Taşerondan kadroya geçiş başvuru dilekçesi örneği

Taşeron işçiler için kadroya geçiş başvuru dilekçesi

24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile bazı taşeron işçilerine kadroya geçme hakkı verildi. Bazı taşeron işçilerine diyorum; çünkü kamudaki tüm taşeron işçileri kapsama alınmadı. Bu konudaki detaylı bilgiyi, taşerona kadro esaslarını açıkladığımız yazıya göz atarak öğrenebilirsiniz.

Taşerondan kadroya geçiş süreci ise, işçinin kamu kurumuna yapacağı bir başvuruyla başlayacak. Bu başvuru yazılı olarak yapılacak ve işçinin, gerekli şartları taşıyıp taşımadığı kamu kurumunca kontrol edilecek.

Bu kontrolün ardından, şartları taşıdığı anlaşılan taşeron işçileri, yine kurumlarınca yapılan bir sınava tabi tutulacak. Bu sınavda başarılı olanlar kadroya alınacak.

Ancak kadro kavramı merkezi idareler ve mahalli idareler bakımından farklı anlamlara gelmekte. Şöyle ki; belediyeler ve il özel idarelerinde çalışan taşeron işçiler yine bu kurumlarca kurulan/kurulacak şirketlerde yani BİT’lerde istihdam edilecek.

Diğer merkezi kamu kurumlarında görev yapan ve kapsamda yer alan taşeron işçiler ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/d maddesinde belirtilen daimi işçi statüsüne alınacak.

Taşeron işçilerin idarelerine vermesi gereken dilekçeler için başvuru tarihi belediyeler ve merkezi idareler bakımından aynı olup; belediyelerde, il özel idarelerinde ve mahalli idare birliklerinde çalışan ve şartları sağlayan taşeron işçileri 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde kurumlarına başvurmak zorunda.

taşeron kadro geçiş başvuru dilekçesi örneği

Merkezi idarelerde çalışan diğer taşeron işçileri için başvurusu süresi de, 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayacak ve 10 gün sürecek. Başvurular için son gün ise 11 Ocak 2018 olarak belirlendi.

Bu dilekçe ekinde mahkemeye sunulacak feragat belgesi, icra dairesine sunulacak feragat belgesi ya da sulh sözleşmesi verilmesine GEREK YOKTUR. Yapılacak sınavda başarılı olanlardan, İLERİDE bu evraklar yazılı olarak talep edilecektir. Sınavda başarılı olanlar, bu bağlantıya tıklayarak feragat; mahkemeye sunulacak feragat belgesi, icra müdürlüğüne sunulacak feragat belgesi ve sulh sözleşmesi örneklerini indirebilir.(Lütfen bu evrakları başvuru aşamasında indirmeyin, gerek yok. Sınavı kazanırsanız gerekecektir.)

Resmi gazetede yayımlanan dilekçe örneğini aşağıda görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. Kadroya geçiş için kurumunuza başvururken vermeniz gereken dilekçe ve evraklar şunlar olacaktır:

 • Başvuru dilekçesi
 • Feragat beyan dilekçesi (Daha önce dava açmışsanız, bu belgeyi ekleyeceksiniz. Taşeron olarak çalıştırıldığınız dönemde açtığınız bir dava YOKSA, bu dilekçeyi eklemeniz GEREKMEZ.)
 • 5 adet vesikalık fotoğraf (MUTLAKA EKLENECEK)
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu (MUTLAKA EKLENECEK)
 • SGK’dan alınacak olan ve emeklilik/malullük/yaşlılık aylığı almaya hak kazanılmadığını gösterir belge. (Bu belgeyi herkes vermek zorunda değil. Kimler verecek? Bunun cevabı, aşağıdaki başvuru formunun altındaki bölümde yazıyor. Göz atmanızı öneririm.)

Belediyeler ve il özel idareleri için taşerondan kadroya geçiş başvuru dilekçesi örneğini indiriniz (WORD formatı).

Merkezi idare ve KİTler için taşerondan kadroya geçiş başvuru dilekçesi örneğini indiriniz(WORD formatı).

Feragat beyan dilekçesi indiriniz(WORD formatı).

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu indiriniz.


, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

58 Yorum

 1. Merhabalar;
  Bu feragat edilecek olan haklar sebebiyle kadroyu kabul etmeyen çalışanlar ne olacak. 10 Yıldır devlet hastanesinde taşeron olarak çalışıyorum. EK-1 de yazılan metinlere bakarsak eski haklarımızın tümünden feragat etmek gerekecek. Avukat ile görüştüğümde onlarda bu dilekçeye imza atarsanız sonrasında hiçbir hak alamayacağımızı söylemektedir.
  Bu şekilde ise ben kadroyu kabul etmemeyi düşünüyorum. Kabul etmediğim zaman ne olacak bunu bilemiyorum. Kaç gündür araştırıyorum ama kimsede ne olacağını bilmiyor. Kesin bir bilgisi olan var ise sonucu paylaşabilirseniz memnun olurum. İyi akşamlar.

  1. Akif bey, kabul etmezseniz işsiz kalacaksınız demektir. Hangi kurumda çalışıyorsunuz? Belediye mi diğer kurumlardan biri mi?

 2. merhaba
  ben belediyede 3 yıl çalıştım,ancak 2016 nisan ayında kendi isteğimle işi bıraktım,benim ve benim gibiler için tekrar alınma gibi bir durum varmı kadroya.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.