15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

15 yılını dolduran ve en az 3600 gün primi olan işçinin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, işyeri için emeğini ortaya koymuş işçinin bir çeşit vefa ikramiyesidir. O işyerinde en az bir yıldır çalışan işçi, iş sözleşmesi belirli şartlar altında sona erdiğinde kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

İşçinin hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını daha önceki bir yazımızda açıklamıştık.

Bu halleri aslında ikiye ayırmak mümkündür: İşçinin işveren tarafından işten çıkarıldığı haller ve kendi isteğiyle işten ayrıldığı haller. Temelde, işçinin kendi rızasıyla işten ayrılması halinde kıdem tazminatının yanacağı düşünülürken, bunun istisnalarından biri de işçinin sigorta girişinden bu yana 15 yıl geçmiş olması ve işçinin toplam prim günü sayısının en az 3600 olmasıdır. Peki bu ne anlama gelir, açıklayalım.

1- İşçinin, hangi işyerinde olursa olsun, ilk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır. ( Bunun anlamı şudur: Artık 15 yıl şartı anlamsız hale gelmiştir. Yeni şart bunun yerine, işe giriş tarihinin 08.09.1999 tarihinden önce olması olmalıdır.)

2- İşçinin sigortalı işçi olarak toplam prim günü sayısı en az 3600 olmalıdır.

3- İşçi, istediği SGK İl Müdürlüğüne başvurarak bu yazıyı alabilir.

4- İşçi SGK İl Müdürlüğüne başvurduğunda, işten ayılmış olması gerekmez. (Hâlen çalışırken de başvurulabilir.)

SGK’dan bu yazıyı almak için yazılması gereken dilekçe örneği aşağıdadır. (Bu linkten word halini indirebilirsiniz.)

Pdf indir

Yukarıdaki şartları taşıyan işçi, SGK’dan alacağı ve aşağıda bir örneği bulunan yazıyı işverenine ibraz etmekle birlikte kıdem tazminatını alarak işten ayrılmaya hak kazanacaktır. Burada işverenin her hangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır. Yani işveren, aynen askere giden işçi, ya da evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılan kadın işçi örneklerinde olduğu gibi, aşağıdaki yazıyı SGK’dan alarak getiren ve işten ayrılan işçiye kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

SONUÇ

Yukarıdaki şartları taşıyan ve işten ayrılan işçiye, işveren tarafından kıdem tazminatı ödenmesi zorunlu olup bundan böyle bu durumun ” İlk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçen ve en az 3600 gün primi olan işçi” yerine ” İlk sigortalı işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olan ve en az 3600 gün primi olan işçi” diye anılması gerekmektedir. Çünkü, 2015 yılına geldiğimiz şu günlerde ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden sonra olduğu halde 15 yıl sigortalılık şartını taşıyan işçiler olabileceği ve bunların kıdem tazminatı hak edemeyecekleri unutulmamalıdır.

Hangi hallerde işçinin kıdem tazminatı hak edeceğine dair kıdem tazminatı şemasını ise buradan indirebilirsiniz.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

37 Yorum

 1. 20 Gün önce istifa dilekcesi yazdım halen calışıyom ssk girişim 1995 5200 günüm var 15 yıl 3600 dan yararlanabilirmiyim

  1. Yüksel bey, evet SGK’dan 15 yıl ve 3600 gün yazısı alıp işveren vermeniz durumunda kıdem tazminatınız ödenmek zorundadır.

 2. İyi çalışmalar.benim ssk girişim 1995 ve 3600 günümde doldu 20 gün. Önce işten kendi isteğimle ayrıldım bu 15 yıl 3600 günden kendi isteğinle ayrılsanda tazminat olayından haberim yoktu yeni öğrenfim 20 gün oldu işten ayrılalı tazminatımı alabilirmiyim ne yapmam lazım acaba..teşekürler

  1. Hamit bey, işten ayrılırken 15 yıl ve 3600 gün için SGK’dan yazı almalı ve bunu işyerine vermeliydiniz. Bu durumda, istifa etmişseniz, kıdem tazminatınızı almanızın zor olacağı kanaatindeyim.

