Sigortasız işçi ihbarına SGK ödül verir mi?

Sigortasız çalışanı ihbar edene ödül var mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, her fırsatta, sigortasız işçi çalıştırılmaması gerektiğine dair kamuoyunu bilgilendiriyor. Bu arada da, sigortasız çalışmaların SGK’ya bildirilmesini teşvik ediyor. Peki ama sigortasız işçi ihbarında bulunan kişiye bir ihbar ödülü var mı?

Sigortasız çalışma

Öncelikle şu durumu herkesin bilmesi gerekir: Sigortasız çalışma da çalıştırmak da yasal değildir. Hangi gerekçe olursa olsun, işçinin böyle bir talebi bile olsa, sigortasız çalıştırılması yasal değildir. Sigortasız işçi çalıştıran işveren hem idari para cezalarıyla karşı karşıya gelebilir hem de işçinin ileride dava açması halinde, yıllar sonra bile bu durum, karşısına çıkabilir.

Sigortasız çalışma nereye şikayet edilebilir?

Bunun için kullanılabilecek kanallar şunlardır:

Sigorta hizmet tespit davası ne kadar sürer?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • Alo 170’in aranması
 • Bimer’e yazılması
 • Cimer’e yazılması
 • İşkur’a dilekçe verilmesi
 • SGK’ya dilekçe verilmesi

Yukarıdaki şikayet kanallarından en kolayı ve hızlısı Alo 170 olacaktır. Alo 170’e yapılan şikayet bildirimi, ilgili kurumu kısa sürede aktarılmaktadır. Alo 170’in işleyişi hakkında daha önce yazdığımız yazıya, buradan göz atabilirsiniz: iscidunyasi.com/alo-170-hatti-nedir-nasil-basvurulur-ne-ise-yarar

Sigortasız işçiyi ihbar edene ödül yok!

sigortasız işçi ihbarı

Keşke, sigortasız işçi ihbarında bulunan vatandaşa ödül verileceğini söyleyebilseydim. Kanaatime göre, olması gereken de budur. Ancak mevzuatı araştırdığımda, böyle bir ödül sisteminin olmadığını gördüm.

Bir başka deyişle, sigortasız işçi çalıştıran bir işvereni ihbar edecekseniz, bunu vatandaşlık bilinciyle ve kişisel menfaat beklemeden yapmanız gerekecek.

İnternette bazı sitelerde, sigortasız işçi çalıştırma ihbarına ödül verildiği söylense de, bu haberlerin aslı bulunmamaktadır. Bu durum bazen de, vergi ihbarlarıyla karıştırılmaktadır. Şöyle ki; vergi usulsüzlüğü ile ilgili ihbarda bulunduğunuzda ve ihbarınız doğru çıktığında, Gelir İdaresi Başkanlığı size ödül vermektedir. Ancak SGK’nın böyle bir uygulaması yoktur.

SONUÇ

Evet, sigortasız işçi çalıştıran bir işyerini ihbar eden vatandaşa her hangi bir ödül verilmemektedir. Kayıt dışı çalışmayla bu kadar mücadele eden, sigortasız işçi çalıştırmanın ihbar edilmesini sürekli teşvik eden SGK’nın, bu çabasının ihbar ödülüyle de desteklenmesi gerekirdi.

Çünkü sigortasız işçi çalıştıran işveren sadece devletten prim kaçırmamakta; aynı zamanda da işçinin hakkını gasp etmektedir. Böyle olunca, getirilecek bir ödül uygulaması mutlaka ihbarları artıracak ve kayıt dışılığı da azaltacaktır.

Yine de, sigortasız çalıştırma ihbarında bulunacak vatandaşlar şunu bilmelidir ki; bu durumun SGK tarafından tespiti halinde işverene ağır cezalar uygulanmakta ve işçinin ödenmemiş sigorta primlerinin bildirimi de ayrıca sağlanmaktadır.

Bu nedenle, sigortasız işçi çalıştıran işveren olduğunu biliyorsanız, çekinmeden bunun için ihbarda bulunmanızı ve çalışma hayatına doğrudan bir katkı sağlamanızı tavsiye ederim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

38 Yorum

 1. Üçbuçuk yıldır evde yardımcı olarak calisiyordum ilk bir yil sgk yapmayacaklarini soylefiler sonraki zaman icin yapariz dediler ama bgn yrn diye fiye nerdeyse 4 yil olacakti son baskilarimla 3 ay 12 gun prim odemisler saglik sotrunum nedeniyle bi sure ise gidemedihim ve raporum bittiği gün cikisimi yapmislar hic bir hakkimida vermediler ne kidem ne ihbar calistihim gun lerde var bi kac evrak imzalattilar niyetlerinin ne oldugunu bilmedigim icinde okumadan imzaladim hukuken hakkim nedir

  1. Meral hanım imzaladığınız evrakları görmeden bir şey diyemem. Ama neticede hakkınızı arayabilirsiniz. Bir avukatla mutlaka görüşün ve ona göre hareket edin.

