Süt izinleri birleştirilerek kullanılabilir mi?

Süt izni toplu kullanılabilir mi?

Süt izni; kadınlara çocuklarını emzirmeleri için verilen bir izindir. Bu iznin her gün için tek tek mi kullanılması gerektiği yoksa toplu olarak kullanılıp kullanılamayacağı bu yazıda açıklanacaktır.

Süt izni hakkı

Kadın işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri amacıyla günde toplam 1,5 saat süt izni verilmelidir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaç parçaya bölünerek kullanılacağını ise işçi kendisi belirlemektedir. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılmaktadır.

Kanun “günde” ifadesini kullanıyor

İş Kanunu, süt izninin kimlere verileceğini belirttikten sonra açık bir şekilde “günde” bir buçuk saat süt izni verileceğini ifade etmektedir. İşçi bu izinler isterse 10’ar dakikalık isterse yarımşar saatlik periyotlarla dilediği gibi bölebilecektir. Burada önemli olan bebeğin sağlıklı beslenmesi olduğundan, bu konuda anneye yetki tanınmıştır.

Süt izni toplu kullanılamaz

Süt izninin toplu kullanılabileceğini söyleyebilmemiz için, kanunda buna dair net bir hüküm olması gerekir. Oysa İş Kanunu, süt izninin “günlük” verileceğini özellikle vurgulamaktadır. O nedenle bu süreleri birleştirmek ve toplu olarak izne çevirmek mümkün değildir. Bu aynı zamanda, süt izninin veriliş amacıyla da çelişecektir.

SONUÇ

süt iznini toplu kullanma

Günlük bir buçuk saatlik süt izinlerinin birleştirilerek toplu şekilde kullanılması mümkün değildir. İşçi, gün içerisinde bu bir buçuk saati kaça böleceğine karar verebilir; ancak bu süreleri toplu olarak kullanamaz. Aksi takdirde süt izni, veriliş amacından sapacak ve adeta bir tür yıllık izin gibi değerlendirilebilecektir. İşçinin, süt iznini her gün tek tek kullanması esastır.

Not: Süt izni dilekçesini buradan indirebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.