SGK kıdem tazminatı alabilir yazısının geçerlilik süresi var mı?

Kıdem tazminatı alabilir yazısının geçerlilik süresi

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı alınması, son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Özellikle, haklı gerekçesi olmadan işten ayrılmak isteyen ama kıdem tazminatını da yitirmek istemeyen işçiler için, bu yöntem kesin işe yaramaktadır. Ama bunun belirli şartlara tabi olduğunu unutmamak lazım. İşçiler, SGK’dan 15 yıl ve 3600 gün ile ilgili bir yazı almakta ve bunu işverene sunmaktadır. Peki bu yazının bir geçerlilik süresi var mıdır?

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı

Bu hakkın yasal dayanağını şu yazımızda anlatmış ve burada da dilekçe örneğini paylaşmıştık. Kısaca hatırlatmak gerekirse; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihinden önce olan ve en az 3600 gün primi bulunan bir işçi; bu durumu kanıtlayan belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumundan alır ve işverene sunarsa, bu işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Böylece, hiçbir haklı gerekçesi olmasa da, işten ayrılan işçi kıdem tazminatını alabilmektedir.

15 yıl ve 3600 gün yazısı

Bunun için işçi SGK’ya bir dilekçe ile başvurmalı ve kıdem tazminatı almak için yazıya ihtiyacı olduğunu belirtmelidir. Gerçekten de, işçinin ilk sigortalı olduğu tarih 08/09/1999’den önceyse ve işçinin bildirilen sigorta primleri de en az 3600 gün ise, SGK işçiye istediği yazıyı vermektedir. İşçinin yapması gereken tek şey, işverene bir dilekçe vererek işten ayrılacağını beyan etmek ve dilekçenin ekine de SGK’dan aldığı yazıyı eklemektir. İşçi, artık derhal işten ayrılabilecektir. İşçinin hak ettiği kıdem tazminatının en kısa sürede ona ödenmesi gerekir.

SGK’dan alınan yazının geçerlilik süresi

Kamu kurumundan alınan bir evrakın geçerlilik süresinin olması beklenir. Ancak aynı şeyi bu yazı için söylemem mümkün değil. Çünkü yazı ile birlikte; işçinin 15 yıl ve 3600 gün şartını sağladığı ve yaşı beklemek üzere emekliliği hak ettiği ortaya koyulmaktadır.

Bu durumun, ileriye dönük değişmesi çok zordur. Öyle ya; buğu itibariyle bu şartları taşıyan bir işçi, haliyle 3 ay sonra da aynı şartları taşıyacaktır.

kıdem tazminatı alabilir yazısı geçerlilik tarihi

Yine de işveren, yeni tarihli bir yazı talep edebilir. Çok düşük bir ihtimal de olsa, işçinin geriye dönük sigorta primleri ve kayıtları, örneğin bir incelemeye ya da mahkeme kararında dayanarak değişime uğrayabilir. Bu nedenle, böyle bir talep geldiğinde, işçinin inatlaşmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Neticede bu belge, istendiğinde her zaman SGK’dan alınabilecek bir belgedir. Tekrar alınmasını tavsiye ederim.

SONUÇ

SGK’dan alınan “15 yıl ve 3600 gün” yazısının bir geçerlilik süresi yoktur. İşverenlerin, sunulan böyle bir yazıya istinaden işçinin kıdem tazminatını ödemesi gerekir.

Yine de; alınan belge eski tarihliyse ve işveren tarafından yenisi isteniyorsa, işverenle sadece bu nedenle karşı karşıya gelinmesine de gerek yoktur. Çünkü bu yazı, kolaylıkla ve istenildiği zaman SGK’dan tekrar ve tekrar alınabilir.

Böyle bir sorun yaşayan işçilere, inatlaşmaktansa, 15 yıl ve 3600 gün yazısını tekrar almalarını öneririm. Böylece, kıdem tazminatını tahsil etme süreleri uzamamış olacağı gibi; işverenle olası bir tartışmanın içinde girmekten de kaçınılmış olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

81 Yorum

 1. 3600 şartına uygun olarak skk da çıktı aldım yanlız şuan çalışıyorum projem bir hafda sonra bitiyor o zaman teslim etsem olur

 2. Sgk dan aldığım emeklilik şartlarını taşıyor yazısını;istifa dilekçeme ekleyerek,işverene verdim.o yazıyı işveren söküp çöpe atarsa,yazıyıda vermediğimi iddaa ederse tazminatımı nasıl alıcam…

  1. Özhan bey, böyle bir güven sorununuz varsa, en doğrusu bu yazıyı noter kanalıyla göndermek olacaktır.

 3. Ben bu yazıyı iki defa aldım ama işe devam ettirildi bu yazıyı tekrardan alabilirmiyim

 4. Merhaba, Çalıştığım şirket kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır yazısı ile başvuranlara ödeme yapmayarak mahkemeye yönlendiriyor bu durumda yapılması gereken nedir, devletin sunmuş olduğu bir hak yerine getirilmiyor bu durumda bir yaptırım yokmu veya mahkemeye gerek kalmadan tazminat nasıl alınılabilir. Tşk.

   1. Cevap için teşekkürler Zeynel Bey 01.01.2018 den itibaren geçerli olan arabuluculuk sisteminde arabulucular şirketi tazminatı ödemeye mecbur kılabilirler mi yani arabuluculuk sistemi ile tazminatı alabilme ihtimalimiz var mı?

    1. Elbette, arabuluculuk bunun için var. Ama burada bir zorlama olmaz, ancak bir uzlaşma olabilir.

 5. Merhaba ilk işe giriş tarihim04 09 2001 işyerinden ayrıldığımda tazminat alır yazısı alabilirmiy im bu tarihten itibaren çalışıyorum 1999 dan öncemi sigortalı olmammı gerekli.tesekkur ederim.

 6. Iyi gunler benim ilk ise giris tarihim 01.03.1999 sigortadan dokuman kagidimida alabildim kidam tazminatiyla ilgili ama benim soyle bir sorum var benim sigortam su anda calistigim isyerinde 05.11.2002 den itibaren sigortali gorunuyorum ilk ise girdigim tarih ciraklik sigortasi diye sisteme prim gunu olarak gecmemis bu sekilde yine kidam tazminati alabilirmiyiim ilk ise giris tarihim sistemde 01.03.1999 olarak e devlet sitesinde var

  1. Kadir bey, SGK size 15 yıl ve 3600 gün yazısı verdi mi? Verdiyse, sorun yok demektir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

 7. Merhaba çalıştığım işyeri ssk dan kıdem tazminatı alabilir kağıdı getirdiğimiz takdirde tazminatın %70 vereceklerini bunuda 10 taksitle geri ödüyecekmişiz şimdi biz hakettiğimiz kıdem tazminatını neden geri ödüyoruz…..şimdiden teşekkür ler

  1. Ergin bey, bu duyduğum en saçma şeylerden birisi. Gerçekten de böyle bir yanıt aldıysanız, çok da dikkate almayın.

 8. Merhaba benim 1997 ocak girisim var ciraklik sigortasi olarak bende bu yaziyi alabilirmiyim.bilgi veririmisiniz.

 9. 3600günden faydalanma isteğini önceden belirtmek gerekiyor mu işverene belgeyi verdiğimiz gün çalışmayı sonlandıra bilirmiyiz

 10. Merhaba , sgk dan yazımızı aldık işverene ibraz ettik diyelim.
  1. Çalışmış olduğum iş yerinden sgk çıkışı olduktan bir gün sonra başka bir işe başlayabilirmiyim?
  2. Kıdem tazminatı max. ödeme süresi kaç gün, kanunda böyle bir belirleme var mi?

