Sık sık rapor alan işçinin işten çıkarılması

Sık sık rapor alan işçi işten çıkarılabilir mi?

Hastaneden rapor alan bir işçinin iş göremez durumda olduğu kabul edilir. Bu nedenle işçinin raporlu olduğu günlerde işe gelmesi beklenemez. Peki ama işçi sık sık rapor alıyorsa ne olacaktır?

Reklam

İşçinin sağlık raporu

İşçi hastalandığında ya da bir rahatsızlık geçirdiğinde doktor tarafından işçiye istirahat raporu verilmesi mümkündür. İş göremezlik raporu olarak adlandırılabilecek bu evrakı alan işçi, raporun bir suretini işyerine ulaştırmakla mükelleftir. Bunun sonucunda ise raporlu olduğu günler için işçi işe gelmez.

Sağlık raporu kaç ayı aşarsa işçi çıkarılabilir?

İş Kanununun 25 inci maddesi gereğince; işçinin raporlu olduğu ve işe gelmediği gün sayısı, işçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresini 6 hafta aşmışsa işçi haklı nedenle ve derhal işten çıkarılabilir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri ise şöyledir;

 • 6 aya kadar hizmeti olanlar için 2 hafta
 • 6 ay ila 1,5 yıl arasında hizmeti olanlar 4 hafta
 • 1,5 yıldan çok 3 yıl ya da daha az ise 6 hafta
 • 3 yıldan fazla ise 8 hafta

İşçi sık sık rapor alıyorsa

isci rapor sik iscidunyasi

İşçinin raporlu gün sayısının yukarıda belirtilen duruma uymadığını ama işçinin sık sık rapor aldığını varsayalım. İşçinin bu kadar sık rapor almasından rahatsız olan işveren, buna dayanarak işçisini kıdem tazminatı ödemeden işten çıkaramayacak mıdır? Yoksa kanuni hakkını kullanan işçisinin bu raporlarına ses çıkarmadan bunları kabul etmek zorunda mıdır?

Sık alınan rapor işyerinde olumsuzluğa sebep oluyorsa!

İşçinin sağlık raporu almasının kanuni hakkı olduğu herkesin malumudur. Neticede, rahatsızlanan ya da hastalık geçiren bir işçiye kimse neden rapor aldığını soramaz. Ama işçinin sık sık aldığı raporlar işyerine olumsuz etki ediyorsa ya da işin yürümesini bozuyorsa bu durumda işveren, işçisinin iş sözleşmesini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince geçerli bir nedene dayanarak ve bildirim süreleri dahilinde feshedebilir.

Kaç günlük rapor sık alınan rapordur?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve iş ile işyerine göre karar verilmesi gerekir. Bir işyerinde toplam 10 günlük rapor sık olarak kabul edilebilecekken bir diğerinde bu rakam 100 bile olabilir.

Sürekli rapor alan işçinin işten çıkarılmasının sonuçları

Sık sık rapor alan işçinin bu durumunun işyerine olumsuz etkisi oluyorsa ya da işin yürütülmesi bu nedenle güçleşiyorsa, işveren işçisini İş Kanununun 18 inci maddesi gereğince işten çıkarabilir. Bunun sonucunda ise işçisine kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin sık sık sağlık raporu alması, ancak aşağıda sayılı iki nedenden birinin varlığı halinde işçinin 18 inci madde gereğince kıdem tazminatının ve ihbar tazminatının ödenerek ( ya da ihbar süreleri kullandırarak) işten çıkarılmasına gerekçe olabilecektir:

 • Bu durumun işyerine olumsuz bir etkisinin olması
 • Bu durumun işin yürütülmesini güçleştirmesi, bozması ya da engellemesi

Yukarıdaki durum dışında; eğer işçinin aldığı sağlık raporlarının doğruluğundan şüphe duyuluyorsa, ilgili hakem hastanelere başvurularak raporların gerçekliği soruşturulabilir. Böyle bir durumda işçinin aldığı raporun gerçek olmadığı tespit edilirse, buna dayanarak işçinin iş sözleşmesi İş Kanununun 25/II-e maddesi gereğince kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmeksizin derhal feshedilebilir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