 2. Merhaba ben 2018 Şubat ayında işe başladım fakat sigortamı yapmadılar devamlı ertelediler.Haziran ayında ise yeni alım yapıyormuş gibi işkura başvurdular.Şu an stajyer gibi gözüküyorum 3 ay sigortam işkurdan ödenecek ama bu emekliliğimi etkilemeyecekmiş.Eylül sonunda sigortamın şirket tarafından karşılanması gerekiyor.Yaklaşık 7 aylık bir kaybım olmuş oluyor.Hakkımı alabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  1. Seçil hanım, bunun yolu mahkemeden geçmektedir. İster şimdi isterseniz de işten ayrıldıktan sonra hizmet tespit davası açmanız gerekir.

   1. Peki iskura ya da sgk ya sikayet etmeden mi dava acmaliyim yakin zaman da isten ayrilacagim dava actigim da sigortasiz calistigimi nasil kanitlayabilirim herhangi bir evrak gereklimidir

 3. Ben bir işyerinde 8 yıldan devamlı çalışanın patron cik dedi ama tazminatı verilmesi vermedi iki gün oldu benim tüm haklarımı nasıl alırım artı çocuk paşası ve aile gecim indisinize almıyorum yıllık izni tam kullandirmaduartı maaşı elden veriyor bana yardımcı olurmusunuz bu konu hakkında birşey bilmiyorum bana yol çizermişsiniz teşekkürler

 4. İnşaat firmasinda tüm sigortalilari asgari ücretli gösterilmesi sucmu ve sigortasiz işçi çalıştırması tesbiti vergisel yönden cezası ve tck yönden suçu ve cezası varmı emeklerinizden dolayı teşekkür ederim.

 5. Merhaba ben 2 aydır sigortasız çalışıyorum bana yapacaklarını söylediler ve yapmadılar 15 gün sonra işten çıkacağımi ve eleman bulmalarını söyledim işten ayrılınca şikayet etsem olur mu ?

  1. Elbette olur ama ispatlanması daha zor olacaktır. Madem ayrılacaksınız, şikayetinizi şimdi de yapabilirsiniz.

 6. Merhaba 6 ay sigortasız çalıstım 7.ayda sigorta girisimi yaptilar 8.ayda isten cikardilar yani 2 aylik sigorta girisim oldu şikayette bulunsam tazminat alabilirmiyim

 7. Merhaba kolay gelsin iyi günler…Benim sorum şu; Kız arkadaşım markette işe başladı.1haftalık maaşını vermeyeceklerini,sebebi ise ( işi bırakırsa verdikleri zararmış magdurıyetmıs) sigortasını ise 15,20 gün sonra başlatacaklarını söylemişler ve şuanda 10.günü kasada açık çıkıyor,sen nasıl kasiyerlik yaptın gibi bahaneler türetmeye başlamışlar.İşi bırakacağını söyledi arkadaşım ben biraz daha beklemesini istedim.Çalıştıgı günlerin parasını vermeyecekler besbelli..Ne yapmak istedikleri da belli birşey ama gene de durup calışmaya devam etmelı.Biz bu durumda ne yapmalıyız.Sizce????

  1. Merhaba. Çalışanın sigortasının derhal, hatta işe başlamadan önce yapılması gerekir. Çalıştığın günlerin ücreti de mutlaka ödenir. Sizin bir karar vermeniz gerekir, işverenle arada güven sorunu varsa, böyle bir işyerinde çalışmanın çok da anlamı yoktur. Yine de herkesin özel durumları olabilir ve net bir cevap vermemiz bu nedenle doğru olmaz.

 8. SGK Emeklilikte yaşa takılanları SGK sız çalışmaya zorlarken hiç sigortasız işçi çalıştıranı bildirene ödül verir mi? Yapsa yapsa ihbarcıya ceza verir. Insanları üçkağıtçılığa zorlayan bir kurumun akıllıca bir iş yapması beklenemez. sgk tavanından az gün bildirin yüksek emekli maaşı alın yada sgk sız işverenden daha yüksek ücret alın emekli maaşınız düşmesin.

 9. Merhabalar
  Ben sigortasizken trafik kazasi gecirdim. Ama kazayi ben yapmadim. Geçici olarak ayagimda kirikli ve ezilme var .
  Geçici olarak işgormezliğim var . sigortam olmadığı icin sigortaya bildirim yapmadim. Bunu hakkinda bilgi alabiriyim. Teşekkür ederim

 10. Ya 2008 den beri çalıştığım özel şirkette sigorta girişim var 3 yıl boyunca eksik yatırıldı sonrasında tam yatırıldı şuan itibarıyla aynı işyetinde çalışmaya devam etmekteyim yıpranmadan dolaya işten ayrılmayı düşünüyorum tazminat alma hakkım varmı bide eksik yatırılan sigorta günlerim için hakkımı arayabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

