Takım Sözleşmesi

İş Kanununda çeşitli sözleşme türleri vardır. Bunlardan birisi, belki de en ilginç olanı ise takım sözleşmesidir. Peki ama takım sözleşmesi nedir ve neye yarar?

Takım sözleşmesi kavramı

Birden çok işçinin oluşturduğu bir takımı temsil eden işçilerden birinin, takım kılavuzu olarak işverenle yaptığı iş sözleşmesine takım sözleşmesi denir.

Yukarıdaki tanımdan bir şey anlamamış olmanız muhtemel; çünkü ilk okuduğumda ben de anlamamıştım. Gelin o halde, sözleşmenin unsurlarına birlikte bakalım.

Takım sözleşmesinin unsurları

Takım sözleşmesinin unsurlarını İş Kanununun 16ncı maddesinde bulabiliriz. Buna göre;

  • Birden çok işçi olmalıdır.
  • Bir işveren olmalıdır.
  • İşçilerden birisi takım kılavuzu olmalıdır.
  • Takım kılavuzu işçiyle işveren arasında sözleşme imzalanmalıdır.
  • Sözleşme yazılı olmalıdır.
  • Her işçinin kimliği ve alacağı sözleşmede gösterilmelidir.

Takım sözleşmesi özellikleri

Yine aynı kanun maddesine göre; takım sözleşmesinin, hangi süre belirlenmiş olursa olsun, yazılı olarak yapılması gerekir. Sözleşmede her bir işçinin kimlik bilgileri ve alacağı ücretler ayrı ayrı gösterilir.

Takım sözleşmesinde adları yazılı olan işçilerden her birisinin işe başlamasıyla, o işçi ve işveren arasında takım sözleşmesinde belirlenen koşullarda bir iş sözleşmesi yapılmış sayılır. Ancak, takım sözleşmesi konusunda Borçlar Kanununun 110 uncu maddesi hükümleri de uygulanır.

Görev Tanımı Nedir? Niçin Önemlidir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşe başlamasıyla birlikte iş sözleşmesi kurulan işçilere ücretlerini işveren veya işveren vekili ayrı ayrı ödemek zorundadır. Takım kılavuzu olan işçi için ise , takıma dahil olan diğer işçilerin ücretlerinden işe aracılık ya da benzer nedenlerle kesinti yapılamaz.

Takım sözleşmesi neye yarar?

hangi iş sözleşmeleri yazılı olmak zorundadır

Yukarıdaki hükümler biraz kafa karıştırıcı olsa gerek. Şunu sorabilirsiniz: Bu işçiler neden işverenle ayrı ayrı sözleşme imzalamıyor da bir işçi, onlar adına sözleşme imzalıyor? Takım sözleşmesi ne işe yarıyor?

Buradaki amaç; birden çok işçinin özellikle geçici işlerde bir araya toplanması gerektiğinde, bunun hızlıca yapılmasıdır. Böylece takım kılavuzu olan işçi, diğer işçileri hızlıca bir araya getirebilir.

Takım sözleşmesi örnekleri

Takım sözleşmesinin en yaygın olduğu iki iş; inşaatlardaki yükleme/indirme işleri ile mevsimlik işlerdir. Örneğin bir otele animasyon ekibi gerekiyorsa, animasyon elemanlarından birisi otelle anlaşabilir ve diğer işçiler adına da takım sözleşmesini imzalayabilir.

Ücretler ayrı ayrı ödenir

Takım sözleşmesinin en dikkat edilmesi gereken özelliği budur. Her ne kadar takım sözleşmesi tek bir sözleşme de olsa, ücretler örneğin takım kılavuzuna topluca değil, her bir işçiye ayrı ayrı ödenmelidir.

SONUÇ

Takım sözleşmesi dediğimiz sözleşme türünün uygulamada pek görülmediğini kabul etmemiz gerekir. Bu tür sözleşme çeşitleri, ihtiyaca binaen kanunda düzenlenmiştir; çünkü çok nadir de olsa kullanılabilir.

Takım sözleşmesinin kurulabileceği nadir işler de; niteliği gereği birçok işçiye aynı anda ihtiyaç duyulan, aralarından bir işçinin işverenle irtibatının kolay ve hızlı olması gerektiği işler olarak tanımlanabilir.

İşyerine gelen malzemelerin topluca indirilmesi, limana gelen geminin hızlıca boşaltılması, yaz boyunca sahneye çıkacak olan bir orkestranın çalışması takım sözleşmesine örnek olarak verilebilir.

Son olarak şunu hatırlatmak isterim ki; takım kılavuzunun mutlaka çalışan işçiler arasından olması gerekir. Yani adeta işçi simsarı şeklinde, dışarıdan takım kılavuzu olmaz. Ayrıca takım kılavuzu, diğer işçilerin ücretinden hiçbir şekilde kesinti yaparak kendisine aktaramaz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.