Şirket Aracı ile Kaza Yapan İşçi

İşçinin iş amaçlı olarak kendisine tahsis edilmiş olan şirket aracı ile trafik kazası gerçekleştirmesinde aşağıda yazılı şartların mevcut olması halinde işveren, İş Kanunu’nun 25/2-ı maddesinde yazılı gerekçeye dayalı olarak sözleşmeyi haklı olarak feshedebilir.

1. İş Kanunumuzun 25/2-ı maddesine göre; İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması işveren açısından haklı fesih sebebidir.

2. İşverenin bu feshi gerçekleştirebilmesi için ortada işçinin 30 günlük brüt ücretini aşan bir zararın olması, bu zararın işçinin kusurundan meydana gelmesi ve işverenin fesih sebebini öğrendikten sonra hak düşürücü süre olan 6 iş günü ve olayın olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde feshi gerçekleştirmesi gereklidir.

*Bu şartlardan birisinin dahi yerine getirilmemesi halinde fesih haksız olacaktır.

 

Buradan şu çıkarımları da yapabiliriz; örneğin şirket aracının fenni muayenesi, trafik sigortası gibi işyerini bağlayıcı hususlarının tam olması gerekmektedir. Kısacası işveren tarafından temel tedbirlerin alınması tabiki genel koşuldur. (Bu hususlardan eksik olması muhtemeldir ki davanın seyrini etkileyecektir)

Netekim Yüksek Yargı Organı’nın  7.Hukuk Dairesi 10.02.2016 tarih ve 2015/5291 E ve 2016/2480 sayılı kararında İşçinin kusursuz olduğunun ortaya çıkması durumunda, işverenin haklı fesih imkânı olmadığı gibi işçinin kusuru belli bir yüzde ya da belli bir oran olarak saptanmışsa; zararın miktarının bu kusur nispetinde azaltıldıktan sonra otuz günlük ücreti aşıp aşmadığına bakılmalıdır.”  şeklinde hüküm vererek işçinin kusuru ile sabit bir kaza da haklı fesih imkanı tanımaktadır.

 

SONUÇ OLARAK;

1- Şirket aracı ile kusurlu bir şekilde trafik kazası yapan işçinin vermiş olduğu zarar işçinin 30 günlük brüt ücretini aşıyorsa iş akdi haklı gerekçe ile tazminatsız olarak feshedilebilir. (Zararın tespiti kanıtlanabilir/belgelenebilir olmalıdır)

2- Fesih, işverenin olayı öğrendiği tarihten itibaren 6 iş günü ve en geç olayın olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde yapılmalıdır.

3- Kazanın meydana gelmesinde işçinin kısmi olarak kusuru var ise, tüm zararın işçinin kusuru ile karşılanması ve o zaman çıkan sonucun 30 günlük brüt işçi ücretini aşması halinde işverenin haklı fesih hakkı doğar.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Gürcan bey, vakit ayırarak yayımladığınız bu değerli yazı için teşekkür ederim. Bir insan kaynakları profesyoneli olarak hem araştırmacı hem de yenilikçi kimliğinizle, sitemize verdiğiniz desteğinize minnettar olduğumu bilmenizi isterim.

  2. Sayın üstadım, nazik görüşünüz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince alanımdaki hususlarda değerli üyelerimize yardımcı olmayı bir görev bilirim. Dikkat ettiyseniz bir çok platformda benzer konular pek tabiki tartışılır, yorumlar yapılır. Ama ben istedim ki daha özgün, daha detaylı ve üyelerimizle iletişim halinde bir platform olarak farkımızı koruyalım. Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

  3. Ben şirket aracı ile bir kaza yaptım. Şirketin işini yapmaya giderken oldu kaza 100 de 100 kusuru bana verdiler. Ama itiraz ettik çünkü karşı taraf kırmızıda geçti. Benim lambam yeşildi. Bende kusur olursa patron ben ödemem diyo 20 bin TL hasar var araçta. Araçta muayene yok, patron sen ödeyecen bu bedeli derse napmam lazım

    1. Sefa bey bu durumda ödemezsiniz, olur biter. İşveren illa isterse de dava açar ve kararı mahkeme verir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.