 11. Hayırlı akşamlar benim işe giriş tarihim 17/03/1997 bu ayın sonunda işten ayrılmak istiyorum fakat 28/06/2018 tarihinde 5825 gün primim doluyor ama haziran ayının sigorta primi geç yatırıldığı için dilekçe almamda bir sıkıntı olur mu

 12. sayin Zeynel Abidin bey 1998 ssk girisim neticesinde 3600 hakkimi kullanmak istiyorum.fakat 3 yil calistigim isyerine yerime eleman bakilmasi için yazili noterden ihtar yazmam gerekiyor mu? ihtar yazmadan 3600 belgemi direk verdigimde is veren bana haber verilmedi diye dava acabilirmi?

 13. Merabalar. Aynı is yerinde 17.5 senedir çalışıyorum ilk ise giriş tarihim 01.06.1998 2 ay önce geçerli gerekçelerle işten ayrilacagimi söyledim iyi niyet göstergesi olarak eleman alın yetistireyim dedim 2 aydır beni oyaliyorlar. Bende 3600 kagidim getircem deyince 60 gün daha ihbar calisirsin öyle hemen gidemezsin istersen mahkeme ver onunda bizde yolu var deyip beni tehdit ettiler ben bugun 3600 kağıdı getirsem kıdem imi hiç sorunsuz alabilirmiyim vede sonrasında bana 60 gün ihbar calistirqbilirler mi

  1. Yasemin hanım 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alın ve noter kanalıyla ferih bildiriminizi göndererek kıdem tazminatınızı talep edin. Kıdem tazminatınızı ödemezlerse, mahkeme aracılığıyla alırsınız. İhbar tazminatı ödemeniz ise kesinlikle gerekmez. Fesih ihtarnamesini gönderdiğiniz gün işi bırakabilirsiniz. Rahat olun.

 14. Merhabalar, Sgk dan alınan yazıyı işyerine teslim ettim 12 gün geçmesine rağmen bir dönüş yapmadılar.Bu yazıyı işyerine verdikten sonra ne kadar zamanda işleme almaları gerekmektedir. Bunun bir süresi varmı. Ben işten ayrılmadım halen çalışmaktayım. Tazminatı vermezler ise ne yapmam gerekiyor.

  1. Caner bey bu durumda noterden bir fesih bildirimi göndererek işten ayrılmanızı ve işverene süre vermenizi öneririm. Süre sonunda ödeme yapılmazsa yasal süreci başlatırsınız.

 15. merhabalar; 5 temmuz 2018 de , 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan aldım ve noter kanalıyla fesih bildirimini göndererek kıdem tazminatımı talep ettim. o günden beri şirketten arayıp hakedişlerinizin ödenebilmesi ve çıkış işlemlerinizin yapılması için şirkete gelmelisiniz diye arıyorlar. ben de gitmek istemiyorum. şirkete gidip herhangi bir imza atmam gerekiyormu? nasıl bir yol izlemem lazım. şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  1. Abdullah bey şirkete gitmenizde neden sakınca olsun ki? Güvenlik vb. endişeleriniz varsa bilemem; ama onun dışında işyerinde bulunmanız ve gerekli evraklara imza atmanız rutin bir süreçtir.

  1. Cafer bey şu anda yararlanamazsınız. Ancak 7.000 gününüz dolunca bu haktan yararlanmanız mümkün olacaktır.

 16. Merhaba. Benim 4064 gün ve 22 yıl oldu sigorta başlangıcım. Sgk dan kıdem tazminatı yazısı aldım. Noter den ihtarname çektim. 30 temmuz da bırakıcam ama noterden ihtarname gelmedi. Hiçbir şey imzalamadan çıkabilirmiyim. Yanlış birşey imzalatırlarsa tazminat vermemek için geçerli olurmu. Noter den kağıt gelmeden çıkabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Aynur hanım evrakı notere verdiğiniz gün işten ayrılabilirsiniz. İmzalayacağınız evraklara gelince; bunları görmeden yorum yapmamız mümkün olmaz.

 17. Merhabalar.
  Şubat 1997 de çıraklık eğitime başladım ve edevlet sitesinde sgk işe giriş tarihi olarak 1997 yazıyor fakat 2004 de yani askerden sonra sigorta başlangıcım var bu durumda 3600 den faydalanabilirmiyim.

