15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

15 yılını dolduran ve en az 3600 gün primi olan işçinin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, işyeri için emeğini ortaya koymuş işçinin bir çeşit vefa ikramiyesidir. O işyerinde en az bir yıldır çalışan işçi, iş sözleşmesi belirli şartlar altında sona erdiğinde kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

İşçinin hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını daha önceki bir yazımızda açıklamıştık.

Bu halleri aslında ikiye ayırmak mümkündür: İşçinin işveren tarafından işten çıkarıldığı haller ve kendi isteğiyle işten ayrıldığı haller. Temelde, işçinin kendi rızasıyla işten ayrılması halinde kıdem tazminatının yanacağı düşünülürken, bunun istisnalarından biri de işçinin sigorta girişinden bu yana 15 yıl geçmiş olması ve işçinin toplam prim günü sayısının en az 3600 olmasıdır. Peki bu ne anlama gelir, açıklayalım.

1- İşçinin, hangi işyerinde olursa olsun, ilk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır. ( Bunun anlamı şudur: Artık 15 yıl şartı anlamsız hale gelmiştir. Yeni şart bunun yerine, işe giriş tarihinin 08.09.1999 tarihinden önce olması olmalıdır.)

2- İşçinin sigortalı işçi olarak toplam prim günü sayısı en az 3600 olmalıdır.

3- İşçi, istediği SGK İl Müdürlüğüne başvurarak bu yazıyı alabilir.

4- İşçi SGK İl Müdürlüğüne başvurduğunda, işten ayılmış olması gerekmez. (Hâlen çalışırken de başvurulabilir.)

SGK’dan bu yazıyı almak için yazılması gereken dilekçe örneği aşağıdadır. (Bu linkten word halini indirebilirsiniz.)

Pdf indir

Yukarıdaki şartları taşıyan işçi, SGK’dan alacağı ve aşağıda bir örneği bulunan yazıyı işverenine ibraz etmekle birlikte kıdem tazminatını alarak işten ayrılmaya hak kazanacaktır. Burada işverenin her hangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır. Yani işveren, aynen askere giden işçi, ya da evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılan kadın işçi örneklerinde olduğu gibi, aşağıdaki yazıyı SGK’dan alarak getiren ve işten ayrılan işçiye kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

SONUÇ

Yukarıdaki şartları taşıyan ve işten ayrılan işçiye, işveren tarafından kıdem tazminatı ödenmesi zorunlu olup bundan böyle bu durumun ” İlk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçen ve en az 3600 gün primi olan işçi” yerine ” İlk sigortalı işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olan ve en az 3600 gün primi olan işçi” diye anılması gerekmektedir. Çünkü, 2015 yılına geldiğimiz şu günlerde ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden sonra olduğu halde 15 yıl sigortalılık şartını taşıyan işçiler olabileceği ve bunların kıdem tazminatı hak edemeyecekleri unutulmamalıdır.

Hangi hallerde işçinin kıdem tazminatı hak edeceğine dair kıdem tazminatı şemasını ise buradan indirebilirsiniz.

8 Yorum

  1. merhaba, 3600 gün şartlarını hak ediyorum. işten ayrılmak için dilekçe vermedim. işveren tazminat ödememek için beni 25. madden işten çıkartırsa. tazminat hakkım yanarmı?

    1. Hasan bey siz dilekçe verdikten sonra işveren öyle yapsa da hakkınızı mahkemede alırsınız. Ama bu gerekçeyle işten ayrılacaksanız ve böyle bir ihtimal varsa, mutlaka noterden ihtarname çekerek ayrılın ve 15 yıl 3600 günden ayrıldığınızı özellikle belirtin.

  2. Merhaba kolay gelsin benim primim 2860 gün ancak 3 senedir 1 yillik maaşıma denk gelmeyen ikramiye aldım ve ayrica ruhsal olarak işime karşı konsantrasyon yaşıyorum ne yapmalıyım. Işten ayrılırsa tazminat alabilirmiyim. deprasyon Ilaci da kullanıyorum. Işe giriş tarihim 03/06/2011

  3. Merhaba benim sgk girişim 1998 o sene 80gun primim ödendi 08 12 2006 dan buyana primlerim eksiksiz ödendi peki benim kıdem tazminatı hakkım varmı

    1. Sosyal güvenlik kurumuna gidin ve 15 yıl 3600 gün ile kıdem tazminatı yazısı almak istiyorum deyin. Bu yazıyı alabilirseniz, kıdem tazminatınızı da alabilirsiniz demektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir