Sık sık rapor alan işçinin işten çıkarılması

Sık sık rapor alan işçi işten çıkarılabilir mi?

Hastaneden rapor alan bir işçinin iş göremez durumda olduğu kabul edilir. Bu nedenle işçinin raporlu olduğu günlerde işe gelmesi beklenemez. Peki ama işçi sık sık rapor alıyorsa ne olacaktır?

İşçinin sağlık raporu

İşçi hastalandığında ya da bir rahatsızlık geçirdiğinde doktor tarafından işçiye istirahat raporu verilmesi mümkündür. İş göremezlik raporu olarak adlandırılabilecek bu evrakı alan işçi, raporun bir suretini işyerine ulaştırmakla mükelleftir. Bunun sonucunda ise raporlu olduğu günler için işçi işe gelmez.

Sağlık raporu kaç ayı aşarsa işçi çıkarılabilir?

İş Kanununun 25 inci maddesi gereğince; işçinin raporlu olduğu ve işe gelmediği gün sayısı, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresini 6 hafta aşmışsa işçi haklı nedenle ve derhal işten çıkarılabilir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri ise şöyledir;

 • 6 aya kadar hizmeti olanlar için 2 hafta
 • 6 ay ila 1,5 yıl arasında hizmeti olanlar 4 hafta
 • 1,5 yıldan çok 3 yıl ya da daha az ise 6 hafta
 • 3 yıldan fazla ise 8 hafta

İşçi sık sık rapor alıyorsa

isci rapor sik iscidunyasi

İşçinin raporlu gün sayısının yukarıda belirtilen duruma uymadığını ama işçinin sık sık rapor aldığını varsayalım. İşçinin bu kadar sık rapor almasından rahatsız olan işveren, buna dayanarak işçisini kıdem tazminatı ödemeden işten çıkaramayacak mıdır? Yoksa kanuni hakkını kullanan işçisinin bu raporlarına ses çıkarmadan bunları kabul etmek zorunda mıdır?

Sık alınan rapor işyerinde olumsuzluğa sebep oluyorsa!

İşçinin sağlık raporu almasının kanuni hakkı olduğu herkesin malumudur. Neticede, rahatsızlanan ya da hastalık geçiren bir işçiye kimse neden rapor aldığını soramaz. Ama işçinin sık sık aldığı raporlar işyerine olumsuz etki ediyorsa ya da işin yürümesini bozuyorsa bu durumda işveren, işçisinin iş sözleşmesini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince geçerli bir nedene dayanarak ve bildirim süreleri dahilinde feshedebilir.

Kaç günlük rapor sık alınan rapordur?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve iş ile işyerine göre karar verilmesi gerekir. Bir işyerinde toplam 10 günlük rapor sık olarak kabul edilebilecekken bir diğerinde bu rakam 100 bile olabilir.

Sürekli rapor alan işçinin işten çıkarılmasının sonuçları

Sık sık rapor alan işçinin bu durumunun işyerine olumsuz etkisi oluyorsa ya da işin yürütülmesi bu nedenle güçleşiyorsa, işveren işçisini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince işten çıkarabilir. Bunun sonucunda ise işçisine kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin sık sık sağlık raporu alması, ancak aşağıda sayılı iki nedenden birinin varlığı halinde işçinin 18 inci madde gereğince kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının ödenerek ( ya da ihbar süreleri kullandırarak) işten çıkarılmasına gerekçe olabilecektir:

 • Bu durumun işyerine olumsuz bir etkisinin olması
 • Bu durumun işin yürütülmesini güçleştirmesi, bozması ya da engellemesi

Yukarıdaki durum dışında; eğer işçinin aldığı sağlık raporlarının doğruluğundan şüphe duyuluyorsa, ilgili hakem hastanelere başvurularak raporların gerçekliği soruşturulabilir. Böyle bir durumda işçinin aldığı raporun gerçek olmadığı tespit edilirse, buna dayanarak işçinin iş sözleşmesi İş Kanununun 25/II-e maddesi gereğince kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmeksizin derhal feshedilebilir.

