Taksitle kıdem tazminatı ödenmesi mümkün mü?

Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi

İşçilerin en büyük sorunlarından biri de, işten ayrıldıklarında kıdem tazminatlarını alabilmeleri olsa gerek. Bu sorun bazen kıdem tazminatını hiç alamama şeklinde olurken bazen de hepsini birden alamamak ya da tek seferde alamamak şeklinde kendini gösteriyor.

Kıdem tazminatının ne olduğunu daha önce açıklamıştık. Buna göre kıdem tazminatı, en az bir yıl işyerinde kıdemi olan işçinin çalıştığı süre boyunca verdiği emek karşılığında hak ettiği toplu paradır. Bu para bir nevi emeklilik ikramiyesi gibi düşünülebilir. Aynı zamanda işçinin net ücreti değil de brüt ücreti üzerinden hesaplandığından daha da önem kazanmaktadır..

Yazımızın konusu, başlıktan da anlaşılacağı üzere bu tazminatın taksit ile ödenip ödenemeyeceğiyle ilgili. Bu konuda esas olan kıdem tazminatının nakden ve tek seferde ödenmesidir. Ancak daha iyi anlaşılması için sonucu madde madde özetleyelim.

SONUÇ

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

1- Kıdem tazminatı tek seferde ödenmek zorundadır.
2- İşçinin rızası olmadan taksitle ödenemez.
3- Taksitle ödeme durumunda işçi, taksitle ödemeyi kabul ettiğini beyan ettiği evraka, ihtirazi kayıt koymalı ve faiz talebini yazmalıdır.
4- İşverenin taksitle ödemede ısrar etmesi durumunda, bunu kabul etmeyen işçi, iş mahkemesinde kıdem tazminatının tek seferde ödenmesi için dava açma hakkına sahiptir.

Not: Kıdem tazminatı konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı şeması

Kimler kıdem tazminatı alabilir?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Mustafa bey sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  2 senedir özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Sözleşmelerimiz 1 Eylül itibariyle yenilenmektedir. Mayıs 2017 tarihinde evlendim ve kuruma tazminatımla alakalı yazılı bir dilekçe sundum
  (evlilik cüzdanı fotokopisi ile birlikte).Noter aracılığı ile bir bildirimde bulunmadım.

  1.sorum: İşveren dilekçeyi kabul ettiğini belirtip işleme koymayıp sözleşme bitiminden sonra bana dilekçe verilmedi gibi bir bahanede bulunabilir mi? Öyle bir durumda ne yapmalıyım?

  2: Kurumda tazminatlar genelde çek vs. şekillerde uzun taksitler ile veriliyor. Benim tazminatımı peşin olarak isteme gibi bir hakkım var mı? Var ise hangi yollara başvurmalıyım?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Buket hanım.
   1- Elbette bulunabilir. Her zaman şunu söylüyorum; işverenle arasında güven ilişkisi olan işçi dilekçesini elden verebilir. Ancak böyle bir ilişki yoksa en doğrusu dilekçeyi noterden göndermektir.
   2- Siz istemedikten sonra, kıdem tazminatınız mutlaka nakit olarak ve tek seferde ödenmek zorundadır. Ancak siz rıza gösterirseniz taksitle ya da başka türlü ödenebilir. İlla ki çekle vs. ödenmek istenirse ne olur? 2 seçeneğiniz vardır: Ya kabul edersiniz ya da kabul etmezsiniz ve bir ihtarname göndererek 7 gün içinde nakden ödenmesini talep edersiniz ve ödenmezse dava açarsınız. Tercih sizin.

 2. SAYGILAR MUSTAFA BEY

  SGK DAN ALDIĞIM YAZIYI NOTER ARACILIĞIYLA AYRILDIĞIM İŞ YERİME YOLLADIM 17000 TL KIDEM TAZMİNATIM ÇIKMIŞTI. BANA 4 AY SONRA 10000 TL HESABIMA YATIRDI, GERİYE KALAN KISMINI BANA DANIŞMAKSIZIN 3 AYDA AYLIK TAKSİTLERLE ÖDEYECEĞİNİ SÖYLEDİ AMA İLK TAKSİTİNİ BİLE ÖDEMEDİ VE SALLIYO SÜREKLİ, BEN MAHKEMEYE Mİ GİTMELİYİM YOKSA ŞİKAYET EDEBİLECEĞİM BAŞKA YERLER VARMI. ÇALIŞMA BAKANLIĞI YADA BAŞKA BİRYER

  TEŞEKKÜREDERİM KOLAY GELSİN

 3. 8 ay oldu isdemis çıkarıldıkları işyeri ve avukatı ile birlikte bana sadece iki taksitli olarak tazminatını verecez deyip bana imza attırdılar avukatlarıyla birlikte bende dalginligima gelip imza attım 17 sene calismisligim var idi henüz
  Tazminatımı alamadım birde ebelik izin hakkın yok denildi nasıl bir yol izlerim

  1. Bu durumda, bir an önce dava açmalı ya da arabulucuya başvurmalısınız. Dilerseniz, İstanbul’daysanız sizi bir avukata yönlendirebilirim.

 4. Merhaba İyi günler dilerim…
  Bizim sitenin kapıcısı geçen hafta işten ayrıldı ve resmi tatil günlerinde, hafta tatili günlerinde, izin günlerinde çalıştığını ve bunların ücretini almak için sitede bulunan 49 daireyi mahkemeye verdi. Daha sonra arabulucu kişi geldi ve 30 bin TL üzerinde uzlaşıldı. Sitede bulunan her bir daireye de 650 lira gibi bir bedel çıkarıldı ve bunu da 3 eşit taksite böldüler. Sorum şu: Bu taksitleri ödeyeceğim fakat sitede ödemeyen olduğu taktirde benim bununla ilgili bir sorumluluğum olur mu? Yani ödemeyen kişiler olursa tüm site mi icralık olur yoksa sadece ödemeyenler mi icralık olur? Teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.