Taşeron işçi ile kadrolu işçi aynı işi yapabilir mi?

Bir işyerinde taşeron yani alt işveren işçisi çalıştırılması bazı şartlara bağlıdır. Bu şartlar sağlanmadan alt işveren işçisi çalıştırılması yasal olmayacaktır. Aynı işyerinde hem asıl işverenin işçisi hem de taşeron işçisi olabildiği halde, bunların aynı işi yapması mümkün müdür? Yani kadrolu işçi ile taşeron aynı işi yapabilir mi? Bu sorunun cevabını vermeden önce asıl işveren, alt işveren ve taşeron kavramlarına göz atalım.

Taşeron nedir?

Aslında bu yazının konusu hukuki ilişkide “taşeron” diye bir kavram yoktur. Bu yazıya konu olan ve yerine hemen herkesin “taşeron” dediği kavram aslında “alt işveren“dir.

Yine de kafaların karışmaması için biz de taşeron kelimesini kullanacağız; fakat bu yazıda taşeron kelimesinin geçtiği her yerde “alt işveren” kavramının anlaşılması gerektiğini unutmamalısınız.

Asıl işveren alt işveren ilişkisi

4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesine göre işveren, iş yerinde yaptığı hizmet veya mal üretimine dair yardımcı işlerinde ya da asıl işin bir bölümünde işin ve işletmenin gereği ve teknolojik sebeplerle uzmanlık gerektiren işlerde alt işveren / taşeron çalıştırabilir.

İşte bu sayılan işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi adı verilir.

Alt işveren tanımı

O halde alt işveren; bir işverenden, işyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan, bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran gerçek veya tüzel kişiyi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar olarak tanımlanabilir.

Taşeron işçisi ile kadrolu işçinin aynı işi yapması

Özellikle kamuda yoğun bir uygulama alanı bulan taşeronluk müessesi birçok sorunu da beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Bunlar özetle; ücret, yıllık izin, kıdem tazminatı, fazla çalışma ile genel tatil ücretleri ve diğerleri olarak sınıflandırılabilir. Bunlardan bazıları, yapılan son değişikliklerle çözülmeye çalışılmıştır. Bu değişikliklerden bir tanesinde kıdem tazminatına getirilen devlet garantisiyle ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz: iscidunyasi.com/kidem-tazminatini-devlet-odeyecek/

asıl işveren alt işveren aynı işi yapabilir mi

Muvazaa

Taşeronluk sisteminin sıkıntılarının kamudaki en büyük yansıması muvazaa kavramında görülmektedir. Buna göre; kamu kurumuyla alt işveren firma arasında kurulan sözleşme ilişkisinin muvazaalı işleme dayandığı kabul edildiğinde alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılarak işlem görmektedirler. Bunun doğal sonucu ise işçilerin kadro talep etmeleri ve geçmişe yönelik maddi hak kayıplarını istemeleridir.

Muvazaa kavramı çok geniş olup burada bir yazıyla anlatılamayacak kadar karmaşıktır. Ancak, mahkemelerce ve iş müfettişlerince muvazaa kararı verilmesine neden olan olgulardan bir tanesi de o işyerinde asıl işveren işçileriyle alt işveren işçilerinin birlikte ayını işi yapmasıdır.

Bu nedenle, kamu kurumlarınca taşeron işçisi çalıştırılan bölümlerde aynı işi yapan kadrolu işçilerin olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum muvazaa kararlarına sebebiyet verebilecektir.

 

Taşeron işçini kadrolu işçiyle aynı işi yapması

SONUÇ

Kamu kurumlarında kadrolu işçilerle taşeron işçilerinin aynı işi yapması İş Kanunu bakımından mümkün değildir. Böyle bir durumun varlığının muvazaa’ya sebep olabileceği ve muvazaa kararına konu işçilerin geriye dönük haklarını talep edebilecekleri unutulmamalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

110 Yorum

 1. selam ben belediyede fen işleri daire başkanlığının evrak kalem bölümünde evk.klm memuru olarak taşeron firma üzerinden çalışyorum.ihale evrakları ve her türlü evrak işi yapıyoz.aynı işi yapan kadrolu arkadaşlar var bizim halimiz ne olur?

  1. Ali bey sizin durumunuz daha çok muvazaa ile alakalı. Sizin gibi resmiyette görünenden farklı iş yapan işçiler için nasıl bir düzenleme yapılacağını bekleyip görmemiz gerekecek. Kanun tasarısı çıktığında inşallah burada yorumlarız.

