Suriyeli işçi çalıştırma hakkında her şey

Suriyeli işçi çalıştırma

Ülkemizde 2016 itibariyle milyonlarca Suriye vatandaşının olduğunu biliyoruz. Ülkelerindeki savaş nedeniyle mülteci olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne sığınan bu insanların birçoğu ülkemizde halihazırda çalışmaktadır. Pekiyi Suriyelilerin ülkemizde çalışması nasıl mümkün olur?

Suriyeli çalıştırmanın yasal dayanağı

Konu hakkında somut bilgiler vermeden önce, meraklısı için yasal dayanakları kısaca hatırlatmak isterim. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun “Geçici Koruma” başlıklı 91inci maddesine dayanılarak çıkarılan “Geçici Koruma Yönetmeliği” ve “Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik” Suriyeli işçi çalıştırmanın temel dayanakları olarak gösterilebilir.

Hangi Suriyeliler çalıştırılabilir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; her Suriyelinin çalıştırılması mümkün değildir. Ancak, geçici koruma almış Suriyeliler çalıştırılabilecektir. Peki bu geçici koruma nedir? Geçici koruma, ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak veya bu kitlesel akın döneminde bireysel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen ve uluslararası koruma talebi bireysel olarak değerlendirmeye alınamayan yabancılara sağlanan korumadır ve geçici koruma kararı Bakanlar Kurulu tarafından alınır.

Önce çalışma izni başvurusu şart

Suriyelilerin çalıştırılmasından anlaşılan husus, bunların direkt olarak istihdam edilebilmeleri değildir. Tıpkı diğer yabancılar gibi Suriyeliler için de Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığına çalışma izni için başvurulması gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusu için süre şartı var

Geçici koruma sağlanan bir Suriyelinin bakanlığa çalışma izni için hemen başvurması mümkün değil. Suriyelinin, geçici koruma kayıt tarihinden itibaren en az 6 ay beklemesi gerekiyor. Yani çalışma izni için, geçici koruma kayıt tarihinden itibaren en erken 6 ay sonra başvuru yapılabiliyor.

Suriyeli için çalışma izni başvurusunu kim yapacak?

Suriyelinin gerek Türkçe bilmemesi ve gerekse başvuru yollarını bilmemesi nedeniyle, başvuru işlemlerinin bu işçileri çalıştıracak işverenler tarafından E-Devlet üzerinden yapılması gerekmektedir.

Suriyeliye çalışma izni hangi il için verilecek?

Suriyeliye bakanlıkça çalışma izni verilmesi halinde, bu izin sadece Suriyeli işçinin geçici korunma kararı ile kalmasına izin verildiği iller için geçerlidir.

Tarım ve hayvancılık işlerinde çalışacak olan Suriyelilere izin almaya gerek yok!

Eğer geçici korunan Suriye vatandaşının çalışmak istediği iş mevsimlik tarım işi ya da hayvancılık işi ise, bunlara muafiyet getirilmiştir. Bunun anlamı ise şudur; bu işlerde çalışmak isteyen Suriyeli, çalışma izni muafiyeti almak için, geçici koruma sağlanan il valiliğine başvurmalıdır.

İşyerinde en çok kaç Suriyeli çalıştırılabilir?

suriyeli isci calisma 2016

Burada da iki kriter bulunmaktadır. İlk olarak; toplam çalışan sayısı 10’dan az olan bir işyerinde sadece 1 Suriyeli çalıştırılabilir. İkinci olarak ise; çalışma iznine başvurulan işyerinde çalışan Suriyeli sayısı, işyerinde çalışan Türk vatandaşı sayısının % 10’unu geçemeyecektir. ( Eğer işveren ilgili işi yapacak işçi aramak için İŞKUR’a başvurmuşsa ve 4 hafta beklemiş ama İŞKUR işverene işçi bulamamışsa, artık işverenin Suriyeli için yapacağı çalışma izni başvurusunda % 10 kotası uygulanmayabilir.)

Suriyelilere ödenecek en az ücret kaç liradır?

Suriyelilere ödenecek en az ücret, yürürlükte olan asgari ücret olacaktır. Bunun altında bir ücret ödenmesi mümkün değildir.

SONUÇ

Yukarıdaki tüm bilgileri özet olarak ve maddeler halinde sıralayarak yazımı bitirmek isterim. Her şeye rağmen yazının tamamının dikkatlice okunmasını tavsiye ederim.

