15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

15 yılını dolduran ve en az 3600 gün primi olan işçinin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, işyeri için emeğini ortaya koymuş işçinin bir çeşit vefa ikramiyesidir. O işyerinde en az bir yıldır çalışan işçi, iş sözleşmesi belirli şartlar altında sona erdiğinde kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

Reklam

İşçinin hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını daha önceki bir yazımızda açıklamıştık.

Bu halleri aslında ikiye ayırmak mümkündür: İşçinin işveren tarafından işten çıkarıldığı haller ve kendi isteğiyle işten ayrıldığı haller. Temelde, işçinin kendi rızasıyla işten ayrılması halinde kıdem tazminatının yanacağı düşünülürken, bunun istisnalarından biri de işçinin sigorta girişinden bu yana 15 yıl geçmiş olması ve işçinin toplam prim günü sayısının en az 3600 olmasıdır. Peki bu ne anlama gelir, açıklayalım.

1- İşçinin, hangi işyerinde olursa olsun, ilk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır. ( Bunun anlamı şudur: Artık 15 yıl şartı anlamsız hale gelmiştir. Yeni şart bunun yerine, işe giriş tarihinin 08.09.1999 tarihinden önce olması olmalıdır.)

2- İşçinin sigortalı işçi olarak toplam prim günü sayısı en az 3600 olmalıdır.

3- İşçi, istediği SGK İl Müdürlüğüne başvurarak bu yazıyı alabilir.

4- İşçi SGK İl Müdürlüğüne başvurduğunda, işten ayılmış olması gerekmez. (Hâlen çalışırken de başvurulabilir.)

SGK’dan bu yazıyı almak için yazılması gereken dilekçe örneği aşağıdadır. (Bu linkten word halini indirebilirsiniz.)

Pdf indir

Yukarıdaki şartları taşıyan işçi, SGK’dan alacağı ve aşağıda bir örneği bulunan yazıyı işverenine ibraz etmekle birlikte kıdem tazminatını alarak işten ayrılmaya hak kazanacaktır. Burada işverenin her hangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır. Yani işveren, aynen askere giden işçi, ya da evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılan kadın işçi örneklerinde olduğu gibi, aşağıdaki yazıyı SGK’dan alarak getiren ve işten ayrılan işçiye kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

SONUÇ

Yukarıdaki şartları taşıyan ve işten ayrılan işçiye, işveren tarafından kıdem tazminatı ödenmesi zorunlu olup bundan böyle bu durumun ” İlk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçen ve en az 3600 gün primi olan işçi” yerine ” İlk sigortalı işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olan ve en az 3600 gün primi olan işçi” diye anılması gerekmektedir. Çünkü, 2015 yılına geldiğimiz şu günlerde ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden sonra olduğu halde 15 yıl sigortalılık şartını taşıyan işçiler olabileceği ve bunların kıdem tazminatı hak edemeyecekleri unutulmamalıdır.

Hangi hallerde işçinin kıdem tazminatı hak edeceğine dair kıdem tazminatı şemasını ise buradan indirebilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

59 Yorum

 1. Merhabalar,08.09.1997 ilk işe giriş ve sigorta başlangıcım ve şu an mevcut 4150 prim ödeme gün sayım var ..Yurt dışına göç etme zorunluluğum doğduğu için çalışmakta olduğum iş yerinden ayrılmak durumundayım.Bu durumda 15 yıl ve 3600 gün şartlarına bağlı olarak kıdem tazminatını iş yerinden talep edebiliyormuyum ?Çünkü işyerinin kendi isteğiyle çıkana tazminat ödemeyiz diye düşünceleri var. not:6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ,yıllık izinlerden birikmiş 30 da günüm var aldığım maaş üzerinden sigorta primim yatıyor ve brüt 7400 tl olarak yatıyor.Eğer tazminat almaya hakkım var ise brüt maaş üzerinden mi net maaş üzerinden mi yatırılı ve izin günlerim eklenirmi ?e-mail olarakta atabilirsiniz ilgi ve alakanıza şimdiden çok teşekkürler .

 2. Merhabalar;İşe giriş tarihi 15-09-1997 sigorta başlangıç ise 23-10-1999 bu yasaya uygunmudur acaba?sizce hangi tarih bu tazminat alma hakkıma uyabilir?teşekkür ederim….

 3. Merhaba 98 SSK grisliyim 3600 tamamladım işten ayrılmak istiyorum kıdem tazminatimi almak için işverenle muhattab olmam gerekiyormu bilgilendirmem gerekiyormu yoksa direkt olarak noter yada SSK ile bildirim göndermem gerekiyor.

  Ayrıca geriye dönük agi haklarımı nasıl alabilirim işten ayrıldıktan sonra ağı hakkı talep edebilir miyim tşk ederim

 4. Merhaba 01/01/2003 yılında özel bir şirkette çalışmaya başladım.14/10/2013 yılında işveren iş yokluğu sebebiyle işten çıkardı.işveren tanıdık olması nedeniyle biraz beklememi haklarimi vereceğini söyledi o tarihten belli hakkımı vermeye yanaşmıyor .haklarimi almak için nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Ücret alacaklarınız zamanaşımına uğramış; ancak en azından ihbar ve kıdem tazminatlarınız için bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 5. Merhaba Mustafa Bey
  Öncelikle bu faydalı bilgilendirmeniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır.
  Benim sorum ise şu şekilde: Bir tanıdığım bu bahsetmiş olduğunuz şekilde 15 yıl 3600 prim şartına göre kıdem tazminatı için gerekli tüm şartları taşıyor. Ve daha önce bu yolla eski çalıştığı yerden kıdem tazminatı aldı. Sizinde bahsettiğinize göre işçiler bu haktan en fazla 2 defa yararlanmaktadır. İkinci girdiği işyeri işe alırken tanıdığıma 15 yıl 3600 Den faydalanmayacağım gibi bir ibare imzalatıyor. Bu durumda ne yapılması gereklidir.
  Teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Merhaba. Açıkçası yazıda, bu haktan sınırsız sayıda yararlanılabileceği yazıyor. İki kez sınırlaması yoktur. Hangi evrak imzalatılırsa imzalatılsın, işçi 15 yıl ve 3600 günden her zaman faydalanabilir.

 6. 2000 den sonra sigortaliyim ama bir iş yerinde 12 yıldır çalışıyorum kendim bıraksam tazminat alabilirmiyim

 7. Merhabalar, 1994 SSK girişliyim prim günüm 4600 son isyerimde 05.2015 ve 11.2017 tarihlerı arasında çalıştım. 24 Kasım 2017 tarihinde işten ayrıldım. Bende 3600 den dolayı kidem tazminatı alabilir miyim?

  1. Emre bey, noterden ihtarnameyi gönderdiğiniz anda işi bırakabilirsiniz. Ama aceleniz yoksa, ulaşmasını beklemenizi öneririm.

 8. Merhabalar,
  Sigorta girişim 1995 (Toplam günüm 4984) 2015 yılı Şubat ayından buyana bir şirkette çalışmaktayım.
  belirli şartlar dahilinde işten ayrılmayı düşünüyorum 3600 gün ile kıdem tazminatımı bu çalıştığım şirketten talep edebilir miyim.

  1. Evet, bahsettiğiniz koşullarda 15 yıl ve 3600 gün ile ayrılabilir ve kıdem tazminatı talep edebilrisiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.