SGK kıdem tazminatı alabilir yazısının geçerlilik süresi var mı?

Kıdem tazminatı alabilir yazısının geçerlilik süresi

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı alınması, son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Özellikle, haklı gerekçesi olmadan işten ayrılmak isteyen ama kıdem tazminatını da yitirmek istemeyen işçiler için, bu yöntem kesin işe yaramaktadır. Ama bunun belirli şartlara tabi olduğunu unutmamak lazım. İşçiler, SGK’dan 15 yıl ve 3600 gün ile ilgili bir yazı almakta ve bunu işverene sunmaktadır. Peki bu yazının bir geçerlilik süresi var mıdır?

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı

Bu hakkın yasal dayanağını şu yazımızda anlatmış ve burada da dilekçe örneğini paylaşmıştık. Kısaca hatırlatmak gerekirse; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihinden önce olan ve en az 3600 gün primi bulunan bir işçi; bu durumu kanıtlayan belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumundan alır ve işverene sunarsa, bu işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Böylece, hiçbir haklı gerekçesi olmasa da, işten ayrılan işçi kıdem tazminatını alabilmektedir.

15 yıl ve 3600 gün yazısı

Bunun için işçi SGK’ya bir dilekçe ile başvurmalı ve kıdem tazminatı almak için yazıya ihtiyacı olduğunu belirtmelidir. Gerçekten de, işçinin ilk sigortalı olduğu tarih 08/09/1999’den önceyse ve işçinin bildirilen sigorta primleri de en az 3600 gün ise, SGK işçiye istediği yazıyı vermektedir. İşçinin yapması gereken tek şey, işverene bir dilekçe vererek işten ayrılacağını beyan etmek ve dilekçenin ekine de SGK’dan aldığı yazıyı eklemektir. İşçi, artık derhal işten ayrılabilecektir. İşçinin hak ettiği kıdem tazminatının en kısa sürede ona ödenmesi gerekir.

SGK’dan alınan yazının geçerlilik süresi

Kamu kurumundan alınan bir evrakın geçerlilik süresinin olması beklenir. Ancak aynı şeyi bu yazı için söylemem mümkün değil. Çünkü yazı ile birlikte; işçinin 15 yıl ve 3600 gün şartını sağladığı ve yaşı beklemek üzere emekliliği hak ettiği ortaya koyulmaktadır.

Bu durumun, ileriye dönük değişmesi çok zordur. Öyle ya; buğu itibariyle bu şartları taşıyan bir işçi, haliyle 3 ay sonra da aynı şartları taşıyacaktır.

kıdem tazminatı alabilir yazısı geçerlilik tarihi

Yine de işveren, yeni tarihli bir yazı talep edebilir. Çok düşük bir ihtimal de olsa, işçinin geriye dönük sigorta primleri ve kayıtları, örneğin bir incelemeye ya da mahkeme kararında dayanarak değişime uğrayabilir. Bu nedenle, böyle bir talep geldiğinde, işçinin inatlaşmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Neticede bu belge, istendiğinde her zaman SGK’dan alınabilecek bir belgedir. Tekrar alınmasını tavsiye ederim.

SONUÇ

SGK’dan alınan “15 yıl ve 3600 gün” yazısının bir geçerlilik süresi yoktur. İşverenlerin, sunulan böyle bir yazıya istinaden işçinin kıdem tazminatını ödemesi gerekir.

Yine de; alınan belge eski tarihliyse ve işveren tarafından yenisi isteniyorsa, işverenle sadece bu nedenle karşı karşıya gelinmesine de gerek yoktur. Çünkü bu yazı, kolaylıkla ve istenildiği zaman SGK’dan tekrar ve tekrar alınabilir.

Böyle bir sorun yaşayan işçilere, inatlaşmaktansa, 15 yıl ve 3600 gün yazısını tekrar almalarını öneririm. Böylece, kıdem tazminatını tahsil etme süreleri uzamamış olacağı gibi; işverenle olası bir tartışmanın içinde girmekten de kaçınılmış olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

28 Yorum

 1. 3600 şartına uygun olarak skk da çıktı aldım yanlız şuan çalışıyorum projem bir hafda sonra bitiyor o zaman teslim etsem olur

 2. Sgk dan aldığım emeklilik şartlarını taşıyor yazısını;istifa dilekçeme ekleyerek,işverene verdim.o yazıyı işveren söküp çöpe atarsa,yazıyıda vermediğimi iddaa ederse tazminatımı nasıl alıcam…

  1. Özhan bey, böyle bir güven sorununuz varsa, en doğrusu bu yazıyı noter kanalıyla göndermek olacaktır.