  2. Fiilen yaptığınız iş asıl iştir. Ama resmiyette hangi işi yapıyor göründüğünüz de çok önemlidir. O nedenle kanun tasarısı çıkmadan kadroyla ilgili yorum yapmamız doğru olmaz.

 2. Merhaba ben 2001 yılından beri üniversıte hastanesinde (taşeron bir firma işçişi olrak gösterılıyorum)elektrik teknikeri olarak çalışmaktayım . Bir yıldır çalıştığım birimin sorumlusu olarak çaluşmaya devam edıyorum. merak ettiğim konu ben caba hastenemizin asıl çalışanımıyım yoksa yardım işte çalışan olarak mı değerlendirileçeğim .
  teşekur edrım

  1. Üniversite hastanesinde sağlık hizmetleri asıl iştir. Sizin işiniz ise asıl işe yardımcı teknik bir iştir Edip bey.

 3. kamu idari teşebbüs (KİT) kurumunda calışan mesala TEİAŞ gibi kurumda çalışan özel güvenlikler aslı iş mi yoksa yardımcı iş İ mi yapıyor ( güvenlik amiri kadrolu olarak çalışıyor )

  1. Batuhan bey, hangi kurumda çalıştığından bağımsız olarak güvenlik görevlisi faaliyeti yardımcı iştir.

 4. İyi günler ben karayollarında tünel isletme şefliğinde kontrol odası sistem teknisyeni olarak taşeron firmada görev yapıyorum ayni zamanda yanımda kadrolu memur teknisyen de çalışıyor Bu durumda ben asil isimi yapıyorum

  1. Hasan bey; hangi işyerinde olursa olsun, taşeron işçiyle aynı işi yapan kadrolu işçi/memur olması, yapılan işi asıl iş haline getirmez. Bu durum ancak bir Muvazaa’ya işarettir. Yaptığınız işe gelince, işinizin ayrıntısını bilmediğim için bir cevap vermem doğru olmayacaktır.

 5. Būyūkşehir belediyedinde resmi toplutaşıma otobūsūndeyiz kadrolularla mesai arkadaşıyız bizim durum ne olur

 6. Özel güvenlik size gore hangi kurumda çalışırsa çalışsın o kurumda çalışan kadrolu memur güvenlik olsa dahi özel güvenlik yardımcı iştir kadro beklemeyin mi diyorsunuz …

  1. Kerim bey özel güvenlik faaliyeti, kurumlarda yapılan temizlik faaliyetiyle birlikte yardımcı iş olduğu kesin olan iki işten birisidir. Gönül isterdi ki size tam tersini söyleyeyim ama bu gerçeği değiştiremeyiz. Kadroya gelince. Bunun cevabını kimse bilemez. Bekleyin, kanun tasarısı ortaya çıksın, o zaman net cevabı verelim.

  1. Hamide hanım. Elektrik teknisyeninin asıl iş mi yardımcı iş mi olduğunu söyleyebilmem için, bu işin havalimanı açısından hangi faaliyeti yürüttüğünü bilmem gerekir. Uzmanlık alanım olmadığı için cevap veremiyorum.

 7. Editör bey tekniknik işler yardımcı işler sınıfında diyorsunuz ama mahkeme kararları öyle demiyor asıl işin bir koludur diyor asıl iş bölünerek alt işverene verilemez diyor bende devlet hastanesinde teknisyenim bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

  1. Ali bey bahsettiğiniz mahkeme kararlarıyla ilgili bilgim yok. Buradan paylaşırsanız değerlendiririz.

 8. teiaş da kadrolu işletme teknisyeni tablocular var biz ise aynı işi yapıyoruz fakat taşeronuz bizede kadro verirlermi

   1. Yüksek Gerilim Trafo Merkezi Işletme Elemanı(TABLOCU), kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, trafo merkezindeki teçhizatı kontrol etme, işletme değerlerini kaydetme, güç aktarım ve dağıtımının gerektirdiği manevraları yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

    1. İsmail bey görev tanımlarınızı incelediğimde yaptığınız iş asıl işe benziyor. Ama bu benim yorumumdur, konunuza çok hakim olmadığım için böyle söylüyorum.

