Sigortasız işçi ihbarına SGK ödül verir mi?

Sigortasız çalışanı ihbar edene ödül var mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, her fırsatta, sigortasız işçi çalıştırılmaması gerektiğine dair kamuoyunu bilgilendiriyor. Bu arada da, sigortasız çalışmaların SGK’ya bildirilmesini teşvik ediyor. Peki ama sigortasız işçi ihbarında bulunan kişiye bir ihbar ödülü var mı?

Sigortasız çalışma

Öncelikle şu durumu herkesin bilmesi gerekir: Sigortasız çalışma da çalıştırmak da yasal değildir. Hangi gerekçe olursa olsun, işçinin böyle bir talebi bile olsa, sigortasız çalıştırılması yasal değildir. Sigortasız işçi çalıştıran işveren hem idari para cezalarıyla karşı karşıya gelebilir hem de işçinin ileride dava açması halinde, yıllar sonra bile bu durum, karşısına çıkabilir.

Sigortasız çalışma nereye şikayet edilebilir?

Bunun için kullanılabilecek kanallar şunlardır:

  • Alo 170’in aranması
  • Bimer’e yazılması
  • Cimer’e yazılması
  • İşkur’a dilekçe verilmesi
  • SGK’ya dilekçe verilmesi

Yukarıdaki şikayet kanallarından en kolayı ve hızlısı Alo 170 olacaktır. Alo 170’e yapılan şikayet bildirimi, ilgili kurumu kısa sürede aktarılmaktadır. Alo 170’in işleyişi hakkında daha önce yazdığımız yazıya, buradan göz atabilirsiniz: iscidunyasi.com/alo-170-hatti-nedir-nasil-basvurulur-ne-ise-yarar

Sigortasız işçiyi ihbar edene ödül yok!

sigortasız işçi ihbarı

Keşke, sigortasız işçi ihbarında bulunan vatandaşa ödül verileceğini söyleyebilseydim. Kanaatime göre, olması gereken de budur. Ancak mevzuatı araştırdığımda, böyle bir ödül sisteminin olmadığını gördüm.

Bir başka deyişle, sigortasız işçi çalıştıran bir işvereni ihbar edecekseniz, bunu vatandaşlık bilinciyle ve kişisel menfaat beklemeden yapmanız gerekecek.

İnternette bazı sitelerde, sigortasız işçi çalıştırma ihbarına ödül verildiği söylense de, bu haberlerin aslı bulunmamaktadır. Bu durum bazen de, vergi ihbarlarıyla karıştırılmaktadır. Şöyle ki; vergi usulsüzlüğü ile ilgili ihbarda bulunduğunuzda ve ihbarınız doğru çıktığında, Gelir İdaresi Başkanlığı size ödül vermektedir. Ancak SGK’nın böyle bir uygulaması yoktur.

SONUÇ

Evet, sigortasız işçi çalıştıran bir işyerini ihbar eden vatandaşa her hangi bir ödül verilmemektedir. Kayıt dışı çalışmayla bu kadar mücadele eden, sigortasız işçi çalıştırmanın ihbar edilmesini sürekli teşvik eden SGK’nın, bu çabasının ihbar ödülüyle de desteklenmesi gerekirdi.

Çünkü sigortasız işçi çalıştıran işveren sadece devletten prim kaçırmamakta; aynı zamanda da işçinin hakkını gasp etmektedir. Böyle olunca, getirilecek bir ödül uygulaması mutlaka ihbarları artıracak ve kayıt dışılığı da azaltacaktır.

Yine de, sigortasız çalıştırma ihbarında bulunacak vatandaşlar şunu bilmelidir ki; bu durumun SGK tarafından tespiti halinde işverene ağır cezalar uygulanmakta ve işçinin ödenmemiş sigorta primlerinin bildirimi de ayrıca sağlanmaktadır.

Bu nedenle, sigortasız işçi çalıştıran işveren olduğunu biliyorsanız, çekinmeden bunun için ihbarda bulunmanızı ve çalışma hayatına doğrudan bir katkı sağlamanızı tavsiye ederim.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Üçbuçuk yıldır evde yardımcı olarak calisiyordum ilk bir yil sgk yapmayacaklarini soylefiler sonraki zaman icin yapariz dediler ama bgn yrn diye fiye nerdeyse 4 yil olacakti son baskilarimla 3 ay 12 gun prim odemisler saglik sotrunum nedeniyle bi sure ise gidemedihim ve raporum bittiği gün cikisimi yapmislar hic bir hakkimida vermediler ne kidem ne ihbar calistihim gun lerde var bi kac evrak imzalattilar niyetlerinin ne oldugunu bilmedigim icinde okumadan imzaladim hukuken hakkim nedir

    1. Meral hanım imzaladığınız evrakları görmeden bir şey diyemem. Ama neticede hakkınızı arayabilirsiniz. Bir avukatla mutlaka görüşün ve ona göre hareket edin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.