Taşeron işçilerin hakları neler?

Taşeron işçilerin sahip olduğu haklar

Taşeron işçi olarak da bilinen alt işveren işçileri, hem özlük hakları hem de işten ayrıldıktan sonra yaşadıkları zorluklar bakımından özelikle ele alınmalıdır. Ancak sitemize gelen sorulardan görüyorum ki; taşeron işçilerin de izin, ücret ya da fazla mesai gibi haklarının olup olmadığı soruluyor. Bu sorular özelinde, taşeron işçilerin sahip olduğu haklardan bahsetmek istiyorum.

Taşeron işçisi kimdir?

Bu konuda daha önce bir yazı yazmış ve taşeron işçisinin tanımını yapmıştım. Taşeron işçisi kavramı sık kullanılsa da, doğru olan tanımlama alt işveren işçisidir. Bir asıl işveren bünyesinde ancak alt işverene bağlı olarak çalışan işçiler taşeron işçisi olarak nitelendirilebilir.

Son yıllardaki düzenlemelerden önce, özellikle kamuda taşeron işçi kullanımı; olası kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti gibi ek maliyetlerden kaçmak için kullanılıyordu. Günümüzde artık, bu sorumluluklar kamu kurumlarına verildiğinden, bunun çok da anlamı kalmadı.

Yine de özellikle özel sektörde ve başta güvenlik sektöründe taşeron işçisi kullanılmasına halen devam edilmektedir.

Taşeron işçisi hakları yoktur, işçi hakları vardır!

Evet, aslında bu yazıda size tek tek taşeron işçilerin sahip olduğu hakları anlatacağımı düşünmüş olabilirsiniz. Yazı başlığını da özellikle böyle seçtim. Çünkü bir hususu vurgulamak istedim. İş Kanununun sağladığı haklar bakımından böyle bir ayrım yoktur. Kadrolu işçi hangi haklara sahipse, taşeron işçisi de bu haklara sahip olacaktır.

Taşeron işçisi de yıllık izin kullanacak, haftada en az bir gün tatil yapacak ya da haftada 45 saatten çok çalışmışsa fazla mesai ücreti alacaktır.

Ayrıca bu işçilere sözleşmede yazılan işler dışında iş yaptırılmamalı, işten ayrıldıktan sonra şartları taşıyorlarsa kıdem tazminatları ve diğer hakları da ödenmelidir.

SONUÇ

taşeron hakları neler

Yazının çok kısa olduğunun farkındayım. Ama taşeron işçisinin hangi haklara sahip olduğu konusu, aslında bu yazıdan da öte bu sitedeki tüm yazıları kapsamaktadır.

Hangi haklara sahip olduğunuzu araştırarak, sorarak ve yaşayarak öğrenebilirsiniz. Yine de sitemizdeki taşeron kategorisindeki yazılarımız size yol gösterecektir.

Taşeron işçisi ikinci sınıf işçi olmadığı gibi, İş Kanununun ona tanıdığı her hangi bir hakkın verilmemesi mümkün değildir. Bir taşeron işçisi, kadrolu işçi hangi haklara sahipse tamamına sahip olduğunu bilmelidir.

Taşeron işçisinin çoğu zaman kadrolu işçiden daha az ücret alması ise ayrı bir konudur ve işçinin diğer haklarını kullanmasına engel görülmemelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Iyi gunler kadrolu isci hangi hakka sahipse taseron isci de ayni hakka sahiptir diyorsunuz fakat yeni cikan khk 375. madde ve ek 23 ve 24 maddelerde emekli olmaya hak kazanan lar isten ayrilacak . Boylelikle surekli isci kadrosu denilen kanunda biz surekli issiz durumuna dusecegiz . Su anda mevcut calisan kadrolu isci suresiz memur ise 65 yasina kadar calisabilmektedir. Bu durumda bizim gunahimiz nedir . Bu sekilda calisan belki binlerce insan var ve ileride hepsi issiz kalacak.Biz yeni ise baslamiyoruz yillardir bu kurumlara ve kadrolu olmak hayaliyle hizmet veriyoruz . Lutfen bu kadar insani magdur etmeyelim burda da diger isciler gibi esit davranalim .Bu konuyu gundeme getirirseniz memnun oluruz. tesekkurler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.