Taksitle kıdem tazminatı ödenmesi mümkün mü?

Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi

İşçilerin en büyük sorunlarından biri de, işten ayrıldıklarında kıdem tazminatlarını alabilmeleri olsa gerek. Bu sorun bazen kıdem tazminatını hiç alamama şeklinde olurken bazen de hepsini birden alamamak ya da tek seferde alamamak şeklinde kendini gösteriyor.

Kıdem tazminatının ne olduğunu daha önce açıklamıştık. Buna göre kıdem tazminatı, en az bir yıl işyerinde kıdemi olan işçinin çalıştığı süre boyunca verdiği emek karşılığında hak ettiği toplu paradır. Bu para bir nevi emeklilik ikramiyesi gibi düşünülebilir. Aynı zamanda işçinin net ücreti değil de brüt ücreti üzerinden hesaplandığından daha da önem kazanmaktadır..

Yazımızın konusu, başlıktan da anlaşılacağı üzere bu tazminatın taksit ile ödenip ödenemeyeceğiyle ilgili. Bu konuda esas olan kıdem tazminatının nakden ve tek seferde ödenmesidir. Ancak daha iyi anlaşılması için sonucu madde madde özetleyelim.

SONUÇ

1- Kıdem tazminatı tek seferde ödenmek zorundadır.
2- İşçinin rızası olmadan taksitle ödenemez.
3- Taksitle ödeme durumunda işçi, taksitle ödemeyi kabul ettiğini beyan ettiği evraka, ihtirazi kayıt koymalı ve faiz talebini yazmalıdır.
4- İşverenin taksitle ödemede ısrar etmesi durumunda, bunu kabul etmeyen işçi, iş mahkemesinde kıdem tazminatının tek seferde ödenmesi için dava açma hakkına sahiptir.

Not: Kıdem tazminatı konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı şeması

Kimler kıdem tazminatı alabilir?

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir