Şirket Aracı ile Kaza Yapan İşçi

İşçinin iş amaçlı olarak kendisine tahsis edilmiş olan şirket aracı ile trafik kazası gerçekleştirmesinde aşağıda yazılı şartların mevcut olması halinde işveren, İş Kanunu’nun 25/2-ı maddesinde yazılı gerekçeye dayalı olarak sözleşmeyi haklı olarak feshedebilir.

1. İş Kanunumuzun 25/2-ı maddesine göre; İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması işveren açısından haklı fesih sebebidir.

2. İşverenin bu feshi gerçekleştirebilmesi için ortada işçinin 30 günlük brüt ücretini aşan bir zararın olması, bu zararın işçinin kusurundan meydana gelmesi ve işverenin fesih sebebini öğrendikten sonra hak düşürücü süre olan 6 iş günü ve olayın olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde feshi gerçekleştirmesi gereklidir.

*Bu şartlardan birisinin dahi yerine getirilmemesi halinde fesih haksız olacaktır.

 

Buradan şu çıkarımları da yapabiliriz; örneğin şirket aracının fenni muayenesi, trafik sigortası gibi işyerini bağlayıcı hususlarının tam olması gerekmektedir. Kısacası işveren tarafından temel tedbirlerin alınması tabiki genel koşuldur. (Bu hususlardan eksik olması muhtemeldir ki davanın seyrini etkileyecektir)

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Netekim Yüksek Yargı Organı’nın  7.Hukuk Dairesi 10.02.2016 tarih ve 2015/5291 E ve 2016/2480 sayılı kararında İşçinin kusursuz olduğunun ortaya çıkması durumunda, işverenin haklı fesih imkânı olmadığı gibi işçinin kusuru belli bir yüzde ya da belli bir oran olarak saptanmışsa; zararın miktarının bu kusur nispetinde azaltıldıktan sonra otuz günlük ücreti aşıp aşmadığına bakılmalıdır.”  şeklinde hüküm vererek işçinin kusuru ile sabit bir kaza da haklı fesih imkanı tanımaktadır.

 

SONUÇ OLARAK;

1- Şirket aracı ile kusurlu bir şekilde trafik kazası yapan işçinin vermiş olduğu zarar işçinin 30 günlük brüt ücretini aşıyorsa iş akdi haklı gerekçe ile tazminatsız olarak feshedilebilir. (Zararın tespiti kanıtlanabilir/belgelenebilir olmalıdır)

2- Fesih, işverenin olayı öğrendiği tarihten itibaren 6 iş günü ve en geç olayın olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde yapılmalıdır.

3- Kazanın meydana gelmesinde işçinin kısmi olarak kusuru var ise, tüm zararın işçinin kusuru ile karşılanması ve o zaman çıkan sonucun 30 günlük brüt işçi ücretini aşması halinde işverenin haklı fesih hakkı doğar.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Gürcan bey, vakit ayırarak yayımladığınız bu değerli yazı için teşekkür ederim. Bir insan kaynakları profesyoneli olarak hem araştırmacı hem de yenilikçi kimliğinizle, sitemize verdiğiniz desteğinize minnettar olduğumu bilmenizi isterim.

 2. Sayın üstadım, nazik görüşünüz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince alanımdaki hususlarda değerli üyelerimize yardımcı olmayı bir görev bilirim. Dikkat ettiyseniz bir çok platformda benzer konular pek tabiki tartışılır, yorumlar yapılır. Ama ben istedim ki daha özgün, daha detaylı ve üyelerimizle iletişim halinde bir platform olarak farkımızı koruyalım. Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

 3. Ben şirket aracı ile bir kaza yaptım. Şirketin işini yapmaya giderken oldu kaza 100 de 100 kusuru bana verdiler. Ama itiraz ettik çünkü karşı taraf kırmızıda geçti. Benim lambam yeşildi. Bende kusur olursa patron ben ödemem diyo 20 bin TL hasar var araçta. Araçta muayene yok, patron sen ödeyecen bu bedeli derse napmam lazım

  1. Sefa bey bu durumda ödemezsiniz, olur biter. İşveren illa isterse de dava açar ve kararı mahkeme verir.

 4. Bende şirket aracıyla mesai saati içinde kaza yaptım kasım ayında da işten ayrıldm ayrılmanın kazayla bi ilgisi yok ve evime icra kağıdı geldi karşı taraf hem beni hem filoyu mahkemeye vermiş sizce ne yapmam lazım

  1. Murat bey, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 5. Mrb ESIM 29 ekim pazartesi kaza yaptı lastik patlaması sonucu hakimiyetini kaybederek bariyerlere çarpmış ve kafası çok kötü bir şekilde darbe almış 2 yaşında çocuğu var HIC birşey hatırlamıyor kimseyi tanımıyor çalıştığı firmadan patronları bile HIC gelip sormadılar aracın lastikleri kötü olduğunu fren olmadığını hep söylerdi ben ne yapmam gerek yardımcı olursanisiz sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Geçmiş olsun, bu ciddi bir durum. Bir an önce bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 6. Merhabalar bir güvenlik şirketinde güvenlikci şöför tahsildar olarak çalışmaktayım yoğun çalışma ve stres altında çoğu zaman öğle yemeğine bike vakit bulamadan çalışmaktayız iş esnasında 100/100 suçlu olduğum kaza geçirdim karşı tarafın zararını sigorta karşıladı fakat kendi kullandığım aracın masrafını kasko olmadığı şirket bana ödetmek istiyor ödemeyi taahhüt etmesem hasar bedelini benden alabilirlermi şimdiden teşekkür ederim

 7. merhabalar
  geçen sene şirket aracı ile maddi hasarlı kaza yaptım kullandığım aracın sigortası ve kaskosu olmadığı için karşı taraf kendi kaskosundan aracını tamir yaptırdı.benim çalıştığım şirket daha sonraki süreçte iflas ettiği için zararı karşılayamadı ve hem eski çalıştığım firmayı ve beni icraya vermişler.şahıs olarak beni ilgilendiren durum nedir.
  iyi günler

 8. Merhabalar 10 Kasım 2018 cumartesi günü şirket aracı ile bir kaza geçirdim görev sürem dışında gerçekleşen bir kaza oldu arkadan başka bir araca vurdum fakat çalışmış olduğum şirket araçların tamir ücretini kullanmış olduğum araçta sigorta ve kasko olmasına rağmen bana ödetmek istiyor karşı taraf sigortadan yaptırmak istediği için karşı aracın parasını bana ödetemediler fakat şirket aracında bulunan hasar miktarını bana ödetmek istiyor böğle birşey mümkünmüdür yardımcı olurmusunuz

 9. merhaba

  şirket aracı ile lastik cukura girme sonucu lastık hasar alıp yolda ındı jant yamulma sonucu hava kacırarak ınmış bu konuda bana tutanak tutuldu konu ile bilgi verebilirmisiniz?

  lastik hasarı öncesi güzergah dışı 1 km alanın sorgulaması yapılarak ılerlendi sonrasında lastik bahanesi turetıldı gıbı gelıyor bana gecerli sebeb olduğu için?

 10. Merhaba

  Arac cukura gırıp jant yamuldu az bisey ben buna baktıgımda bısey yoktu 1 km ilerledikten sonra lastık ındı cukuru soyledıgımden ılerlememem gerekıyor denılıp lastıge hasar verdım dıye tutanak tutabılırlermı sorum?

  1. Tutanak her zaman tutulabilir. Ama tutanak tutulması tek başına bir anlam ifade etmez. Bu aleyhinize kullanılacak olursa ve o zaman yazarsanız, somut bilgi vermemiz mümkün olabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.