Taşeron işçisi ile kadrolu işçi aynı işi yapabilir mi?

Alt işverenlik ilişkisi

4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesine göre işveren, iş yerinde yaptığı hizmet veya mal üretimine dair yardımcı işlerinde ya da asıl işin bir bölümünde işin ve işletmenin gereği ve teknolojik sebeplerle uzmanlık gerektiren işlerde alt işveren / taşeron çalıştırabilir.

Reklam

Bu madde kapsamında alt işveren olarak kabul edilen şirketler uygulamada taşeron olarak anılmaktadır. Taşeron kavramı, alt işveren kavramından farklı olmakla beraber, bu yazıda bundan böyle taşeron dendiğinde alt işveren kastedilecektir.

Özellikle kamuda yoğun bir uygulama alanı bulan taşeronluk müessesi birçok sorunu da beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Bunlar özetle; ücret, yıllık izin, kıdem tazminatı, fazla çalışma ile genel tatil ücretleri ve diğerleri olarak sınıflandırılabilir. Bunlardan bazıları, yapılan son değişikliklerle çözülmeye çalışılmıştır. Bu değişikliklerden bir tanesinde kıdem tazminatına getirilen devlet garantisiyle ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz.

Muvazaa

Taşeronluk sisteminin sıkıntılarının kamudaki en büyük yansıması muvazaa kavramında görülmektedir. Buna göre; kamu kurumuyla alt işveren firma arasında kurulan sözleşme ilişkisinin muvazaalı işleme dayandığı kabul edildiğinde alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılarak işlem görmektedirler. Bunun doğal sonucu ise işçilerin kadro talep etmeleri ve geçmişe yönelik maddi hak kayıplarını istemeleridir.

Muvazaa kavramı çok geniş olup burada bir yazıyla anlatılamayacak kadar karmaşıktır. Ancak, mahkemelerce ve iş müfettişlerince muvazaa kararı verilmesine neden olan olgulardan bir tanesi de o işyerinde asıl işveren işçileriyle alt işveren işçilerinin birlikte ayını işi yapmasıdır.

Bu nedenle, kamu kurumlarınca taşeron işçisi çalıştırılan bölümlerde aynı işi yapan kadrolu işçilerin olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum muvazaa kararlarına sebebiyet verebilecektir.

SONUÇ

Kamu kurumlarında kadrolu işçilerle taşeron işçilerinin aynı işi yapması İş Kanunu bakımından mümkün değildir. Böyle bir durumun varlığının muvazaa’ya sebep olabileceği ve muvazaa kararına konu işçilerin geriye dönük haklarını talep edebilecekleri unutulmamalıdır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

110 Yorum

  1. Sağlık bakanlığına bağlı halk sağlığı laboratuvarında tıbbı laborant olarak çalışmaktayım. şirket elemanıyım taşeronmuyum acaba?

  2. Yardımcı olursanız çok sevinirim ben 11 yıldır kamuda hastahanede taşeron temizlik firması özerinden çalışıyorum fakat sağlık personelinin yapması gereken işleri yapıyorum fazla mesai yaptırılıyor ama ücret alamıyoruz vu işi yaptığımıza dair resmi belgeler mevcut şimdide artık size ihtiyacımız yok sağlıkçılar bu işi yapacak diyerek yerimizi değiştirmek için baskı yapıyorlar işten çıkarsak ne gibi haklarımız olur yaptığımız iş sterilizasyon yani ameliyat için gerekli malzemeyi hazirlamak

    1. Selman bey, bu soruya buradan ayrıntılı cevap vermemiz çok zor. Sitemizdeki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

  3. Mrb Mustafa bey ben d.s.i de temizlik iscisiyim.Bunun dışında bana ve yanımdaki arkadaşa lobi ve kayıt alma işine baktiriliyoruz hafta sonları ..4 tane lobiye ve kayıt alma işine bakacak hem kadrolu hemde bizim gibi tasoren işçisi olduğu halde ..Biz temizlik iscisiyiz misafirhanede lobide fatura kesimi kayıt alma gibi işleri bize yikmalarida yasalmi sozlesmemizle alakası varmı bunun ?

  4. Sayın mustafa bey 10 yıldır kamu hastahanesinde ( taşeron)temizlik personeli olarak girip daha sonra servislerde ve enson ameliyat hanede şu an çalışıyorum yaptığımız iş yanımda çalışan 657 devlet memuru ile aynı işi yapıyoruz o sadece temizlik yapmıyor ben 16 saat çalışıyorum asgari ücret alıyoruz çok kısa anlatmaya çalıştım anlatılacak konu var lakin vaktinizi almak istemiyırum bu konuda yasal haklarımızı neler dir teşekkür ederim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.