65 Yorum

 1. 15 yıldır bi fransız şirketinde çalışıyorum arada raporlarım tabiki oldu her rapor alanlara belge dağıtıldı rapor alınmasını önlemek için ben imzalamadım 2 yıl önce yıllık iznimde ayağım burkuldu 20 gün rapor aldım yirmigünün sonunda iş veren dağıttığı rapor pusulasına 20 günüde ekleyerek noterden gönderdi imzaladım ve aldım bu olay 2015 oluyor 2016 tıdada ara ara raporlarım oldu 25 gün ara ara 2017 20 gün ara ara alınan raporlar sürekli değil 2018 7 gün ve bunlardan 2 uyarı düzenlemiş iş veren geçenlerde hastalandım takım liderime haber verdim rapor aldediler hastaneye gidemedim ve izin kağıdı yazılacaktı yazılmadı bu yüzden disipline verildim ve raporları öne sürerek tazminatsız işten çıkarmak istiyolar nasıl bi süreç izlemeliyim bu olayla birlikte üç uyarı yazıp işten çıkaracaklar tazminatsız

  1. Özge hanım, şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Ama geçmiş dönemlerde aldığınız raporlar, işten çıkarılmanız için haklı gerekçe değildir. Bu şekilde çıkarsalar bile hakkınızı aramanız mümkündür.

 2. Merhaba,

  4 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ve görevim iş tanımım haricinde bir sürü iş yapıyorum, yaklaşık 1 buçuk yıl zorla 10 saat çalıştırıldım.artık bu firma da çalışmak istemiyorum çünkü iş sözleşmem de, yapılan zam enflasyon oranı altında olamaz diyor, yılda bir kez zam alıyorum ve aldığım zam enflasyon oranının çok altında.veya devamlı sağlık raporu alsam tazminat alabilir miyim.işveren tazminat vermemek için kimseyi işten çıkarmıyor.yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  1. Elif hanım, madem ki iş sözleşmesi şartları uygulanmıyor; o halde neden raporla uğraşacaksınız ki? Haklı gerekçe ile fesih yaparak işten ayrılabilir ve ödeme yapılmazsa dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 3. İyi günler Mustafa bey ; ben 24.01.2018 tarihinde açıklanan askerlik sevk tarihimin subat celbi değil de , 2. Gruba düşmem nedeni ile 13.03.2018 tarihi itibariyle vatani görevimi yapmak üzere ,uzun dönem asker olacağım.tüm planlarımı 1.grup olup şubatın ilk haftası askere gideceğimi varsayarak diğer ev arkadaşlarım ile kaldığımız evi boşaltıp ailemizin yanına döndük ve asker Sevkinin geç çıkması yüzünden subat ayını kışlada değil de iş yerinde devam etme durumum doğmuş oldu .yaklaşık 3 yıldır çalıştığım iş yerinden tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum . Fakat söyle bir durumla karşılaştım , askerlikle yapacağım yerin belli olmasına rağmen şirketim sülüs belgesi çıkmadığı icin tazminatımı vermiyor ve sülüs belgesi cıkana kadar çalışmak zorunda olduğumu söylüyor . Elimde askeri şubeden aldığım ve askerlik yapacağım yerin,zamanın gösterildiği belgeyi kabul etmiyor . Ben su süreç içinde herhangi bir sağlık ocagından veya devlet hastanesinden rapor alıp 5hafta boyunca aralıksız , işe gitmeme tercihimi kullansam , bu süreçte aldığım raporlar hakem hastanelerinde incelenip ,haksız yere rapor aldığım kararı çıkar ve kıdemsiz ihbarsız işten KOVULma durumum olur mu?

  1. Hasan bey aslında cevabı siz vermişsiniz. Hakem heyeti vb. bir yöntemle raporunuzun sahte olduğuna hükmedilmedikçe, bir sıkıntı olmayacaktır.

 4. Merhaba ben farkli bir konu hakkinda birsey sorucaktim ama is yerinde mobbing yaşiyorum. Ve bunu nasil ispatlayabilirim tazminat vermek istemiyorlar acaba sık sık rapor alsam bir cozum olabilirmi isten cikartmalari icin iş aksayacak cünkü.

