminatı ödenmeyeceği gibi, ihbar sürelerine uymaması halinde işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilecektir. Ayrıca bu kodla çıkışı yapılan bir işçiye İşkur da işsizlik maaşı bağlamayacaktır.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki; işçinin çıkışı 03 koduyla bildirilmiş olsa da, işçi bunun aksini her zaman iddia edebilir. Dava açan işçi aslında istifa etmediğini kanıtlarsa kıdem ve ihbar tazminatını alabileceği gibi İşkur’dan geriye dönük işsizlik maaşını da tahsil edebilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

  1. İhbar süresi dolduktan 12 gün sonra 03 koduyla ssk çıkışım yapılmış benim ne ihbar suresini başlatan yazıma nede ihbardan vazgeçme isteğimi bildirdiğim yazılarıma noterden ve iadeli tahahütlü yazılarıma bir cevap verilmedi ortada istifa mı bildiren imzalı bir kağıt falan da yok işe iade davası actim sonuç ne olur konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

    1. Fatih bey, takdir edersiniz ki; mahkeme sonucunu bilmemiz ya da tahmin etmemiz mümkün olmaz.

  2. Merhaba ben işten cikarildim ama maasim alamadım ve işyerine ihtar çektim maaşımı ve yıllık izinlerimi ve fazla çalışma ücreti için iş mahkemesi yani arabuluculuk da gördük anlaşamadık beni kod 3 ten çıkarmış ama mahkememiz olacak ben mahkeme haklı çıkarsam işsizlik maaşımı alacakliyim ve beni kendisi çıkardı ama kod 3 çıkardım demiş nasil olacak bu iş yardımcı olursanız sevinirim birde bu kişinin üzerine bişey yoksa nasıl alacağım paramı devlet buna bir önlem alsa olmazmi ne olacak peki üzerine bişey yoksa ne yapacağım

    1. Mehmet bey, ne yazık ki sistem böyle. Siz davayı kazansanız bile, işverenin üzerine kayıtlı para/mal olmadıkça, tahsil edemezseniz. Ama davayı kazanırsanız ve temyiz edilmiş kararı İşkur’a götürürseniz, İşkur size işsizlik ödeneğini toplu olarak ödeyecektir.

  3. Merhaba 26 kodu ile işten çıkışta başka bir işe girilmeye calisilinca sıkıntı olur mu işverenler bunu görebilir mi kamu özel sektör

  4. Merhaba 26 çıkış kodu ile işten çıkışta bir sonraki is icin sıkıntı olur mu kamu ve özel sektörde görülür mu girme şansımız nedir

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.