   2. Görev Ve İşlem Basamakları :
    Yüksek Gerilim Trafo Merkezi Işletme Elemanı,işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak
    A) Trafo merkezindeki telsizleri ve kuranportörleri, telefon ve faksı, ölçü aletlerini, güç trafolarının fan soğutma pompaları ve teneffüs cihazlarını kontrol etmek,
    B) Hava kompresörlerini, röleleri ve senkronoskop cihazını kontrol etmek,
    C) Aküleri, yangın söndürme aletlerini ve aydınlatma sistemini kontrol etmek
    D) Trafolardaki yağ seviyelerini ve yağ kaçağını kontrol etmek
    E) Trafo merkezinde bulunan ölçü aletlerinin değerlerini kaydetmek
    F) Kesicilerin gaz, hava ve hidrolik basınçlarını kaydetmek,
    G) Güç trafosu üzerindeki sıcaklık değerini, kademe değiştirici sayı değerini ve ortamın sıcaklığını kaydetmek,
    H) Akü ölçümlerini kaydetmek
    I) Güç aktarım ve Dağıtımının arızasını kaydetmek, sesli alarmı susturmak, ışıklı arıza sinyallerini silmek,
    J) Devre kesicisini uzaktan açmak / kapamak
    K) Ayırıcıyı açarak veya kapayarak manevralar yapmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir

  1. BEN İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE VERİ GİRİŞ PERSONELİ OALRAK ÇALISMAKTAYIM. SATINALMA İŞLEMLERİ YAPIYORUM VE KURUMDA MEMURLA AYNI MASADA AYNI İŞİ YAPIYORUZ 10 YILDIR CALSIIYORUM BEN ASIL İŞE GIRERMIYIM. SAYIN EDİTÖR.

   1. Emre bey hastanelerde veri girişinin yardımcı iş olduğuyla ilgili Yargıtay kararları mevcut olmakla beraber il müdürlükleri bünyesinde veri girişi konusu biraz karışık. O nedenle cevap vererek sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum.

 9. slm ben bir okulda hademeyim kurumda çok sayıda kadrolu var ve aynı işleri yapmaktayız buna gore asıl işmi oluyor

  1. Aynı şeyi bir daha yazıyorum. Asıl iş başka bir şey muvazaa başka bir şey. Sizinle aynı işi yapan memurların olması işinizi muvazaalı hale getiri ama bu illa ki asıl işi yapıyorsunuz demek değildir. Sizin örneğinizde hademelik okulun yardımcı işidir.

 10. Ben izmir buyuksehir belediyesinin izenerji sirketinde izsu biriminde su sayac okuma personeliyim. Bu asil ise girer mi. Bize de kadro verirler mi belediye olarak.

  1. Daha önce de yazdığım gibi sayaç okuma personelinin yaptığı işle ilgili net bir şey söyleyemeyeceğim. Ayrıca kadro verilmesi durumunda belediyelerin bunda ayrı tutulacağını zannetmiyorum.

 11. 2005 yılında Elazığ ağız diş sağlığı merkezine bilgi işlem elemanı olarak alındı 2014 eylül ayından itibaren poliklinikte dış klinik yardımcısı olarak çalışıyorum hastanede şu anda 4 tane kadrolu diş klinik yardımcısı bulunmakta ayrıca 20 25 tane hemşire var aynı işi yapıyorum ben ve arkadaşlarına asıl iş yapıyor muyuz bize kadro gelme ihtimali nedir sayğılarımla

  1. Hakan bey, kimlere kadro verileceğini belirleyecek olan hükumet olacak. Buradan takip edip bir şeyler resmileştiğinde gerekli değerlendirmeyi yapacağım. Şu anda bir şey diyemem.

 12. Merhaba bende aile ve sosyal politikalar bakanlığında bilgisayar teknisyeni olarak çalışıyorum benm yapdığım iş asıl mı ? kurumda bnden başka bilgisayar teknisyeni yok

  1. Ertan bey kurumda sizden başka bilgisayar teknisyeni olmaması sizin işinizi asıl iş yapmaz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında bilgisayar teknisyenliği yardımcı iştir.

 13. Hava limanlarında kadrolu özel gübenlikleri bulunmaktadır ancak 3 ve 4 sene boyunca birlikte yan yana çalıştık fakat şu anda onlar dış nöbetlerdeki farklı giriş noktalarında durmaktadırlar.bizler ise terminal binası içerisinde çalışmaktayız ancak yine başlarımızda sorumlu olaraktan yine devletin kadrolu öz.güv.leri bulunmakta. Şimdi bu durum muvaazayı dogurmamaktamidir? Cvplarsanız sevinirim kolay gelsin.

