Zorla ücretsiz izin

 • 0
  0

  Merhaba,
  Ben bir kreşte öğretmenlik yapmaktayım. İşyerimiz bizi her sene 15 ile 30 gün arası ücretsiz izne çıkartıyor. İstemediğimizi belirtmemize rağmen bunun kurul kararı olduğunu söylüyor. Bu senede yine kurul şöyle bir karar almış ‘İş yerinin mali durumunun elverişli olmaması sebebiyle tüm çalışanların üçer hafta ücretsiz izne çıkarılmasına kara verilmiştir’. Ben şuan günlük 1,5 saat süt iznide kullanıyorum ve ücretsiz izne çıkmak istemiyorum. Haklı fesih hakkımı kullanarak işten ayrılmak istiyorum. Bu durumda nası bir yol izlemeliyim, ihtar çekmem gerekir mi, yoksa ücretsiz izne çıkmam gerektiği tebliğ edildiğinde direk fesih yapabilir miyim? Fesih hakkımı kullandığımda kıdem tazminatımı alabilirim peki haklı fesih sebebi ücretsiz izne çıkarılmam olduğundan ihbar tazminatımıda alabilirmiyim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  0
  0

  Merhaba.

  1- İşçi, rızası olmadan ücretsiz izne gönderilemez. Ama ücretsiz izin evrakına imza atarsanız, artık rızanız var demektir.

  2- İşveren size ücretsiz izin dayattığında, bunu kabul etmiyorsanız işe gitmeli ve alınmazsanız, noterden ihtarname çekmelisiniz.

  3- Böylece haklı nedenle fesih yapabilirsiniz. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahipseniz, bunu talep edebilirsiniz.

  4- İhbar tazminatı alamazsınız.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
  1 sonuç gösteriliyor
  Cevabınız

  Lütfen göndermeden önce yapınız.