Çalışma saati ve dinlenme molası

 • 0
  0

  Merhaba. 4 d işçi kadrosunda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.
  Hocam cevap bulamadığım 2 sorum var.
  Bizim vardıya sistemi gündüz gece izin izin şeklinde (12saat) huzurevinde çalışıyoruz ve nöbetleri tek tutuyoruz. Haliyle 1 saat olan istirahatimizi yapamıyoruz. Bu zamana kadar sesimizde çıkmadı. Fakat bu siztemde bazı haftalar 44 saat üç nöbet gelirse 33 saat çalışma olduğu için bir nöbet daha yazılıyor.gündüz gündüz gece i.i. oluyor.
  Tabi ki bu hesap 11 saat üzerinden ama biz izin yapamıyoruz yemeği bile danışma masasında yiyoruz. Bu durumda bir yanlışlık varmı sizce. Yada bir kanun yönetmelik.
  İkinci sorum mesela 08:00-20:00 nöbetim var. Gelecek arkadaşım 10 geçe geliyor. Nöbetçi amir, idare hem bu konudan bi haber. Haberi oluncada o gelene kadar bekliceksin diyor. Ama çalışma saatim dolmuş fazlasıyla. Hatta özel güvenlik görev ve yetkili olması için; görev yerinde görev saatinde üniforma üstünde kimlik takılıysa müdahale yetkin var deniyor. Bu durumda çizelgedeki görev saatin bitmiş oluyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Merhaba.

  İşçiye ara dinlenmesinin mutlaka kullandırılması gerekir. 11 saat çalışan işçi en az 1 saat dinlendirilmek zorundadır. Böyle olmuyorsa bu hem yasal değildir; hem de bu sürenin de mesaiden sayılması gerekir.

  Vardiyanız bitmesine rağmen, diğer çalışanı beklemek sorunda kalıyorsanız da bunun mesaiden sayılması gerekir. Hatta mesai sayılsa bile, işçinin günde 11 saatten uzun çalıştırılması mümkün değildir.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  1 sonuç gösteriliyor
  Cevabınız

  Lütfen göndermeden önce yapınız.