  1. Evet Uğur bey, aynı işyerinde sizinle aynı işi yapan kadrolu işçiler ya da memurlar varsa bu muvazaaya bir delildir. Ancak bu muvazaa tespitinin ya iş müfettişlerince ya da nihai olarak iş mahkemelerince yapılması gerekir.

 14. ilçe belediyesi park bahçeler müdürlüğünde 3,5 yıldır inşaat teknikeri kadrosunda taşeron olarak çalışmaktayım. asıl işçi olarak kadro alabilir miyim? veya direk diploma ve kadrom ile ilgili memurluğa geçişim olabilir mi? müdürlükte herkes memur tek kadroda duran taşeron tekniker benim. bir de kadroya geçiş durumu olursa acaba bunun için yaş sınırı var mı? bilgisi veya fikri olan arkadaşlar cevaplıyabilir mi acaba. teşekkürler..

  1. Kimlerin, nasıl kadroya alınacağı ile ilgili ben bir şey söyleyemem. Bu benim işim de değil. Olayı hukuki açıdan yorumlamaya çalışıyorum. Cevap vererek sizi yanıltmak istemem.

 15. bilgisayar teknisyenliğine yardımcı iş diyosunuz ama avukatlardan görüşler aldım ben güvenlik ve temizlik olmayan herkes asıl iş olarak geçiyor buna ne diyeceksiniz peki ?

  1. Herkesin görüşü kendisini bağlar Ertan bey. Burada verdiğim bilgilerin yüzde yüz doğru olduğunu iddia etmem. Ama şunu söyleyebilirim. “Şunlar şunlar hariç herkes” ifadesi çok genel bir ifadedir.

  1. Umut bey teknisyen olarak işiniz elektrik üretimiyle ilgiliyse evet asıl işi yapıyorsunuzdur. Ama bina içi elektrik arızalarıyla uğraşıyorsanız yardımcı iştir.

 16. belediyenin kültür müdürlügünde 3 yıldır temizlik , getir, götür ve içecek servisi yapıyorum yaptıgım işin tanımı nedir?

 17. belediyede destek hizmetleri bölümünde satın alma işi yapıyorum dogrudan teminle alınan mal ve hizmet alımlarında satın alma komisyonundayım ayrıca taşınır kayıt kontrol gerçekleştirme görevlisi piyasa fiyat araştırma gibi görev tanımları adı altında resmi evraklarda imzam var yaptıgım iş asıl işmidir yardımcı işmidir

   1. Merhabalar, belediyede yazı işleri müdürlüğü evrak kayıt servisinde büro işçisiyim asıl iş midir?

 18. Merhabalar , İSKİ’de sayaç okuma açma kapama ve kaçak su işlerini alt işverene bağlı olarak yapıyoruz. Bu hususta aynı iş yerinde Açma kapama yapan kadrolu işçiler de mevcut. Tamamen aynı işleri yapıyoruz. Ayrıca bu personellerin masa şefleri ve kordinatörü de İSKİ de sabit olup dışarıdan aranan hatlarda ilk muhatap olan abonelere yardımcı olan, Memurlara verilen menu sistemini kullanan ve tüm detayları görebilen masa şefleri.

  Bu hususun daha evvel asıl iş oldugu yargıtay tarafından kabul edilmiş ancak belediye kanunu var asıl işleri 3. sahıslara gordurebilir diye.

  bu durumda bizim İSKİ sayaç okuma açma kapama ve masa şeflerinin kadro durumu ne olur

  Asıl iş oldugu inkar edilebilir mi ?

  1. Evet belediyeler asıl işlerini alt işverenlere gördürebilir. Ancak bu durum, yapılan işin asıl iş niteliğini değiştirmez Mehmet bey. Yaptığınız iş halen asıl iştir. Ama sıkıntı şurada: Hükumet; belediyelerin taşeronlara gördürebildiği bu işleri kapsam dışında tutabilir. Yani, bunların asıl iş olduğunu kabul ederken zaten kanunen taşeronlara yaptırılması mümkün diyerek, bu işleri kanun kapsamına almayabilir. Bekleyip göreceğiz.

 19. ben belediyede imar işleri müdürlüğünde çalışıu-yorum girişim 2013 haziran 10 gün önce işkura geçirdiler benim yaptığım iş asıl mı asılsa ne yapmam lazım ltfn söylermisiniz

 20. Kolay gelsin Ben üniversite hastanesinde 5 yıldır çalışıyorum bilgi işlem ihalesine bağli olarak. Şu an kat sekreterliği yapıyorum. İşletme fakültesi mezunuyum. Resmi gazetede yayınlanan anayasa mahkemesine açılan davaya göre asıl işçi olabiliyormuşuz. Acaba bunun doğruluğu nedir? kadro gelirse tıbbi sekreterlik diplalomam yok almam gerekirmi?

