Sürekli iş sözleşmesi ve süreksiz iş sözleşmesi nedir?

Sürekli ve süreksiz iş nedir?

İş kanununda iş ilişkileri niteliklerine göre ayrılmıştır. Bu kapsamda belirli ya da belirsiz iş sözleşmesi, tam ya da kısmi süreli iş sözleşmesi gibi farklı iş sözleşmeleri bulunmaktadır. Bu ayrımlardan birisi de sürekli ve süreksiz iş sözleşmeleridir. Peki sürekli iş sözleşmesi nedir?

Sürekli iş ve süreksiz iş

İş kanunu bu husustaki ayrımı net bir şekilde yapmıştır. Niteliği itibariyle en  çok 30 iş günü süren işler süreksiz iş, 30 iş gününden fazla sürenler ise sürekli iş olarak kabul edilmektedir. Buradaki 30 gün kavramını ise biraz irdelememiz gerekir.

Çünkü bir iş sözleşmesinde o işin kaç günde bitirileceğinin öngörülmesinden ziyade, önemli olan o işin gerçekten de kaç günde bitirilebileceğidir. Örneğin iş sözleşmesinde 25 iş günü içinde bitirileceği söylenen bir işin niteliği, aslında en az 2 aylık olabilir. Bu durumda önemli olan, yazılan süre değil; işin gerçek süresidir.

Örneğin ortalama 3 ay sürecek bir iş için işçi ile birer aylık sözleşmeler yapılsa, her bir sözleşme sürekli iş sözleşmesi mi olacaktır? Ya da 10 günde biteceği belli olan bir iş için sözleşme 6 aylık imzalansa, bu işin süreksiz iş olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bir fabrikada montaj için gelen ve makineyi 15 günde kuran bir işçi doğal olarak süreksiz iş yapıyor olacaktır. Ama aynı fabrikada üretim bölümüne bir işçi alınsa ve bu işçi 3 gün çalışıp çıksa, yine de onun süreksiz iş sözleşmesiyle çalıştığını söyleyemeyiz.

Süreksiz iş sözleşmesinin önemi

İş kanununun bazı maddeleri, süreksiz iş sözleşmelerinde uygulanmamaktadır. Yani işin süreksiz, bir başka deyişle 30 günün altında olması halinde kanunun 3, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 34, 53, 54, 55, 56,57, 58, 59, 75, 80 ve geçici 6. maddeleri; bu işçi için uygulanmayacaktır.

SONUÇ

Niteliği itibariyle 30 iş gününün altında süren işler süreksiz iş olup bu kapsamda düzenlenen sözleşmeler de süreksiz iş sözleşmeleridir.

Bir iş sözleşmesinin süreksiz iş sözleşmesi olması durumunda, yukarıda da belirttiğim İş Kanunu maddeleri bu işçi ve işveren için geçerli olmayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. İş kanunu bu husustaki ayrımı net bir şekilde yapmıştır. Niteliği itibariyle en çok 30 iş günü süren işler sürekli iş, 30 iş gününden fazla sürenler ise süreksiz iş olarak kabul edilmektedir.

    Yazının bu kısmı gözden kaçmış galiba bir hata olmuş devamında belirtilmiş ancak düzeltmekte fayda olabilir .Emeğinize sağlık .

    1. Merhaba. değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Gözümden kaçmış, düzeltiyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.