Taşeron işçilerinin yıllık izinleri

Taşeron işçisinin yıllık izni

İş Kanunu genel olarak yıllık izin uygulamasını ayrıntılarıyla açıklamıştır. Bu kurallar çerçevesinde yürümesi gereken yıllık izin uygulaması özellikle asıl işveren-alt işveren ilişkileri açısından doğru bir şekilde gerçekleştirilememiştir. Yıllık izin uygulaması hakkında detaylı bilgi almak isterseniz öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz.

Taşeron işçilerinin yıllık izinleri

Hukuki ismi her ne kadar alt işveren işçisi de olsa uygulamada taşeron işçisi olarak bilinen ve 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan işçilerin yıllık izinleri her daim sorun olmuştur. Bunun temel nedeniyse, neredeyse her yıl değişen alt işverenlerdir.

Örneğin 2015 yılı için ihaleyi kazanan firma; işçi A’yı çalıştırmaya devam ettğinde bir sorunla karşılaşıyordu. Kamu kurumu bünyesinde 8 yıldır çalışan ve bu arada 3 taşeron firma değiştiren işçi A, her ne kadar kamu kurumu nezdinde 8 yıllık kıdeme sahip olsa da, ihaleyi yeni kazanan firma işçi A’nın henüz kendi bünyesinde 1 yılını doldurmadığını iddia ediyor ve ona yıllık izin vermiyordu. Aynı sorun bir sonraki sene de devam ediyor ve firma işçiye bu kez de 14 günlük izin vermek istiyordu; halbuki 8 yıllık hizmeti olan işçinin beklentisi ise 20 günlük yıllık izin oluyordu.

Yargıtay ne diyor?

Taşeron işçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Yargıtay kararları bu konuda zaten bir standart oturtmuştu ve farklı alt işverenlerle bile olsa aynı kamu kurumu bünyesinde fasılasız olarak çalışan işçilerin tüm hizmet yıllarının esas alınmasını ve yıllık izinlerinin buna göre kullandırılmasını istiyordu. Ama ortada bir kanun hükmü olmadığından firmalar yine de bu kararları mecbur kalmadıkça esas almayabiliyorlardı. Bu noktada kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç duyuduğu açıktı.

Taşeron işçilerinin yıllık izin hakları kanun kapsamına alındı

Beklenen değişiklik 10/09/2014 tarihinde geldi. Buna göre; taşeron işçilerinden, taşeron şirketi değişmesine rağmen aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık izin süresi, aynı işyerinde çalışmış oldukları süreler dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Ayrıca asıl işverenler (kamu kurumları), taşeronlar tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izinlerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmekle ve ilgili yılı içinde kullanılmasını sağlamakla, taşeron firma ise işçi izin kayıt belgesinin bir suretini asıl işverene (kamu kurumuna) vermekle yükümlü tutulmuştur.

taseron isci yillik izin iscidunyasi

Taşeron işçisinin yıllık izni ne olacak?

Buna göre olması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

 • Taşeron firma kaç defa değişirse değişsin, işçinin o kamu kurumu bünyesindeki toplam hizmet süresi yıllık izin için esas alınacak.
 • Kamu kurumları ilgili birimlerini kurarak ya da personel görevlendirerek; taşeron işçilerinin yıllık izinlerini kullanıp kullanmadığını denetleyecek ve kullanılmamış izinlerin zamanında kullanılmasını sağlayacak.
 • Taşeron firma, işçilere ait izin kayıt belgelerinin bir suretini her daim kamu kurumuna sunacak.

SONUÇ

Taşeron işçisinin yıllık izin uygulaması bakımından yaşanan sorunlar artık ortadan kalkmıştır. Taşeron firmaların kaç kez değiştiğinden bağımsız olarak, taşeron işçisinin ilgili kamu kurumundaki toplam hizmet süresi esas alınarak yıllık izni kullandırılacaktır. Üstelik bu izinlerin kullandırılıp kullandırılmadığını takip etmek ve kullandırılmamışsa kullanılmasını sağlamak yükümlülüğü de kamu kurumlarına aittir. Kamu kurumları yetkililerince bu kontrollerin ve takibin yapılmaması halinde hukuki sorumluluklarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

84 Yorum

  1. Aslı hanım, yıllık iznin bu işçiye, 31 Ekim 2017’den itibaren 1 yıl içinde kullandırılması yeterlidir.

 1. Mustafa Bey meraba.sorum suki bir kamu kurumunda çalışan temizlik görevlisi müdürün insafiyetine göre çalıştığı kuruma haftalik çalışma saati 45 saat olmasi gerekirken 25 saat anca geldiği gibi.ayda 15 16 gün gelmektedir .çalıştığı ilçe müdürü boyle bir izin verebilirmi.bunun cezası yaptırımı nedir.normal yıllık izinler hariç. Yani kafasına göre izin.bilgilendirirseniz sevinirim Teşekkürler.

