SGK’ya Verilecek Kıdem Tazminatı Alabilir Dilekçesi Örneği

Gerekli şartları taşımanız durumunda aşağıdaki dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna vererek SGK’dan aldığınız yazıyı işverene sunduğunuzda kıdem tazminatını alarak işinizden ayrılabilirsiniz.

SGK, sizin kayıtlarınızı inceleyecek ve şartları sağlamanız durumunda bu yazıyı size verecektir. Yapmanız gereken, SGK’dan aldığınız bu dilekçeyi işveren vermekten ibarettir.

Not: Genel olarak kullanılabilecek kıdem tazminatı dilekçesi hakkında bilgi almak için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Dilekçe indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. merhaba ,
  ağustos 1 itibari ile 3610 günüm olucak fakat sistemde temmz işlenmediği için 3580 günüm görünecek kurum inceleyip bana bu yazıyı verirmi ?
  teşekkğrler

  1. Merhaba. Açıkçası bu hususta net bilgim yok ama aceleniz varsa, dilekçe vererek şansınızı denemenizi öneririm. En kötü ihtimalle olumsuz bir cevap alırsınız.

  1. Oktay bey, en az 3600 gün priminiz de varsa olabilir. Ama bunu öğrenmenin en kolay yolu, SGK’dan bu yazıyı talep etmektir. Böylece durumunuzu kesinleştirmiş olursunuz.

 2. Merhaba,

  işveren 15 yıl 3600 günü dolan bir arkadaşımızın istanbul SGK ‘dan aldığı dilekçede kıdem tazminatı alabilir yazmadığı için tazminatını ödemedi. Öyle bir ifade geçen dilekçeleri ankara ulus sgk ‘dan aldı. böyle bir şey söz konusu mudur? öyle ise istanbul’daki SGK böyle bir ifade belirtmeden yazı verebilir mi?

  1. Aslında illa böyle bir ibareye gerek yok. Yazıda 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesine atıfta bulunulması da yeterlidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.