Taşeron işçisi ile kadrolu işçi aynı işi yapabilir mi?

Alt işverenlik ilişkisi

4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesine göre işveren, iş yerinde yaptığı hizmet veya mal üretimine dair yardımcı işlerinde ya da asıl işin bir bölümünde işin ve işletmenin gereği ve teknolojik sebeplerle uzmanlık gerektiren işlerde alt işveren / taşeron çalıştırabilir.

Bu madde kapsamında alt işveren olarak kabul edilen şirketler uygulamada taşeron olarak anılmaktadır. Taşeron kavramı, alt işveren kavramından farklı olmakla beraber, bu yazıda bundan böyle taşeron dendiğinde alt işveren kastedilecektir.

Özellikle kamuda yoğun bir uygulama alanı bulan taşeronluk müessesi birçok sorunu da beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Bunlar özetle; ücret, yıllık izin, kıdem tazminatı, fazla çalışma ile genel tatil ücretleri ve diğerleri olarak sınıflandırılabilir. Bunlardan bazıları, yapılan son değişikliklerle çözülmeye çalışılmıştır. Bu değişikliklerden bir tanesinde kıdem tazminatına getirilen devlet garantisiyle ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz.

Muvazaa

Taşeronluk sisteminin sıkıntılarının kamudaki en büyük yansıması muvazaa kavramında görülmektedir. Buna göre; kamu kurumuyla alt işveren firma arasında kurulan sözleşme ilişkisinin muvazaalı işleme dayandığı kabul edildiğinde alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılarak işlem görmektedirler. Bunun doğal sonucu ise işçilerin kadro talep etmeleri ve geçmişe yönelik maddi hak kayıplarını istemeleridir.

Muvazaa kavramı çok geniş olup burada bir yazıyla anlatılamayacak kadar karmaşıktır. Ancak, mahkemelerce ve iş müfettişlerince muvazaa kararı verilmesine neden olan olgulardan bir tanesi de o işyerinde asıl işveren işçileriyle alt işveren işçilerinin birlikte ayını işi yapmasıdır.

Bu nedenle, kamu kurumlarınca taşeron işçisi çalıştırılan bölümlerde aynı işi yapan kadrolu işçilerin olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum muvazaa kararlarına sebebiyet verebilecektir.

SONUÇ

Kamu kurumlarında kadrolu işçilerle taşeron işçilerinin aynı işi yapması İş Kanunu bakımından mümkün değildir. Böyle bir durumun varlığının muvazaa’ya sebep olabileceği ve muvazaa kararına konu işçilerin geriye dönük haklarını talep edebilecekleri unutulmamalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

107 Yorum

 1. Mrb Mustafa bey ben d.s.i de temizlik iscisiyim.Bunun dışında bana ve yanımdaki arkadaşa lobi ve kayıt alma işine baktiriliyoruz hafta sonları ..4 tane lobiye ve kayıt alma işine bakacak hem kadrolu hemde bizim gibi tasoren işçisi olduğu halde ..Biz temizlik iscisiyiz misafirhanede lobide fatura kesimi kayıt alma gibi işleri bize yikmalarida yasalmi sozlesmemizle alakası varmı bunun ?

 2. Sayın mustafa bey 10 yıldır kamu hastahanesinde ( taşeron)temizlik personeli olarak girip daha sonra servislerde ve enson ameliyat hanede şu an çalışıyorum yaptığımız iş yanımda çalışan 657 devlet memuru ile aynı işi yapıyoruz o sadece temizlik yapmıyor ben 16 saat çalışıyorum asgari ücret alıyoruz çok kısa anlatmaya çalıştım anlatılacak konu var lakin vaktinizi almak istemiyırum bu konuda yasal haklarımızı neler dir teşekkür ederim

 3. sayın editör ben bi devlet kurumunda taşeron özel güvenligim size sorum kuruma ait evime yakın bi yer var orada kadrolu memur güvenlikler var buraya geçmek istedigim de taşeron ve kadrolular aynı yerde çalışamaz diyolar bu dogrumu acaba kadrolu güvenlik memurları izine çıkacagın da geçici görevli olaraak 3 ay yolluyolar ama normalde geçmek istedigim de sen taşeronsun onlar kadrolu olmaz diyolar

 4. büyükşehir belediyesinde taşeron makina teknikeri olarak atölyede çalışıyorum.ayda iki cumartesi ve iki pazar fazladan çalışıyorum.yöneticiler buranın çalışma sartları böyle deyip cumartesi pazar işe gelmemizi söylediler.kadrolu teknikerler cumartesi pazar çalışimıyor.taşeron teknikerde cumartesi pazar varmı yoksa kadrolu teknikerlerle çalışma şartları aynımı yardımcı olurmusunuz.

 5. merhabalar ben bir belediyede taşeron olarak çalışıyorum fakat inşaat teknikeriyim her türlü evrağa yada ruhsatlara imza atıyorum bu suçmudur şikayet halinde izalarım yok sayılır mı acil cevap verirseniz sevinirim. normalde sözleşmeli olmadan imza atmamam gerekiyor.

  1. Böyle bir şeyin suç olacağını zannetmiyorum. Ancak kamu kurumunda atılan imzaların her daim sorumluluk doğurabileceğini de unutmamak lazım.

 6. Merhabalar,
  Kargo firmasında (özel sektör) aktarmada (depoda) kurye (kadrolu işçi) olarak çalışmaktayım. İş yerinde taşeron işçilerde çalışmaktadır. Asıl işim (görevim, ünvanım ) kurye. Kargoları arabalardan indirmek diğer arabalara yüklemek. Bunun yanında temizlik işleri de yapıyorum. Bordromda kurye yazıyor. Asıl işimi mi yapıyorum? Kargo indir-yükle işi bitince arta kalan zamanlarda iş veren kuryelik görevimin dışında başka işlerde yaptırma yükümlülüğü var mıdır. Aslında iş yerinde temizlik adı altında çalışan yok. Yeri ve zamanına göre herkes her işi yapıyor.

  Teşekkürler.

  1. Mehmet bey, size kuryelik dışında başka bir iş verilip verilemeyeceği konusunda cevap verebilmem için iş sözleşmenize bakmam gerekir. O nedenle şöyle söyleyebilirim; eğer sözleşmenizde size başka işler de yaptırılabileceğine dair bir hüküm varsa size başka işler de yaptırılabilir. Yaptığınız kuryeliğe gelince, anladığım kadarıyla asıl iş gibi duruyor.

 7. Slm ben büyükşehir belediyesinde muski de iş makinaları bakım onarım teknisyeniyim sizce asıl iş mi yapıyorum.Ne olabilir kadro gelirmi

 8. Mustafa bey diğer bir sorum ise belediyede 4 yıllık çalıştıgım zaman diliminde 2 yıl hizmet alımıyla harita teknikeri olarak görev yaptım daha sonra yönetim degişti şirket degişti temizlik işçisi olarak görünüp teknikerliğe devam ettim 2 yıllık sürecte temizlik işçisi düz işçi olarak göründüm ama hep teknikerlik yaptım. Kadro degerlendirmesi yapılırken şirketlerde ne olarak göründüğümemi bakılır yoksa çalıştıgım kurumamı sorulur. Egerki şirkette me olarak göründüğüme bakılıp degerlendirme yapılırda bu bahsettiğim durum kadro almama engel olursa elimde hep tekniker olarak çalıştıgıma dair bilgi ve belgeler var şahitlerde var mahkemeye basvursam bir sonuç elde edebilirmiyim.

  1. Bu sorduğunuz sorunun benzerleri onlarca defa soruldu. Bu konunun önemli olduğunu biliyorum. Ama kanun metni ortaya çıktıktan sonra bu konuda, yani ne yapılabileceği konusunda, ayrı bir yazı yazarak toplu bir cevap verme niyetindeyim.

 9. selam. belediyede fen işleri müdürlüğünde taşeron harita teknikeri olarak çalışmaktayım yaptıgım işin asıl iş olarak degerlendirildiğini varsayarak şunu sormak istiyorum. Ben yaklaşık 4 yıldır belediyede çalışıyorum fakat yeni ihale sürecinde şirket degişiklikleri esnasında 1 ay kadar boşluk oluştu eşimin tayin durumu nedeniyle o boşluğu sigortalı olarak gecirmem gerektigi için belediye dışında bir işyerinden siğortalı oldum. ayın sonunda tekrar belediyedeki şirkete girişim yapıldı. şimdi sorum şu eger ki kadro aşamasında süre sınırlaması olursa bu bir aylık farklı yerde çalışMış görünmem kesinti olarak kabul edilip kadro almama engel olurmu. teşekkürler.

  1. Eğer kanun metninde kesintisiz olarak çalışma aranırsa evet engel olabilir. Ama kanun metnini görmeden ne yorum yapılsa yanlış olacaktır.

 10. iyi günler ben belediyede Bilgi İşlem müdürlüğü donanım servisinde taşeron işçi olarak 5 yıldır çalışmaktayım. herhangi bir diplomam yok ama bu konuda kendimi geliştirmiş ve ıspatlamış biriyim. Hizmet alımı ihalesinde “Temizlik ve Diğer İşlerde Çalıştırılmak üzere” diye bir ibare geçiyor. aynı oda da çalışan diğer 2 arkadaşım kadrolu ve aynı işi yapıyoruz. acaba bana kadro gelme ihtimali var mıdır?

  1. Kimlere kadro geleceğini benim bilmem mümkün değil. Ama belediyede hem bilgi işlem faaliyetleri hem de temizlik faaliyetleri yardımcı işlerdendir.

 11. Mrb Mustafa bey ben tıbbı dokümantasyon ve sekreter mezunuyum devlet hastanesinde taşeron elemanı olarak çalışıyorum fakat girişim veri giriş olarak görünüyor asıl işi yapıyormuyum ve girişimiz veri giriş iken tıbbı sekreter olduğumu varlığımızı nasıl bilecekler ??

  1. Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Tek tek kimin hangi işi yaptığının tespiti zor olmakla beraber, bu şekilde yapılmayan bir tespit ise hakkaniyete uygun olmayacaktır. Bekleyip görmekten başka yapılacak bir şey yok Halime hanım.

 12. Mustafa Bey s.a Belediyede yazı işleri personeliyim. Meclis ve Encümen kararlarının yanı sıra Başkanın özlük işlemleri ve resmi yazışmaları yapıyorum. Bu durumda ike yardımcı iş gösterilebilme olanağım var mı? Belediyenin yazı işlerinde çalıştığıma dair, isimimin geçtiği birim müdürünün imzası olan bir çok yazı elimde mevcut. diyelimki yardımcı iş derseler mahkeme kararı ile tespit ettirir isem bir hak elde edebilirmiyim.

  1. Yaptığınız işten farklı değerlendirilmeniz konusu için şimdiden erken. Çünkü bu sorunun cevabı; kimin bu tespiti yaptığı, hangi mevzuat hükmüyle düzenleme getirildiğine vb. birçok faktöre göre değişir. Netice belli olduktan sonra sorarsanız, daha doğru bilgi verebileceğim kanaatindeyim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.