   1. Bilginiz için teşekkürler çalıştığım iş tozlu ortam 100/ 30 kalıcım astım oluştu bende oyüzden ayrılmak istiyorum prim günümde şuan 3200 neyapmalıyım sizce

 11. Öncelikle merhaba 2 aydır Bir işyerinde çalışıyorum Daha doğrusu eczanede ve hala sigorta girişim sağlanmadı aylık ücretin 800 lira ayda bana verilen para bu ben şikayet etmeyi düşünüyorum Ancak ne kadar para alacağım 800 liranın üstünü tamamlayacak var mı onu hesaplamak istiyorum ve 2 Sorunsa bu parayı ne kadar sürede alacağım Lütfen bana yardım edin teşekkür ederim

  1. Merhaba. Sorularınızın cevabını almak için Alo 170’i aramanız ve işyerine gelinerek sigortasız çalıştırıldığınızın tespit edilmesini istemeniz gerekir. Yapılacak tespite göre, verilecek cevap da değişecektir.

 12. Merhaba,
  Patronun yanında 2 ay çalıştık ama adam sigortamizi yatiraçam deyip yatirma dı biz işten ayrıldık hala sigortamizi yatirma dı adam bi öneriniz var mıdır?

  1. Merhaba. Bir öneriden öte, arabulucu başvurusu yapmanız ve uzlaşma olmazsa iş mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız gerekir. Başka bir seçenek yoktur.

 13. Mrb benim kardesimin ve arkadasimin 10 23 2018 tarihinde ise basladik 51 gunluk sigortamiz yatmamis bu durumda bizim isyeri 12 ayda giris yapti ve geriye donum 10 23 18 tarihinde giris gorunmekte bu sebepten dolayi yatan primler gorunmuyo ve biz is kazasi gecirdik bu surec icerisinde ama vijdanen rahat degildik suan isten cikis yapiyoruz bu sebekten dolayi bizim ne yapmamiz nasil bir izlenim saglamamiz gerekmekte yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

 14. Ben 1983 yılından bu yana inşaatlarda ve ev tadilatlarında taşeron veya işveren yanında alçı ve boya ustası olarak çalışmaktayım onca senedir çalışmama rağmen sigortalı 1800 iş günüm mevcut alo 170 diyorki çalışırken şikayet et sigortasız çalışma iş yerlerinde uzun süreli çalışmalarımız olmuyor bu durumda sigortamız heba oluyor peşinede hangisinin düşeyim bir çok işveren yövmiyemizi bile ödemiyor ha Allaha havale ediyoruz yada unutuyoruz başımız belaya girmesin diye hangi yolu takip edeceğiz ? birde asgari ücret üzerinden haksızlığa uğruyoruz inşaatda asgari ücret ile usta işi yapan hiç kimse yoktur buda ayrı bi dalevere mecburen razı geliyoruz yoksa iş yerinde çalışmada yapamazsın bunların çözüm yolu varmı

  1. Merhaba. Bu hususların çözümü, öyle ya da böyle şikayet edilmesidir. Sizi anlıyorum, kısa süreli çalışmalar söz konusu oluyor; ancak 1 gün bile olsa sigorta yapılması gerekiyor. Biraz da herkesin bilinçlenmesi ve sigortanın önemini anlaması çok önemli.

 15. ihbar yapilinca isim veriliyormu karsi tarafa bu konu yuzunden cekimser olunuyor bunu ihbar sonrasi hakkiniz da sikayet var denilip tarfimiz etki sozkonusu ihbar sonrasi sadece rutin kontrol denmiyor sıkıntı burada

  1. Merhaba. Asılsız bir ihbar varsa, karşı tarafın hakkını aramasını normal karşılamak gerekir. Bu nedenle, böyle bir risk olduğunu da kabul etmek lazım.

 16. Merhaba ben işe başlarken sigorta var demi dedim başla bakarız dedi patron tam onsekiz ay oldu her ay hatırlatmama rağmen sigortamı yapmadılar anladımki yapmayacaklarda benim hiç sigorta girişim yok işten çıkıp bunları şikayet etsem herhangi bi hakkım olurmu tazminatgibi

  1. Merhaba. Şikayet etmeniz size doğrudan bir hak vermez. Ama işyerini denetime gelen olursa ve sizi de tespit ederlerse hem geriye dönük sigorta girişiniz yapılır hem de haklı nedenle fesih yapma hakkınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   1. İşten çıkıp dava edersem orda sigortalı çalışmış üç tane şahidim var bu benim işime yararmıpeki ordayken şikayet etmek istemiyorum

    1. İşten çıkıp da dava açabilirsiniz. Bu durumda tanıklar elbette işe yarayabilir. Ama mahkemenin ne yönde karar vereceğini şimdiden kestirmek mümkün olmaz.

 17. Birde orda çalışırken patronların doğum günü gibi vesaire birçok resimve video kaydı var tarihleriyle bana elden verdikleriavans ve maaszarflarınıda saklıyorum bunlar kanıt sayılırmı dava etsem çıktıktan sora işten

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.