SGK’ya verilecek kıdem tazminatı alabilir dilekçesi örneği

Kıdem tazminatı almanın bazı şartlara bağlı olduğunu biliyorsunuz. Bir başka deyişle, işten ayrılan her işçi kıdem tazminatı alamamaktadır. İşte bunu sağlayan durumlardan birisi de 15 yıl ve 3600 gün şartıdır. Sizin için 15 yıl ve 3600 gün dilekçesi örneğini hazırladık.

İstifa eden işçinin kıdem tazminatı

Önce şu temel bilgiyi vermemiz gerekir. 3 istisnası hariç olmak üzere, normal şartlar altında istifa eden bir işçi, yani kendi isteğiyle ve haklı nedeni yokken işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz:

iscidunyasi.com/istifa-eden-isci-kidem-tazminati-alabilir-mi

İşte bu 3 istisnadan birisi de 15 yıl ve 3600 gündür. Peki ama 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı nasıl alınır?

15 yıl ve 3600 gün nedir?

Bunun ne anlama geldiğini ayrıntılarıyla daha önce açıklamıştık: iscidunyasi.com/sgkdan-alinacak-kidem-tazminati-yazisi

Kısaca tekrarlamak gerekirse; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 öncesinde olan ve toplam SGK prim gün sayısı da en az 3600 olan bir işçi, işyerindeki kıdemi de en az bir yıl ise, dilediği zaman işten ayrılabilir ve kıdem tazminatının da ödenmesi gerekir.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

15 yıl ve 3600 gün dilekçesi nereye verilir?

Burada hazırlanması ve verilmesi gereken iki tür dilekçe vardır. İlk olarak; aşağıdaki dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna vermeli ve kurumdan “15 yıl ve 3600 gün ile emekliliğe hak kazandığınıza” dair bir yazı almalısınız.

drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQbjBacWJKWUoxU1U.

Yukarıdaki dilekçeyi SGK’ya verdikten sonra size bir cevabi yazı verilir ve SGK’dan aldığınız bu yazıyı ise işverene bir dilekçe ekinde vererek kıdem tazminatınızı talep ederek işten ayrılabilirsiniz.

İşverene vereceğiniz dilekçede ne yazması gerektiğini merak edebilirsiniz. Size bunun için özel bir dilekçe vermemize aslında gerek yok. Çünkü basit bir şekilde, 15 yıl ve 3600 günden dolayı kıdem tazminatınızı talep etmeniz ve ekine de SGK’dan aldığınız yazıyı koymanız yeterli olacaktır.

15 yıl ve 3600 gün dilekçesi hangi SGK’ya verilmeli?

Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Sadece bağlı olduğunuz ya da ikamet ettiğiniz yerdeki değil, Türkiye’nin herhangi bir yerindeki SGK müdürlüğüne ya da merkez müdürlüğüne başvurarak 15 yıl ve 3600 gün yazısı talep edebilirsiniz.

SGK 15 yıl ve 3600 gün yazısı vermezse!

SGK’nın böyle bir seçeneği yoktur. Siz dilekçeyi verdikten sonra SGK size bu yazıyı vermiyorsa, ya 08/09/1999 öncesi ilk defa sigortalı olma ya da 3600 gün şartlarından en az birini sağlayamıyorsunuz demektir.

SONUÇ

Kısaca özetlemek gerekirse, 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı almak isterseniz, öncelikle SGK’ya bir dilekçe vermeniz ve 15 yıl ve 3600 gün yazısı almak istediğinizi iletmeniz gerekir. Bu yazının örneğini yukarıda paylaştık.

SGK’dan cevabi yazı aldıktan sonra ise işverene yazılı olarak başvurmanız ve bir dilekçe vererek 15 yıl ve 3600 gün nedeniyle kıdem tazminatı almak istediğinizi belirtmeniz, bu dilekçe ekine de SGK’dan aldığınız yazıyı eklemeniz yeterlidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. merhaba ,
  ağustos 1 itibari ile 3610 günüm olucak fakat sistemde temmz işlenmediği için 3580 günüm görünecek kurum inceleyip bana bu yazıyı verirmi ?
  teşekkğrler

  1. Merhaba. Açıkçası bu hususta net bilgim yok ama aceleniz varsa, dilekçe vererek şansınızı denemenizi öneririm. En kötü ihtimalle olumsuz bir cevap alırsınız.

  1. Oktay bey, en az 3600 gün priminiz de varsa olabilir. Ama bunu öğrenmenin en kolay yolu, SGK’dan bu yazıyı talep etmektir. Böylece durumunuzu kesinleştirmiş olursunuz.

 2. Merhaba,

  işveren 15 yıl 3600 günü dolan bir arkadaşımızın istanbul SGK ‘dan aldığı dilekçede kıdem tazminatı alabilir yazmadığı için tazminatını ödemedi. Öyle bir ifade geçen dilekçeleri ankara ulus sgk ‘dan aldı. böyle bir şey söz konusu mudur? öyle ise istanbul’daki SGK böyle bir ifade belirtmeden yazı verebilir mi?

  1. Aslında illa böyle bir ibareye gerek yok. Yazıda 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesine atıfta bulunulması da yeterlidir.

 3. 3600 den kıdem tazminatı na hak kazanıyorum 1.5 yıldır çalışıyorum
  1. Si dilekçeyi noter den mi yollicam
  2. Sipariş kaç gün daha çalışmam gerekir

 4. Hayirli aksam benim sigorta girisim 1994 prim gun sayim 5250.
  Calisma durumum aktif iken tazminatimi ala bilyormuyum.ala biliyorsam ne yapmam gerekiyo.
  Tesekurler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.