Sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneği

İşçilerin sigortasız çalıştırılması hiçbir şekilde yasal değildir. Hatta çoğu zaman, işçi işe girmeden sigorta girişinin yapılması ve sonrasında işçinin işe başlaması gerekir.

Sigortasız çalışan bir işçi ya da herhangi bir işyerinde sigortasız işçi çalıştırıldığını gören bir kişi, yetkili makamlara sigortasız çalışma ihbarında bulunmak isteyebilir.

Bu şikâyetin nereye yapılabileceğini daha önce açıklamıştık: iscidunyasi.com/sigortasiz-isci-calistirma-nereye-ihbar-edilir

Alo 170 ve Cimer ile sigortasız işçi ihbarı

Sigortasız işçi ihbarı için en kolay yol Alo 170’i aramaktır. Zaman ve mekândan bağımsız olarak istenildiği zaman aranabilen Alo 170, sigortasız işçi ihbarı için ilk seçenektir.

Cimer’e de internet üzerinden dolduracağınız bir formla rahatça ulaşabilir ve ihbarınızı iletebilirsiniz. Hem Alo 170 hem de Cimer şikayeti için özel bir dilekçe hazırlamanız gerekmez.

Sigortasız işçi ihbarı için diğer seçenekler

Ancak bazen ihbarı doğrudan SGK il müdürlüğüne ya da İşkur’a yapmak isteyen işçiler olabilir. Bunların elbette bir dilekçe doldurması ve dilekçeyi ilgili kuruma vermesi gerekir.

SGK implant tedavisini karşılar mı?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Sigortasız işçi ihbarına yönelik bu dilekçede şikayetçinin kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri ile şikayet edilen işverenin iletişim bilgileri mutlaka yer almalıdır.

dilekçeler

Sigortasız işçi şikayet dilekçesi

Sizin için hazırladığımız sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Bu dilekçe, sigortasız çalıştırılan işçinin bizzat kendisi için şikayette bulunması seçeneğine göre hazırlanmıştır.

Eğer üçüncü kişi olarak ihbarda bulunacaksanız, dilekçenin ilgili kısmını değiştirmeyi unutmayın.

Sigortasız işçi çalıştırılmasıyla ilgili daha önce yazdığımız yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

iscidunyasi.com/sigortasiz-isci-calistirmanin-cezasi-ne-kadar

iscidunyasi.com/sigortasiz-isci-ihbarina-sgk-odul-verir-mi

Sigortasız işçi çalıştırma ihbar dilekçesi örneğini aşağıdaki bağlantıdan görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz:

drive.google.com


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.