Sigorta hizmet tespit davası ne kadar sürer?

Sigortasız çalıştırıldığı için dava açan bir işçi, bu davanın yaklaşık olarak ne kadar sürede sonuçlanacağını elbette merak eder. Peki ama bunun için belirlenmiş bir süre var mıdır ve hizmet tespit davası ne kadar sürer?

Hizmet tespit davası

Hizmet tespit davası; sigortasız çalışmak zorunda kalan işçinin açtığı bir dava türüdür ve böylece işçi sigorta kayıtlarının işlenmesini ve işyerindeki çalışmalarının tespitini istemektedir.

Hizmet tespit davasında hak düşürücü süre

Bu davanın açılması için, istisnai durumlar hariç, 5 yıllık hak düşürücü süre vardır. Bu süre geçirildikten sonra dava açılsa bile, mahkeme süreyi kendiliğinden dikkate alır ve davayı reddeder.

Hizmet tespit davasındaki zamanaşımı sürelerini şu yazımızdan detaylıca görebilirsiniz: iscidunyasi.com/sigorta-hizmet-tespit-davasinda-hak-dusurucu-sureler

İş mahkemeleri ne kadar sürer?

Hizmet tespit davası iş mahkemesinde açılır. O halde akla önce şöyle bir soru gelebilir: İş mahkemelerinde dava süreleri ne kadardır?

Bu sorunun cevabını da daha önce vermiştik: iscidunyasi.com/is-mahkemesi-ne-kadar-surede-karar-verir

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Hizmet tespit davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Ülkemiz yargısında, herhangi bir dava için net bir süre vermek neredeyse imkansızdır. Hele söz konusu iş mahkemeleri ise, karar süreleri çok değişkenlik göstermektedir.

İş mahkemelerinde kararlar ortalama 6 ay ila 2 yıl arasında çıksa da, bir de bunun istinaf ve Yargıtay aşamaları vardır.

Ancak en azından fikir vermesi açısından, sizin için bazı güncel Yargıtay kararların inceledik. Özellikle son yılların kararlarını incelediğimizde, hizmet tespit davalarının genelde, Yargıtay’da bir yıl içinde sonuçlandırıldığını gördük.

onlarca duvar saati

SONUÇ

Hizmet tespit davaları ne kadar sürede sonuçlanır? Bu sorunun net bir cevabı hiçbir şekilde yoktur. Çünkü hizmet tespit davası iş mahkemesinde açılsa bile, bunun sonrasında istinaf ve onun ardından da temyiz başvuru yapılması mümkündür.

Böyle olunca hizmet tespit davasının sonuçlanması için genelde şu üç aşamanın sona ermesi gerekir:

  • Yerel mahkeme (iş mahkemesi) süreci
  • Bölge Adliye mahkemesi istinaf süreci
  • Yargıtay temyiz süreci

Bu nedenle, hizmet tespit davası açmış ve bunun ne kadar sürede sonuçlanabileceğini merak ediyorsanız, bu araştırmaya son vermenizi tavsiye ederim.

Çünkü davanın içeriği, delillerin durumu ve hatta hakimlerin tayin/hastalık vb. özel halleri bile süreci etkileyecektir.

Hizmet tespit davası dahil, ülkemiz iş mahkemelerinde açılan herhangi bir davanın süresini önceden öngörmek ne yazık ki neredeyse imkansızdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

  1. Merhaba ben 2009 2012 yılları aradı sgk siz çalıştım ve bu isyeri ile ilgili elimde bu tarihler arası yanında çalışmıştır diye firma sahibinin imzalı kaşeli evrağı var..Zaman aşımı olmusmudur.nasil bi yol bulmalıyım

  2. Bi sonraki yazınızı okudum.maalesef benim işe girişim bildirilmedi sgk ya.ama 5 yıl dolmasına daha var.ben hizmet tespit davası açarsam ve dava devam ederken, dava daha bitmeden 5 yıl olursa dava düşerim?

  3. 06.2016 tarihinde is mahkemesinde dava açtım dava lehime sonuçlandı fakat dosya 2019 yargıtaya (arsive gitti) nezaman sonuclanir

  4. Merhaba bn birsey sormak istiyorum. 4yıldır bi apartmanda kira karşılıgı temzlik çöp vs yapıyorum ama herhangi bir ücret wermiyorlar we sigortamzda yok yani yönetici yapmadı. Apartman da istemeyen war bizi bu sekilde bizi ewden atabilirlermi. Eger çıkarmak isterlerse ne yapmamız gerekiyor herhangi bir hakkımız warmı bilgi alabilirmiyim..

    1. Merhaba. Böyle bir şey ilk defa duydum. Açıkçası İş Kanunu bakımından durumunuzu değerlendirmek zor; ama işten çıkarılırsanız bir avukata danışarak bunu netleştirebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.