35 Yorum

 1. esim bel fıtıgından ameliyat oldu 45 + 45 rapor aldı esim bi şirette cay ve temizlik işi yapıyor iş veren işden cıkarılması ve kendi istifa etmesi durumunda kıdem tazminatını alamayacagını beyan etti. suan calısamayacak durumda Tazminat alması için ne yapabilirm tekrar rapor alırsak ne olur.

  1. Mustafa bey kendisi ayrılırsa kıdem tazminatı alamayabilir. Ama işvernen tarafından çıkarılması durumunda kıdem tazminatının ödenmesi gerekecektir.

 2. Mustafa Bey,
  Bir ilaç firmasında çalışıyorum ve boyun fıtığımdan dolayı ilk önce 30, bir hafta sonra 20 günlük iş göremez raporu verildi. Çok fazla araç kullandığımızdan dolayı yöneticilerime onları da zor durumda bırakmak istemediğimi söyledim ve sosyal haklarımı istedim. Maalesef benim istifa etmem gerektiğini belirterek sosyal hakları verme taraftarı değiller. Benim işsizlik maaşı hak kazanmam için sizce ne yapmam gerekir?
  Ayrıca yaşadığım ruhsal çöküntü için rapor almama gerek var mıdır?

  1. Selçuk bey geçmiş olsun. Daha önceki yorumlarda da belirttiğim gibi, sağlık nedeniyle işten ayrılmak işçinin hakkı olsa da, işveren bunu kabul etmediğinde durumu nihai olarak takdir edecek olan mahkemenin kendisi olacaktır. Bu nedenle risk almanız gerekecektir. Size kesin bir şey söylemem mümkün olmaz.

 3. Merhaba, ben 21 yıllık kamu ‘da kadrolu işçi olarak çalışıyorum. Sorunlu bir hamilelik dönemi geçirdim,erken doğum oldu. Doğum iznim bitti, 3 aydır heyet raporu alıyorum. iznimde bitti. Bebeğim 2 ay komada kaldı. Halen sağlık proplemi devam ediyor. Refakatçi izni alabilir miyim 657 ler gibi 3-6 ay arası. 1 yılda kaç defa heyet raporu alabilirim. 20 yıl boyunca hiç rapor almadım. Teşekkürler.

  1. Meral hanım İş Kanununda refakatçi izni yoktur. Ne yazık ki İş Kanunu bu hususta oldukça katıdır. 21 yıllık işçi olduğunuza göre, bir yıllık süre zarfında 8+6 hafta yani toplamda 14 hafta raporlu olmanız durumunda işveren, kıdem tazminatızı ödeyerek sizi işten çıkarma hakkına sahip olacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus budur.

 4. Bir kamu kuruluşunda 4 sene gemi motor bakim ve onarim işçisi olarak çalışmaktayım. 3.senemin sonunda öksürük şikayetiyle ve işitme problemiyle ilgili meslek hastensine sevk edildim.Meslek hastalıkları hastanesi alrjik astim tanısı koydu sağ kulagimdada biraz isitme kaybı oluşmuş. Raporum sonucu meslek hastalığım olmadığını ama tozsuz dumansiz kimyasalsiz ve gurultuden uzak çalışmam önerilmiştir sağlığım açısından. Uyduruk test olcumlerine atifta bulunarak calistigim ortamin tozsuz dumansiz kimyasalsiz olması ve uygun gurultu ortamina sahip olmasina binaen isyeri degisikligim yapilmamistir.bir yil boyunca tekrar maruziyet ve sikayetleeim devam etti ve isyeri hekimime durumu anlattim beni meslek hastanesine sevk etmedi ilgilenmedi.Kendi imkanlarimla gittim raporumda hastaligimin arttığını soyledi doktor.Ben hastaligimdan dolayı istifa etmek istiyorum tum haklarımı alabilirmiyim.teşekkürler

  1. Coşkun bey sizi iyi anlıyorum. Ancak sorunuzun net bir cevabı yok. Çünkü işten bu nedenle ayrıldığınızda ve işveren tazminatınızı ödemezse, mahkeme sizin raporunuzu değerlendirecek, gerekirse yeni rapor isteyecektir. Dolayısıyla her şey mahkemenin takdirinde olacaktır.