   1. Mustafa Bey taşeron un parasini devlet veriyo yani mudur vermiyor. Kul hakkı var biryana.80 milyonun vergisiyle maaşını alan temizlik ci. Mesai de olması gerekirken kendi işine yada başkasına yovmiyeye gidiyor bu nasıl hak olur.bunun bi cezası olmalıdır .hem suç hem suça ortaklık. Kusura bakmayin.ilk yazımı tam anlamadin iz sanırım. Teşekkürler.

    1. Mehmet bey, aslında çok iyi anladım. Ancak iş hukuku açısından cevap verdim ve cevabımın arkasındayım. Şunu demek istedim; içinin işe gelmemesi ya da az çalışması kurumla ilgili bir iç prosedürdür. Burada görmesi gerekenler görmeli, işini yapması gerekenler yapmalıdır. İç işleyişi bakımından bir sıkıntı varsa, gereği yine kurum içinde yapılmalıdır.

 2. 27.04 .2007 tarihinde EÜAŞ a. bağlı taşeron firmasında işe başladım taşeron firmalar değişse de 26.02.2012 tarihine kadar çalıştım 27.02.2012 tarihinde eüaşta kadroya geçtim şuana kadarda çalışmaktayım ama iznim artmadı işyerim taşerondan taşerona geçişte izin artar taşerondan devlete geçişte izin artmaz diye iznimizi artırmadı ne yapabiliriz

  1. Adem bey, işverenin söylediği doğrudur. Taşeron firma ayrı bir işyeridir ve siz kadroya geçtikten sonra kıdeminizin sıfırlanması normaldir.

 3. slm mustafa bey, benim sorum ben 98 den bu yana aynı iş yerinde çalışıyorum. ilk işe girişim 98 in 10. ayı.
  2003 de askere gittim sonra 2004 ün 7. ayında işe başladım. işveren firma bana bu sene izne ilk işe giriş tarihim olan 10.ay çıkabileceğimi söyledi. bende askerden gelince ben işe 7.ayda başladım bu sebeple izin hakkım 7. ayda doğuyo dedim.acaba doğrusu hangisi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Murat bey, ilk işe giriş tarihinizden itibaren izin hakkınız vardır. Tüm kıdem hesaplandığına göre, 10. ayın esas alınması doğrudur.

 4. Merhabalar. 10/04/2014 tarihinde yapılan değişiklik ile taşeron işçilerin izin sürelerindeki karışıklığın giderildiğini belirtmişsiniz. Peki taşeron işçilerine 2014 yılından önce çalıştığı ve kullanamadığı izinleri ne olacak? İlgili düzenleme 2014 yılından önceki hak ettiği ve kullanmadığı izinleri de kapsıyor mu?

  1. Serkan bey, bundan böyle taşeron işçilerin izinlerini kullanıp kullanamadıkları kurumlarca takip edileceğine göre; birikmiş izinlerinin de dikkate alınması ve bunların kullanılmasının da sağlanması gerekir.

 5. Mustafa bey kolay gelsin. Ben bir kamu kuruluşunda taşeron olarak temizlik şirketinde 9 yıldır çalışmaktayım. bu ayın 14 ünde istifa edip 15 inde güvenlik şirketinde çalışmaya başlayacağım. Aynı kurumun. Benim izin hakkım sıfırlanıyormu.

 6. mustafa bey ben guvenlik gorevlisi olarak bi projede 11 çalıştım işten çıkarıldım başka projeye gonderildim ve şuan 13 aylık personelim yıllık iznim devam ediyormu yoksa ilk projemden istifa ettiğim için yandımı iznim?

 7. Selam Mustafa Bey, ben resmi bir kurumda taşeron işçi izinleri ile sorumlu personelim, taşeron işçilerin keyfi olarak 2016 yılı iznini kullanmak istemeyip, 2017 yılında ikiyılın iznini birlikte kullanma hakları varmı dır yasası nedir

  1. Merhaba. İşçi istese de istemese de, işveren ona yıllık iznini senesi içinde kullandırmakla yükümlüdür. İşyerinde bir teftiş yapılsa, işçilerin böyle bir talebi olsa da işverene cezai işlem uygulanır. Bu yüzden iki yılın izninin birlikte kullandırılması kural olarak mümkün değildir.

 8. Merhaba Mustafa bey Eşim belediyede de taşeron işçi olarak 2014 yılı Ekim ayında işe başladı. Eylül 2015 yılında evlendik. Eşim 1 yılını doldurmadığı için izin kullanamadı.2016 yılında 10 gün izin kullandı. Muahasebe müdürü diyor ki sen işe Ekim ayında başladığın için ancak Ekim ayından Ekim ayına kadar 14 gün izin kullanabilirsin Ekim ayını geçtiğin zaman izin kullanamazsın diyormuş. Bize bu konuda yardımcı olmanızı diliyorum

  1. Eşinizin yıllık iznini sadece ekim ayı içerisinde kullanabileceği mi söylenmiş? Bu, bir yanlış anlamadan kaynaklanıyordur. Çünkü hak edilen yıllık izin, takip eden yıl içerisinde her hangi bir zamanda kullanılabilir.

