Sigorta meslek kodları neler?

Sigorta meslek kodları

Ziyaretçilerimizden gelen bazı sorularda, SGK’ya bildirilen meslek kodlarının anlamının sorulduğunu görüyorum. E devlet üzerinden sigorta hizmet bilgilerini sorgulayan bir işçi, meslek kodu bölümünü de görebilmektedir. Peki bu meslek kodları ne anlama gelir?

Meslek kodu, işçinin hangi görevde çalıştığını gösterir

Örneğin meslek kodu 7411.04 olarak görünen bir işçi, işyerinde elektrikçi olarak görev yapıyor demektir. Ya da 8111.02 kodu, işçinin madenci olarak çalıştığını gösterir. Benzer şekilde 2212.10 işçinin acil tıp uzmanı bir doktor olduğunu gösterirken, 2261.04 kodu işçinin diş hekimi olduğunu belirtmektedir.

Sigorta meslek kodunu bildirmeyene ceza var

İşçinin meslek kodunun işverence bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. 5510 sayılı kanunun 102nci maddesine göre; işçinin fiilen yaptığı işe uygun şekilde meslek kodunun bildirilmemesi halinde işverene idari para cezası uygulanacaktır. Bu şekilde yanlış kodla bildirilen her işçi için işverene, brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında para cezası kesilecektir. Ancak cezanın toplam tutarı, her bir ay için bir brüt asgari ücreti de geçemeyecektir.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İdari para cezası 2018’de başlıyor

Yukarıdaki idari para cezasını getiren maddenin yürürlük tarihi ise 01.01.2018 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla şu an için, gerçeğe aykırı meslek kodu bildirimine idari para cezası uygulanmasa da 2018 itibariyle bu cezalar uygulanmaya başlanacaktır.

Meslek kodu neden önemli?

Şu an için yasal bir mevzuat olmasa da, ileride mesleki asgari ücretlerin belirlenmesi ihtimal dahilinde görünüyor. Çalışanların doğru meslek kodlarıyla sisteme girişleri yaptırıldıktan sonra, bir sonraki aşamada mesleklere göre asgari ücretlerin tespit edilmesi gündeme gelebilecektir.

Meslek kodları listesi

Meslek kodlarının güncel halini aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz. İşçiler de SGK hizmet dökümlerinde geçen meslek kodlarıyla bu kodları karşılaştırabilir ve yanlışlıkların düzeltilmesini işverenlerinden talep edebilir.

Sigorta meslek kodlarını indirmek için tıklayınız.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. yönetici asistanı olarak çalışıyorum. Kodumu bilmiyorum. ne kadar maaş almam gerekir öğrenmek istiyorum..Ocak 2018 de yürürlüğe girecek yasa ile geriye dönül eksik ödeme yapıldıysa ne yapmalıyım
  14:45

   1. belki 10-15 sene önce mesleklerin maaşları belliydi. sisteme girildiğinde görebiliyorduk. 2018 de yine böyle mi olacak?

    1. Filiz hanım, 2018 itibariyle işverenler doğru meslek kodunu girmezlerse idari para cezasıyla karşı karşıya gelecek. Meslek koduna göre ücret belirlenmesi uygulamasının ne zaman olacağı ise henüz belirsiz. Ben kısa vadede olmayacağını düşünüyorum.

 2. Ben izmir bornova altındağda erciyes mekanik klima havalandırma kanalları imalâtında 10 yıldır çalışıyordum işveren tarafından saçma bir sebebten dolayı işim fes edildi burda aylık 70 lira alıyordum 3.yıl 7 ay 07/05/2012-07/03/2017 -4.yıl 7 ay çalışdım ssk mı asgari ücredten ödeme yapmış ve bu işyeri hiç birzaman tabela asmadı tabela vergisi vermemek için şuan 4.yıllık işsizlik paramı 10 aydır dilenci gibi yalvarıyorum paramı vermiyor 10 AYDIR İŞSİZİM YAŞ 48 KİMSE İŞ VERMİYOR 2444.05 kod AMA İŞVEREN HANGİ KODDAN GÖSTERİYOR BİLMİYORUM

 3. zeynel bey mart 2016 yılında prodüktör meslek kodu ile işe balşadım. fakat dün sigorta dökümüne baktığımda aralık 2017 de meslek kodum değişmiş montajcı (kurgucu) yapmışlar. bunun sebebi nedir ne yapmam gerekir. 2 yıla yakındır prodüktör olarak çalışıyordum benim haberim olmadan meslek kodum değişmiş.

  1. Savaş bey, şu aşamada bunun her hangi bir etkisi yok. Ancak, ileride mesleklere göre asgari ücret gündeme gelirse, bu husus önem arz eder. Yine de işverenden talepte bulunarak, kodun düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

 4. Çalıştıgm işyerinde. Elektrik tekniker olarak görev yapıyorum şans eseri dökümanalrımı inceledigimde sigortamın düşük gösterldigini (Asger ücret) iş kolumun da alakasız bişey olarak gösterilmiş. İş güvenligi konusunda son derece titizim. Bu konuda ne yapmam hangi yolları izlemem gereklidir kısa bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  1. Merhaba. Öncelikle işverenle görüşerek hem gerçek ücretinizin SGK kayıtlarına yansıtılmasını hem de doğru meslek kodunun girilmesini talep edebilirsiniz.

 5. mrb zeynel bey ben bir kurumda taşeron olarak çalışıyorum . kurumun teknik personel ihalesiyle işe alındım 2 yıldır meslek kodum teknisyen ama ben inşaat mühendisiyim meslek kodumu değiştireyimmi böyle bir hakkım var mı

  1. Ela hanım, bu kodu siz değiştiremezsiniz. İşverenin değiştirmesi gerekir. Bunun için işverene başvurmalısınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.