Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşımı öne çekebilir miyim?

 • 0
  0

  Hayırlı günler

  İlk İşe Giriş Tarihim: 04.01.1993 dür.  30/11/1995-31/07/1996 tarihleri arasında kısa dönem olarak askerlik görevimi erine getirdim.  Sonraki iş başı tarihim 01/05/1997 prim günü eksiğim bulunmuyor. Normal durumda emeklilik tarihim 2024 olarak görünüyor. Askerlik borçlanmasını ödeyerek emekliliğimi 1 yıl öne alabilir miyim? Eğer cevap evet olursa; e-devlette asgari ve azami tutar var bunların arasındaki fark veya etkisi nedir?

   

  Saygılarımla

  Kenan ŞAN

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Merhaba. Şu yazımızdaki tabloları incelemelisiniz: iscidunyasi.com/ne-zaman-emekli-olurum-4a-4b-ve-4c-icin-emeklilik-tablolari-ile-acikladik

  Sonra ilk sigortalılık tarihinizden geriye doğru askerlik gününüz kadar geriye gitmelisiniz. Bulduğunuz tarih yeni ilk sigortalılık tarihiniz olur. İşte böylece bu yeni tarihe göre, tabi olacağınız yeni emeklilik tarihini de bulabilirsiniz. Böylece askerlik borçlanması yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

  Askerlik borçlanmasını gün olarak ister asgari ücret üzerinden, isterseniz de tavan ücret üzerindnen borçlanabilirsiniz. Bunların etkisini öğrenmek için, emeklilik danışmanlığı hizmeti almanızı öneririm.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Zeynel bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

  “ilk sigortalılık tarihinizden geriye doğru askerlik gününüz kadar geriye gitmelisiniz.”  derken ben askerden önce sigortalı olmuştum. Bu durumda nasıl olacak?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Askerliğiniz kaç gündü? Örneğin 550 gün mü? İlk sigortalılık tarihinizden geriye doğru 550 gün gidersiniz ve yeni sigorta başlangıcınız bu olur. Şu yazıda detaylıca açıklamıştık:

  iscidunyasi.com/askerlik-borclanmasi-nedir-ve-nasil-yapilir

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Tam olarak bundan bahsediyorum zaten. Eğer askerden önce sigortalı olmasaydınız, geriye doğru saymanız da mümkün olmayacaktı.

  Dediğim gibi, askerlik tarihinizden geriye doğru gün sayarak, muhtemel yeni ilk sigortalılık tarihinizi bulabilirsiniz.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  1
  0

  Verdiğiniz linkdeki yazıya göre emeklilik tarihini öne çekemiyorum, prim gün sayısını artırabiliyorum ki benim gün eksiğim zaten yok.

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

   

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  5 sonuç gösteriliyor
  Cevabınız

  Lütfen göndermeden önce yapınız.