 5. ben bir şirkette 5 yıldır çalışıyorum görevim motorsiklet li kurye 4 yıl önce şeker hastalığına yakalandım ve zaman zaman özellikle de yorulduğum zaman görme bozukluğu yaşıyorum ve 15 günde 2 defa kaza geçirdim
  işverenden başka bir pozisyon da çalışma talep ettim vermeyince istifa etmek zorunda kaldım fakat istifa sebebini sağlık sorunum olarak belirttim kıdem tazminatı alabilirmiyim…

  1. Orhan bey, arabulucuya başvurmalı ve şansınızı denemelisiniz. Kesin cevap vermem mümkün olmaz.

 6. Merhaba benim yıl içinde kullanmış olduğum rapor gün sayısı yeterli midir 14 hafta arada 1 gün yani Ekim 13 de çalışmıştım 2ekim2017 rapor 13 Ekim Birgün çalıştım 14 Ekim 2017 ve 14 Ocak arası raporluyum bu süre yeterli midir

  1. Hacer hanım, kimin için yeterli midir? İşveren için ise, rapor süreniz ihbar sürenizi 6 hafta aşmışsa, evet sizi işten çıkarabilir. Ama bu, işverenin takdirinde bir durumdur.

 7. Merhaba ben 02 Ekim 2017 rapora çıktım 13 Ekim’de işbaşı yaptım 14 Ekim’de tekrar rapora çıktım ameliyat oldum 14 Ocak 2018 e kadarda raporluyum isyerim beni sağlıktan işten çıkarıp tazminat ve işsizlik maaşı alabilirmiyim isyerimde 5 yıldır çalışıyorum

  1. Hacer hanım, sorunuzun cevabı yazımızda mevcuttur. Bu nedenle işten çıkarılırsanız, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiği gibi işsizlik maaşı da alabilirsiniz.

 8. iş veren işciyi raporlarından dolayı işten çıkartırsa ihbar sürelerini aştığı için fesh eder demiştiniz peki ihbar ve kıdem de ödemek zorundamıdır.

  1. Merhaba. Bu durumda ihbar tazminatı ödenmez; ancak kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

 9. Merhaba
  05.09.2017 itibari ile istifa ediyorum,1.5 aylik ihbar surem var bu sure icinde ameliyat olabilirim 6 haftayi asan rapor alirsam isveren kidem tazminatimi veeip fesih yapabilir mi?

  1. Merhaba. Bu tamamen işverenin takdirindedir. Yani sizin 6 hafta + 6 hafta rapor almanız halinde işveren sizi işten çıkarma hakkına sahip olur. Ama bu hakkını kullanmak zorunda değildir.

     1. Merhaba Mustafa Bey sormak istedigim tam olarak bu degildi soyle aktarayim 5 eylul de istifa ettim 1.5 aylik ihbar surem islemeye basladi ve ben 7 eylulde bir ameliyat gecirdim cok sık rapor aldim (6 haftayi da gecebilir)isveren bu durumda is akdimi feshetme hakkina sahip ise is akdimi feshederken kidem tazminatimi odemekle yukumlu mu?issizlik maasimi alaniliyor muyum?bir de ben istifa dilekcemi whatsup hattindan resmini cekip gonderdim islak imzali hali onlarda yok o istifa dilekcesi gecerli oluyor mu?izinde oldugum icin insan kaynaklari ile henuz gorusmedim

     2. Daha önce de yazdığım gibi, siz 6 haftayı geçen rapor alırsanız, işveren sizi çıkarmak zorunda değildir. Ancak 6+6 yani 12 hafta rapor alırsanız, sizi çıkarma hakkına sahip olur ki, bu durumda bile çıkarmak zorunda değildir. Siz istifa etmişseniz, kıdem tazminatınızı yitirmişsiniz demektir. Bu saatten sonra almanız neredeyse imkansızdır. Ancak işveren dilerse, elbette ödeyebilir.

 10. Slm mustafa bey 30 Ağustos ta yola çıkmam gerekiyor fakat 30 Ağustos ta çalışma var .. fakat izin istesem bile ustabaşım izin vermeyeceğini biliyorum ise gitmesem .. özel bir gıda firmasında çalışıyorum.. yada bir gün önce rapor alsam bildiğim kadarıyla raporluyken ertesi günü resmi tatilse..işe gitmesem sıkıntı olurmu.. tşk ederim şimdiden..

  1. Şule hanım, raporlu olmanız durumunda kanunen, raporlu olduğunuz günler için işe gitmeniz gerekmez. Ancak bitiminde göreve başlamanız gerekir. Eğer göreve başlamanız gereken gün, işyerinde bayram dolayısıyla çalışma yoksa, işe tatilden sonra da başlayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.