 3. Mrb Mustafa bey ben sgk’dan 3600’tazminat alır kağıdını aldım.Ve işverene götürdüm aynı gün işten ayrıldım. işveren tazminatını yarın vereceğini söyledi.Fakat daha sonra işveren böyle bir kağıdı almadığını söyledi. Kağıdın bende bir fotokopisi var ama nekadar işe yarar bilemiyorum sgk’dada bir nüsrası varmıdır ve ne yapmalıyım..Bu arada çıkışlarada imza atmadım ama işede gitmiyorum

  1. Özkan bey, bir an önce noterden ihtarname çekin, SGK belgesini ekleyerek ve durumu açıklayarak kıdem tazminatınızı talep edin. İleride dava açmak durumunda kalırsanız, bu evrak en azından biraz işinize yarayacaktır.

 4. Merhaba mustafa bey benim sizden ogrenmek istedigim konu su benim calistigimfirmada agit yok bayram parasi yok istiyorum vermem diyor bodro desen hic yok onumuzdeki sene 3600 u dolduruyorum tazminat talep etsem alabilirmiyim bana yardimci olabilirmisiniz saygilarimi sunarim

  1. Şaban bey alamazsınız ama aginiz eksik ödeniyorsa ya da bayramlarda çalıştığınız halde parasını alamıyorsanız, bu elbette size bir haklı fesih imkanı verir.

 5. merhaba mustafa bey .16 eylül 1997 de işe giriş tarihim şu an itibariyle sgk dan yazı almam durumuyla tazminatımı alırsam aynı yerde çalışma imkanım var mıdır? sonuçta bu benim hakkım 3 er yıllık sözleşme şeklinde çalışıyorum

  1. Bu, işverenin takdirine bağlıdır. Yani, kıdem tazminatınızı alıp işyerinde çalışmanızın önünde yasal bir engel yoktur; ama sizi tekrar işe alıp almamak işverenin takdirinde olacaktır.

 6. Benim SGK sartlarim tamam (3600 ) gectim Sgk dan yazimi aldim peki çalıştığım sirkete nasil bir dilekce ile bildirmeliyim ?
  Ayrıca ayrildiktan sonra hemen başka bir işe baslayabilirmiyim ?

  1. Sedat beyi işverenle aranızda güven ilişkisi varsa, yazılı bir dilekçeyle başvurun. Güvenmiyorsanız, noterden ihtarname göndererek işinizi garantiye alabilirsiniz. Ayrıldıktan sonra, dilerseniz hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

 7. Ben sene 1991 de işe girdim aynı işyerinde halen çalışmaktayım işten ayrılmak istiyorum aralıksız 7890 günüm var 27 sene olmuş kıdem tazminatı alabilirmiyiz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Ali bey, yazıda belirtildiği usulde işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 8. Merhaba mustafa bey sigorta başlangıç tarihim 04.10.1999 – şu an 11 yıldır aynı şirkette çalışıyorum . 5696 prim günüm var kıdem tazminatımı hak etmiş oluyormuyum.

 9. Mustafa bey merhaba benım 1986 yılında ssk girişin var 116 gun 1991 de 113 gun ve 2011 yılından berı ful sigortam yatırılıyor buna gore 3600 askerlık borçlanmamLa bilirlıkte tamamlasam yaşa takılmadan emeklı olabilirmiyım 5 5 1967 doğumluyum yaşım 50 buna net bır cevap alırsam memnun olurum saygılar

 10. Mustafa bey öncelikle hayırlı günler dilerim. İlk işe giriş tarihim 27.01.1995 sigorta prim gün sayım 6300. Devlet Hastanesinde Bilgi İşlem personeli olarak 01.01.2004 tarihinden beri çalışmaktayım. Taşeron firma elemanı olarak çalışıyorum. İhale konusu personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım kapsamı. 01.01.2004 ile 31.12.2013 tarihine kadar yukarıda belirttiğim kapsamda çalıştım. Hastane yeni bir ihale yaparak personele dayalı olmayan ihale kapsamında çalıştırmaya başladı beni. 2015 yılında çıkan torba yasada, kamu kurumları personele dayalı hizmet alım kapsamında çalışanların kıdem tazminatı öder diye belirtmişler. Ben 01.01.204 ile 31.12.2013 tarihene kadar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım kapsamında çalıştım. 01.01.214 ten bugüne kadar da diğer kapsamda çalışmaktayım. Şimdi benim sorum şu, ben bu 2004 ile 2013 yılları arasındaki kıdem tazminatımı işten ayrılış yapmadan alabilir miyim.

