Sigorta hizmet tespit davasında hak düşürücü süreler

SGK sigorta primleri zamanaşımı

İşçiler ne yazık ki çeşitli sebeplerle sigorta yapılmadan ya da sigortaları eksik bildirilerek çalıştırılabilmektedir. Çalışırken bu durumda itiraz edemeyen işçilerin, işten ayrıldıktan sonra hizmet tespit davası açmaları ve geriye dönük sigortalarının yatırılmasını sağlamaları mümkündür. Ancak burada devreye zamanaşımı kavramı girmektedir. Sigortasız çalışan bir işçi, en geç hangi tarihe kadar dava açabilir?

İşçinin sigortasız çalıştırılması

Daha önce de yazdığımız gibi, işçinin sigortasız çalıştırılması mümkün değildir. Bu durum hem önemli idari para cezalarıyla yaptırım altına alınmıştır hem de olası bir iş kazası durumunda, işverenin sorumluluğu azami seviyeye çıkmaktadır.

Buna rağmen halen sigortasız işçi çalıştıran işverenler olduğunu biliyoruz. Bu durumda işçiler çoğu zaman, işlerini kaybetme korkusuyla ses çıkarmamakta ve bazen de işveren tarafından oyalanmaktadır. Sebep ne olursa olsun, işçi işten ayrıldıktan sonra dava açarak, sigortasız çalıştırıldığı bu sürelerin tespitini iş mahkemesinden isteyebilir.

Geriye dönük sigorta davasında zamanaşımı

İşçiler bakımından zamanaşımı süreleri nettir. Örneğin maaşını ya da fazla mesaisini alamayan bir işçi, 5 yıl içinde dava açmazsa, alacağı zamanaşımına uğrar. Ama bu netlik, SSK primleri bakımından yoktur. Başka bir deyişle; SGK primleri açısından zamanaşımı 5 yıl olsa da, bazı hallerde zamanaşımı işletilmemektedir. Gelin, bunları aşağıda açıklayalım.

Sigorta primlerinde 5 yıllık hak düşürücü süre

Geriye dönük SSK hizmet tespiti davasında bilinmesi gereken ilk süre budur. Buna göre;

 • İşten ayrılan işçi, işten ayrıldığı yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde, bildirilmeyen sigorta primleri için dava açmak zorundadır.
 • Bu süre hak düşürücü bir süre olup, dava açılması durumunda mahkeme tarafından resen dikkate alınmaktadır.
 • Eğer işçinin sigortasız çalışması kesintisiz sürmüşse; geriye dönük tamamı için 5 yıl içinde dava açılabilir. Örneğin; 2014 yılında işten ayrılan ve ondan önce kesintisiz olarak 4 yıl boyunca sigortasız çalışan işçi, 2019 yılı sonuna kadar bu 4 yıllık sürenin tamamı için dava açabilecektir.

Sigorta primlerinde 5 yıllık hak düşürücü sürenin dikkate alınmadığı durumlar

Başlığın biraz uzun olduğunun farkındayım; ancak biraz karışık olan bu hususu ancak böyle ifade edebiliriz. Buna göre; aşağıdaki hallerin varlığı söz konusu ise; artık 5 yıllık hak düşürücü süre yoktur. Yani, aradan ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, hizmet tespit davası açılabilir:

 • İşçi için sigortalı işe giriş bildirgesinin SGK’ya verilmiş olması
 • İşçi için aylık sigorta primleri bildirgesinin SGK’ya verilmiş olması
 • İşçi için dört aylık sigorta primleri bildirgesinin SGK’ya verilmiş olması
 • İşyerindeki çalışmanın sigorta müfettiş ya da denetim raporuyla kayıt altına alınmış olması

Hizmet tespit davasında zamanaşımı bakımından özel durumlar

ssk zamanaşımı

Bunu örneklerle açıklamak daha doğru olacaktır. Birinci örneğimizde; işçi 2003-2007 tarihleri arasında sigortasız çalışmış olsun. Bu işçi için işe giriş bildirgesi verilmemiş ya da bir günlük bile prim bildirilmemiştir. İşte bu işçi için 5 yıllık hak düşürücü süre, 2012 yılı sonunda dolacak ve işçi bundan sonra, bildirilmeyen sigorta primleri için dava açamayacaktır.