  1. Dahan önce defalarca yazdım. ortada bir anayasa mahkemesi kararı YOK. Bu karar ÇSGB kararıdır ve asıl iş açısından bir anlam ifade etmez.

 21. Mrb ben sosyal guvenlik merkezinde guvenlik horevlisiyim ancak ise 2012 yilinda girdim girdigim gunden beri memurlarin gorevini yapiyorum ve sosyal guvenlik kurumu tarafindan ozel yetkili firma personeli olarak yetki verildi yani memur sifreleri ve gizlilikten tutun daha bircok sozlesme imzaladim ama resmiyette gorevim huvenlik ancak bulundugum yerdeki cogu memur gorevini bilgisayar ortaminda sifrem uzerinden kayit altina alinmakta vhki memurunun gorevii gibi gorev yapiyorum benim calisma seklim adil is midir kadro verilmezse dava acip kadro hakkimi alabilirmiyim tesekkurler

  1. Veysel bey fiilen yaptığınız iş asıl iştir. Resmiyetteki ise yardımcı iştir. Kadro verilmezse elbette dava açabilirsiniz ama bir sonuç alınacağını zannetmiyorum.

 22. kamu hastanesinde 14 yıldır çalışmaktayım .sağlık meslek liseli tıbbı sekreterlik mezunuyum.ancak hastane şirket sözleşmesinde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak geçmekteyim asıl işçi durumum nedir teşekkür ederim

  1. Leyla hanım hastanede veri girişi işi yardımcı iştir. Sizin fiilen yaptığınız iş de bu durumda yardımcı iş olmaktadır.

 23. merhaba ben vatan yaklaşık 7 yıldır kamu diş hastanesınde elektrık teknısyenı olarak görev yapmaktayım aynı zamanda diş ünıtlerine ve tıbbi cihazlara bakıyorum .devletin teknisyen kadrosu oldugundan benim kadro alma şansım nedir

  1. Şükrü bey trafo elektrik merkezi işletme teknisyenin yaptığı iş elektrik iletim işinin asıl bir unsuruysa, yapılan iş asıl iştir.

 24. Merhaba. Ben özel bir bankanın bölge müdürlüğünde idari İşler ofisinde taşeron olarak çalışıyorum. İletişim görevlisi olarak başladığım işte zamanla banka personeli olan idari işler yetkilisinin bütün işlerini ben de yapıyorum. Masalarımız yanyana ve yaptığımız iş aynı olmasına karşın ben sadece asgari ücret alırken banka personeli iki katım kadar maş, ikramiye, giyim yardımı, özel sağlık sigortası vb birçok hakka sahip. Genel müdürlükteki yöneticilere durumu yazılı olarak bildirdim fakat telefon açıp bana kibarca ya çalış ya istifa et dediler. Bu konuda ne yapabilirim. Muvaza tespiti yaptırıp geriye dönük haklarımı mahkeme yoluyla alabilir miyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür.

  1. Cemal bey muvazaa tespiti mahkeme kanalıyla yaptırılabilir. Böyle bir tespit mahkemeden istendiğinde aynı zamandan geçmişe dönük haklarınız da talep edilmelidir. Çünkü muvazaa tespitinin doğal sonucu, alt işveren işçisinin başından beri asıl işveren işçisi kabul edilmesidir ki, bu durumda bu işçiye geriye dönük hak kayıplarının ödenmesine mahkemece karar verilebilir.

 25. Kamu kurymu olan Belediylerde 657 ye tabi Güvenlik Memuru çalışırken taşeron olarak çalıstirilan Özel Güvenlik muvazaa durumu nedir?

  1. Böyle bir durum Muvazaa belirtilerinden sadece birisidir. Ancak tespitinin İş Mahkemesince yapılması gerekir.

 26. Devlete ait sosyal tesiste kadrolu garson la aynı işi yapıyorum ben asgari ücret alıyorum onun hakları bizim iki katı biz asıl iscimiyiz

  1. Hangi kurumda çalıştığınıza göre değişmekle beraber, garsonluk genel anlamda yardımcı işlerdendir.

 27. Merhaba saygıdeğer hocam. Ben kaymakamlıkta tüketici hakem heyetinde çalışıyorum.ama benim maaşımı kaymakam beyin ricası ile belediyeye taşeronluk yapan bir temizlik şirketi maaşımı ödüyor. Üstelik bu temizlik şirketi kaymakamlıkla hiçbir ticari ilişki içinde değil. Masa başında karar yazıyorum.Asıl işe kadro gelirse hak, kazanabilir miyim

  1. Mehmet bey, durumunuz resmiyette çok karışık. O yüzden yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirmiş olurum.

