Taşeron işçilerinin yıllık izinleri

Taşeron işçisinin yıllık izni

İş Kanunu genel olarak yıllık izin uygulamasını ayrıntılarıyla açıklamıştır. Bu kurallar çerçevesinde yürümesi gereken yıllık izin uygulaması özellikle asıl işveren-alt işveren ilişkileri açısından doğru bir şekilde gerçekleştirilememiştir. Yıllık izin uygulaması hakkında detaylı bilgi almak isterseniz öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz.

Reklam

Taşeron işçilerinin yıllık izinleri

Hukuki ismi her ne kadar alt işveren işçisi de olsa uygulamada taşeron işçisi olarak bilinen ve 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan işçilerin yıllık izinleri her daim sorun olmuştur. Bunun temel nedeniyse, neredeyse her yıl değişen alt işverenlerdir.

Örneğin 2015 yılı için ihaleyi kazanan firma; işçi A’yı çalıştırmaya devam ettğinde bir sorunla karşılaşıyordu. Kamu kurumu bünyesinde 8 yıldır çalışan ve bu arada 3 taşeron firma değiştiren işçi A, her ne kadar kamu kurumu nezdinde 8 yıllık kıdeme sahip olsa da, ihaleyi yeni kazanan firma işçi A’nın henüz kendi bünyesinde 1 yılını doldurmadığını iddia ediyor ve ona yıllık izin vermiyordu. Aynı sorun bir sonraki sene de devam ediyor ve firma işçiye bu kez de 14 günlük izin vermek istiyordu; halbuki 8 yıllık hizmeti olan işçinin beklentisi ise 20 günlük yıllık izin oluyordu.

Yargıtay ne diyor?

Yargıtay kararları bu konuda zaten bir standart oturtmuştu ve farklı alt işverenlerle bile olsa aynı kamu kurumu bünyesinde fasılasız olarak çalışan işçilerin tüm hizmet yıllarının esas alınmasını ve yıllık izinlerinin buna göre kullandırılmasını istiyordu. Ama ortada bir kanun hükmü olmadığından firmalar yine de bu kararları mecbur kalmadıkça esas almayabiliyorlardı. Bu noktada kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç duyuduğu açıktı.

Taşeron işçilerinin yıllık izin hakları kanun kapsamına alındı

Beklenen değişiklik 10/09/2014 tarihinde geldi. Buna göre; taşeron işçilerinden, taşeron şirketi değişmesine rağmen aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık izin süresi, aynı işyerinde çalışmış oldukları süreler dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Ayrıca asıl işverenler (kamu kurumları), taşeronlar tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izinlerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmekle ve ilgili yılı içinde kullanılmasını sağlamakla, taşeron firma ise işçi izin kayıt belgesinin bir suretini asıl işverene (kamu kurumuna) vermekle yükümlü tutulmuştur.

taseron isci yillik izin iscidunyasi

Taşeron işçisinin yıllık izni ne olacak?

Buna göre olması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

 • Taşeron firma kaç defa değişirse değişsin, işçinin o kamu kurumu bünyesindeki toplam hizmet süresi yıllık izin için esas alınacak.
 • Kamu kurumları ilgili birimlerini kurarak ya da personel görevlendirerek; taşeron işçilerinin yıllık izinlerini kullanıp kullanmadığını denetleyecek ve kullanılmamış izinlerin zamanında kullanılmasını sağlayacak.
 • Taşeron firma, işçilere ait izin kayıt belgelerinin bir suretini her daim kamu kurumuna sunacak.

SONUÇ

Taşeron işçisinin yıllık izin uygulaması bakımından yaşanan sorunlar artık ortadan kalkmıştır. Taşeron firmaların kaç kez değiştiğinden bağımsız olarak, taşeron işçisinin ilgili kamu kurumundaki toplam hizmet süresi esas alınarak yıllık izni kullandırılacaktır. Üstelik bu izinlerin kullandırılıp kullandırılmadığını takip etmek ve kullandırılmamışsa kullanılmasını sağlamak yükümlülüğü de kamu kurumlarına aittir. Kamu kurumları yetkililerince bu kontrollerin ve takibin yapılmaması halinde hukuki sorumluluklarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

86 Yorum

 1. Merhabalar hocam. Ben 20.04.2011 tarihinde belediyede taşron işçi olarak çalışmaya başladım. Halende aynı belediye de çalışmaya devam etmekteyim. Bilindiği gibi hocam 4857 sayılı kanunun 53. maddesi 1 ile 5 yıl arası çalışanlara 14 gün izin 5 yıl 15 yıl arası çalışanlara 20 gün 15 yıl ve üzeri çalışmışlığı olanlara 26 ve üzeri izin verilir diyor. Hesap işleri müdürümüz ve yazı işleri müdürümüz bana zorluk çıkartıyor 20 gün izin konusunda. Geçen hafta sonu eğitim seminerinde Celal Yardımcı hoca olması lazım ona da sorduk oda aynı yazdığım gibi dedi ama hesap işleri müdürümüz ben sizin 1 yıl çalışıp çalışmadığınızı bilmem diyor . Ayrıca izin hakkımızın çalıştığımız yıl bazında arttığını bildiği halde bizden saklıyor hocam bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  1. Merhaba. Bu konuda ne yazık ki yapabileceğimiz bir şey yok. Taşeron işçisinin, o kamu kurumundaki tüm çalışmalar esas alınarak kıdemi belirlenmeli ve buna göre yıllık izni kullandırılmalıdır.