İkinci örneğimizdeki işçi de 2003-2007 tarihleri arasında çalışmış olsun. Ancak bu işçi için, işe ilk girdiğinde yani 2003 yılında işe giriş bildirgesi verilmiştir. Bundan sonra da sigortası hiç yapılmamıştır. İşte, bu işçi için sigortalı işe giriş bildirgesi verildiğinden, artık hak düşürücü süre söz konusu olmaz. İşçi, dilediği zaman, eksik sigorta günleri için hizmet tespit davası açabilir.

Üçüncü örneğimizdeki işçi 2003-2013 yılları arasında kesintisiz çalışmış olsun. Bu işçinin 2003-2007 arasında sigortası yapılmamış; ancak 2007’den sonra sigortası yapılmış olsun. İşten bu işçinin sigortasız çalıştığı son tarih 2007 olsa da, çalışması kesintisiz olarak devam ettiği için, en son işten ayrıldığı tarih olan 2013’ten itibaren 5 yıl içinde, yani en geç 2018 sonuna kadar dava açması gerekir.(Yargıtay 10 Hukuk, 2016/4101 E.)

Dördüncü örneğimizde işçi sigortasız ve mevsimlik çalışmış olsun. Bu işçi her sene 11 ay çalışmakta ve 1 ay sözleşmesi askıda kalmaktadır. 2003-2007 yılları arasında çalışan bu işçi için, çalışmaları kesintisiz olmadığından, her yıl için tek tek zamanaşımı hesaplamak gerektiği düşünülebilir. Örneğin 2003 yılı sigortasız çalışması için en geç 2008 sonuna kadar ya da 2007 çalışması için 2012 sonuna kadar dava açabileceği iddia edilebilir. Ancak bu yaklaşım doğru değildir. Yargıtay’a göre; mevsimlik çalışma yıllar boyunca devam etmişse, işçinin çalışmadığı süreler askıda değerlendirilir ve işçinin en son çalışması hangi yıl ise, o yıldan itibaren hak düşürücü süre başlar. Örneğimizde bu işçi, 2002 yılının sonuna kadar dava açabilir. (Yargıtay 21 Hukuk, 2015/10202 E.)

hizmet tespiti hak düşürücü süre

Beşinci örneğimizde işçi 2003-2004 ve 2006-2007 yıllarında sigortasız çalışmış olsun. Aradaki boşlukta, zorunlu askerlik görevini yerine getirmiştir. Bakıldığında; bu işçi için de kesintisiz çalışma olmadığı ve bu nedenle 2004 ve 2007 yıllarının ayrı ayrı hak düşürücü sürelere tabi olduğu düşünülebilir. Ama Yargıtay’a göre, zorunlu askerli görevi için işten ayrılmak, kesinti olarak görülmemektedir. Yani bu işçi, 2003-2007 yılları arasında kesintisiz çalışmış kabul edilecek ve 2007 yılı sonundan itibaren 5 yıl içinde hizmet tespit davasını tüm sigortasız süreleri için açabilecektir.

Altıncı örneğimizde işçi 2003-2004 ve 2012-2013 yıllarında sigortasız çalışmıştır. İşçinin çalışmaları arasında kesinti olduğundan; ilk dönem yani 2003-2004 için dava açma süresi en geç 2009 sonu ve ikinci dönem yani 2012-2013 için dava açma süresi en geç 2018 sonu olacaktır.

SONUÇ

Yazının uzun olduğunun farkındayım. Ancak böyle önemli bir konuyu anlatmak için yukarıdaki örneklere yer vermem şarttı. Kısaca özetlemem gerekirse şunları söyleyebilirim.

İşyerinde sigorta girişiniz hiç yapılmamışsa, yani tamamen kayıt dışı çalışmışsanız işiniz zor. Bu durumda; işten ayrıldığınız yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde hizmet tespiti için dava açmanız gerekiyor. Bu süreden sonra ne yazık ki dava açamazsınız.