 5. Merhaba
  Bir iscim var her carsamba veya persembe gunu 2-3 gunluk rapor aliyor. 4 haftadir surekli takip eden bir durum var. Ve arastirmalarim sonucunda bir sertifika kursuna gittigini ogrendim. Bu durumda ne yapabilirim

  1. Mahkemede bu durumu ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız kıdem ve ihbar tazminatını vererek 17nci madde kapsamında işten çıkarabileceğinizi düşünüyorum.

 6. 5 yildir ayni is yerinde çalışıyom son 3 ayda rapor almak isten cikarildigimda tazminata engel mi

  1. Hayır, aldığınız raporlar nedeniyle işten çıkarılacaksanız kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Başka bir gerekçeyle çıkarılırsanız, sonu. değişebilir.

 7. iyi günler mustafa bey işçim 1 günlük ücretsiz izne ayrıldı bodro düzenlerken sistem 1 günü dikkate almıyor neden acaba

 8. Merhaba;
  İş yerinde aldığımız raporlar yıl sonunda sıfırlanmıyor mu?sonuçta 20 sene çalıştığımız yerde belli bi gün sayısı olması çok Or durumda bırakmaz mı çalışanları

  1. Bu raporların 1 yıllık süre zarfında kendi içinde değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

 9. Bir iş yerinde bir sene 6 günlük çalışmışlığım var bu süre içerisinde 42 – 43 günlük raporum var işveren beni işten çıkardı ve ihbar kıdem tazminatı vermemekle beraber yıllık izin kazanmadığımı bildirmekte ben bu haklara sahip miyim

  1. Yıllık izne esas kıdem hesaplanırken; işçinin aldığı sağlık raporlarının bir kısmı dikkate alınır. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar sürelerine altı hafta eklenmesiyle bulunan süre kadar raporlar kıdemden sayılmalıdır. Sizin durumunuza 4 + 6 hafta yani 10 haftaya kadar raporlarınızın, yıllık izin kıdeminden sayılması gerekir.

 10. merhaba 10 günlük bi yatiş raporum var taburcu olduktan sonra 2 gün ara ile tekrar bi 12 günlük yatisim oldu bu 22 günlük toplam süreç bir ay içinde oldu bunun için iş yeri heyet raporu istedi yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. 3.5 yıllık işçiyim kurumda 2016 yılında 10+10+10+5+3=38 gün rapor aldım kaç gün daha rapor alabilirim

  1. Toplam rapor sayınız 14 haftayı aştığında tazminatsız çıkarılabilirisiniz. Ama bu durumda da işveren sizin devamsızlığınızın işyerine olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorsa, tazminatınızı ödeyerek sizi her zaman işten çıkarabilir.

   1. Mrb mustafa bey. Toplam rapor 14 haftayi geçerse is veren isyerine olumsuz etki diyerek tazminatsiz cikarilir yazmissiniz kidem tazminati da verilmez mi bu durumda

 12. Merhaba Kastamonu’da sivil toplum örgütünde çalışıyorum Ağustos ın 1 in de böbrek nakli oldum ve 3 ay rapor verildi rapor bittik dem sonra 2 gün çalıştıp be rahatsızlandım be Dr 3 ay daha verdi bana bir sıkıntı olurmu teşekkürler

 13. İşci Kaç gün arayla Rapor alabilir örnek 08-11-2016 tarihinde 2 günlük rapor aldı rapor bitiş tarihi 10-11-2016 yeniden gidip 11-11-2016 tarihinde işci rapor alabilirmi ?

  1. Elbette alabilir. Adı üstünde, bu bir sağlık sorunudur. Ancak sık rapor alan işçinin işten çıkarılıp çıkarılamayacağını yazımda anlatmıştım, haricinde söyleyecek fazla bir şey yok.