  1. Merhaba. Alabilseniz bile, kamu kurumu ödemeyecektir. Çünkü bahsettiğiniz değişiklik 2014 yılında oldu ve bu tarihten önce çıkanları kapsamamaktadır. Yani almak isteseniz bile, bunu dava açarak yapmanız gerekir.

 11. Mustafa bey merhaba

  SGK dan kıdem tazminatı alabilir yazısı aldım ve işten ayrılmak istediğimi belirten yazı ile birlikte işverene verdim ihbar süremin sonunda ayrılmalı mıyım, işveren istifamı kabul etmeme hakkı nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Yusuf bey, ihbar süresini beklemenize gerek yok. İşveren, size kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır.

    1. Orhan bey açıkçası bilmiyorum. Bana kalırsa aynı gün bile alınması mümkün olsa gerek. Ama siz aldıktan sonra yazarsanız sevinirim, böylece biz de öğrenmiş oluruz.

     1. Mustafa bey ben pazartesi sabah 09:00 gibi dilekçe ile başvurdum.
      Cuma günü gelip alabileceğim söylendi.
      Yani 5 gün gibi bir sürede yazı alınabiliyor.

  2. Yusuf bey yazıyı kaç günde aldınız bilgi verebilirmisiniz. 2 – 3 ay gibi bir süreden bahsediyorlar…

 12. Merhaba,
  çalıştığım firma sgk asgariden ödüyor ve evlilik nedeniyle işten ayrılacağım. kıdem tazmınatını asgari ücret net maaşından ödeme yapacağını söylüyor. asgari ücretten fazla alıyorum. hakkımı nasıl alırım ne yapmalıyım. ayrıca evlilik nedeniyle ayrılınca işsizlik maaşı alabiliyor muyum? onu bile alsam asgariden alacagım sgk yüzünden.

  1. Merhaba. Evlilik nedeniyle ayrılan işçi işsizlik maaşı alamaz. Asgari ücretin üstü için ise, mecburen dava açmanız gerekir. Bu durumu mahkemede ispar edebilirseniz, aradaki fark size ödettirilecektir.

 13. merhaba, 3600 gün şartlarını hak ediyorum. işten ayrılmak için dilekçe vermedim. işveren tazminat ödememek için beni 25. madden işten çıkartırsa. tazminat hakkım yanarmı?

  1. Hasan bey siz dilekçe verdikten sonra işveren öyle yapsa da hakkınızı mahkemede alırsınız. Ama bu gerekçeyle işten ayrılacaksanız ve böyle bir ihtimal varsa, mutlaka noterden ihtarname çekerek ayrılın ve 15 yıl 3600 günden ayrıldığınızı özellikle belirtin.

 14. Merhaba kolay gelsin benim primim 2860 gün ancak 3 senedir 1 yillik maaşıma denk gelmeyen ikramiye aldım ve ayrica ruhsal olarak işime karşı konsantrasyon yaşıyorum ne yapmalıyım. Işten ayrılırsa tazminat alabilirmiyim. deprasyon Ilaci da kullanıyorum. Işe giriş tarihim 03/06/2011

 15. Merhaba benim sgk girişim 1998 o sene 80gun primim ödendi 08 12 2006 dan buyana primlerim eksiksiz ödendi peki benim kıdem tazminatı hakkım varmı

  1. Sosyal güvenlik kurumuna gidin ve 15 yıl 3600 gün ile kıdem tazminatı yazısı almak istiyorum deyin. Bu yazıyı alabilirseniz, kıdem tazminatınızı da alabilirsiniz demektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.