   1. öncelikle çok teşekkür ederim hocam.kısaca açıklayacak olursam 2014 senesinde beni işkur üzerinden typ (toplum yararına projesi)üzerinden 4,5 aylığına kaymakamlığa aldılar.4,5 ay bittikten sonra benden memnun kaldıkları için 3 ay bir şirketten 5 ay başka şirketten maaşımı ödediler.bu zaman sürecinde kaymakamlığın hesapındanda 2 yada 3 ay maaşımı ödediler.yaptığım iş asıl iş.ve yer değişikliğim hiç olmadı.bana kaşe bile bastırmışlardı heyet personeli diye.çünkü kararları elden teslim ediyorum gelen vatandaşlara

    1. Mehmet bey, sizin durumunuz çok karışık. Lütfen kanun tasarısı ortaya çıktığında tekrar yazın ve durumunuzu o zaman değerlendirelim.

 28. SAYIN MUSTAFA BEY ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM BİZ KAMU HASTANESİNDE İHALEMİZ VERİ HAZIRLAMA OLARAK YAPILDI.BİZLER HASTA KAYIT HASTAYA KAN RÖNTGEN TOMOGRAFİ ULTRASON GİRİŞİ HASTAYA RAPOR HASTAYA YAPILAN TEDAVİLERİ BİLGİSAYARDAN GİRİŞİNİ YAPIYORUZ .İHALEMİZİN TEKNİK ŞARTNAMESİNDE BENZER İŞ OLARAK TIBBI SEKRETER YAZIYOR.ŞİMDİ SORUM BİZ TIBBI SEKRETERİN YAPMASI GEREKEN İŞİ YAPIYORUZ SİZCE ASIL İŞİMİ YAPIYORUZ.

  1. Sıddık bey eğer veri giriş elemanı olarak değerlendirilirseniz yardımcı iş yapıyor kabul edilmelisiniz. Ancak yaptığınız iş tıbbi sekreterin yaptığı işin aynısıysa bu durumda fiilen yaptığınız işin asıl iş kabul edilmesi gerekir.

 29. merhaba ben devlet hastanesi adli kalemde çalışıyorurm ,ordaki görevim bağımlılık testlerinın sonuçlarına bakıp ve bu sonuçları denetim serbestliği müdürlüğüne göndermek, ve ben veri kayıt personelyim ,dün idareden bir müdür gelip seni burdan alıpsenin yerine tıbi sekereter koyacaz dediler ,acaba kadro meselesi için olabilirmi yerimden çıkayımı yoksa itirazmı edeyim

 30. DHMİ Teknik destek hizmetlerinde makina teknikeri olarak çalışmaktayım.Kurumun kadrolu makina teknikeride var,bu durumda asıl işi mi yapıyorum,yoksa yardımcı işi mi.Açılmış olan muvazaa davamızda var ama uzun zamandır bilirkişi rapor vermiyor o yüzden muvazaa tespiti de yapılamadı sonuç ne olur.

  1. Zaten devam eden bir muvazaa davanız varmış. O halde yorum yapmam çok da doğru olmayacaktır. Asıl iş bakımından ise, sizinle aynı işi yapan kadrolu işçinin olması tek başına bir anlam ifade etmemektedir.

 31. Ibb iskide ogg olarak calisiyoruz bizimle beraber ayni vardiyalarda calisan kadrolu memurlar var kurumumuzda havza koruma guvenlik sefligi var ayrica iskinin norm kadrosunda koruma guvenlik kadrolari var biz asil iscimiyiz bilgilendirirsenin sevinirim

 32. Mustafa Bey s.a Belediyede yazı işleri personeliyim. Meclis ve Encümen kararlarının yanı sıra Başkanın özlük işlemleri ve resmi yazışmaları yapıyorum. Bu durumda ike yardımcı iş gösterilebilme olanağım var mı? Belediyenin yazı işlerinde çalıştığıma dair, isimimin geçtiği birim müdürünün imzası olan bir çok yazı elimde mevcut. diyelimki yardımcı iş derseler mahkeme kararı ile tespit ettirir isem bir hak elde edebilirmiyim.