 18. Bir textil firmasinda parcabasi calisiyorum.maasim her ay degisiyor.isveren ssk pirimimi hep ayni gosteriyor.700 800 tl.fark oluyor.2500 2800 arasidegisiyor.1897 tl gosteriliyor.sikayeti nereye yapabilirim.sikayet ettigimde tazminatimi alabilirmiyim.

 19. Pirimlerim eksik gosteriliyor.fazla ucret elden veriliyor.sikayet edersem tazminatimi alabilirmiyim.nereye bildirmeliyim.

  1. Süleyman bey bu nedenle haklı fesih yapabilirsiniz. Ama önemli olan bu durumun varlığını gerekirse mahkemede ispat edebilmenizdir.

 20. ozgur
  Merhabalar3600 Yasasindan 1 kez yararlandim
  Fakat 2 ci kez sgk dan tekrar belgeyi aldim fakat kullanmadim tekrardan alma hakkim varmidir

 21. Merhaba,3600 den 2 defa kıdem tazminatı alınabilir gibi yazılar var,bunla ilgili bir yasa var mı,1 yılın içinde 1 ay rapor olursa, o 1 aylık sure kıdemi 1 ay ertelermi.tsk

  1. Merhaba, bunun için yasal bir mevzuata ihtiyaç yok. İşçi bu haktan dilediği kadar faydalanabilir. Alınan sağlık raporu da evet, kıdemden sayılmaz.

 22. Mrh ilk SGK baslangicim 05.02.1999 başlangıç yapılmış 10 gün odenip kapatılmış bu yazıyı bende hakedebiliyormuyum belirli bir gün ödenme zorunluluğu varmı

 23. Merhabalar
  Hayırlı geceler
  01/07/1998 sigorta girişim var
  5296 sigorta prim günüm var
  Ilk kez 3600 den çıkış alacağım
  Sgk ya gittiğimde o gün 3600 kağıdımı alabilirmiyim

  1. Nihat bey, açıkçası tam bilmiyorum. Artık birçok kamu kurumu elektronik imzaya geçti. Evraka baktınız mı? E-imza ile imzalanmışsa, zaten gerek yoktur.

 24. 3600 yasasında İşveren kıdem tazminatını taksitlere bölebilir mi? Tek seferde ödeme zorunluluğu var mı?

 25. Merhaba kıdem tazminatı alınabilmesi için sadece 3600 gün yeterli mi yoksa buna 10 yada 15 yıl şartıda var mı, Ayrıca SGK dan alınan kağıt kaç defa alınabilir.

  1. Merhaba. Bu evrak defalarca alınabilir; ama hem 15 yıl şartı vardır hem de ilk SGK girişinin 08/09/1999 tarihinden önce olması gerekir.

 26. merhaba 3600 yazısını sgk alıp işyerime verdim yalnız bana henüz bir ödeme yapmadılar ara dığım zaman para yok diyorlar ne yapmalıyım sgk kurumundan aldığım yazıyla noterden ihbar çekip ekdosya ile apeseyle göndersem bana ödeme hemen yapılırmı

  1. Mustafa bey, işveren ödeme yapma niyetinde olmadıkça, ihtarname gönderseniz de ödemeyecektir. Ödenmeyeceği kanaatindeyseniz, bir an önce arabulucuya başvurun.

 27. Devlet hastanesinde tibbi sekreter olarak calışıyorum 2 nisanda 4d li olduk rahatsizligımdan dolayi isten ayrilip tazminat almak icin kuruma dilekcemi verdim 27.08.2108 tarinde sgkdanda 3600 is gün 15 yil ve 01.04.1998 tarihli girisyazisinidaaldim kuruma verdim fakat saglık mudürluğünden emekli olamaz diye bir cevap geldi simdi ben tazminatimı alabilirmiyim 1.5 aydir cevabi beklemek için çalıştım ve halen daha çalışıyorum ne yapmayalim

  1. Ebru hanım, 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan aldıktan sonra, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Anladığım kadarıyla, emeklilik talebi gibi değerlendirilmiş; ama 15 yıl ve 3600 günden kıdem tazminatı talep etmek ile emekli olmak birbirinden farklı durumlardır.

