Taşeron ile alt işverenin farkı

Taşeron ile alt işveren farkı

Bu iki kavram o kadar iç içe geçmiştir ki, aralarındaki fark unutulmaya yüz tutmuştur. Özellikle kamu kurumlarında hizmet alımı yoluyla personel çalıştırılmasına dayanan ve hukuken alt işverenlik olarak kabul edilen ilişki, yıllar içinde taşeronluk adını almıştır. Önce bu iki kavramın tek tek tanımlarını yapalım.

Alt işveren nedir?

Alt işveren; bir işverenden, iş yerinde yürütülmekte olan mal ya da hizmet üretimiyle ilişkili yardımcı işlerde ya da asıl işin bir bölümünde olup da işletmenin ve işin gereği ile teknolojik bazı nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan, bu iş için görevlendirmiş olduğu işçilerini sadece bu iş yerinde aldığı işte çalıştıran gerçek ya da tüzel kişiyi ya da tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşu ifade eder.

Taşeron nedir?

Taşeron ise Türk Dil Kurumuna göre; büyük bir işin bir bölümünü yapmayı, asıl müteahhitten kendi üzerine alan kişidir.

Günümüz uygulaması

Gelinen noktada özellikle kamu kurumlarında ya da diğer tüm işyerlerinde işçi çalışırılmasına dayanan alt işverenlik ilişkisinin artık aynı zamanda taşeronluk olarak anıldığı bir gerçektir. Bu iki kavram o kadar iç içe girmiştir ki; İş Kanunu bakımından kullanılması gereken alt işveren kavramı yerini adeta taşeron kavramına bırakmıştır. Özellik le İş Kanunu bakımında bu iki kavramı aynı kefede görmek, kanımca yanlış olmayacaktır.

taşeron

SONUÇ

Bahse konu olay, asıl işvereninin işyerinin bazı bölümlerinde aracı firma vasıtasıyla işçi çalıştırması ise; bu durumda artık alt işveren ile taşeron arasında bir anlam farkı kalmadığı kabul edilmelidir. Hukuki incelemeler ve mütalaalar bir kenara koyulmak üzere, artık alt işveren kavramından taşeron kavramının ve taşeron kavramından da alt işveren kavramının anlaşılmasından daha doğal bir şey yoktur.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Sitemizde bir güvenlik şirketine bağlı olarak çalışan 3 arkadaş , çalıştıkları güvenlik şirketinden istifa ederek sitemiz bünyesinde çalışmaya başladılar. Güvenlik şirketinde çalıştıkları sürece güvenlik şirketine kıdem tazminatı, izin paraları gibi tüm haklarını her ay kestikleri fatura karşılığı ödedik. Sitemizden işten ayrıldıklarında sitemize giriş tarihlerinden itibaren tüm haklarını ( kıdem tazminatı, ihbar tazminatı vs. ) kendilerine ödedik. Bu durumda bu arkadaşların sitemize giriş tarihlerinden önceki dönem için sitemizden kıdem tazminatı vs. isteme hakları var mı acaba ? Çünkü o döneme ait tüm alacaklarını biz güvenlik şirketine ödemiştik. Zahmetleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

    1. Erman bey, siz güvenlik şirketine ödemiş de olsanız; eğer işçilere bu tutarlar ödenmemişse, bu işçiler ister size isterlerse de şirkete karşı dava açabilir. Size dava açılır ve bir kez daha ödemek zorunda kalırsanız, şirkete rücu etmeniz gerekir. Bu durumlarda tavsiyem, kıdem tazminatı karşılıklarının bir banka hesabında biriktirilmesi ve gerektiğinde ödemenin yapılmasının bizzat sağlanmasıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.