  1. Yaptığınız işten farklı değerlendirilmeniz konusu için şimdiden erken. Çünkü bu sorunun cevabı; kimin bu tespiti yaptığı, hangi mevzuat hükmüyle düzenleme getirildiğine vb. birçok faktöre göre değişir. Netice belli olduktan sonra sorarsanız, daha doğru bilgi verebileceğim kanaatindeyim.

 33. Mrb Mustafa bey ben tıbbı dokümantasyon ve sekreter mezunuyum devlet hastanesinde taşeron elemanı olarak çalışıyorum fakat girişim veri giriş olarak görünüyor asıl işi yapıyormuyum ve girişimiz veri giriş iken tıbbı sekreter olduğumu varlığımızı nasıl bilecekler ??

  1. Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Tek tek kimin hangi işi yaptığının tespiti zor olmakla beraber, bu şekilde yapılmayan bir tespit ise hakkaniyete uygun olmayacaktır. Bekleyip görmekten başka yapılacak bir şey yok Halime hanım.

 34. iyi günler ben belediyede Bilgi İşlem müdürlüğü donanım servisinde taşeron işçi olarak 5 yıldır çalışmaktayım. herhangi bir diplomam yok ama bu konuda kendimi geliştirmiş ve ıspatlamış biriyim. Hizmet alımı ihalesinde “Temizlik ve Diğer İşlerde Çalıştırılmak üzere” diye bir ibare geçiyor. aynı oda da çalışan diğer 2 arkadaşım kadrolu ve aynı işi yapıyoruz. acaba bana kadro gelme ihtimali var mıdır?

  1. Kimlere kadro geleceğini benim bilmem mümkün değil. Ama belediyede hem bilgi işlem faaliyetleri hem de temizlik faaliyetleri yardımcı işlerdendir.

 35. selam. belediyede fen işleri müdürlüğünde taşeron harita teknikeri olarak çalışmaktayım yaptıgım işin asıl iş olarak degerlendirildiğini varsayarak şunu sormak istiyorum. Ben yaklaşık 4 yıldır belediyede çalışıyorum fakat yeni ihale sürecinde şirket degişiklikleri esnasında 1 ay kadar boşluk oluştu eşimin tayin durumu nedeniyle o boşluğu sigortalı olarak gecirmem gerektigi için belediye dışında bir işyerinden siğortalı oldum. ayın sonunda tekrar belediyedeki şirkete girişim yapıldı. şimdi sorum şu eger ki kadro aşamasında süre sınırlaması olursa bu bir aylık farklı yerde çalışMış görünmem kesinti olarak kabul edilip kadro almama engel olurmu. teşekkürler.

  1. Eğer kanun metninde kesintisiz olarak çalışma aranırsa evet engel olabilir. Ama kanun metnini görmeden ne yorum yapılsa yanlış olacaktır.

 36. Mustafa bey diğer bir sorum ise belediyede 4 yıllık çalıştıgım zaman diliminde 2 yıl hizmet alımıyla harita teknikeri olarak görev yaptım daha sonra yönetim degişti şirket degişti temizlik işçisi olarak görünüp teknikerliğe devam ettim 2 yıllık sürecte temizlik işçisi düz işçi olarak göründüm ama hep teknikerlik yaptım. Kadro degerlendirmesi yapılırken şirketlerde ne olarak göründüğümemi bakılır yoksa çalıştıgım kurumamı sorulur. Egerki şirkette me olarak göründüğüme bakılıp degerlendirme yapılırda bu bahsettiğim durum kadro almama engel olursa elimde hep tekniker olarak çalıştıgıma dair bilgi ve belgeler var şahitlerde var mahkemeye basvursam bir sonuç elde edebilirmiyim.

  1. Bu sorduğunuz sorunun benzerleri onlarca defa soruldu. Bu konunun önemli olduğunu biliyorum. Ama kanun metni ortaya çıktıktan sonra bu konuda, yani ne yapılabileceği konusunda, ayrı bir yazı yazarak toplu bir cevap verme niyetindeyim.

 37. Slm ben büyükşehir belediyesinde muski de iş makinaları bakım onarım teknisyeniyim sizce asıl iş mi yapıyorum.Ne olabilir kadro gelirmi

 38. Merhabalar,
  Kargo firmasında (özel sektör) aktarmada (depoda) kurye (kadrolu işçi) olarak çalışmaktayım. İş yerinde taşeron işçilerde çalışmaktadır. Asıl işim (görevim, ünvanım ) kurye. Kargoları arabalardan indirmek diğer arabalara yüklemek. Bunun yanında temizlik işleri de yapıyorum. Bordromda kurye yazıyor. Asıl işimi mi yapıyorum? Kargo indir-yükle işi bitince arta kalan zamanlarda iş veren kuryelik görevimin dışında başka işlerde yaptırma yükümlülüğü var mıdır. Aslında iş yerinde temizlik adı altında çalışan yok. Yeri ve zamanına göre herkes her işi yapıyor.