 • Suriyeliler Türkiye’de artık resmen çalışabilmektedir.
 • Suriyeliden kasıt, “geçici koruma belgesi” almış Suriyelidir. Geçici koruma almamış olan Suriyelilerin çalışamayacağı unutulmamalıdır.
 • Suriyeli çalıştırmak isteyen işveren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çalışma izni için başvurmalıdır. ( Bu başvuru için, Suriyelinin geçici koruma almasının üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekir.)
 • 10’dan az işçi çalıştıran işyerlerinde sadece 1 Suriyeli çalıştırılabilirken, 10 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde ise işyerindeki Türk vatandaşı sayısının %10’una kadar Suriyeli çalıştırılabilir.
 • Mevsimlik tarım işlerinde ya da hayvancılık işlerinde çalışacak olan Suriyeliler muafiyet kapsamındadır ve bunlar için bakanlıktan izin almak gerekmez. Bu Suriyelilerin valiliğe muafiyet için başvurması yeterlidir.
 • Suriyelilere asgari ücretin altında bir ücret ödenemez.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Merhaba, sitenizden tanıtım yazısı ve link almak istiyoruz, benimle iletişime geçer misiniz lütfen? 0532 … teşekkürler.

 2. Merhabalar;
  İş veren olarak e devlet üzerinden sosyal güvenlik baknlığından başvuru yaptığımda baş vuruyu tamamladığımda Geçici koruma ikamet tezkezkeresi aktif olduğundan dolayı bu işçiyi çalıştıramazsınız şeklinde hata alamaktayım.
  İşçi 3 yıldan beridir türkiyede ikamet etmektedir.
  bu konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Mehmet bey, ne yazık ki bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok. Yabancılarla ilgili genel müdürlüğe sormanızı öneririm.

 3. Mustafa bey sadece geçici kimlik koruma belgesiyle sigorta başvurusu yapiliyomu yoksa başka evraklarda istiyorlarmi ve başvurudan sonra nekadar sure icinde geri dönüs yapiyorlar

  1. İlhan bey, başka evraklar mutlaka isteniyordur; ancak güncel evraklar sürekli değişir. Çalışma Bakanlığını arayarak sormanızda fayda var.

 4. Merhabalar, yazı için teşekkür ederim. Çalışma izni halihazırda bulunan yabancı çalışanlar için yapılacak iş sözleşmesinin niteliği TC vatandaşlarına yaptığımız genel geçer sözleşmelerle (belirsiz süreli iş sözleşmesi) aynı nitelikte midir? Ayrıca yapılması gereken özel bir şey var mıdır? Yardımlarınız için teşekkürler. Saygılar

  1. Merhaba. Ayrıca bir sözleşmeye gerek yok. Sözleşme türleri ve hükümleri yabancı uyruklular için de geçerli olacaktır.

 5. Tüm bilgilerinize teşekkür ederim.
  Bakanlıktan çalışma izni aldık ve çalıştırdık. Ne kadar süre çalıştıracağız. Bunun süresi varmı. çalıştırıp geri çıkaracağız mı ? Saygılarımla

 6. merhaba ban suriye vatandaşıyem istanbulda bir şirkete çalışıyorm 6 ay once çalışma izni aldım kimlikim gecece koruma 99 la başlıyan sigortayı yatırma lazımmı lazımsa kim yatırmalı ban mı yoksa işveren mi lutfen yardımcı olursanız sevnerim

  1. Merhaba. Bir işyerinde çalışmaya başladıysanız, sigortanızı işverenin yatırması gerekir.

 7. merhaba
  çalışma izni olan bir suriyeliyi, mesela Ankarada sigortalı İstanbul gibi farklı şehirlere geçici görevlendirme ile çalıştırıla biliyormuyuz. teşekkürler

 8. milyonlarca turk issizken siz avantaj saglayip yabancilara is imkani saglayin bravo tebrikler kaldiki suriye suam gayette temizlendi

 9. Merhaba
  Benim 3 tane calisanim var suriyeli ben bunlara sigorta yaptirmak icin nereye basvurcam ne tur belgeler istiyolar yardimci olursaniz sevinirim

 10. Ben Suriyeli işçi çalıştırmak istiyorum yüzde 70 şi suriyeli olmasında bir sakınca varım inşaat söktöründe bilgi verebilirmisiniz

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.