Sigorta meslek kodları neler?

Sigorta meslek kodları

Ziyaretçilerimizden gelen bazı sorularda, SGK’ya bildirilen meslek kodlarının anlamının sorulduğunu görüyorum. E devlet üzerinden sigorta hizmet bilgilerini sorgulayan bir işçi, meslek kodu bölümünü de görebilmektedir. Peki bu meslek kodları ne anlama gelir?

Meslek kodu, işçinin hangi görevde çalıştığını gösterir

Örneğin meslek kodu 7411.04 olarak görünen bir işçi, işyerinde elektrikçi olarak görev yapıyor demektir. Ya da 8111.02 kodu, işçinin madenci olarak çalıştığını gösterir. Benzer şekilde 2212.10 işçinin acil tıp uzmanı bir doktor olduğunu gösterirken, 2261.04 kodu işçinin diş hekimi olduğunu belirtmektedir.

Sigorta meslek kodunu bildirmeyene ceza var

İşçinin meslek kodunun işverence bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. 5510 sayılı kanunun 102nci maddesine göre; işçinin fiilen yaptığı işe uygun şekilde meslek kodunun bildirilmemesi halinde işverene idari para cezası uygulanacaktır. Bu şekilde yanlış kodla bildirilen her işçi için işverene, brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında para cezası kesilecektir. Ancak cezanın toplam tutarı, her bir ay için bir brüt asgari ücreti de geçemeyecektir.

İdari para cezası 2018’de başlıyor

Yukarıdaki idari para cezasını getiren maddenin yürürlük tarihi ise 01.01.2018 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla şu an için, gerçeğe aykırı meslek kodu bildirimine idari para cezası uygulanmasa da 2018 itibariyle bu cezalar uygulanmaya başlanacaktır.

Meslek kodu neden önemli?

Şu an için yasal bir mevzuat olmasa da, ileride mesleki asgari ücretlerin belirlenmesi ihtimal dahilinde görünüyor. Çalışanların doğru meslek kodlarıyla sisteme girişleri yaptırıldıktan sonra, bir sonraki aşamada mesleklere göre asgari ücretlerin tespit edilmesi gündeme gelebilecektir.

Meslek kodları listesi

Meslek kodlarının güncel halini aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz. İşçiler de SGK hizmet dökümlerinde geçen meslek kodlarıyla bu kodları karşılaştırabilir ve yanlışlıkların düzeltilmesini işverenlerinden talep edebilir.

Sigorta meslek kodlarını indirmek için tıklayınız.

 

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Ben izmir bornova altındağda erciyes mekanik klima havalandırma kanalları imalâtında 10 yıldır çalışıyordum işveren tarafından saçma bir sebebten dolayı işim fes edildi burda aylık 70 lira alıyordum 3.yıl 7 ay 07/05/2012-07/03/2017 -4.yıl 7 ay çalışdım ssk mı asgari ücredten ödeme yapmış ve bu işyeri hiç birzaman tabela asmadı tabela vergisi vermemek için şuan 4.yıllık işsizlik paramı 10 aydır dilenci gibi yalvarıyorum paramı vermiyor 10 AYDIR İŞSİZİM YAŞ 48 KİMSE İŞ VERMİYOR 2444.05 kod AMA İŞVEREN HANGİ KODDAN GÖSTERİYOR BİLMİYORUM

 2. yönetici asistanı olarak çalışıyorum. Kodumu bilmiyorum. ne kadar maaş almam gerekir öğrenmek istiyorum..Ocak 2018 de yürürlüğe girecek yasa ile geriye dönül eksik ödeme yapıldıysa ne yapmalıyım
  14:45

   1. belki 10-15 sene önce mesleklerin maaşları belliydi. sisteme girildiğinde görebiliyorduk. 2018 de yine böyle mi olacak?

    1. Filiz hanım, 2018 itibariyle işverenler doğru meslek kodunu girmezlerse idari para cezasıyla karşı karşıya gelecek. Meslek koduna göre ücret belirlenmesi uygulamasının ne zaman olacağı ise henüz belirsiz. Ben kısa vadede olmayacağını düşünüyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.