SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi kurabilir mi?

Bir işyerinde çalışan işçi, aynı zamanda şirket kurmak isteyebilir. Peki bu durum İş Kanunu ve SGK mevzuatı bakımından mümkün müdür? SSK’lı çalışan şahıs şirketi kurabilir mi?

Bu sorunun cevabını iki ana bölümde verelim. İlk olarak; İş Kanununun buna izin verip vermediğine ve sonra da SGK mevzuatı açısından bunun mümkün olup olmadığına bakalım.

İşçi, kendine ait işyeri açabilir mi?

Bu konuyu uzun uzadıya yazmayacağım; çünkü daha önce açıklamıştım: iscidunyasi.com/isci-isyeri-acabalir-mi

Kısaca tekrarlamam gerekirse; eğer iş sözleşmesinde bu husus açıkça yasaklanmamışsa, işçinin yapacağı yeni iş, mevcut çalışmasını olumsuz etkilemeyecekse, bu mümkündür.

İşçinin aynı zamanda şirket kurması ya da başka bir işte daha çalışması, kural olarak İş Kanunu tarafından yasaklanmamıştır.

Şahıs şirketi kurmak

SGK açısından konuyu incelemeden önce, şahıs şirketinin ne olduğunu açıklayalım. Şahıs şirketi; kurulması en kolay olan şirket türüdür.

Çalışan annelere 650 lira destek

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bir kişi ya da birden fazla ortak birlikte kurabilirler ve ortakların ya da kişinin sorumluluğu sınırsızdır. Artan oranlı gelir vergisine tabi olunan şahıs şirketlerinde; sırasıyla %15, 20, 27 ve 35 oranlarında gelir vergisi ödenir.

Gelir vergisi oranları, kazanç arttıkça ve kademeli olarak yükselecektir. Gelir vergisi oranlarına şu yazımızdan bakabilirsiniz: iscidunyasi.com/isciler-acisindan-vergi-dilimi-nedir

Şahıs şirketi kurmak için ne gerekir?

Daha önce bu hususta tecrübesi olan biri olarak, bunun çok kolay olduğunu söylemem gerekir. Şahıs şirketi kurmak için ihtiyacınız olan şeyler şunlardır:

  • Başlangıç masrafları için yaklaşık 1.000 lira
  • Muhasebeci
  • Kimlik

tahtanın önünde bilgisayara bakan gözlüklü erkek

Muhasebeci sizin adınıza ilgili evrakları temin edecek ve vergi dairesine bildirerek işlemleri yapacaktır. Vergi dairesine yapılacak başvurunun ardından çok kısa sürede vergi memurları işyerinize gelmekte ve tespit yapmaktadır. Hatta evinizi dahi işyeri olarak göstermeniz mümkündür.

Vergi memuru yoklama yaptıktan sonra şirketiniz kurulacak ve fatura bastırarak faaliyete başlayabileceksiniz.

Bundan sonra ise kazancınıza göre gelir vergisi, her ay KDV vs. derken, hiçbir şey kazanmasanız bile aylık ortalama 300-350 TL civarında gider olacaktır. (Muhasebeci ücreti dahil.)

Bağkur ödemesi, yukarıdaki masraflara dahil değildir. Ama zaten işçiden bahsediyorsak, şahıs şirketi kuran SSK’lının Bağkur primi ödemesi gerekmeyecektir. Nasıl mı?

SSK’lı işçi şahıs şirketi kurarsa Bağkur ödemez

Evet, yanlış duymadınız. 4/a’lı olarak bir işyerinde çalışırken şahıs şirketi kurmanın en büyük avantajı, Bağkur primi ödemekten kurtulmaktır.

Bunu kendimden biliyorum. Şöyle ki; 4/a’lı olarak yani işçi statüsünde her ay sigorta primlerim yattığı için, Bağkur kaydım donduruluyor ve bağkur borcu ile karşılaşmıyorum.

SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi kurabilir

masada çalışan ofis insanları

Bunun önünde sigorta mevzuatı açısından hiçbir engel yoktur. İşçilerin, 4/a kapsamında ssk’lı olarak çalışırken aynı zamanda nasıl bağkurlu olabileceklerine dair şüpheleri olduğunu biliyorum.

Ancak bunun için bir şey yapmanıza gerek kalmadan, 4/a’lı olarak sigortanız işverence yatırıldıktan sonra, sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak Bağkur borcunuz oluşmayacaktır.

Fakat işten ayrıldığınız ya da çıkarıldığınız anda, Bağkur otomatik olarak devreye girmekte ve böylece bağkura borcunuz da oluşmaktadır.

SONUÇ

SSK’lı olarak çalışan şahıs şirketi kurabilir mi? Yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, iş sözleşmesinde özel bir hüküm yoksa ve işçi mevcut işini aksatmıyorsa, İş Kanunu açısından bir engel yoktur.

Aynı şekilde SGK mevzuatı açısından da bir engel yoktur ve SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi kurabilir. Hatta, işçi şahıs şirketi kurarsa, fiilen sigortalı olarak işyerinde çalışmaya devam ettiği sürece, Bağkur primi ödemekten de kurtulur.

Şahıs şirketi kurmak isteyen işçilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu, şahıs şirketi kuran bir işçinin herhangi bir nedenle 4/a’dan yani SSK’lı olarak işyerinden çıkış verildiği anda, Bağkur priminin otomatik olarak devreye gireceği ve aylık ortalama 700-800 TL civarında bağkur prim borcuyla karşılaşma ihtimalidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.