Global bir firma tarafından bayram arefesinde mağdur edildim

 • 0
  0

  İyi Günler ;
  Ben Global bir firmada Kars sorumlusu olarak çalışıyordum. 2015 yılı ortasın da işe başladım. İşe giriş sözleşmem dahilin de büyük bir özveri ve emekle işimi yapıyordum. Bu senenin aybaşına denk gelen Ramazan Bayramı arefesin de(31.05.2019) ve sorumlu olan bölge Müdürüm olan … …. habersiz bir şekilde Trabzon’dan gelerek firmaya ait üzerimdeki zimmetli olan aracımı ve çalışma materyallerimi de alıp ,iş akdimi bitirdiklerini yasal alacaklarım için bana sonra geri dönüş yapacaklarını söyleyip gittiler. Çalışmış olduğum aya ait olan maaşımı bile ödemeyerek, bayram arefesin de beni çok zor bir duruma soktular. Herhangi bir yazılı savunmam yok ,herhangi bir yazılı uyarım yok, herhangi bir şekilde işten çıkarma ihbarı yapılmadı, herhangi bir gerek yasal gerek firma prosedür ihlali yapmadım. Tam aksine büyük bir özveri ile çok zor iklim koşullarında çalıştım. Sözleşmem de yer alan çalışma süreleri dışında aralıksız ve tüm tatil günlerinde çalıştırıldım. Yıllık izinlerimi bile gerek kendim gerek ailemin hastalığında az az kullandım ve kullanmadığım izinlerimin ödemesini dahi almadım. Sözleşmemde cumartesi günler öğleden sonra ve Pazar tam gün tatil olan çalışma şartları olmasına rağmen hafta sonları çalıştırıldım ,hafta içi saat 17:30-18:00 olan mesai saatleri dışında da çalıştırıldım ve bunlarla ilgili ek bir ödeme almadım. Dahada üzücü olanı hala bana yasal hakkımı vermemeleri. Firma global bir firma ve ıso9001 belgeli. Çok zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadım. Şimdi ise firma bölge yöneticim bana dönüş yaparak, 9000tl veriyoruz kabul etmez isen git mahkemeye ver diye dönüş yapıyor. 2015 Mayıs-Haziran ayı itibari ile eksiksiz , izinsiz, yasal olmayan bir şekilde çalıştırıldım ve çıkarıldım. Mesai saati dışında olan çalışmalarımın, işimin yasa dışı bir şekilde sonlandırılmasının, kullanmış olduğum ve kullanmamış olduğum izinlerimin hepsini belgeler ile ıspatlayabilirim.
  Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Yıllardır dişimi tırnağıma takarak çalışıp emek verdiğim global bir firmanın çalışanına Bayram arefesi böyle mağdur etmesi , aylar sonra tlfn açıp 9000tl diyerek almazsan mahkemeye git demesi ne kadar iş ahlakına sığar? Aldığım ücret askari ücret ve 300 tl ye yakın sodexo.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Merhaba. Aslında aradığınız cevapların, firmanın global olmasıyla ya da bayram arefesinde yaşanmasıyla bir alakası yok. Kurallar her firma için ve her zaman geçerlidir.

  İşveren haklarınızı ve alacaklarınızı ödemiyor mu? Bu durumda internette cevaplar aramaktansa arabulucu başvurusu yapmanızı öneririm.

  Uzlaşma olmazsa dava açarsınız. Böylece hakkınızı arama sürecini de başlatmış olursunuz.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  1 sonuç gösteriliyor
  Cevabınız

  Lütfen göndermeden önce yapınız.