Sigorta meslek kodları neler?

Sigorta meslek kodları

Ziyaretçilerimizden gelen bazı sorularda, SGK’ya bildirilen meslek kodlarının anlamının sorulduğunu görüyorum. E devlet üzerinden sigorta hizmet bilgilerini sorgulayan bir işçi, meslek kodu bölümünü de görebilmektedir. Peki bu meslek kodları ne anlama gelir?

Meslek kodu, işçinin hangi görevde çalıştığını gösterir

Örneğin meslek kodu 7411.04 olarak görünen bir işçi, işyerinde elektrikçi olarak görev yapıyor demektir. Ya da 8111.02 kodu, işçinin madenci olarak çalıştığını gösterir. Benzer şekilde 2212.10 işçinin acil tıp uzmanı bir doktor olduğunu gösterirken, 2261.04 kodu işçinin diş hekimi olduğunu belirtmektedir.

Sigorta meslek kodunu bildirmeyene ceza var

İşçinin meslek kodunun işverence bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. 5510 sayılı kanunun 102nci maddesine göre; işçinin fiilen yaptığı işe uygun şekilde meslek kodunun bildirilmemesi halinde işverene idari para cezası uygulanacaktır. Bu şekilde yanlış kodla bildirilen her işçi için işverene, brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında para cezası kesilecektir. Ancak cezanın toplam tutarı, her bir ay için bir brüt asgari ücreti de geçemeyecektir.

İdari para cezası 2018’de başlıyor

Yukarıdaki idari para cezasını getiren maddenin yürürlük tarihi ise 01.01.2018 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla şu an için, gerçeğe aykırı meslek kodu bildirimine idari para cezası uygulanmasa da 2018 itibariyle bu cezalar uygulanmaya başlanacaktır.

Meslek kodu neden önemli?

Şu an için yasal bir mevzuat olmasa da, ileride mesleki asgari ücretlerin belirlenmesi ihtimal dahilinde görünüyor. Çalışanların doğru meslek kodlarıyla sisteme girişleri yaptırıldıktan sonra, bir sonraki aşamada mesleklere göre asgari ücretlerin tespit edilmesi gündeme gelebilecektir.

Meslek kodları listesi

Meslek kodlarının güncel halini aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz. İşçiler de SGK hizmet dökümlerinde geçen meslek kodlarıyla bu kodları karşılaştırabilir ve yanlışlıkların düzeltilmesini işverenlerinden talep edebilir.

Sigorta meslek kodlarını indirmek için tıklayınız.

 

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.