Sigorta girişi internette ne zaman görülür?

İşe başlayan her işçinin sigortalı olması yasal bir zorunluluktur. Uygulamada genelde, işçiye sigorta girişinin yapıldığı söylenir ve işçi de çalışmaya başlar. Ancak işçi yine de sigortasının gerçekten de bildirilip bildirilmediği merak edebilir.

Böyle bir durumda, işçi sigortalılık durumunu ve kaç gün sigortalı gösterildiğini, e-devlet üzerinden ne zaman görebilir? Sigorta primleri sistemde ne zaman görülür?

Sigortalı işe giriş bildirgesi

İşçinin sigortalılığı, işveren tarafından SGK’ya verilen sigortalı işe giriş bildirgesiyle başlatılır. Böylece işçinin işe giriş tarihi ve işverenin kimlik bilgileri belirlenmiş olur. İşe giriş bildirgesinin ne zaman verilmesi gerektiğini ve zamanında verilmediği takdirde uygulanacak cezayı daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/sigortali-ise-giris-bildirgesinin-zamaninda-verilmemesinin-cezasi

Sigorta bildirimi nasıl yapılır?

İşverenler, işçinin sigorta bildirimini aylık hizmet ve prim belgesi ile yapar. Aylık hizmet ve prim belgesi, ait olduğu ayı takip eden ay içerisinde elektronik ortamda gönderilir.

Bu belge ile işçinin o ay içinde kaç gün sigortalı olduğu, eksik günleri varsa bunun nedenleri ve prim tutarı belirlenmiş olur.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Aylık prim ve hizmet belgesi verme süresi

ssk bilgileri e devlette ne zaman görülür

Bu belge, ait olduğu ayı takip eden ayın 23üncü gününe kadar SGK’ya bildirilmek zorundadır. Dolayısıyla, örneğin temmuz ayı prim ve hizmet belgesi, ağustos ayının 23’üne kadar SGK’ya verilir.

İşçi sigorta bilgilerini ne zaman kontrol edebilir?

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere, örneğin temmuz ayı sigorta primlerinin durumu işçi tarafından ancak ağustos ayının 23’ünden sonra sistem üzerinden görülebilir.

SONUÇ

İşe yeni giren bir işçi, sigortasının yapılıp yapılmadığını kolaylıkla öğrenebilir. Bunun için, SGK sisteminde kayıtlı bir telefon numarasının olması yeterlidir. Çünkü işçi için işe giriş bildirgesi verildiğinde, SGK işçinin telefon numarasına SMS göndererek, işe girişinin yapıldığı bilgisini vermektedir.

Ay içinde kaç gün sigortalı gösterildiğini ya da ne kadar sigorta primi yatırıldığını merak eden işçi ise, bunu öğrenmek için bir sonraki ayı beklemek zorundadır.

Sigorta gün sayısı ve primleri, çalışmanın yapıldığı ayı takip eden ayın 23’ünden sonra e-devlet üzerinden görülebilmektedir.

Not: Ayın 23’ü hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelirse, ancak takip eden iş gününden sonra görülebilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Ben hastaneye cikacam mesela is yerinden de sigortanin basladigini soyluyorlar hastaneye gitmis oldam sigortadan yararlanabilirmiyim?

  2. O1.7 2020 de işe girdim ancak bildirge 29.7 de verilmiş e devlet te ne zaman görürüm sigortamın yattığını teşekkür ler

  3. MERHABA TEMMUZ 07.20.2020 sinde giriş yaptım.05.09.2020 E devletten nezaman görünür.Teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.