 9. slm mustafa bey 5 yılık çalışan bir taşeron işçiyim 2016 da bulunan yılık iznimi 2017 izni ile birleştirmek istiyorum böyle bir yasa varmı.

  1. Birleştirmekten kastınızın ne oduğunu anlayamadın. Ama 2016 yılında izin kullandırılmamışsa birleştirebilirsiniz. Ancak normalde size 2016 yılı izninizin mutlaka 2016 yılı içinde kullandırılması gerekir.

 10. merhaba mustafa bey geçen yıl 8 ay bir kamu kurumunda çalıştıktan sonra beni işten çıkardılar bu sene 6ay aradan sonra aynı şirtekle tekrar çalışmaya başladım. yaklaşık 7 aydır çalışıyorum. yıllık izin alabiliriyim yada daha önce çalıştığım 8 ayıda bu yılki 7 ay çalışmama ekleyebiliyor muyum.

 11. Mrb ben 12.11.2015 yılında işe girdim ben 2 gün sonra 1 sene oluyor ben ve bütün iZinlerimi ocak ayına kadar kullanıcım 2017 sonra izin hakım doğuyorumu efendim

 12. Merhaba Mustafa bey. Ben bir belediye de taseron firmasinda 11 aydir calisiyorum. Benim yillik izin vb. Izinleri kullanma hakkim var mi. Varsa bu kac gundur. 2.ogretim univ. egitim amacli Icin izin kullanimi gibi haklar var midir

  1. Eğitim izni hakkı yoktur. 1 senenizi doldurmadığınız için de henüz yıllık izin hakkınız bulunmamaktadır.

 13. merhabalar ben daha önçe eüaş ait bir santralde taşeron işçi olarak 2 yıl çalıştıktan sonra ayrıldım. aradan 5 ay sonra tekrar eüaş ait başka bölgesinde yine santral işinde taşeron işçi olarak başladım .3 yılda burada çalışmaktayım.bu 20 günlük izin hakkı son çalıştığım yere göre mi yoksa önce ki 2 senede mi sayılır

  1. Eğer işveren, aynı işveren ise tamamı toplanır. Ancak benim bunu bilmem mümkün değil. Burada temel kıstas, işverenin değişmemiş olmasıdır.

   1. taşeron şirket aynı ama eüaş bağlı müdürlükler farklı.birde yeni ihalemiz oldu taşeron şirket değişti

 14. Merhaba Mustafa Bey ben bir kamu kurumunda çalışmaktayım ve hizmet personellerin geçmişten bu yana izin ve tazminatlarını hesaplamam için görevlendirildim. bu konularda tecrübem yok sizde takdir edersiniz ki konuya tam hakim olmayan biri için epey karmaşık bir iş. personellerin dosyalarına göz attığımda 2012 den önce hiç izin kullandırılmadığını ve birçok firmanın tazminat ödemediğini gördüm. personel puantajlarına gelince eksikler yanısıra personeller sık sık giriş çıkış yapmış ve giriş çıkışlar arasında belirli zaman dilimlerinde çalışmamışlar ancak işten neden çıktıklarıyla ilgili herhangi bir belge tutulmamış personelin işten istifa ederek mi yoksa işveren tarafından mı işten atıldığını anlamak bu durumda mümkün görünmüyor. anlatmaya çalıştığım konu defalarca tekrarlanmış öyle ki bir personelin 7-8 defa işten çıkmış ve işe tekrar girmiş olanlar var (çıkış ve giriş tarihleri arasında boşluklar var). hal böyleyken işçinin gerek izinleri gerekse tazminat hesaplamalarında nasıl bir yöntem geliştireceğimi bilemiyorum işten neden çıktığını bilmediğim personelin geçmişteki çalışmaları hesaplanır mı? bu konuda bir standart var mıdır? haklarla ilgili bir zaman aşımı durumu var mıdır? bir yerde izin hakları için zaman aşımının 5 yıl olduğunu okumuştum doğruluğu var mıdır? şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Bu sorunun ben farkındayım. Bununla ilgili bir yazı yazdım. Yarın sabah itibariyle sitede yayımlanacak. Cevaplarınızı orada bulabileceğinize inanıyorum. Ayrıca izin hakkından kastınız, kullanılmamış izinlerin kullandırılması ise bunun bir zaman aşımı yoktur. Ancak işten ayrıldıktan sonra, kullanılmamış izin ücretlerini talep etmenin 5 yıllık zaman aşımı vardır.

 15. Merhabalar.
  Ben bir belediyede taşeron adı altında çalışıyorum. Yaklaşık 5 yıldır çalışıyorum ama sene başında 3yıllık yapıldı sözleşmemiz. Şimdi kısa dönem askerlik için kasımda 6 aylığına askere gideceğim. Döndüğümde tekrar işe devam edebilirmiyim. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.