  1. Aslı hanım, yıllık iznin bu işçiye, 31 Ekim 2017’den itibaren 1 yıl içinde kullandırılması yeterlidir.

 2. Mustafa Bey meraba.sorum suki bir kamu kurumunda çalışan temizlik görevlisi müdürün insafiyetine göre çalıştığı kuruma haftalik çalışma saati 45 saat olmasi gerekirken 25 saat anca geldiği gibi.ayda 15 16 gün gelmektedir .çalıştığı ilçe müdürü boyle bir izin verebilirmi.bunun cezası yaptırımı nedir.normal yıllık izinler hariç. Yani kafasına göre izin.bilgilendirirseniz sevinirim Teşekkürler.

   1. Mustafa Bey taşeron un parasini devlet veriyo yani mudur vermiyor. Kul hakkı var biryana.80 milyonun vergisiyle maaşını alan temizlik ci. Mesai de olması gerekirken kendi işine yada başkasına yovmiyeye gidiyor bu nasıl hak olur.bunun bi cezası olmalıdır .hem suç hem suça ortaklık. Kusura bakmayin.ilk yazımı tam anlamadin iz sanırım. Teşekkürler.

    1. Mehmet bey, aslında çok iyi anladım. Ancak iş hukuku açısından cevap verdim ve cevabımın arkasındayım. Şunu demek istedim; içinin işe gelmemesi ya da az çalışması kurumla ilgili bir iç prosedürdür. Burada görmesi gerekenler görmeli, işini yapması gerekenler yapmalıdır. İç işleyişi bakımından bir sıkıntı varsa, gereği yine kurum içinde yapılmalıdır.

 3. 27.04 .2007 tarihinde EÜAŞ a. bağlı taşeron firmasında işe başladım taşeron firmalar değişse de 26.02.2012 tarihine kadar çalıştım 27.02.2012 tarihinde eüaşta kadroya geçtim şuana kadarda çalışmaktayım ama iznim artmadı işyerim taşerondan taşerona geçişte izin artar taşerondan devlete geçişte izin artmaz diye iznimizi artırmadı ne yapabiliriz

  1. Adem bey, işverenin söylediği doğrudur. Taşeron firma ayrı bir işyeridir ve siz kadroya geçtikten sonra kıdeminizin sıfırlanması normaldir.

 4. slm mustafa bey, benim sorum ben 98 den bu yana aynı iş yerinde çalışıyorum. ilk işe girişim 98 in 10. ayı.
  2003 de askere gittim sonra 2004 ün 7. ayında işe başladım. işveren firma bana bu sene izne ilk işe giriş tarihim olan 10.ay çıkabileceğimi söyledi. bende askerden gelince ben işe 7.ayda başladım bu sebeple izin hakkım 7. ayda doğuyo dedim.acaba doğrusu hangisi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Murat bey, ilk işe giriş tarihinizden itibaren izin hakkınız vardır. Tüm kıdem hesaplandığına göre, 10. ayın esas alınması doğrudur.

 5. Merhabalar. 10/04/2014 tarihinde yapılan değişiklik ile taşeron işçilerin izin sürelerindeki karışıklığın giderildiğini belirtmişsiniz. Peki taşeron işçilerine 2014 yılından önce çalıştığı ve kullanamadığı izinleri ne olacak? İlgili düzenleme 2014 yılından önceki hak ettiği ve kullanmadığı izinleri de kapsıyor mu?

  1. Serkan bey, bundan böyle taşeron işçilerin izinlerini kullanıp kullanamadıkları kurumlarca takip edileceğine göre; birikmiş izinlerinin de dikkate alınması ve bunların kullanılmasının da sağlanması gerekir.

 6. Mustafa bey kolay gelsin. Ben bir kamu kuruluşunda taşeron olarak temizlik şirketinde 9 yıldır çalışmaktayım. bu ayın 14 ünde istifa edip 15 inde güvenlik şirketinde çalışmaya başlayacağım. Aynı kurumun. Benim izin hakkım sıfırlanıyormu.

 7. mustafa bey ben guvenlik gorevlisi olarak bi projede 11 çalıştım işten çıkarıldım başka projeye gonderildim ve şuan 13 aylık personelim yıllık iznim devam ediyormu yoksa ilk projemden istifa ettiğim için yandımı iznim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.