Sigorta istemeyen işçi

İşçi sigorta istemezse

Olmaz demeyin, çünkü olabiliyor. İşçilerin bazen işverenden, kendisini sigortalı yapmamasını istediğine şahit oluyoruz. Sebebi ne olursa olsun işveren bu talebi yerine getirebilir mi? İşçinin rızasının olması ya da olmaması, sigortalılığı etkiler mi?

İşçi neden sigorta istemez?

Yeşil kartın yaygın olarak kullanıldığı zamanlarda, sigorta istememenin en büyük gerekçesi buydu. İşçi yeşil karta sahipse, rahatlıkla sağlık giderlerini devlete ödettirebiliyordu. Bunun üzerine bir de kaymakamlıklardan alınan sosyal yardımlar da ekleniyordu. Günümüzde ise artık yeşil kart uygulaması yok. Ancak işçiler çeşitli gerekçelerle hâlen sigorta istemeyebiliyor.

Örneğin eşinden nafaka alan bir kadın işçi bu gelirinin resmileşmesini istemeyebiliyor. Ya da eşine nafaka vermekle yükümlü bir işçi, bu nafakayı ödememek için sigortalı görünmek istemeyebiliyor. Bazı durumlarda işçiler daha çok ücret almak için sigorta yerine fazla maaş da talep edebiliyor.

Bunun dışında özel bazı gerekçelerle sigorta istemeyen işçilere de rastlanabilmektedir. Örneğin hayati tehlikesi bulunduğunu iddia eden bir işçi, yerinin belli olmaması için işvereninden sigorta yapmamasını rica edebilir.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşverenin sigorta konusunda takdir hakkı var mı?

sigorta yapma diyen işçi

Bu konuda işverenin her hangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır. Sigortalılık işçinin hakkı olduğu kadar aynı zamanda yükümlülüğüdür. 5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 92nci maddesine göre “Kısa ve uzun vadeli sigorta kapsamındaki kişilerin sigortalı ve genel sağlık sigortalısı olması, genel sağlık sigortası kapsamındaki kişilerin ise genel sağlık sigortalısı olması zorunludur. Bu Kanunda yer alan sigorta hak ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmak, azaltmak, vazgeçmek veya başkasına devretmek için sözleşmelere konulan hükümler geçersizdir.”

SONUÇ

İşçi hangi gerekçeyle sigortasız çalışmak isterse istesin, bu kanunen mümkün değildir. Gerek işletmesel nedenlerle olsun ve gerekse işçinin özel durumundan kaynaklansın; bu tür bir talep işveren tarafından asla kabul edilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki; sigortasız işçi çalıştırmanın tespit edilmesi halinde büyük miktarda idari para cezalarıyla karşılaşılabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Öncelikle iyi günler dilerim , malesef bu durum başımıza geldi , kendimize yakın gördüğümüz bir elemanımız üzerinde haciz oldugu için aynı zamanda engelli cocuguna yardımlar alıdıgı ve yesıl kart kullandıgı için bizden sigorta istemedi ucret ve sigorta piriminin tamamını elden aldı , yılın mevsımlık iş dönemlerinde calısıyordu en sonundada işten ayrılarak çıktı . Smdı bizi mahkemeye şikayet etmiş , 1999 yılından beri benı sıgırtasız cslıstırıyorlar alacagım var felan diye , buna karşı ne yapabiliriz , devletin bu durumda bize tanıdıgı herhangi bir imkan anlayıs durumu varmı ? Eğer bu mahkemeyı işçi kazanırsa yesılkart ve devlet yardımlarından dolayı , devletı dolandırmış olmazmı ? Bu işten nasıl kurtulucaz , resmen iyi niyetimizi kullanıp hem elden aldı onca zaman hem smdı sıkayet edıp gerıye dönuk yaptırmak ıstıyor . Lutfen yardımcı olun

    1. Yusuf bey, işçiyi sigortasız çalıştırarak hatayı baştan yapmışsınız. Bundan sonrası için, bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.