  Teşekkürler.

  1. Mehmet bey, size kuryelik dışında başka bir iş verilip verilemeyeceği konusunda cevap verebilmem için iş sözleşmenize bakmam gerekir. O nedenle şöyle söyleyebilirim; eğer sözleşmenizde size başka işler de yaptırılabileceğine dair bir hüküm varsa size başka işler de yaptırılabilir. Yaptığınız kuryeliğe gelince, anladığım kadarıyla asıl iş gibi duruyor.

 39. merhabalar ben bir belediyede taşeron olarak çalışıyorum fakat inşaat teknikeriyim her türlü evrağa yada ruhsatlara imza atıyorum bu suçmudur şikayet halinde izalarım yok sayılır mı acil cevap verirseniz sevinirim. normalde sözleşmeli olmadan imza atmamam gerekiyor.

  1. Böyle bir şeyin suç olacağını zannetmiyorum. Ancak kamu kurumunda atılan imzaların her daim sorumluluk doğurabileceğini de unutmamak lazım.

 40. büyükşehir belediyesinde taşeron makina teknikeri olarak atölyede çalışıyorum.ayda iki cumartesi ve iki pazar fazladan çalışıyorum.yöneticiler buranın çalışma sartları böyle deyip cumartesi pazar işe gelmemizi söylediler.kadrolu teknikerler cumartesi pazar çalışimıyor.taşeron teknikerde cumartesi pazar varmı yoksa kadrolu teknikerlerle çalışma şartları aynımı yardımcı olurmusunuz.

 41. sayın editör ben bi devlet kurumunda taşeron özel güvenligim size sorum kuruma ait evime yakın bi yer var orada kadrolu memur güvenlikler var buraya geçmek istedigim de taşeron ve kadrolular aynı yerde çalışamaz diyolar bu dogrumu acaba kadrolu güvenlik memurları izine çıkacagın da geçici görevli olaraak 3 ay yolluyolar ama normalde geçmek istedigim de sen taşeronsun onlar kadrolu olmaz diyolar

 42. Sayın mustafa bey 10 yıldır kamu hastahanesinde ( taşeron)temizlik personeli olarak girip daha sonra servislerde ve enson ameliyat hanede şu an çalışıyorum yaptığımız iş yanımda çalışan 657 devlet memuru ile aynı işi yapıyoruz o sadece temizlik yapmıyor ben 16 saat çalışıyorum asgari ücret alıyoruz çok kısa anlatmaya çalıştım anlatılacak konu var lakin vaktinizi almak istemiyırum bu konuda yasal haklarımızı neler dir teşekkür ederim

 43. Mrb Mustafa bey ben d.s.i de temizlik iscisiyim.Bunun dışında bana ve yanımdaki arkadaşa lobi ve kayıt alma işine baktiriliyoruz hafta sonları ..4 tane lobiye ve kayıt alma işine bakacak hem kadrolu hemde bizim gibi tasoren işçisi olduğu halde ..Biz temizlik iscisiyiz misafirhanede lobide fatura kesimi kayıt alma gibi işleri bize yikmalarida yasalmi sozlesmemizle alakası varmı bunun ?

 44. Yardımcı olursanız çok sevinirim ben 11 yıldır kamuda hastahanede taşeron temizlik firması özerinden çalışıyorum fakat sağlık personelinin yapması gereken işleri yapıyorum fazla mesai yaptırılıyor ama ücret alamıyoruz vu işi yaptığımıza dair resmi belgeler mevcut şimdide artık size ihtiyacımız yok sağlıkçılar bu işi yapacak diyerek yerimizi değiştirmek için baskı yapıyorlar işten çıkarsak ne gibi haklarımız olur yaptığımız iş sterilizasyon yani ameliyat için gerekli malzemeyi hazirlamak

  1. Selman bey, bu soruya buradan ayrıntılı cevap vermemiz çok zor. Sitemizdeki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

 45. Sağlık bakanlığına bağlı halk sağlığı laboratuvarında tıbbı laborant olarak çalışmaktayım. şirket elemanıyım taşeronmuyum acaba?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.