 14. merhabalar ben kocaeli izmitte özel bir sektörde 4 yıldır çalışmaktayım fakat bazı sebeplerden dolayı il değişikşiği yapmam gerekiyor izmir e yerleşicem we bunu müdürüm ile görüşüp durumu izah ettim ve çıkışımı istedim ancak kabul etmediler bu konuyla ilgili izlemem gerekeken bi yol var mıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Bu şekilde bir ayrılma gerekçesi nedeniyle kıdem tazminatınızı yitirebilirsiniz. Tamamen işvereninizin takdirindedir.

 15. İşçinin sık sık rapor alması, haklı nedenle tazminatsız fesih nedeni değildir. İşçinin aldığı raporların fenne ve usulüne uygun olmadığı kanaati var ise bir üst sağlık kuruluşuna her zaman başvurulabilir. Bu durumda, eğer aldığı rapor, gerçekten hastalığına dayanmıyor ise, o tespite dayanılarak haklı fesih nedeni olur ki o zaman 4857/25-2-e maddesine göre “doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışından dolayı tazminatsız fesih yoluna gidilir. Aksi halde, sık sık rapor alarak işin akışını aksatıyor diye tazminatsız fesih nedeni 25/2.maddeki hallerden bire girmez. Nitekim, Yargıtay da bir çok kararında sık sık rapor alınarak işin düzenini bozan işçilerin geçerli nedenle yani 18.maddeye göre işten çıkarılabileceğini belirtmiştir.

  1. Üstat söylediklerinizi anlıyorum. Aslında yorumunuzla yazımdaki bir eksikliği kapattığınız kanaatindeyim. Yazımda, işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkına sahip olmasını, işçinin rapor almayı alışkanlık haline getirmesine bağlamıştım.

   Ancak sizin de vurguladığınız gibi bunun takdirinin işverende olmasındansa, yetkili makamlarca raporların sahteliğinin tespit edilmesi ancak haklı nedenle derhal fesih nedeni olarak kabul edilmelidir.

   Bu bağlamda yazımdaki eksikliği düzelttiğiniz için hem size hem de Mehmet Karadurmuş üstata teşekkür ediyorum.

 16. İşçinin sık sık rapor alması işyerinin düzen ve çalışma verimliğini etkiliyorsa 4857/18. m göre geçerli çıkış nedeni oluşturur ve işçiye ihbar ve kıdem tazminatı ödenir. 25/II göre bildirimsiz fesih hakkı vermez. Rapor süresi ihbar öneli + 6 hafta sürerse sadece kıdem tazminatı ödenir.

  Mehmet KARADURMUŞ

  1. Üstat merhaba. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Öncelikle bir konuda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. İşçinin sağlık nedeniyle devamsızlığı ihbar önelini 6 hafta aşarsa, işçinin iş akdi kıdem tazminatı ödenerek derhal feshedilebilir.

   Anlaşmazlığımız, bu süreler dışında, işçinin sık sık rapor alması halinde ve bu raporların işyerine ve işe olumsuz etkisinin olması halinde feshin nasıl yapılacağıyla ilgili olsa gerek.

   Siz bu noktada bana katılmıyor ve bu feshin 18. maddeye göre yapılması gerektiğini söylüyorsunuz. Benim kanaatim ise şöyle; işçinin uzun süreli rapor alması tek başına 18. madde için bir gerekçedir. Çünkü bu durumda, alınan raporların, işin aksamasına neden olabileceği için başlı başına bir gerekçe olacağını düşünüyorum.

   Ama işçinin sık sık rapor alması durumunun farklı olduğu kanaatindeyim. Burada derhal fesih olması gerektiğini düşünmemin sebebi, işçinin sık sık rapor alması ve rapor almayı alışkanlık haline getirmesidir. Bu durum bana göre 25/II- e ya da 25/II-h kapsamında değerlendirilebilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir