Sık sık rapor alan işçinin işten çıkarılması

Sık sık rapor alan işçi işten çıkarılabilir mi?

Hastaneden rapor alan bir işçinin iş göremez durumda olduğu kabul edilir. Bu nedenle işçinin raporlu olduğu günlerde işe gelmesi beklenemez. Peki ama işçi sık sık rapor alıyorsa ne olacaktır?

İşçinin sağlık raporu

İşçi hastalandığında ya da bir rahatsızlık geçirdiğinde doktor tarafından işçiye istirahat raporu verilmesi mümkündür. İş göremezlik raporu olarak adlandırılabilecek bu evrakı alan işçi, raporun bir suretini işyerine ulaştırmakla mükelleftir. Bunun sonucunda ise raporlu olduğu günler için işçi işe gelmez.

Sağlık raporu kaç ayı aşarsa işçi çıkarılabilir?

İş Kanununun 25 inci maddesi gereğince; işçinin raporlu olduğu ve işe gelmediği gün sayısı, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresini 6 hafta aşmışsa işçi haklı nedenle ve derhal işten çıkarılabilir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri ise şöyledir;

 • 6 aya kadar hizmeti olanlar için 2 hafta
 • 6 ay ila 1,5 yıl arasında hizmeti olanlar 4 hafta
 • 1,5 yıldan çok 3 yıl ya da daha az ise 6 hafta
 • 3 yıldan fazla ise 8 hafta

İşçi sık sık rapor alıyorsa

isci rapor sik iscidunyasi

İşçinin raporlu gün sayısının yukarıda belirtilen duruma uymadığını ama işçinin sık sık rapor aldığını varsayalım. İşçinin bu kadar sık rapor almasından rahatsız olan işveren, buna dayanarak işçisini kıdem tazminatı ödemeden işten çıkaramayacak mıdır? Yoksa kanuni hakkını kullanan işçisinin bu raporlarına ses çıkarmadan bunları kabul etmek zorunda mıdır?

Sık alınan rapor işyerinde olumsuzluğa sebep oluyorsa!

İşçinin sağlık raporu almasının kanuni hakkı olduğu herkesin malumudur. Neticede, rahatsızlanan ya da hastalık geçiren bir işçiye kimse neden rapor aldığını soramaz. Ama işçinin sık sık aldığı raporlar işyerine olumsuz etki ediyorsa ya da işin yürümesini bozuyorsa bu durumda işveren, işçisinin iş sözleşmesini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince geçerli bir nedene dayanarak ve bildirim süreleri dahilinde feshedebilir.

Kaç günlük rapor sık alınan rapordur?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve iş ile işyerine göre karar verilmesi gerekir. Bir işyerinde toplam 10 günlük rapor sık olarak kabul edilebilecekken bir diğerinde bu rakam 100 bile olabilir.

Sürekli rapor alan işçinin işten çıkarılmasının sonuçları

Sık sık rapor alan işçinin bu durumunun işyerine olumsuz etkisi oluyorsa ya da işin yürütülmesi bu nedenle güçleşiyorsa, işveren işçisini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince işten çıkarabilir. Bunun sonucunda ise işçisine kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin sık sık sağlık raporu alması, ancak aşağıda sayılı iki nedenden birinin varlığı halinde işçinin 18 inci madde gereğince kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının ödenerek ( ya da ihbar süreleri kullandırarak) işten çıkarılmasına gerekçe olabilecektir:

 • Bu durumun işyerine olumsuz bir etkisinin olması
 • Bu durumun işin yürütülmesini güçleştirmesi, bozması ya da engellemesi

Yukarıdaki durum dışında; eğer işçinin aldığı sağlık raporlarının doğruluğundan şüphe duyuluyorsa, ilgili hakem hastanelere başvurularak raporların gerçekliği soruşturulabilir. Böyle bir durumda işçinin aldığı raporun gerçek olmadığı tespit edilirse, buna dayanarak işçinin iş sözleşmesi İş Kanununun 25/II-e maddesi gereğince kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmeksizin derhal feshedilebilir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

51 Yorum

 1. iş veren işciyi raporlarından dolayı işten çıkartırsa ihbar sürelerini aştığı için fesh eder demiştiniz peki ihbar ve kıdem de ödemek zorundamıdır.

  1. Merhaba. Bu durumda ihbar tazminatı ödenmez; ancak kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

 2. Merhaba
  05.09.2017 itibari ile istifa ediyorum,1.5 aylik ihbar surem var bu sure icinde ameliyat olabilirim 6 haftayi asan rapor alirsam isveren kidem tazminatimi veeip fesih yapabilir mi?

  1. Merhaba. Bu tamamen işverenin takdirindedir. Yani sizin 6 hafta + 6 hafta rapor almanız halinde işveren sizi işten çıkarma hakkına sahip olur. Ama bu hakkını kullanmak zorunda değildir.

     1. Merhaba Mustafa Bey sormak istedigim tam olarak bu degildi soyle aktarayim 5 eylul de istifa ettim 1.5 aylik ihbar surem islemeye basladi ve ben 7 eylulde bir ameliyat gecirdim cok sık rapor aldim (6 haftayi da gecebilir)isveren bu durumda is akdimi feshetme hakkina sahip ise is akdimi feshederken kidem tazminatimi odemekle yukumlu mu?issizlik maasimi alaniliyor muyum?bir de ben istifa dilekcemi whatsup hattindan resmini cekip gonderdim islak imzali hali onlarda yok o istifa dilekcesi gecerli oluyor mu?izinde oldugum icin insan kaynaklari ile henuz gorusmedim

     2. Daha önce de yazdığım gibi, siz 6 haftayı geçen rapor alırsanız, işveren sizi çıkarmak zorunda değildir. Ancak 6+6 yani 12 hafta rapor alırsanız, sizi çıkarma hakkına sahip olur ki, bu durumda bile çıkarmak zorunda değildir. Siz istifa etmişseniz, kıdem tazminatınızı yitirmişsiniz demektir. Bu saatten sonra almanız neredeyse imkansızdır. Ancak işveren dilerse, elbette ödeyebilir.

 3. Slm mustafa bey 30 Ağustos ta yola çıkmam gerekiyor fakat 30 Ağustos ta çalışma var .. fakat izin istesem bile ustabaşım izin vermeyeceğini biliyorum ise gitmesem .. özel bir gıda firmasında çalışıyorum.. yada bir gün önce rapor alsam bildiğim kadarıyla raporluyken ertesi günü resmi tatilse..işe gitmesem sıkıntı olurmu.. tşk ederim şimdiden..

  1. Şule hanım, raporlu olmanız durumunda kanunen, raporlu olduğunuz günler için işe gitmeniz gerekmez. Ancak bitiminde göreve başlamanız gerekir. Eğer göreve başlamanız gereken gün, işyerinde bayram dolayısıyla çalışma yoksa, işe tatilden sonra da başlayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.