Ama işyerinde bir gün bile olsa sigortanız yatmışsa ya da işe giriş bildirgeniz SGK’ya verilmişse o zaman işiniz kolaylaşıyor. Böyle bir durumda artık 5 yıllık hak düşürücü süre söz konusu değil. İsterse 1979 yılında sigortasız çalışmış olun; eğer yukarıdaki şartı sağlıyorsanız, dilediğiniz zaman dava açabilir ve sigortanızı saydırabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

79 Yorum

 1. Merhabalar Benim sorum ben 1996 da işe girdim ama Sigorta girişim 1999 kasım ayında oldu. 1 ay sigortam ödenmiş Ben bu ödenmeyen günlerimi ödettirebilirmiyim bunu ögrenmek istiyorum mahkemeye dava açsam kazanırmıyım? Ayrıca işyeri sahibim hayatta degil oglu için dava alabilirmiyim

  1. Veysel bey dava açabilirsiniz; ancak baba-oğul ilişkisi açısından net cevap almak için bir avukata danışmanızı öneririm.

 2. 1988-1989 yillari arasinda ısparta / egirdir ‘de kamuda cocuk isci olarak calistim benimle beraber calisan tum arkadaslarin sgk kurumundan ve calistigimiz kurumun arasivinden kayitlari cikiyor ancak benimki hicbiryerde bulunamiyor ne zaman yapmam lazim…calistigim kamu kurumuna muracaat ettim bizde kaydiniz yok deniliyor ancak beraber calistigimiz arkadaslarin hemen hemen hepside sahit

  1. Ahmet bey, hiç kaydınız / işe girişiniz yoksa, ne yazık ki zamanaşımı süresi geçmiş demektir. Şahitlerinizin olması, sonucu değiştirmez.

   1. İşyeri gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı kamu dairesi bu nedenle devlet dairelerinde zaman aşımı uygulanmamaktadır demişlerdi bana …. eğer zaman aşımı süresi uygulaması yok ise nasıl bir yol takip etmem gerekli

    1. Ahmet bey, zamanaşımı süresi devlet daireleri için de uygulanmaktadır. Yine de bir avukattan yüz yüze bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba. Ben 1999 Yılı Temmuz ayında bir işyerinde çalışmaya başladım. Ancak sigortamı 01.01.2000 yılında yapmışlar. İşyerinde 2 yıl sürekli olarak çalıştım ve toplamda 444 gün sigorta pirimim yatırılmış olarak görünüyor. 1999 yılında işe başladığım halde 2000 yılında sigorta girişim olduğu için, sigorta pirim günü 5000’den 7000 güne çıkmış oluyor. O işyerinde çalıştığıma dair, birlikte çalıştığım ve sigortası işyeri tarafından yapılmış olan bir arkadaşımda şahidim var. Sorum şu: Şuan o işyerine dava açsam, 1999 yılında yapılmamış olan sigortam için 1 gün dahi olsa işe giriş işlemi yaptırabilir miyim?

 4. Merhaba,

  1978 doğumluyum. İlk sigortalı işime 2002 yılında mühendis olunca başladım.

  Çıkan yasa gereği, 2000 yılından sonra sigortalı olan çalışanlar için bilindiği gibi emekli olma yaşı arttırıldı. Dolayısıyla, 2000 öncesinde fiilen birkaç firmada çalışmış olmama rağmen, sigortam başlatılmadığı için emeklilik yaşım yükselmiş oldu. Eminim benimle benzer durumda birçok vatandaşımız vardır.

  Örneğin, 1997 yılında bir Asansör firmasında yaklaşık 1 yıl sigortasız çalıştım. Daha sonra üniversite sınavlarını kazanarak 1998’de işten ayrıldım. Bu firma şu an kapanmış durumda. Fakat sosyal medyada (Linkedin) eski patronumu bularak kendisiyle mesajlaştım, kendisi de o günleri hatırlayarak samimi bazı cevaplar yazdı.

  Bu konuda eski sigortalılık tescili için bir dava açma şansımız var mıdır? Danışmanlık veriyor musunuz?
  Bilgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz dönemde sigorta girişiniz yapılmadıysa ya da hakkınızda sigorta giriş bildirgesi vs. verilmemişse, 5 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu için, geriye dönük sigorta girişi yaptıramazsınız.

 5. selamlar. 1990 ve 1997 yılları arasında calıştıgım firma aylık primlerimi 15 gün üzerinden göstermiş. arada giriş çıkıs yapılmış. üstelik firma kapandığı için 1997 yılında isten ayrılmıştım. şimdi emeklilik için günlerimi toplattırdıgımda ögrendim. maalesef yas ve yıl doldugu halde gün eksigim çıkıyor ve emekli olamıyorum. ne yapabilirim

  1. Yasemin hanım, bu durumda hizmet tespit davası açarak, bildirilmeyen günlerin tespitini istemeniz gerekir.

 6. Merhaba Zeynel bey 9 sene ücretli öğretmenlik yaptım Devlet okulunda(2008- 2017 ) eksik yatan sigorta günlerimle ilgili bir hak talep etme şansım var mı?

 7. Merhaba. Annem 2004 yılından 2014 yılına kadar özel bir şirkette kesintisiz olarak 10 sene boyunca çalıştı, 1 gün bile sigortası yatırılmadı. Zaman aşımı süresi devam ediyormu bu 10 sene için dava
  açabilirmiyiz. Çalıştığı iş yeri tamamen kapandı. Kanıt olarak sadece aynı iş yerinde çalıştığı arkadaşları var onların sigortası yatmış, ne yapabiliriz. Teşekkürler.

  1. Tamer bey, zamanaşımı süresi, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde dolar. Bir an önce bir avukatla görüşerek dava açmanızı öneririm.

 8. İyi günler , 2003 yılında çalışmaya başlamış olduğum işyerim 2012 – 2014 yılları arasında mali krize girdi bu süreç içerisinde sigortamız ve maaşımız rızamız olmadan 1/3 olarak yatırıldı ,2014 kasım ayında işten çıkartıldım tazminatımı aldım ve tazminatım eksiksiz olarak ödendi fakat geriye dönük hesap yaptığımda toplamda 1 yıl sigortam eksik yatmış ve 1 yıllık maaşım eksik yatırılmış, bu kesintileri iş yerinden ve SGK dan talep edebilirmiyim, zaman aşımı süresi nedir. Teşekkürler.

  1. Şenol bey, çalışmanız kesintisiz olarak devam ettiyse ve 2014 yılında çıktıysanız, 2019 yılı sonuna kadar hizmet tespit davası açabilirsiniz.

 9. Kolay gelsin. Halen devam ettiğim kamu kurumunda ilk göreve başlama tarihim 21/12/1998 di. Fakat sigortalılık tarihim 01.02.2000. Aradaki fark için mahkemeye şu anda başvuru yapamam çünkü halen çalışmaya devam etmekteyim. Eğer ileriki zamanlarda işten çıkarsam şayet mahkemeye başvurma zaman aşımı sürem 5 yıl olarak hesaplanacak değil mi? Yani işi bıraktıktan sonraki 5 yıl içinde dava açabiliyorum anladığım kadarıyla.

  1. Arzu hanım arada hiç boşluk yoksa, yani kesintisiz devam etmişseniz hak düşürücü 5 yıllık süre, işten ayrıldığınızda başlayacaktır.

 10. merhaba kolay gelsin. ben 1997 yılında bir işyerinde 6 ay süreyle çalıştım fakat sigorta girişim hiç yapılmadı. yazınızdan da anlaşıldığı üzere dava açma sürem geçti biliyorum fakat sormak istediğim şu. o zamanki işverenimle hala görüşüyorum ve onunda rızası ve şahitliği ile o zaman aralığında çalıştığımı ve sigortamın yapılmadığını ispatlar isem sigorta girişimi onaylatabilir miyim? malum emeklilik yaşına epey bi etki ediyor.

  1. Mehmet bey, SGK bu durumu hiçbir şekilde kabul etmemektedir. Ne yazık ki, yapılabilecek bir şey yok.

 11. Kolay gelsin Zeynel bey benim de küçük bir sorum olacaktı babam adına; Babam 1993-1999 yılları arasında kesintisiz olarak işveren yanında çalıştı. bu çalışmalar da 3-4 ayda bir iki gün üç gün şeklinde sigortası yapılmıştı ve arada girdi çıktı gösterilmişti. Zamanaşımı ve hak düşürücü süre sorunu bizim olayımızda da var mı acaba. Teşekkür ederim..

 12. Merhabalar

  Ben 1996 yılında yani 14 yaşım da işe başladım ve sigortam 1997 yılının şuat ayın da yapılmıl olup iki defa giriş çıkış yapılarak toplamda 2002 ye kadar olan süre zarfın da 134 gün yatırılmış. Şahitlerim var o döneme ait. Yalnız 18 yaş altı hizmet tespşt davası açılıyor mu? Ve girişimi 96 yılından gösterebilirmiyim yoksa 97 giriş mi esas alınır.

 13. Merhaba ben bir iş yerinde10, 10 2001 yılında işe girdim fakat sigorta girişim 10,03,2002 Yılında yapıldı hizmet tespit davası açabilirmiyim

  1. Varol bey, halen aynı işyerinde ve kesintisiz çalışıyorsanız dava açabilirsiniz. Ayrıldıysanız, ne zaman ayrıldınız?

 14. Selamlar 08.05.2012 tarihinde sigortam yapılmış 2 aylık Toplam 49 gün ben ise 4 yıla yakın çalıştım ve zaman Aşımı Beş (5) yılı geçti şu anda dava açabilir,miyim ve dava açarsam sadece ssk da görünen döküman ve 1 şahit yeter,mi çünkü iş yeri kapanmış.Ancak iş sahibi Çalıştığım Günleri inkar etmiyor , Bana cevap verirseniz çok sevinirim,Teşekkür eder Hayırlı Çalışmalar Dilerim. Cemal Polat

  1. Cemal bey işten ayrılalı 5 yılı geçti mi? O halde hak düşürücü süre geçerli olur.

 15. Merhaba;
  1996 yılından staj ile sigorta numaram var.1997-2000 arasında bir işyerinde çalıştım.Bugün yarın derken sigortamı hiç yapmamışlar.O zamanlarda böyle kontrol etme imkanımızda yoktu.2000 Yılından sonraki çalışmalarımda sigortalarım görünmekte.Ben ve benim gibi birçok kişi başlangıç tarihi için sigorta kartımızdaki tarihi biliyorduk fakat bunlar Emeklilik için başlangıç tarihi sayılmıyormuş.Şimdi geriye dönük 97 yılındaki çalıştığım yere hizmet tespiti davası açabilirmiyim?İşyeri şuanda kapanmış olup patronlarımla zaman zaman görüşmekteyim.Çalıştıklarımı inkar etmeyeceklerdir. Mahkemedede sgk yapmadıklarını kendileri itiraf ederlerse ne yönde karar çıkar acaba? İşyerine ne kadar cezası olur?Başlangıç tarihim olarak 97 yılı geçerli sayılabilirmi? Sayılırsa emeklilik yaşımda 5 yıllık fark olacaktır.
  Teşekkürler..

  1. Merhaba, bahsettiğiniz dönem için hiç sigorta girişiniz yoksa, işveren kabul etse de etmese de, hak düşürücü süre nedeniyle bir hak elde edemezsiniz.

 16. merhabalar .ben 2007 yılında bir işyerinde çalışmaya başladım ama ücretim asgari ücretin altındaydı ve sigorta girişim 5 yıl yani 2012 yılına kadar da yapılmadı ayrıca elımde her aya dair maaş aldığıma dair evrağım var. nisan 2018 de hizmet tespit davası açtım . suanda o iş yerınde calışmıyorum.2015 yılında hiç bir hak ver vermeden işten cıkartıldım. benım acmıs oldugum hizmet tespit davasını kazanma olasılıgım nedır.saydılarımla.bana mail olarak atarsanız cevabınızı cok sevınırım.

  1. Özgül hanım, bunu bilmemiz mümkün olmaz. Dava dosyasını görmeden yorum yapamayız.

 17. Merhaba benim eşim 11 ay sigortasız çalıştı sonradan işten çıkartılar dava açmak istiyoruz ama şahidimiz yok ne yapabiliriz

  1. Selçuk bey, eşinizin o işyerinde çalıştığını bir şekilde kanıtlamanız gerekir. Yoksa dava için yaptığınız harcamalar ve emek boşa gidecektir.

 18. 1973 doğumluyum 1992 tarihinde kurulan anonim şirkete ortak olmuşum bu tarihte anonim şirketlerin ortaklarının Bağ-Kur’lu olarak sayılsa da primlerim ödenmemiş ,geriye yönelik bu primleri nasıl ödenerek başlangıcı sağlayabilirim

  1. Bunun için öncelikle SGK’ya yazılı olarak başvurmanız ve olumsuz cevap gelirse dava açmanız gerekir Gonca hanım.

 19. merhaba ben bir şirkette 4 yıl sigortasız çalıştım 4 yıl sonunda şirket taşındı ve şirketi kardeşi devraldı 1 yılda orda çalıştım 5 ay önce çıktım bu durumda nasıl bir dava açılabilir.

  ilk 4 yıl çalıştığım şirket devredilmiş gibi görünmezmi bilgilendirseniz sevirim .

  1. Cumali bey, sigortasız çalıştığınız dönemler için eski işveren aleyhine hizmet tespit davası açabilirsiniz. Henüz hak düşürücü süre dolmamış.

 20. Elinize sağlık çok güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş.
  Severek takip ediyoruz…. Açılış sayfalarından birisi yaptık…
  Kolay gele…

  1. Çok teşekkür ederim. Böyle yorumlar, çalışma şevkimizi artırıyor ve bizi mutlu ediyor.

 21. ssk girişim 1992.2001 2004 yılları arasında sigorta girişim hiç yapılmadan 2.5 yıl çalıştım.ödenmeyen primlerimi alabilir miyim.zaman aşımına uğrar mı.ssk girişim hiç yapılmamış ne yapabilirim.saygılar sağolun

 22. Meraba ben 2004 te ise girdim 4 sene sigortasiz calistim 2007 de giris yapildi ve 3 ay sonra isten cikarildim suan 4 yilim icin bisey yapabilirmiyim

  1. Funda hanım, kanaatimce hak düşürücü süre geçmiş. Yine de bir avukata ayrıca danışabilirsiniz.

 23. 1999, 2001 yılları arasında bi restorantta çalıştım sigorta girişim veya calistigima dair herhangi bi resmi belgem yok ancak orda beraber çalıştığım arkadaşlarım var şahit oluyorlar bende şu anda engelli olarak çalışıyorum sigorta girişim geç olduğu için (2007) emekli olamiyorum dava açma hakkım varmı..

  1. Yusuf bey, bahsettiğinize göre ne yazık ki, hak düşürücü süre dolmuş. Dava açamazsınız.

 24. Mrb ben 2011 ocak. işe giriş tarıhım 2013 eylül tarihleri arasında asıl iş yaptığım halde beni süreli kadroya alıcaz vaatleriyle kandırmış bulundular bende 2017 aralık ta alt iş veren ve üst iş vereni mahkem ye verdim süreç başladı alt iş veren zaman aşımı olarak itiraz etti bu davanın gidişatı nasıl olur bilgilendirir deniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 25. Selamu aleykum ben 20.09.1995 ve 04.01.1997 bu sure zarfinda sadece 1997 de 4 ay ssk yatirmi sirket rusyaya isci bulma kurumu kanaliylan gitim sözlesmem maas bodrolarim butun resmi evraklarim mevcut dava acabilirmiyim birkac gun icinde dava acmayi dusunuyorum calistigim eski sirket daha aktif duruyor bana istedigin yere sikayet et diyiyorlar

  1. Mustafa bey, cevap vermek için evrakları görmek gerekir. Neden bir avukata giderek bizzat sormuyorsunuz?

 26. merhaba Zeynel bey…
  01/06/2017 tarihinde işe başladım… şuan 1 yılı doldurdum zam istedim yıllık izin istedim… patron bir yılın olmadı dedi… meğerse sigortam 24/08/2017 de başlamış… yaklaşık 2.5 ay sonra… zam da vermiyor yıllık izin de vermiyor..elimde çalışırken ürün teslim alırken imzaladığım fatura var en erken tarih 05/06/2017 tarihli… işten çıksam zam ve yıllık izin vermiyor diye haklarımı tam olarak alabilir miyim… ihbar tazminat ve yıllık izin parasını?

  1. Recep bey ihbar tazminatı alamazsınız ama kıdem tazminatı ya da izin parası alabilirsiniz. Ama unutmayın, işyerinde fiilen 1 yılınız dolduğunu bir şekilde ortaya koyabilmeniz gerekir.

   1. çok teşekkür ederim…peki işten bu yüzden çıktığım için… işsizlik sigortasından yararlanabilir miyim … Bir de anlamadığım konu şu … mağdur olduğum halde neden ihbar alamıyorum… işten kendi rızamla çıkmıyorum… sigortam eksik yatmış ve yıllık izin hakkımı vermiyor…

 27. 1976 ise giriş tarihim 1992 çıkış tarihin ben ilkokul mezunuyum yurtdisindaydim ve geldim burada emekli olmak için skk baktimki günüm yaptırılmamıştır. 14 sene içinde 7 sene calisdim ama mevsimlik boru odunu prima yapiyorduk günüm eksik yatırılmıştır.695 gün bu konuda ne yapabilirim şimdiden tesekkurler

  1. Bülent bey, sorunuza cevap verebilmek için evraklarını görmek gerekir. Bir avukata yüz yüze danışmanız daha doğru olacaktır.

   1. Zeynel bey merhabalar. Lütfen bir cevap… 18 yaş altı prim günler talep ediliyor mu? Girişim ve 134 günüm var.

 28. 2016da bir yerde çalıştım. İkinci ayda sigorta yapıcam dedi yapmadı. İsler kötü diye maasımi ertedi. Okul kazanıp başka sehre gittim almam gereken 3000 tl kaldı. Arıyorum vericem para gelicek deyip duruyo. Sigortam olmadığı için dava açmaya korkuyorum. Birkaç ses kaydı var elimde. Birde şahiltle spatlayabilimiyim?

 29. Merhaba, babam 3 yıl önce akciğer kanser hastalığına yakalandığı icin işinden ayrılmıştı. 17 yıl şoför olarak çalıştığı iş yerinde sgk primleri eksik gösterilerek asgari ücret üzerinden ödendi. Ve bu durumda da alması gereken tazminatı ve emekli maaşını alamadı. O Zaman ki patronu durumu düzelteceğini babama söylemişti fakat hiç bir şey yapmadı. Babamda bizde hastalığı ile uğraşmaktan mahkeme yoluna gidecek vakit enerji ve maddi durumumuz olmadı. Babamı yakın Zamanda kaybettim. Emekli maaşı anneme yatacak bundan sonra. Öğrendiğime göre firmada kapanmış. Ben babamın yerine bu kapanmış firmaya dava açma Hakkına sahip miyim ? Şimdiden tesekkürler

 30. Zeynel bey merhaba, ben 1982 dogumluyum. 1997 de bir işyerinde yani 15 yaşım da işe başladım 3 sene çalıltım iki defa giriş çıkış yapılmış ve toplam 133 gün ssk yatmış. %63 engelyim. Günlerim için dava açma hakkım var mı? 18 yaş altı olduğu için çünkü günlerimi alırsam emekli olucam. Teşekkürler

 31. 1987 yilinda bankada staj yaptim 2 yil devlet bankasinda 15 tatilde ve uc ay tatilde calistim okul bittikten sonrada kisa bir sure calistim daha sonra biraktim 1 gun bile normal sigortam yok hizmet tespit davasi acabilirmiyim?Bankalar kapandi (emlak bankasi ve turk ticaret bankasi)

  1. Lale hanım, hiç sigorta girişi vb. resmi bir belge yoksa, hizmet tespit davası açma hakkınız düşmüş demektir.

 32. 2 yil sigortasiz calistirmislar tazminat davasini kazandim ama zaman asimindan alamadim sigorta davasindada zaman asimina giriyormu

 33. Zeynel bey merhaba..

  Çok kısa bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

  1982 doğumluyum. 1997 yılı 15 yaşım da bir iş yerin de 3 sene çalıştım. 2 defa sigorta giriş çıkışı yapılmakla birlikte toplam 134 gün prim yatırılmış. Ben o döneme ait hizmet tespit davası açabilirmiyim..? Yani 18 yaş öncesi prim günleri talep edilir mi? Teşekkürler

 34. merhabalar bn 2002 iş başladim sgk girişim 2004 yapilmis sadece bir ay gosterilmis ve 2008 mayis ayina kadar ay yerde calistim bunn icinde askerede gitim geldim devam ettim 2002 ile 2008 askerlik dahil 6 sene calistim sadece 150 gun pirim yatirilmis 2004 giris 2007 2008 gosterilmis 10 seneyi yeni gecmis simdi bisey yapabilirmiyz

 35. Merhabalar bende birşey soracaktim ben 1999 yılinda bir fabrikada çalistim ama benim sigortami yatirmamislar sadece giriş yapmislar 2016 yılinda sgk gittigimde bana sgk dan dediler senin 1999 yilinda girişin var ve bana dedilerki dava aç 2 tane şahit bul 10 sene geriye atar 10 sene sigortali görünürsün dediler bende pek unuttum gittim ve benim soracagim soru şu zaman aşımı olmuşmudur iş mahkemesine başvurcamada sizlerden bilgi almak istedim

  1. Perihan hanım, eğer işe girişiniz o dönem yapılmışsa, artık zamanaşımı işlemez. Dilediğiniz zaman davanızı açabilirsiniz.

 36. Merhabalar ben 2004 yilinda ise girdim 2010 yilinda isten ciktim fakat beni sigortasiz calistirdilar 2008 ocak ayinda sadece 15 günlük sigorta yatirip tekrar cikisimi yapmislar.Ben calistigim firmaya hak talep bunabilir miyim?

 37. Merhabala ben 2006 yilinda ise girip 2010 yilinda isten ciktim fakat 2008 ocak yilinda sadece bana 15 gunluk prim yatmis diger kalan gunlerimide hak talep edebilir miyim?

 38. merhabalar , 1973 doğumluyum.sigorta başlangıç tarihim ise 2001.
  daha öncesinden 1991 yılında kuşadasında bir otelde bir sezon çalıştım. o zamanlar ekrak istediler sigorta girişi için götüremedim ve yapılmadı. diğer arkadaşlarımın sigorta girişleri yapıldı.
  geçen tv de izlediğim bir programda seninle birlikte çalışıp sgk sı yapılmış olan bir inin ifadesiyle geriye dönük giriş yapılabileceği söylendi. ne kadar doğru öğrenebilirmiyim.
  o dönemler beraber çalıştığım arkadaşla görüşüyorum. onun beyanıyla sigorta giriş tarihimi geriye çekebilirmiyim. teşekkürler.

  1. Ahmet bey yazımızda da açıkladığımız üzere o dönem hiç sigorta girişi ya da başlangıcı olmadıysa, 5 yıllık hak düşürücü süre geçmiş demektir ve geriye dönük sigorta girişi hiçbir şekilde yapılmaz.

 39. Zeynel Bey Merhaba;

  Babam 2007 ve 2008 yılları arasında bir özel firmada 12 ay boyunca çalıştı. Babamın firmaya girişi 01.01.2007 ama sigorta girişi 01.07.2007 olarak görünüyor. Babam Nisan 2018 yılında vefat etti. Anneme aylık bağlana bilmesi için 4a dan 900 4a+4b den 1800 gün istiyorlar. bizde 4a dan 535 ve 4b den 490 gün var. Askerliğide borçlandığımız zaman 175 gün açığımız kalıyor. Biz 2007 yılından yatırılmayan 6 ay için dava açabilir miyiz? Açarsak kaç ay sürer acaba sonuçlanması bilgi verirseniz çok sevinirim. Çünkü ona göre avukat ayarlayıp mahkeme açıcaz.

  1. Tuğba hanım kanaatimce 5 yıllık hak düşürücü süre 2013’te dolmuştur. Ama siz yine de bir avukatla mutlaka görüşün ve ona göre karar verin.

 40. 2006 ecz çalıştım 2009 çıktım sigortasız çalıştım sigorta isteyince kapı dışı edildim şimdi geriye dönük sigorta primi olabilirmi nereye şikayette bulunucum

  1. Sibel hanım sigorta girişiniz hiç yapılmadıysa, ne yazık ki 5 yıllık hak düşürücü süre sona ermiş demektir ve yapılabilecek bir şey yoktur.

 41. Ben orman işletmesinde 1995 yılında 4 gün ağaç temizlenmesinde çalıştım 4 gün çalışma karşılında işletmenin resmi defterine imzamı atıp ücretimi aldım.sorum bu 4 günlük çalışma için sgk girişim yapılmamış dava açabilirmişim.?

  1. Necati bey hal düşürücü süre geçmiş olabilir. Ama ortada bir resmî evrak varsa, mutlaka bir avukatla görüşün ve ona göre karar verin. Davayı kazanma ihtimaliniz de mevcuttur. Sizin yerinizde olsam bir şekilde şansımı denerdim. En çok biraz maddi kaybınız olacaktır.

   1. Zeynel bey ali tezel in bir yazisinda okumustum dava acilacak isletme resmi kurum oldugu icin yani orman isletmesi durum farkli imis hak dusurucu sure ortadan kalkar diyor.sizce son durum nedir?

    1. İşte tam da bu nedenle bir avukatla görüşün dedim. Tahminimce, olumlu bir cevap alabilirsiniz. Bu konuyu araştırdıktan sonra yorumu sizin için güncelleyeceğim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.