Şubat ayında eksik gün bildirimi nasıl yapılır?

İşçinin işe gelmemesi ya da ücretsiz izin vb. nedenlerle çalışmaması halinde, işveren bu günleri eksik gün olarak SGK’ya bildirmektedir. Peki 28 ya da 29 gün çeken şubat ayında işçinin eksik günü varsa, SGK bildirimi kaç gün üzerinden yapılmalıdır?

SGK prim gün sayısı

Burada temel kural, ay içinde tam çalışması olan işçi için 30 gün bildirim yapılmasıdır. Ayın 28, 29, 30 ya da 31 gün çekmesi sonucu değiştirmez.

Her halde ve şartta, ilgili ayda tam çalışan işçi için bildirilmesi gereken prim gün sayısı 30 olacaktır.

SGK eksik günlerin bildirimi

SGK eksik gün nedenlerini ve bunların kod numaralarını daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/sgk-eksik-gun-nedenleri-uygulamasi-ve-kodlari

İşveren işçinin sigorta primini her ay için 30 gün üzerinden SGK’ya bildirse de, işçinin çalışmadığı durumlarda haliyle 30 günden daha az prim bildirecektir.

İşte bu eksikliğin nedeninin SGK’ya bildirilmesi gerekir ve bunun için de eksik gün nedeni kodları kullanılır.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Şubat ayında prim gün sayısı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılmış olan İşveren Uygulama Tebliğinin 2.1.2.2 maddesinde göre “Ay/dönem içindeki çalışmaları tam olan sigortalıların prim ödeme gün sayılarının, ay/dönemin kaç gün olduğuna bakılmaksızın (ay/dönemin 28, 29, 30 veya 31 gün çektiği üzerinde durulmaksızın) 30 gün olarak sisteme girilmesi” gerekmektedir.

Dolayısıyla şubat ayı 28 gün ya da 29 gün de çekse, bu ay içinde çalışması eksik olmayan işçi için 30 günlük bildirim yapılacaktır.

Şubat ayında eksik gün olması

eksik parçalı puzzle

Diyelim ki işçi Şubat ayında 1 gün işe gelmedi. Böyle bir durumda, ilk bakışta 29 günlük bildirim yapılması gerektiği düşünülebilir. Halbuki bu yanlış olacaktır.

İşveren uygulama tebliğinin 2.1.2.3 maddesinde bu hususa özel olarak değinilmiştir. Buradaki ifadeye göre “Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayılarının, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanması” gerekmektedir.

İlk bakışta zor anlaşılan bu maddeyi şu şekilde özetleyebiliriz:

 • İşçi ilgili ayda giriş ve çıkış yapmış olmamalıdır.
 • İşçi en az 1 ya da daha çok gün çalışmamış ve ücret almamıştır.
 • İlgili aydaki gün sayısına bakılır. (Takvim günü olarak)
 • Bu sayıdan işçinin çalışmadığı gün sayısı çıkarılır.
 • Böylece prime esas gün sayısı bulunur.

Durumun daha iyi anlaşılması için birkaç örnek yapalım. Öncelikle; işveren uygulama tebliğinde yer alan örneği olduğu gibi buraya alıyorum:

“Özel sektöre ait bir işyerinde çalışan (A) sigortalısının, 2012/Şubat ayında 10 gün ücretsiz izinli olduğu ve ayın kalan günlerinin tamamı için ücret almaya hak kazanmış olduğu varsayıldığında, söz konusu ayda 29 gün bulunması ve sigortalının 10 gün eksik çalışmış olması nedeniyle, bahse konu sigortalının 2012/Şubat ayındaki prim ödeme gün sayısı 19 olacaktır.”

İkinci örneği kendimiz yapalım. İşçi bu kez temmuz ayında 5 gün işe gelmemiş olsun. Bu durumda temmuz ayı 31 gün çektiği için, 31-5=26 gün prim günü bildirilecektir.

Üçüncü bir örnekle olayı somutlaştıralım.  İşçi nisan ayında 7 gün çalışmamış olsun. Nisan ayı 30 gün çektiği için, işçi adına bildirilecek sigorta prim gün sayısı 30-7=23 olacaktır.

SONUÇ

Ay içinde tam çalışan bir işçi için, hangi ay söz konusu olursa olsun 30 gün üzerinden SGK primi bildirilmektedir.

Ama eksik gün söz konusuysa, bu defa işleyiş değişmekte ve her ayın kaç gün çektiğine göre sonuç değişmektedir.

Bir başka deyişle; şubat ayında tam çalışan bir işçi için 30 gün prim günü bildirilmesi gerekse de; aynı işçi için 2019 yılı şubat ayında örneğin 1 gün raporlu olsa; bu kez 28-1=27 gün prim bildirilecektir. Haliyle şubat ayında 1 gün işe gelmeyen işçinin 3 günlük sigorta primi kesilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Merhaba,

  Temmuz ayı örneğinizde işçi 1 gün gelmeseydi 31-1, 30 gün prim günü bildirecektik. Zaten 30 günlük bildirdiğimiz için ücretinde bir kesinti yaşamayacaktı. İşçinin 31 gün çeken aylarda ücreti kesilmediği için 1 gün devamsızlık yapma hakkını kendisinde görmesi ve bunu düzenli bir hale getirmesi gibi bir durum oluşur ise ne yapmalıyız ve devamsızlık yapan işçinin ücretinde kesinti oluşmaması, tam gün çalışanlar için bir adaletsizlik yaratmaz mı?

  Teşekkürler.

 2. Sn.Yetkili 2019 Şubat ayında bir gün raporlu olan kişi SGK ‘na 27 gün çalıştı olarak bildiriliyor.Maaşı 27 olarakmı ödenir 29 gün olarakmı ödenir.Bilgi verebilirmisiniz.

  Saygılarımla

  1. Merhaba. Öncelikle şu sorunun cevabını vermeniz gerekir: Bu işçinin ücreti maktu mu belirlenmiş yoksa günlük mü? Günlükse, şubat ayında normalde kaç gün üzerinden maaş ödüyordunuz?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.