SGK işçi çıkış kodları listesi

sgk çıkış kodu

SGK işten ayrılış kodları

İşveren tarafından işten çıkarılan ya da kendisi işten ayrılan işçi için sigortalı işten ayrılış bildirgesinin düzenlenmesi zorunludur. Bu belgeyi işveren düzenler ve belge üzerinde çıkış nedeni belirtilir. Bunun için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş kodlar bulunmaktadır.

Gerek işçinin işsizlik maaşından faydalanması bakımından ve gerekse olası bir mahkeme aşamasında dikkate alınması açısından bu kodlar önem arz etmektedir. İşverenin, doğru kodu girme sorumluluğu vardır.

İşte işçinin işten ayrılış nedenine göre aşağıdaki kodlardan birisi seçilmeli ve sigortalı işten ayrılış bildirgesinin ilgili bölümüne girilmelidir. Aşağıdaki yer alan listedeki ayrılış şeklini dikkate alarak doğru kodu seçebilirsiniz.

Not: Bu listede yer almayan yeni bir kod, SGK tarafından eklenmiştir. Bu yeni kod 36- OHAL/KHK olarak belirlenmiştir. FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında kapatılan işyerlerindeki işçiler için bu kod kullanılacaktır.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Not 2: Yine listede olmayan aşağıdaki kodlar da sonradan eklenmiştir:

37 – KHK ile kamu görevinden çıkarma

39 – 696 KHK ile kamu işçiliğine geçiş

40 – 696 KHK ile kamu işçiliğine geçilememesi sebebiyle çıkış

41 – Re’sen işten ayrılış bildirgesi düzenlenenler

İndirmek için tıklayınız.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.