Sigortası biten kişi sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi?

Sigorta bittikten sonra sağlık yardımı

Bilindiği üzere kişinin sağlık giderlerinin SGK tarafından karşılanması için sigortalılık gerekmektedir. Ancak işçinin işten ayrılması nedeniyle sigortasının yatırılmadığı zamanlarda ne olacaktır? Böyle bir durumda işçi, sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam eder mi?

Sağlık hizmetlerinden yararlanma ile ilgili kanun ne diyor?

İşçi, bağkurlu ya da memur çalışanın sigortalılığı sona erdikten sonraki sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanamam durumu ile ilgili 5510 sayılı Kanunun 67nci maddesine bakmak gerekir. Bu maddeye göre; genel sağlık sigortalısı sayılan işçi, memur ve bağkurlular, zorunlu sigortalıklarının bittiği tarihten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanmaktadır. Bu kişilerin sigortalılık niteliğini kaybettikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde doksan günlük zorunlu sigortalılıkları var ise, sigortalılık niteliğini kaybettikleri tarihten itibaren doksan gün süreyle, bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinden yararlandırılır.

Sigortalılık sona erdikten sonra sağlık hizmetleri

Yukarıdaki hükmü toparlamak gerekirse aşağıda yazılı şartlar dahilinde, sigorta bittikten sonra da sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edilebilmektedir:

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

  • Sigortanın bittiği tarihten itibaren geriye dönük son 1 yılda 89 gün ve altında sigorta primi bulunuyorsa 10 gün
  • Sigortanın bittiği tarihten geriye dönük olarak son 1 yıl içinde en az 90 gün sigortaları varsa artı 90 gün boyunca

Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmektedir.

SONUÇ

sigorta sona erdikten sonra sağlıktan faydalanma

Sigortalılığı biten bir kişinin, bu tarihten itibaren geriye dönük son bir yıl içinde 89 güne kadar primi varsa bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmaya 10 gün boyunca devam edebilirler.

Eğer sigortası biten kişinin, bu tarihten geriye doğru son bir senede 90 gün ve üzerinde primi varsa; bu defa bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 10+90 yani 100 gün boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. peki bu 100 gün de bittikten sonra kişi ve bakmakla yükümlü olduğu aile için sağlık sigortasından faydalanma noktasında ne yapabilir?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.