SGK kaplıca tedavisi karşılama şartları

Kaplıca turzimi her yaştan insanın gerçekleştirdiği bir aktivite. Bazı durumlarda kaplıca bir tatilden öte tedavi olarak da değerlendirilmektedir. Peki ama SGK kaplıca tedavi giderlerini karşılıyor mu?

Kaplıca nedir?

Kaplıca; şifalı sıcak su barındıran yerlere verilen genel bir addır. Her kaplıcanın suyunun kendine göre özellikleri ve sıcaklıkları vardır.

Kaplıca tedavisi nedir?

Kaplıca tedavisi yüzyıllardır uygulanan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Elbette önceliğimiz modern tıp olsa da, içinde çeşitli minerallerin olduğu sıcak suyun da yararlı olduğu rahatsızlıklar elbette vardır.

Burada önemli olan; tedavi amaçlı kaplıca ziyaretinin mutlaka bir doktor tavsiyesiyle ve önerilerine uyarak yapılmasıdır.

Kalp rahatsızlığı gibi spesifik hastalıkları bulunanların, hamilelerin ya da yaşlıların mutlaka hekim gözetiminde kaplıcadan faydalanması çok önemlidir. Hatta kimi vakalarda doktorlar, böyle riskli gruptaki hastaların kaplıca suyuna girmesine izin bile vermeyebilir.

SGK kaplıca tedavisi

Buna ilişkin hükümleri Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin İkinci Bölüm 2.4.4.J kısmında bulabiliriz.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

SGK kaplıca tedavilerine ilişkin giderleri şu kalemler şeklinde karşılamaktadır:

 • Kaplıca tedavisinin bedeli
 • Yol giderleri
 • Gündelik giderleri
 • Refakatçi giderleri

Kaplıca tedavisi ödeme şartları

SGK tarafından kaplıca tedavisine ait giderlerin ödenmesi için:

 • Resmi bir sağlık kurumundan sağlık kurulu raporu alınmalı ve bu kurulda en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekimi yer almalıdır.
 • Sağlık raporunda tanı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgileri olmalıdır.
 • Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde kaplıca tedavisine başlanmalıdır (Süre geçirilirse, yeniden rapor alınması gerekir).

sgk kaplıca tedavisi

Hangi kaplıcaların ücreti SGK tarafından ödenir?

Her kaplıcada yapılan tedavilerin gideri SGK tarafından ödenmez. Ödeme için, gidilen kaplıcanın “Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen” kaplıca tesisi olması gerekir. Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilmeyen kaplıcalarda tedavi görenlerin, kaplıca tedavilerine ait bedeller SGK tarafından ödenmez.

Sağlık Bakanlığı onaylı ve işletme izinli kaplıcaların listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://drive.google.com

SGK kaplıca tedavisi için ne kadar ödeme yapar?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; kaplıca tedavisine ilişkin giderler hasta tarafından ödenir. Ödemeyi yapan hasta, sonra SGK’ya başvurarak tedavi giderini talep eder.

İşte tam bu noktada SGK hastaya, kendisine sunulan faturanın tamamını ödemek zorunda değildir. Belirlediği bir rakam vardır ve bu tutarı hastaya öder.

2019 yılı için kaplıca tedavisi giderleri karşılığı olarak SGK’nın ödediği bedel 2,40 TL’dir. Evet yanlış okumadınız. SGK kaplıcada aldığınız her bir banyo için size sadece 2 lira 40 kuruş ödeme yapıyor.

Ama bunun haricinde bir de yol, gündelik ve refakatçi giderlerinizi de alabilirsiniz. Şimdi de bunlara bakalım.

sgk kaplıca tedavisi karşılar mı?

Kaplıca yol, gündelik ve refakatçi giderleri

Yol ve gündelik giderleri ile refakatçi giderlerinin SGK tarafından ödenmesi için ilk şart; sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarih dahil en geç 5 iş günü içinde, kaplıca tesisine müracaat edilmesidir.

Bu 5 iş günlük süre geçirilirse yeniden rapor çıkarılması gerekmez. 6 aylı süre içinde olmak kaydıyla, raporun çıkarıldığı hastaneye tekrar gidilmesi ve hastane tarafından sevk belgesi düzenlenmesi gerekir. Bu sevk belgesi düzenlenince yine 5 iş günü içinde kaplıcaya müracaat gerekir.

Ayrıca kaplıca tesisinin, Sağlık Bakanlığınca izin verilen kaplıca tesislerinden olması gerekir. Raporda ya da sevk belgesinde, refakatçi gerektiği yazıyorsa (18 yaş altı çocukların tedavisinde yazması gerekmez) refakatçinin de yol ve gündelik giderleri kurumca karşılanır.

Yol ve gündelik bedellerini ise daha önce açıklamıştık: iscidunyasi.com/sgk-yol-parasi-gundelik-ve-refakatci-ucreti-nasil-alinir

Bu çok teknik bir konudur ve tekrara girmek istemiyoruz. Ama sizin için, yazımızın sonunda bir örnek yaptık ve rakamları ortaya koyduk.

SONUÇ

Belirli şartların varlığı halinde SGK kaplıca tedavileri karşılığında, hastalara ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler kaplıcadan gelen hastanın başvurusu üzerine doğrudan hastanın kendisine yapılır.

SGK kaplıca tedavisi ödeme şartlarının ne olduğunu yukarıda açıkladık. Şimdi ise konunun daha iyi anlaşılması için bir örnek yapalım.

Bu örneğimizde hasta ve refakatçisi Adana’dan çıkmış ve Afyon’a gitmiş olsun. Afyon’da kaplıca tesisinde 5 gün kalan ikili SGK’dan 2019 yılı için ne kadar ödeme almıştır? Kalemler halinde yazalım:

Önce hasta:

 • 7 gün gündelik gideri (2 gün yolda, 5 gün kaplıcada): 7 * 27,70 = 193,90 TL
 • Gidiş ve dönüş otobüs bileti 2 * 46 = 92 TL
 • 5 gün boyunca kaplıca bedeli olarak 5 * 2,40 = 12 TL

Sonra refakatçi:

 • 5 gün gündelik gideri: 5 * 27,70 = 193,90 TL
 • Gidiş ve dönüş otobüs bileti 2 * 46 = 92 TL

O halde sonuç ne oldu? Adana’dan Afyon’a giden bu hasta 5 günün sonunda kendisi ve refakatçisi için toplam 583,80 TL alabildi.

Şöyle dediğinizi duyar gibiyim: “Bu hasta sırf konaklamak için bile binlerce lira verdi. Bunlar ne olacak?”

SGK konaklama giderlerini ödemeyecektir. Sadece kendisinin belirlediği rakamdaki gidiş geliş yol ücretini, geçirilen her gün için 27 lirayı ve her bir kaplıca için de 2,40 lirayı ödeyecektir.

Rakamların oldukça düşük olduğunu kabul etmek gerekir. Eli yüzü düzgün bir kaplıca tesisinde 5 gün iki kişi kalmanın ve buraya gelip gitmenin maliyetinin en az 2.000 lira tutması muhtemelken, rapor alarak kaplıca gitmek niyetinde olanların, aradaki farkı cebinden ödemeyi göze alması gerekecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.