İstifa ile ayrıldıktan sonra ihtarname

 • 0
  0

  Merhabalar. Kısaca özetlersem, yaklaşık 2 aydır maaş ödenmemesi, Ramazan ayındaki yemek ücretimin çeşitli numaralarla ödenmemesi ve yıl başından bu yana sigortamın asgariden yatırılması sebebiyle, artık yeter diyip istifa ettim.

  30/07/2018 tarihinde başladığım işimden 17/07/2019 tarihinde istifa edip, 26/07/2019 tarihinde de ayrıldım. Aslında haklı fesih ile hiç ihbar kullanmama hakkım bile var iken, iyi niyet gösterip, yaklaşık 10 gün ihbar süresi için çalışacağımı, kalan sürenin de alacaklarımdan kesilebileceğini söyledim.

  İşten ayrıldığım gün 26 Temmuz idi. Haziran maaşı ödenmemişti, Temmuz için de 26 gün olmuştu. Toplamda 56 gündür maaşım ödenmiyordu. Hatta şöyle bir sürprizle dahi karşılaştım. Ayrılacağım son gün maaş ödemesi yapıldı ve ben henüz çalışıyor iken, son günüm idi, bana ödeme yapılmadı.

  Bugün 26 Eylül, yani ayrılalı tam 2 ay oldu ve halen bir ödeme alamadım. Hatta şöyle söyleyeyim, aradığımda benim alacağım değil, borcum olduğunu söylediler. 56 günlük alacağım vardı, kaç günü düştünüz de alacağım yoktur dediniz diye sorduğumda, 1 aydır bilgi alamadım. Sürekli sürekli sallıyorlar. Bilgi bile vermiyorlar.

  Bu kadar detay verdikten sonra umarım yardımcı olabilirsiniz?

  Sormak istediğim şey, ihtarname çekmek istiyorum. Detay olarak neleri yazmalıyım.  Ben iyi niyetle 56 günlük alacağımdan, kullanmadığım ihbar süresini düşün, kalanını ödeyin tarzı konuşmuştum. Yani en kötü 1 ay ödeme almam gerekiyordu. Ama şuanda ihtarname de 56 günlük alacağım olduğundan dolayı, tamamını isteme hakkım var mıdır?

  Kısacası ihtarname içeriğim hakkında bilgi verirseniz, çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.

   

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  1
  0

  Merhaba. Aslında ihtarname içeriğini tam da buraya yazmışsınız, haberiniz yok 🙂

  Burada aklınıza takılan sorunun cevabını vereyim: Fiilen kaç gün çalışmışsanız, tamamını talep edebilirsiniz.

  Önemli olan husus haklı fesihte ne kadar haklı olduğunuzdur. Yani davalık olursanız ve haklı olduğunuz anlaşılırsa sorun olmaz.

  Ama aslında haklı değilseniz, bu kez sizin 56 günlük alacağınıza karşılık işverenin de 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep etme hakkı olacaktır.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Cevabınız için teşekkür ederim.

  Önemli olan husus olarak belirttiğiniz kısım için söylemem gerekirse, işten ayrıldığım gün 56 günlük alacağım var idi, 1 yıldır sürekli maaşlar geç ödeniyordu, 2 ay öncesinin yemek ücreti ödenmemişti, 7 aydır sigortam asgariden ödeniyordu. Ve ayrılacağım gün maaş ödemesi yapıldı ve sadece bana yapılmadı. Sizce bu sebepler haklı olmama yeterli midir?

  Maaş ödemeleri ayın 10’unda yapılıyordu. 56 gün üzerinden hesaplarsak, Haziran ayının ücretini, 26 Temmuz olmasına rağmen alamamış olmam, bu durumda 10 Temmuzdan 26 Temmuza kadar mı gecikmiş oluyor ve 16 gün gecikmiş oluyor ve ben haksız mı oluyorum bu durumda?

  Ve son olarak da haksız bulunursam da 56 günlük alacağıma karşın 4 hafta ihbar hakları mı olacak. Yani haksız olursam da 56 – 30 dan 26 günlük yine hakkım olacak mıdır.

   

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Tekrar söylemek gerekirse, sizi haklı bulacak ya da bulmayacak olan mahkemedir. Size haklı olduğunuzu ya da olmadığınızı buradan söyleyemeyiz.

  Normalde o zaman haklı fesih yapmanız gerekirdi. Ama siz bunu tercih etmemişsiniz. Yine de öyle ya da böyle 56 günlük çalışmanızın karşılığı ödenmediyse, her şeyden bağımsız olarak, bu zaten sizin hakkınızdır.

  Diyorum ki; işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Böyle bir durumda haksız bulunursanız 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Ama 56 günlük ücretle bu tazminat mahsup edilemez. Yani siz 56 günlük ücretinizi öncelikle almalısınız. Sonra işveren bırakın dava açsın, kazanırsa bu defa siz onlara ödeme yaparsınız.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  3 sonuç gösteriliyor
  Cevabınız

  Lütfen göndermeden önce yapınız.