 3. Ben bu yazıyı iki defa aldım ama işe devam ettirildi bu yazıyı tekrardan alabilirmiyim

 4. Merhaba, Çalıştığım şirket kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır yazısı ile başvuranlara ödeme yapmayarak mahkemeye yönlendiriyor bu durumda yapılması gereken nedir, devletin sunmuş olduğu bir hak yerine getirilmiyor bu durumda bir yaptırım yokmu veya mahkemeye gerek kalmadan tazminat nasıl alınılabilir. Tşk.

   1. Cevap için teşekkürler Zeynel Bey 01.01.2018 den itibaren geçerli olan arabuluculuk sisteminde arabulucular şirketi tazminatı ödemeye mecbur kılabilirler mi yani arabuluculuk sistemi ile tazminatı alabilme ihtimalimiz var mı?

    1. Elbette, arabuluculuk bunun için var. Ama burada bir zorlama olmaz, ancak bir uzlaşma olabilir.

 5. Merhaba ilk işe giriş tarihim04 09 2001 işyerinden ayrıldığımda tazminat alır yazısı alabilirmiy im bu tarihten itibaren çalışıyorum 1999 dan öncemi sigortalı olmammı gerekli.tesekkur ederim.

 6. Iyi gunler benim ilk ise giris tarihim 01.03.1999 sigortadan dokuman kagidimida alabildim kidam tazminatiyla ilgili ama benim soyle bir sorum var benim sigortam su anda calistigim isyerinde 05.11.2002 den itibaren sigortali gorunuyorum ilk ise girdigim tarih ciraklik sigortasi diye sisteme prim gunu olarak gecmemis bu sekilde yine kidam tazminati alabilirmiyiim ilk ise giris tarihim sistemde 01.03.1999 olarak e devlet sitesinde var

  1. Kadir bey, SGK size 15 yıl ve 3600 gün yazısı verdi mi? Verdiyse, sorun yok demektir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

 7. Merhaba çalıştığım işyeri ssk dan kıdem tazminatı alabilir kağıdı getirdiğimiz takdirde tazminatın %70 vereceklerini bunuda 10 taksitle geri ödüyecekmişiz şimdi biz hakettiğimiz kıdem tazminatını neden geri ödüyoruz…..şimdiden teşekkür ler

  1. Ergin bey, bu duyduğum en saçma şeylerden birisi. Gerçekten de böyle bir yanıt aldıysanız, çok da dikkate almayın.

 8. Merhaba benim 1997 ocak girisim var ciraklik sigortasi olarak bende bu yaziyi alabilirmiyim.bilgi veririmisiniz.

 9. Hayırlı akşamlar benim işe giriş tarihim 17/03/1997 bu ayın sonunda işten ayrılmak istiyorum fakat 28/06/2018 tarihinde 5825 gün primim doluyor ama haziran ayının sigorta primi geç yatırıldığı için dilekçe almamda bir sıkıntı olur mu

 10. Merabalar. Aynı is yerinde 17.5 senedir çalışıyorum ilk ise giriş tarihim 01.06.1998 2 ay önce geçerli gerekçelerle işten ayrilacagimi söyledim iyi niyet göstergesi olarak eleman alın yetistireyim dedim 2 aydır beni oyaliyorlar. Bende 3600 kagidim getircem deyince 60 gün daha ihbar calisirsin öyle hemen gidemezsin istersen mahkeme ver onunda bizde yolu var deyip beni tehdit ettiler ben bugun 3600 kağıdı getirsem kıdem imi hiç sorunsuz alabilirmiyim vede sonrasında bana 60 gün ihbar calistirqbilirler mi

  1. Yasemin hanım 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alın ve noter kanalıyla ferih bildiriminizi göndererek kıdem tazminatınızı talep edin. Kıdem tazminatınızı ödemezlerse, mahkeme aracılığıyla alırsınız. İhbar tazminatı ödemeniz ise kesinlikle gerekmez. Fesih ihtarnamesini gönderdiğiniz gün işi bırakabilirsiniz. Rahat olun.

 11. Merhabalar, Sgk dan alınan yazıyı işyerine teslim ettim 12 gün geçmesine rağmen bir dönüş yapmadılar.Bu yazıyı işyerine verdikten sonra ne kadar zamanda işleme almaları gerekmektedir. Bunun bir süresi varmı. Ben işten ayrılmadım halen çalışmaktayım. Tazminatı vermezler ise ne yapmam gerekiyor.

  1. Caner bey bu durumda noterden bir fesih bildirimi göndererek işten ayrılmanızı ve işverene süre vermenizi öneririm. Süre sonunda ödeme yapılmazsa yasal süreci başlatırsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.