  1. Merhaba. Bir ihtarname çekerek ekine bu evrak eklenmeli ve yine ödeme yapılmaza, arabulucu başvurusu yapılmalıdır.

 28. 3600 kağıdını aldım ssk dan oldu da iş yeriyle kendim anlaştım bu kağıdı vermeden giriş çıkış yaptığımda herhangi bi sorun olabilirmi

  1. Henüz fon ile ilgili yasal bir düzenleme yok. Bu nedenle eski sistem devam etmektedir Nedim bey.

 29. Sgkdan 3600 gün ve 15 yılı doldurmuştür yazısını aldım. İşyerine teslim ettim. Fakat işveren, devam etmekte olan sözleşmeli işi yarıda bıraktığım için, iş kaybı olduğunu söyleyerek tazminat ödemek istemiyor. İş kaybı yani işten ansızın ayrılmaya bağlı işvereni zarara ugratmak diye bişey varmı acaba?

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde bununla ilgili özel bir hüküm yoksa, böyle bir şey olmaz ve kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 30. Merhaba;

  Sgk dan 15 yıl ve 3600 doldurma yazımı alıcam,fakat özel bir sektör de yönetici olarak çalışmaktayım.Firmamıda zor durumda bırakmak istemiyorum,yazılı mail yoluyla 3600 günden ayrılacağımı bildirip,bu süreçte yerime birini almaları içinde maksimum 2 ay çalışabileceğimi bildirmem daha sonra bana kıdemi vermeme gibi bir durum yaratır mı?yani firma sonuçta 3600 nedeniyle işten ayrılacağımı bildiği için farklı yollara başvurabilirmi

  1. Merhaba. Bunun için işverene bildirimde bulunmanız hukuken gerekmez. Ama istiyorsanız, e-postayla belirli bir süre önce elbette bilgi verebilirsiniz. Kıdem tazminatınız mutlaka ödenmelidir.

 31. Merhaba 15 yıl 3600 den dolayı kıdem tazminatı yazısı SGK dan aynı günhemen alınıyor mu ? Yoksa bu yazının alınması ne tür bir süreç sonunda oluyor ?

 32. Merhaba, bir çalışan tazminat alma hakkının olması için 3600 gün yazısını tarafımıza 2 ay önce kadar ulaştırdı fakat çalışmaya kendi isteğiyle devam etti fakat şimdi de iş veren tazminat haklarını vererek çıkışını vermek istiyor. Sorum şu , o yazı ibrazı olduktan sonra işçi başka bir çıkış kodu ile işten çıkartılabilinir m i ? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Yazıyı aldıktan sonra işçi çalışmaya devam etmişse ve gerçekten de İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı fiillerden birisi söz konusu ise, elbette çıkışı 29 kodu ile verilebilir. Burada önemli olan, yapılan işlemin gerçeğe uygun olmasıdır.

   1. Teşekkürler, işçi ihbar süresini çalışmış ve 04 den çıkışı yapılıyorsa peki sakıncası var mıdır ?

    1. Çıkış sebebi gerçekten de böyleyse, olabilir. Aksi takdirde, işçi 15 yıl ve 3600’den işten ayrıldığında işsizlik maaşı alamayacakken, 4 kodu ile çıkış yaparsanız alabilecektir ve çıkış nedeni 3600 ise, bu durum yasal olmayacaktır.

 33. 2005 ten beri ayni yerdeyim 13 seneye yakin oldu burdayim 4400 gunum var isim agir oldugu icin belimde fitik cikti isi birakmak istiyorum taxminatimi alabilirmiyim boyle bi hakkim varmi

 34. Merhaba;
  Daha önce çalıştığım işyerinden istifa ederek ayrılalı 1 yıl oldu
  Herhangibir tazminat almadım ve talep etmedim,
  Sigorta başlangıcım1998 ve prim günüm 4600
  Kıdem tazminatı talep edebiliyormuyum
  Saygılar

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.